جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳
۱۵:۲۳ - ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۲۰۳۸۴۲
میراث فرهنگی و صنایع دستی

نوبت به موزه دفینه رسید

اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی,موزه دفینه

به گزارش آفتاب یزد، بنای موزه دفینه در خیابان میرداماد را بسیاری از رهگذران و اهالی منطقه دیده‌اند و بسیاری نمی‌دانند این بنای متفاوت چه کاربری داشته است. کاربری که اگر نام خیابان کناری (موزه دفینه) نیز نبود حالا دیگر کمتر کسی به‌خاطر می‌آورد. این بنا که مدت‌هاست به بهانه مرمت تعطیل است یکی از بناهای حلقه رایت در ایران است. بنایی با شهرت جهانی که به‌نظر می‌رسد این روزها برخی قصد جانش را دارند.

 

بنای تاریخی دفینه در خیابان ولیعصر(عج)، بلوار میرداماد تهران، یکی از بناهای تاریخی در اختیار بنیاد مستضعفان است که یکی از شاهکارهای معماری برگرفته از مکتب «فرانک لوید رایت» نامیده می‌شود. به‌دنبال خبرهای منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر تخریب داخلی این بنای تاریخی، اداره‌کل میراث فرهنگی استان تهران، در قدم نخست شهریور سال گذشته در نامه‌ای به مسئولان متولی ساختمان دفینه، درخواست کرد تا از هر اقدامی‌در این بنای تاریخی جلوگیری شود و پس از حدود هشت ماه، باردیگر نامه‌نگاری‌ها در این زمینه آغاز شده است.

 

***

نامه‌نگاری‌های بی‌تاثیر

سپیده سیروس‌نیا، معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی استان تهران در این زمینه گفت: «به نظر می‌رسد در داخل ساختمان کار می‌کنند و قصد استحکام‌بخشی دارند تا جایی که می‌دانیم یکسری دیوارها و سقف‌ها را حذف کرده‌اند.»وی با اشاره به نامه‌نگاری این اداره کل در اوایل شهریور ماه سال گذشته به مدیر امور موزه‌های بنیاد و شهرداری منطقه ۳ برای توقف کار، آن‌هم زمانی‌که این اتفاق در مراحل اولیه بود، گفت: «همچنین در آن زمان در نامه‌ای به بنیاد مستضعفان درخواست کردیم با توجه به اینکه این مکان جزء بناهای واجد ارزش است؛ طرح‌های استحکام‌بخشی خود را به تایید میراث فرهنگی برسانند، اما متاسفانه از آن زمان تا امروز هیچ اتفاقی نیفتاده و کماکان به کارشان ادامه می‌دهند.» او همچنین به این نکته اشاره کرد که به‌نظر می‌رسد شهرداری منطقه نیز با این اقدام مشکل دارد و در این زمینه ورود پیدا کرده، اما آنها همچنان کارشان را ادامه می‌دهند.

 

***

اعتباری برای ثبت این بنای تاریخی نداشتیم

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران همچنین درباره‌ علت ثبت‌نشدن این بنای تاریخی تا امروز یا دست‌کم تا شهریور سال گذشته که با بنیاد مستضعفان نامه‌نگاری شده است، توضیح داد: «مشکل ما مسئله تامین اعتبار برای پرونده‌های ثبتی است. در معاونت میراث فرهنگی استان تهران فقط یک کارشناس برای ثبت داریم و تا امروز اگر چند پرونده ثبتی یا کار تعیین حریم و عرصه هم در استان تهران تهیه و انجام شده، فقط به کمک چند دانشجو بوده است، که آنها خودشان راغب به این کار بوده‌اند.

 

متاسفانه هیچ اعتباری برای تهیه پرونده ثبتی و تهیه حریم به ما داده نمی‌شود، عملا زمانی‌ که بودجه نباشد یا باید مشاور بگیریم یا کمک تا بتوانیم این کارها را انجام دهیم. معاونت میراث استان تهران نیز با یک نفر نیرو امکان انجام چنین کارهایی را ندارد. اگر یک استان دیگر می‌تواند در طول سال چند بنا را ثبت کند، به این دلیل است که چندین نیرو در بافت تاریخی و دفتر ثبت خود دارند و فقط این کار را انجام می‌دهند.»

 

او همچنین به وجود دفتر محور فرهنگی -تاریخی تهران که تا سال ۸۵ با مدیریت اسکندر مختاری در بافت تاریخی تهران فعالیت می‌کرد و بخش عمده‌ای از پرونده‌های ثبتی را با اعتبار مشخص تهیه می‌کرد، اشاره کرد و گفت: «متاسفانه چندین سال است که هیچ اعتباری در حوزه ثبت و حریم به ما داده نشده است.»

 

**

سریعا پرونده‌ ثبتی ساختمان دفینه را تهیه می‌کنیم

وی بار دیگر به نامه‌نگاری‌های انجام شده توسط این اداره‌کل با امور موزه‌های بنیاد مستضعفان در شهریور سال گذشته تاکید کرد و گفت: «در حال این کار هستیم، از سوی دیگر با شهرداری نیز هماهنگ شده و مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران آقای خسروآبادی نیز با آنها در این زمینه صحبت کرده است.»او گفت: «تا زمان ارسال طرح‌ها و تایید توسط میراث فرهنگی باید کار در این بنای تاریخی متوقف شود. تلاش می‌کنیم یک پرونده ثبتی تهیه کنیم و برای محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی بفرستیم.»

 

***

موزه را مقاوم‌سازی می‌کنیم،

تخریبی در کار نیست در حالی خبر تخریب این بنا منتشر شده که محمدعلی تاجیک، مدیر روابط‌عمومی‌موسسه موزه‌های بنیاد مستضعفان معتقد است، هیچ تخریبی در این فضا انجام نمی‌شود و فقط عملیات مقاوم‌سازی و بازسازی موزه در دست انجام است.

 

وی توضیح داد: «در چند سال گذشته و بعد از اینکه تغییر مدیریت در این بخش از بنیاد مستضعفان رخ داد، بررسی‌ها نشان دادند ستون‌های اصلی ساختمان «دفینه» کمانه کرده و در حال ریزش است، بنابراین طرح مقاوم‌سازی ساختمان و بازسازی برای ایجاد چند واحد موزه‌ای و استانداردکردن خزانه‌ موزه‌های بنیاد مستضعفان تهیه شد.» او افزود:‌ «در آن زمان با آقای کمال کمونه، معمار اصلی این ساختمان نیز مشورت و قرار شد معماری بنای دفینه حفظ و مقاوم‌سازی و بازسازی در داخل بنا انجام شود و تا امروز نیز این پروژه با سرعت خوبی پیش می‌رود.»وی با بیان اینکه این طرح توسط شرکت ملی ساختمان در حال اجرایی شدن است، افزود: «بنیاد مستضعفان نیز سرمایه‌گذار این پروژه است و شهرداری منطقه ۳ نیز با ما همکاری خوبی دارد، اما جالب است تا امروز هیچ‌گاه میراث فرهنگی در این زمینه حضور نداشته است.»

 

***

کسی از میراث فرهنگی نیامده!

تاجیک همچنین درباره‌ انتشار خبرهایی مبنی بر حضور کارشناسان و یگان میراث فرهنگی در مقابل این بنای تاریخی و جلوگیری از ورود آنها به این ساختمان، گفت: «بر اساس صحبت‌هایی که با نماینده شرکت ملی ساختمان داشته‌ام، روز جمعه هیچ‌کس از میراث فرهنگی برای دیدن بنا نرفته است.»او بار دیگر در پاسخ به این صحبت که پس از انتشار عکس‌ها و خبرهای منتشر شده در طول روزهای گذشته ، اغلب معماران و دوستداران میراث فرهنگی معتقدند متولیان این بنای تاریخی در حال تخریب فضای داخلی موزه هستند، گفت: «فضای داخلی با توجه به سستی بنا به‌طور کامل تخریب‌شده و ساختار معماری که اثر آقای کمونه است باقی است، حتی در داخل فضا برای ایجاد مجموعه موزه‌ای چند متر پایین‌تر رفته‌ایم. می‌توانید بازدید کنید.»بنای تاریخی معروف به ساختمان «دفینه» نخستین موزه تخصصی و دائمی‌سکه و اسکناس در ایران بود که هفدهم تیرماه سال ۱۳۷۶ توسط اداره موزه‌های بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی‌افتتاح شد، تا اینکه در سال ۱۳۸۵ به پارک ارم منتقل شد.

 

 

  • 14
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه

انواع ضرب المثل درباره امانت داری ضرب المثل ها ابزار ارزشمندی برای انتقال مفاهیم مهم اجتماعی و اخلاقی به نسل های بعدی هستند. انواع ضرب المثل درباره امانت داری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و طی قرن ها، اهمیت حفظ امانت و درستی در روابط انسانی را به ما گوشزد کرده اند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش