چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۰:۴۲ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۳۴۹۷
میراث فرهنگی و صنایع دستی

آیا آتش‌سوزی هتل آسمان برای ارگ کریمخان زند گلستان می‌شود؟

ارگ کریمخان زند,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی

آتش‌سوزی هتل آسمان باعث شد به منظور تخلیه ساختمان‌های اطراف گردشگران عمانی، عراقی، فرانسوی و اسپانیایی حاضر در شیراز به هتل‌های دیگری منتقل شوند. این خبر را «مصیب امیری» مدیرکل میراث فرهنگی فارس به «ایران» می‌دهد و می‌گوید: «برخلاف اخبار هتل آسمان هنوز افتتاح نشده است، بنابراین مسافری هم در آن ساکن نبود.» ۶۰۰ مسافری که به هتل‌های دیگر شهر شیراز انتقال یافته‌اند به گفته او در شش هتل اطراف آسمان سکونت داشتند. او هرچند علاقه‌ای به ورود به بحث تخریب و فروریزی هتل آسمان ندارد اما خبرها از لزوم تخریب این هتل سخن می‌گوید.

درآغاز ساخت هتل آسمان، حریم منظری و فضایی «ارگ کریمخانی» را در چند مرحله شکست! هر طبقه که بالا می‌رفت اعتراض کارشناسان و اهالی رسانه هم بلندتر می‌شد اما حریم منظری ارگ کریم خان زند نجات نمی‌یافت.

این صاحب هتل آسمان بود که باز آجر روی آجر و سیمان روی سیمان می‌گذاشت و بالاتر می‌رفت! به گفته «مصیب امیری» مدیرکل میراث فرهنگی فارس این هتل با حمایت شهرداری در طول این سال‌ها بالای سر میراث فرهنگی و برخلاف قانون قد علم کرد.

مسأله تا جایی پیش رفت که «مهدی حاجتی» عضو شورای شهر شیراز عدم رعایت حریم بصری ارگ کریمخانی توسط هتل را دهن‌کجی موافقان ساخت این هتل به قانون اعلام کرد. بسیاری مخالفت او با ساخت‌وساز در بافت تاریخی شیراز از جمله مخالفت با ساخت این هتل را دلیل شکایت از او و محکومیتش به حبس می‌دانند. به گفته مصیب امیری این هتل نباید از ۶۴ متر عدول می‌کرد اما با‌ وجود همه مخالفت‌ها دو طبقه دیگر هم ساخته شد تا حریم ارگ به یادگار مانده از کریمخان زند را بشکند. او می‌گوید: «سازمان میراث فرهنگی هرگز با ساخت تأسیسات گردشگری مخالف نبوده اما شکستن حریم منظری ارگ همیشه محل اختلاف بوده است.» ساخت یک هتل در حریم ارگ کریمخانی تنها معضلی نیست که میراث فرهنگی را آزار می‌دهد. البته ساخت این هتل می‌تواند ثبت جهانی ارگ را با مانع جدی رو‌به‌رو کند. همچنین ساخت یک مجتمع تجاری هم سال‌ها میدان نقش‌جهان را دلنگران کرد.

فعالان حوزه میراث فرهنگی بیش از یک دهه تلاش کردند تا توانستند مالک مجتمع نقش‌جهان را راضی کنند کوتاه بیاید. این کوتاه آمدن با توجه به ثبت جهانی میدان نقش‌جهان در فهرست یونسکو برای کشور بار منفی اعتباری هم داشت.

صاحب هتل آسمان نیز مجوز ۱۴طبقه را گرفت اما از این حدود هم تجاوز کرد. او دهه ۸۰ رئیس وقت اتحادیه هتلداران فارس بود. دادگاه چندبار حکم قلع و قمع هتل را داد اما هر بار او پیروز ماجرا بود. صاحب هتل آسمان در برخورد با رسانه‌ها نیز قلدرمآبانه رفتار می‌کرد. حریم فضایی ارگ کریمخانی را شکسته بود و اما این خبرنگاران بودند که به شکایت و حبس تهدید می‌شدند. مصیب امیری درباره تهدید ارگ کریمخانی با فروریختن هتل در حال ساخت آسمان هم می‌گوید: «محل ساخت هتل با ارگ کریمخانی فاصله دارد و تهدیدی از این لحاظ شامل حال اثر نمی‌شود.» او اختلاف میراث فرهنگی با هتل آسمان را همان دو طبقه‌ای می‌داند که حریم ارگ را خدشه‌دار کرده است.

اما ضرر هتل آسمان تنها به همین جا ختم نمی‌شود. مسئولان مجبور شده‌اند که ساختمان‌های اطراف هتل را تخلیه کنند. حداقل صاحبان شش هتل مسافرانش را به دیگر مراکز گردشگر انتقال داده‌اند. شیراز با همین هتل در حال ساخت هم با کمبود اتاق در زمان پیک مسافر روبه‌رو است، بنابراین نمی‌توان ضرر هتل آسمان را به لحاظ میراثی و گردشگری، تنها به حریم منظری ارگ کریمخانی محدود کرد. اگر در زمان تخریب یکی دیگر از هتل‌ها آسیب ببیند شیراز در اسکان مسافرنش با مشکل جدی جدید روبه‌رو می‌شود. هتل آسمان سال ۸۰ و زمانی که اسکلت شش طبقه از آن احداث شده بود، بواسطه تجاوز به حریم پیاده‌رو با حکم کمیسیون ماده ۱۰۰ مواجه شد که مالک را ملزم می‌کرد در زمان تجدید بنا عقب‌نشینی را اعمال کند. به گفته «علی‌رضا پاک‌فطرت» شهردار شیراز مالک این پروژه بارها پرونده را به کمیسیون ماده ۱۰۰ برده و هر بار دو طبقه به بنا اضافه کرده است.

او به ایسنا می‌گوید: «ارتفاع هتل پس از ساخت از آنچه در پروانه آمده، تجاوز کرده است. شهرداری براساس حکم قانونی برای تخریب اضافه بنا اقدام کرد اما مالک با استفاده از سگ شکاری و بادیگارد، مانع ورود مأموران برای اجرای حکم شورای عالی شهرسازی و حکم دادگستری شد.» هتل در حال ساخت آسمان با‌وجود همه هزینه‌سازی‌ها و عبور از قانون دچار آتش‌سوزی شد تا بسیاری از آن به پلاسکو دوم یاد کنند. احتمال تخریب و فروریزی هتل بسیار بالاست.

حال این سؤال پیش می‌آید اگر هتل آسمان از فروریزی جان سالم به در ببرد، آیا این بار دست از سر حریم منظری ارگ کریمخانی برمی‌دارد و دو طبقه را کوتاه می‌آید؟ البته شهردار شیراز اعتقاد دارد علاوه بر دو متر و۲۰سانتیمتر در ارتفاع، ۶۲۵ متر در طبقات و بالکن‌ها تخلف دارد. شهرداری شیراز با‌وجود همه همکاری‌ها در دو دهه گذشته امروز شک ندارد که باید بخش‌های اضافه تخریب شود. میراث فرهنگی شیراز اما مثل همیشه دچار تردید است. مصیب امیری نمی‌داند از شر هتل آسمان رهایی می‌یابد یا خیر اما امیدوار است که موضوع به نفع ارگ کریمخانی تمام شود!

زهرا کشوری

  • 13
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه

حکایت های اسرار التوحید اسرار التوحید یکی از آثار برجسته ادبیات فارسی است که سرشار از پند و موعضه و داستان های زیبا است. این کتاب به نیمه ی دوم قرن ششم هجری  مربوط می باشد و از لحاظ نثر فارسی و عرفانی بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب از سرپوش تعدادی از حکایت های اسرار التوحید آورده شده است.

...[ادامه]
ویژه سرپوش