دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۱۳۰

آشنایی با تمدن ماناها

تمدن ماناها,تاریخچه تمدن ماناها,فرهنگ تمدن ماناهاتمدن ماناها را می‌توان نخستین ساختار بزرگ دولتی در سرزمین آذربایجان دانست
یکی از حکومت های کوچک زاگرس در هزاره اول پیش از میلاد به نام پادشاهی مانا بود که نقش ارزنده ای را در معادلات سیاسی فرهنگی منطقه در مقام حکومتی محلی ایفا کرد. جنوب دریاچه ارومیه، به عنوان مرکز این پادشاهی محسوب میشد و گستره آن دربرگیرنده ی اطراف دریاچه ارومیه، بخش هایی از کردستان و آذربایجان امروزی ایران می باشد.

تمدن ماناها

در آغاز هزاره اول پیش از میلاد، حکومت اقوام« مانا» به سرکردگی و رهبری پیشوایی کاردان به نام« ایران زو» در میانه جنگ های خونبار قبایل« آشور» و« اورارتو»، در جنوب دریاچه ارومیه بنیانگذاری شد.

در قرن هشتم، دولت مانا با آشور و اورارتو چندین مرتبه مبارزه کرد و در واقع از هیچ یک از دول مزبور، شکست نخورد. آثار مربوط به دولت مانا براساس پژوهش ها و بررسی های انجام گرفته از محدوده جنوب دریاچه ارومیه به دست آمده است که شامل شهرهای بوکان، پیرانشهر، نقده، اشنویه، سردشت، شاهین دژ، سقز، مهاباد، میاندوآب، بانه و بیجار و مناطقی از زنجان تا حوالی تبریز است.

به حکومتی که در ۸۰۰ قبل از میلاد در شمال غربی ایران بوجود آمد؛ تمدن ماناها میگویند. از مهم ترین یادگارهای پادشاهی مانا می توان به آجرهای لعاب دار قلایچی اشاره کرد که یک خانواده ایرانی در دهه ۱۳۶۰ شمسی، آن را به خارج از کشور قاچاق کردند و این یادگارهای ارزشمند سال ۱۴۰۰ پس از پیگیری های مداوم، از سوئیس به ایران برگردانده شد و در موزه ملی ایران از اواخر اسفند ۱۴۰۰ تا نیمه اردیبهشت ۱۴۰۱ به نمایش همگانی گذاشته شد.

زبان تمدن ماناها,کتیبه های تمدن ماناها,تاریخچه تمدن ماناهاماناها اقوامی هستند که در ۸۰۰ قبل از میلاد در شمال غربی ایران حکومت تشکیل دادند

کتیبه های تمدن ماناها

در سال ۶۱٢ پیش از میلاد در شهر آشور، کتیبه ای به دست آمد که احتمالا به زبان مانایی است. کتیبه قلایچی بوکان تنها کتیبه ی به دست آمده از جغرافیای ماناها است که خط و زبان آن آرامی کهن می باشد. این کتیبه برطبق عقیده ی زبان شناسان به زبان خود مانایی ها نوشته نشده و احتمالاً این زبان در این منطقه به عنوان یک زبان بین المللی محسوب می شده است.

هنر آجرکاری در تمدن ماناها

هنر آجرکاری از قدمت دیرینه ای در میان اقوام ایران باستان و بین النهرین سابقه ای برخوردارست اما آجر های مانایی، بیانگر هنر و صنعتی یگانه است. پس از کشف آنها، پژوهشگران به خاطر تلفیق رنگ ها و طرح دقیق نقوش روی این آجر ها، حیرت زده شدند. آجرهایی با طرح ها و رنگ های گوناگون، پس از ۹ فصل کاوش، بیانگر مجموعه ساختمانی از خاک بیرون آمده با دروازه ورودی، تالار ستون دار، حیاط های سنگ فرش و تعدادی صُفه در اطراف تالار می باشد. اماکن دیگری از ماناها در زیویه، حسنلو و رَبَط، یافت شده است که طبق گفته ی برخی از پژوهشگران،« قلایچی» همان شهر باستانی« ایزیرتو» یعنی پایتخت ماناها بوده است.

آجر هایی با نقوش متنوع هندسی، گیاهی، حیوانی، اساطیری و انسانی که در طراحی شان از فرم ها و رنگ های بسیاری استفاده شده است و خلاقیت هنرمندان آن دوره را نشان می دهد. مثلا برای خیره شدن بیننده به جانور، رنگ قرمزِ متمایل به قهوه ای در تنِ یک بز کوهی در کنار پس زمینه ای زرد و آبی قرار گرفته است. هنرمند، تنها با گذاشتن رنگها باعث ایجاد نقوش نشده است؛ بلکه نقش را با خط های سیاهی ترسیم کرده است.

کتیبه های تمدن ماناها,تاریخچه تمدن ماناها,درباره تمدن ماناهاآجرهای لعاب‌دار قلایچی یکی از مهم‌ترین یادگارهای پادشاهی مانا به شمار می‌رود

جامعه مننا

درخصوص سازمان اجتماعی و دولتی مننا، مدارک زیادی وجود ندارد. شغل ساکنان مننا مانند دیگر نواحی، دامداری بود. آینده زراعت در هیچ یک از بخش های سرزمین ماد، اهمیتی در ردیف دامداری نداشت.

در زندگی و رسوم مردم در مننا، بقایای فراوانی از دوران جماعت بدوی وجود داشته است و مردم هنوز با فعالیت تمام در حیات اجتماعی شرکت می کردند. با گذشت زمان، مردم در مننا برعلیه یکی از شاهان آن کشور شورش کردند که پدیده ای بی نظیر در تاریخ مشرق زمین به شمار می رفت؛ به دلیل این که تبّدلات درباری همراه با اعمال زور و توطئه های حرم یا عصیان بزرگان و لشکریان در آن جا وقوع یافت بود. درخصوص شورش های مردم علیه ستمگران بیگانه، اطلاعاتی در دست می باشد.

زبان و فرهنگ مننا

اسم های برخی از حاکمان و فرمانروایان مننائیان به زبانهای ایرانی و برخی دیگر به زبانهای هوری- اورارتویی است.

سازمان قبیله ای توسط جامعهٔ مننا تا حدّ زیادی حفظ شده بود.. این نکته جالب است که دولت مزبور در منابع آشوری اکثرا کشور قبایل «مات منایی» نامیده می شود ولی در متون اورارتویی آن را «کشور مانا» مانا نی‌ابانی می خوانند. آثار باقیه از آشوریان، گذشته از منناییان از بسیاری قبایل دیگر نیز که جزو کشور مننا بودند نام می‌برند از قبیل تئورmلی‌یان، مسیّ‌یان، دالی‌ییان، سونبی‌یان، کوموردیان.

درباره جامعهٔ مننا,تاریخچه منناتنها کتیبه‌ای که از جغرافیای ماناها به دست آمده کتیبه قلایچی بوکان است

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 15
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
هادی کاظمی بیوگرافی هادی کاظمی بازیگر مردمی ایران

تاریخ تولد: ۱۳ آبان ۱۳۵۵

محل تولد: تهران، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: از سال ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته بازیگری از دانشگاه آزاد

همسر: سمانه پاکدل، بازیگر

ادامه
معین زد بیوگرافی معین زد، خواننده و ترانه سرای ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۷۰

محل تولد: همدان

حرفه: خواننده 

سبک موسیقی: خواننده و ترانه سرا

شروع فعالیت: پاپ، رپ

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش