یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۱۳۰

آشنایی با تمدن ماناها

تمدن ماناها,تاریخچه تمدن ماناها,فرهنگ تمدن ماناهاتمدن ماناها را می‌توان نخستین ساختار بزرگ دولتی در سرزمین آذربایجان دانست
یکی از حکومت های کوچک زاگرس در هزاره اول پیش از میلاد به نام پادشاهی مانا بود که نقش ارزنده ای را در معادلات سیاسی فرهنگی منطقه در مقام حکومتی محلی ایفا کرد. جنوب دریاچه ارومیه، به عنوان مرکز این پادشاهی محسوب میشد و گستره آن دربرگیرنده ی اطراف دریاچه ارومیه، بخش هایی از کردستان و آذربایجان امروزی ایران می باشد.

تمدن ماناها

در آغاز هزاره اول پیش از میلاد، حکومت اقوام« مانا» به سرکردگی و رهبری پیشوایی کاردان به نام« ایران زو» در میانه جنگ های خونبار قبایل« آشور» و« اورارتو»، در جنوب دریاچه ارومیه بنیانگذاری شد.

در قرن هشتم، دولت مانا با آشور و اورارتو چندین مرتبه مبارزه کرد و در واقع از هیچ یک از دول مزبور، شکست نخورد. آثار مربوط به دولت مانا براساس پژوهش ها و بررسی های انجام گرفته از محدوده جنوب دریاچه ارومیه به دست آمده است که شامل شهرهای بوکان، پیرانشهر، نقده، اشنویه، سردشت، شاهین دژ، سقز، مهاباد، میاندوآب، بانه و بیجار و مناطقی از زنجان تا حوالی تبریز است.

به حکومتی که در ۸۰۰ قبل از میلاد در شمال غربی ایران بوجود آمد؛ تمدن ماناها میگویند. از مهم ترین یادگارهای پادشاهی مانا می توان به آجرهای لعاب دار قلایچی اشاره کرد که یک خانواده ایرانی در دهه ۱۳۶۰ شمسی، آن را به خارج از کشور قاچاق کردند و این یادگارهای ارزشمند سال ۱۴۰۰ پس از پیگیری های مداوم، از سوئیس به ایران برگردانده شد و در موزه ملی ایران از اواخر اسفند ۱۴۰۰ تا نیمه اردیبهشت ۱۴۰۱ به نمایش همگانی گذاشته شد.

زبان تمدن ماناها,کتیبه های تمدن ماناها,تاریخچه تمدن ماناهاماناها اقوامی هستند که در ۸۰۰ قبل از میلاد در شمال غربی ایران حکومت تشکیل دادند

کتیبه های تمدن ماناها

در سال ۶۱٢ پیش از میلاد در شهر آشور، کتیبه ای به دست آمد که احتمالا به زبان مانایی است. کتیبه قلایچی بوکان تنها کتیبه ی به دست آمده از جغرافیای ماناها است که خط و زبان آن آرامی کهن می باشد. این کتیبه برطبق عقیده ی زبان شناسان به زبان خود مانایی ها نوشته نشده و احتمالاً این زبان در این منطقه به عنوان یک زبان بین المللی محسوب می شده است.

هنر آجرکاری در تمدن ماناها

هنر آجرکاری از قدمت دیرینه ای در میان اقوام ایران باستان و بین النهرین سابقه ای برخوردارست اما آجر های مانایی، بیانگر هنر و صنعتی یگانه است. پس از کشف آنها، پژوهشگران به خاطر تلفیق رنگ ها و طرح دقیق نقوش روی این آجر ها، حیرت زده شدند. آجرهایی با طرح ها و رنگ های گوناگون، پس از ۹ فصل کاوش، بیانگر مجموعه ساختمانی از خاک بیرون آمده با دروازه ورودی، تالار ستون دار، حیاط های سنگ فرش و تعدادی صُفه در اطراف تالار می باشد. اماکن دیگری از ماناها در زیویه، حسنلو و رَبَط، یافت شده است که طبق گفته ی برخی از پژوهشگران،« قلایچی» همان شهر باستانی« ایزیرتو» یعنی پایتخت ماناها بوده است.

آجر هایی با نقوش متنوع هندسی، گیاهی، حیوانی، اساطیری و انسانی که در طراحی شان از فرم ها و رنگ های بسیاری استفاده شده است و خلاقیت هنرمندان آن دوره را نشان می دهد. مثلا برای خیره شدن بیننده به جانور، رنگ قرمزِ متمایل به قهوه ای در تنِ یک بز کوهی در کنار پس زمینه ای زرد و آبی قرار گرفته است. هنرمند، تنها با گذاشتن رنگها باعث ایجاد نقوش نشده است؛ بلکه نقش را با خط های سیاهی ترسیم کرده است.

کتیبه های تمدن ماناها,تاریخچه تمدن ماناها,درباره تمدن ماناهاآجرهای لعاب‌دار قلایچی یکی از مهم‌ترین یادگارهای پادشاهی مانا به شمار می‌رود

جامعه مننا

درخصوص سازمان اجتماعی و دولتی مننا، مدارک زیادی وجود ندارد. شغل ساکنان مننا مانند دیگر نواحی، دامداری بود. آینده زراعت در هیچ یک از بخش های سرزمین ماد، اهمیتی در ردیف دامداری نداشت.

در زندگی و رسوم مردم در مننا، بقایای فراوانی از دوران جماعت بدوی وجود داشته است و مردم هنوز با فعالیت تمام در حیات اجتماعی شرکت می کردند. با گذشت زمان، مردم در مننا برعلیه یکی از شاهان آن کشور شورش کردند که پدیده ای بی نظیر در تاریخ مشرق زمین به شمار می رفت؛ به دلیل این که تبّدلات درباری همراه با اعمال زور و توطئه های حرم یا عصیان بزرگان و لشکریان در آن جا وقوع یافت بود. درخصوص شورش های مردم علیه ستمگران بیگانه، اطلاعاتی در دست می باشد.

زبان و فرهنگ مننا

اسم های برخی از حاکمان و فرمانروایان مننائیان به زبانهای ایرانی و برخی دیگر به زبانهای هوری- اورارتویی است.

سازمان قبیله ای توسط جامعهٔ مننا تا حدّ زیادی حفظ شده بود.. این نکته جالب است که دولت مزبور در منابع آشوری اکثرا کشور قبایل «مات منایی» نامیده می شود ولی در متون اورارتویی آن را «کشور مانا» مانا نی‌ابانی می خوانند. آثار باقیه از آشوریان، گذشته از منناییان از بسیاری قبایل دیگر نیز که جزو کشور مننا بودند نام می‌برند از قبیل تئورmلی‌یان، مسیّ‌یان، دالی‌ییان، سونبی‌یان، کوموردیان.

درباره جامعهٔ مننا,تاریخچه منناتنها کتیبه‌ای که از جغرافیای ماناها به دست آمده کتیبه قلایچی بوکان است

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 15
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه

حکایت های اسرار التوحید اسرار التوحید یکی از آثار برجسته ادبیات فارسی است که سرشار از پند و موعضه و داستان های زیبا است. این کتاب به نیمه ی دوم قرن ششم هجری  مربوط می باشد و از لحاظ نثر فارسی و عرفانی بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب از سرپوش تعدادی از حکایت های اسرار التوحید آورده شده است.

...[ادامه]
ویژه سرپوش