شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۸۱

شعر سبک مشروطه چیست و شامل چه ویژگی هاییست؟

مضامین شعر مشروطه,شاعران سبک مشروطه,خصوصیات شعر دوره مشروطهشعر سبک مشروطه شعری نزديک به زبان و خواست مردم است
شعر، تاریخ است و از این طریق میتوان اطلاعات مختلفی را درمورد جامعه، فرهنگ و زندگی عصر یک شاعر با مرور اشعار شاعران، بدست آورد. مشروطیت از اتفاقاتی به شمار می رفت که بر جامعه ایرانی، اثرگذار بود و ادبیات مشروطه را بوجود آورد.

شعر سبک مشروطه

سبک شعر و ادبیات مشروطه پس از سبک هایی همچون سبک خراسانی، عراقی، هندی و دوره بازگشت بوجود آمد. در بین شاعران و نویسندگان ایرانی، مواردی همچون ابعاد وسیع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نهضت مشروطه باعث ایجاد جهش فکری عظیمی شد. این امر به نوبۀ خود، موجب ایجاد تحول شگرفی در ادبیات شد که حاصل ظلم و بیدادگری های شاهان و درباریان، آشنایی نزدیک ادیبان ایرانی با تحولات جدید فکری اجتماعی اروپا و تعدی و تجاوز بی حد شاهان و درباریان به جان و مال و ناموس ملت بود و از سوی دیگر، موجب برانگیخته شدن دوستی و وطن پرستی، عواطف و احساسات آنها میشد.

به شعری که به زبان و خواست مردم، رابطه ی نزدیکی داشت؛ شعر مشروطه میگویند. شعر مشروطه، پیشرو مکتب بازگشت از نظر زبان، فکر و جنبه ی ادبی نیست، بلکه شعری تحول یافته به نام شعر عوام می باشد. از ویژگی های خاص شعر سبک مشروطه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

> موضوع شعر سبک مشروطه، اجتماعی است.

> شاعر شعر سبک مشروطه، شهرت ندارد.

> اکثر مردم به شعر سبک مشروطه، توجه نشان می دهند.

> از شعر سبک مشروطه به عنوان شعری زنده و پویا یاد می شود.

> در شعر سبک مشروطه از آرایه های ادبی استفاده نشده است.

پیشینه سبک مشروطه

ادبیات مشروطه در جریان مبارزه برای کسب آزادی و حکومت مردم، در بین سالهای ۱۲۷۵ شمسی تا کودتای رضاخان ۱۲۹۹ شمسی، شکل گرفت که این ادبیات از تأثير و تغيير شگرفی برخوردار بود و سبک مشروطه را پدید آورد.

مختصات سبک مشروطه

قالب هایی همچون ترجیع بند، مستزاد، مسمط و چهارپاره از قالب های شعری رایج ادبیات به شمار می رفت. لغات کهن ادبی در این دوره منسوخ شد. از دیگر مختصات این سبک می توان به آزادی زنان، توجه به فرهنگ ایران باستان و تنفر از دیکتاتوری اشاره کرد. شاعران از نظر زبانی، سبک مشروطه را به زبان قابل فهم بیان کرده اند؛ درواقع از لغات همان عصر بهره برده اند و از طرفی به منظور ایجاد سبک آزاد، فکر و زبان را آماده می کنند. شاعران در مسایل سیاسی و اجتماعی، تمام وقتشان را به منظور آگاهی بخشی به مردم صرف میکردند؛ بگونه ای که اشعار بعضی از شاعران شاید از نظر ادبی بی ارزش است ولی از اهمیت بسیاری از نظر تاریخ اجتماعی دوران خود برخوردارست. در این دوره، شاعرانی همچون ملک الشعرای بهار، ایرج میرزا، اشرف الدین گیلانی، فرخی یزدی، میرزاده عشقی،( نسیم شمال) و ... به سرودن شعر پرداختند.

مختصات سبک مشروطه,ویژگی های ادبیات مشروطه,ویژگی های سبک مشروطهزبان شعر سبک مشروطه در اواخر دوران زندیه و اوایل دوران قاجار پدیدار شد

زبان شعر مشروطیت

تأکید زبان شعر دوران مشروطیت بر مواردی همچون زبان و طرز و شیوه ی مکتبی میباشد که دربرابر مکتب یا« سبک هندی» در اواخر دوران زندیه و اوائل دوران قاجار در شعر فارسی پدیدار شد و به« مکتب بازگشت» شهرت پیدا کرد.« مکتب بازگشت» به این منظور بوجود آمد تا به زبان وسبک و روش شاعران سدهء چهارم و پنجم و ششم هجری برگردد.

ویژگی های مهم ادبیات مشروطه

از خصوصیات شعر مشروطه از نظر محتوا می توان به مردم گرایانه ، جامعه گرایانه و ملی اشاره کرد. باتوجه به سادگی شعر مشروطه از نظر زبان، بهتر است بدانید که این شعر از نظر شیوه و مکتب، واقع نماست. سه عنصر ادب مشروطه شامل واقع نمایی، جامعه گرایی و سادگی می باشد. عاطفه به عنوان یکی از عناصر شعر مشروطه به شمار می رود. محتوای شعر مشروطه، عواطف و احساساتی نظیر انتقاد از خرافات مذهبی، بیدار کردن حس ناسیونالیسم و عقب افتادگی های فرهنگی و فقر و نبودن آزادی می باشد.

اصول اندیشه، زبانی و ادبی شعر مشروطه

شعر مشروطه، به ارائه ی درک فلسفی نوینی از جهان، انسان، جامعه و محیط زندگی اش می پردازد. این ادراک براساس عقل باوری، آزادی و اراده انسان و علم باوری بنانهاده شده است. اکثر نویسندگان و شاعران روشن فکر مشروطه، در تمامی آثارشان نظیر مقالات ادبی و سیاسی و روزنامه های منتشر شده، بطور دائمی متکی بر این ها بوده اند. از نظر آرایه های ادبی و جنبه- های زیباشناسی، شاعران مشروطه اشعار ضعیفی می سرودند، ولی هدفشان اینست که مشکلات سیاسی و اجتماعی جامعه را بیان کنند.

مضامین شعر مشروطه

شعر مشروطه، به شعری اطلاق میشود که برای تشکیل درونمایه اصلی آن به مواردی همچون ستایش از میهن و حمایت از ایران انقلابی، مبارزه با استبداد شاه و اطرافیان او، دفاع از آزادی و قانون و انتقادهای اجتماعی می پردازد. نویسنده و شاعر در این ادبیات با استفاده از نیروی قلم خود به ترویج معنویت و فضیلت ها، ارشاد جامعه بسوی ترقی و تکامل، مبارزه با مفاسد اخلاقی، رشد فرهنگی و اجتماعی و سیاسی افراد جامعه می پردازد و در واقع بیانگر نقطه ضعف های جامعه، درمان و راه های چاره است.

پیشینه سبک مشروطه,مضامین و قالب های شعر مشروطه,شعر سبک مشروطهشعر سبک مشروطه از نظر محتوا، مردم گرایانه، جامعه گرایانه و ملی است

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 14
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه

ضرب المثل درباره صبر و تحمل مهم ترین بخش ادبیات فارسی، « ضرب المثل» می باشد. ضرب المثل های زیادی در زبان فارسی در مورد صبر کردن و طعم شیرین نتیجه ی حاصل از صبر وجود دارد که نشان میدهد صبر، یک فضیلت است. ضرب المثل درباره صبر از مهمترین صفات انسانهای مومن می توان به صبر، اشاره کرد.

...[ادامه]
ویژه سرپوش