سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۵۵ - ۰۸ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۰۴۴۶
فرهنگ و رسانه

گزارشی از احکام جریمه و محدودیت برای اهالی رسانه و خبرنگارها

‌رسانه، دوستی با حرف‌های تلخ است/ ‌روزنامه‌نگار باید مشکلات را بیان کند

بهروز بهزادی و مرضیه محمودی,احکام جریمه و محدودیت برای اهالی رسانه و خبرنگارها

محدودیت‌هایی از جنس تبعید، بازداشت یا منع کار برای مدت مشخص، همه از احکام صادرشده خبرنگاران و اهالی رسانه در ماه‌های اخیر بوده است. محدودیت‌هایی که خواسته یا ناخواسته شدت گرفته و مستقیم بر اعتماد عمومی جامعه نسبت به رسانه‌ها نیز اثر خواهد داشت.

آخرین محدودیت‌ها در روزهای گذشته به حکم بهروز بهزادی، مدیرمسئول روزنامه اعتماد، برمی‌گردد که با شکایت قرارگاه ثارالله در شعبه ۹ کیفری یک تهران محاکمه و به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد‌ و اعلام شده دادگاه با استفاده از اختیارات برآمده از تبصره ماده ۳۵ قانون مطبوعات، مجازات حبس بهروز بهزادی را به محرومیت از هر نوع مسئولیت مطبوعاتی به مدت یک سال تبدیل کرده است. البته پیش از آن هم مرضیه محمودی، سردبیر سایت تجارت‌نیوز، خبر داده بود به دلیل شکایت مجدد حمید رسایی از من، به ۲۴ میلیون جریمه نقدی و یک سال تبعید به تربت جام محکوم شده‌ام و این دومین بار است که سر این پرونده محکوم می‌شوم. بار قبل شش میلیون جریمه نقدی پرداخت کردم.

این تنها بخشی از احکام صادرشده برای اهالی رسانه است که در ماه‌های اخیر صورت گرفته. بهزادی در گفت‌وگو با «شرق» بر این باور است که باید کسی به این نتیجه برسد که رسانه‌های داخلی دشمن نیستند؛ دوستانی هستند که خیلی وقت‌ها حرف‌هایشان هم تلخ است.

‌حکمی غیرمتعارف

بهروز بهزادی، مدیر‌مسئول روزنامه اعتماد، در گفت‌وگو با شرق به حکم اعلام‌شده اشاره می‌کند و می‌گوید: «این حکم قطعی نیست. حال در دیوان عالی حکم را می‌پذیرند یا حکم می‌شکند. این حکم غیرمتعارفی است و تا به حال حکمی به این شکل نداشتیم. از هر طرف که نگاه می‌کنیم، این حکم هم تند و هم غیرمتعارف است. شکایت قرارگاه ثارالله برای دو مطلب در روزنامه بوده؛ یکی از آن برای مصاحبه با پدر علم ژنتیک ایران بود که روزهای اول ایسنا هم درباره آن مطلب نوشته بود و بعد ماجرا به شکل دیگری مطرح شد؛ یعنی بعد در همین رابطه اختلاف‌های خانوادگی مطرح شد، در‌صورتی‌که آنچه به خبرنگار ما گفته بود و در روزنامه هم چاپ شد، چیز دیگر بود. ایشان گفته بود گروه چند‌نفره‌ای با لباس شخصی آمدند و من را بردند و بابت مسائلی که علیه دولت طرح کرده بود، به او تذکر دادند؛ اما بعد صحبت‌های دیگری مطرح شد و تیر غیب آن به ما خورد. مطلب دیگرمان هم از بازیگران با تیتر تاوان در کنار مردم بودن بود. البته من آن روز نبودم و دوستانمان که این تیتر را زدند، من گفتم تیتر سایت را تغییر دهیم. فردا شبش هم توضیحاتی در این زمینه دادیم، ولی پذیرفته نشد».

‌روزنامه‌نگار باید مشکلات را بیان کند

این مدیر‌مسئول درباره فضای حال حاضر رسانه نیز اضافه می‌کند: سال‌هاست در این فضا فعالیت می‌کنم و همیشه همین‌طور بوده است؛ به دادگاه احضار و بازداشت می‌شدیم و مدیران ارشد ما حکم می‌گرفتند. در هر حال اعتقاد من این است که روزنامه‌نگار باید به دور از سیاست‌بازی، کار خودش را انجام دهد. روزنامه‌نگار باید جامعه را بشکافد و مشکلات آن را بیان کند؛ اما اینکه توجه کنند یا نکنند، بحثی دیگر است. عده‌ای هم هستند که این حرف‌های ما را برنمی‌تابند و فکر می‌کنند پشت آنچه می‌نویسیم، منظورهای دیگری وجود دارد، در‌صورتی‌که اگر انسان واقعا روزنامه‌نگار باشد، به این شکل فرد سیاسی نخواهد بود.

‌رسانه، دوستی با حرف‌های تلخ است

نقدی که بخشی از منتقدان به محدودیت فضا برای رسانه‌های داخل دارند، منبع‌شدن رسانه‌های خارجی است و بهزادی این موضوع را خطر می‌داند و تصریح می‌کند: «خطر همین است. وقتی این اتفاقات می‌افتد و نمی‌گذارند ما بنویسیم یا خود ما چنان زیر فشار هستیم که فکر می‌کنیم اگر بنویسیم دچار مشکلات متعدد خواهیم شد، باعث می‌شود مرجعیت‌مان را از دست بدهیم و مردم وقتی می‌بینند ما نمی‌توانیم چیز جدیدی به مطالب رسانه اضافه کنیم، به رسانه دیگر رو می‌‌آورند. در هر حال رسانه هم کالایی است که اگر کیفیت کافی نداشته باشد، مخاطبش رو برمی‌گرداند. وقتی مرجعیت داخل از بین برود، به دنبال رسانه‌های خارج از کشور می‌روند که آنها گاهی مفروضات خودشان را هم با کار رسانه مخلوط می‌کنند. مشکل همین‌جا‌ست».

ایشان ادامه می‌دهد: «حتی در مواردی ما عارضه اجتماعی را در روزنامه مطرح کردیم و عین همان گزارش را یک شبکه فارسی‌زبان منتشر کرده و تحلیل خودش را بر روی آن گزارش گذاشته و به ما می‌گویند چرا شما این مطلب را نوشتید که آنها از محتوای گزارش استفاده کنند. در‌واقع این سؤال را از خودشان نمی‌کنند که ما چه کردیم که مردم به رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی گوش می‌دهند؟ این رسانه‌ها داخل مملکت نفوذ دارد. اگر رسانه‌های داخلی بتوانند خوب عمل کنند، هیچ رسانه خارجی امکان نفوذ بر مردم را نخواهد داشت. باید کسی به این نتیجه برسد که رسانه‌های داخلی دشمن نیستند؛ دوستانی هستند که خیلی وقت‌ها حرف‌هایشان هم تلخ است‌».

نسترن فرخه

  • 19
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه

حکایت های اسرار التوحید اسرار التوحید یکی از آثار برجسته ادبیات فارسی است که سرشار از پند و موعضه و داستان های زیبا است. این کتاب به نیمه ی دوم قرن ششم هجری  مربوط می باشد و از لحاظ نثر فارسی و عرفانی بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب از سرپوش تعدادی از حکایت های اسرار التوحید آورده شده است.

...[ادامه]
ویژه سرپوش