یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۳۷

داستان ها و حکایت های قرآنی شگفت انگیز

حکایت های قرآنی,حکایت های قرآنی کوتاه,تصاویر حکایت های قرآنیحکایت های قرآنی بعنوان مجموعه ای مستقل و غنی تألیف می شود
قصه گویی در قرآن شیوه ای پرکاربرد است که به دفعات از آن برای منظور خود که هدایت و بیان حقایق است بهره می گیرد. حکایت های قرآنی معمولاً به بیان سرگذشت امم پیشین می پردازند و غالبا نحوه برخورد آن ها با انبیای خود را بیان می دارند.

حکایت های قرآنی

در قرآن جز در موارد اندکی که سرگذشت فرد یا قومی بطور مفصل و کامل ذکر شده است، در سایر موارد حکایت های قرآنی تنها گوشه ای از کل یک سرگذشت را روشن می سازد. یک نکته جالب در داستان های قرآنی، شکسته شدن حصار زمان است. گاهی حتی یک داستان در دل داستان دیگر آورده می شود; در حالیکه در زمان های مختلف رخ داده اند. این خصوصیت قرآن، سبب می شود تا انسان با دقت و موشکافی، سعی در چیدن صحیح قطعات مختلف این روایات نماید و تمرکز بیشتری پیدا کند. چند نمونه از حکایت های قرآنی در زیر آورده شده است:

> حکایت های قرآنی درمورد مرد منافق و اعجاز بسم الله:

گویند: مردی بود منافق ولی زنی مؤمن و متدین داشت. این زن تمام کارهایش را با بِسْمِ اللَّه آغاز می کرد. شوهرش از متوسل شدن او به این نام مبارک بسیار خشمگین می شد و تلاش میکرد که وی را از این عادت منصرف کند روزی کیسه ای پر از طلا به زن داد تا آنرا بعنوان امانت نگه دارد زن آنرا گرفت و با گفتن بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرحیم در پارچه ای پیچید و با بِسْمِ اللَّه آنرا در گوشه ای از خانه پنهان کرد، شوهرش مخفیانه آن طلا را دزدید و به دریا انداخت تا همسرش را محکوم و شرمگین کند و بِسْمِ اللَّه را بی ارزش جلوه دهد، سپس به مغازه خود برگشت. در بین روز صیادی دو ماهی را برای فروش آورد آن مرد ماهی ها را خرید و به منزل فرستاد تا زنش آنرا برای ناهار آماده سازد.

زن وقتی شکم یکی از آن دو ماهی را پاره کرد یک دفعه دید همان کیسه طلا که پنهان کرد بود درون شکم یکی از ماهی هاست آنرا برداشت و با گفتن بِسْمِ اللَّه در مکان نخست خود گذاشت شوهر به خانه برگشت و کیسه زر را از زن طلب کرد. زن مؤمنه فوراً با گفتن بِسْمِ اللَّه از جای برخاست و کیسه زر را آورد شوهرش خیلی تعجب کرد و سجده شکر الهی را به جا آورد و از جمله مؤمنین و متقین گردید.

** ر.ک: روایت های و حکایت ها/ ۲۱۳ ۲۱۲، به نقل از:خزینه الجواهر فی زینه المنابر/ ۶۱۲.***.

ماییم و نوای بی نوایی - بِسْمِ اللَّه اگر حریف مایی

(نظامی گنجوی).

عکس حکایت های قرآنی,حکایت های قرآنی,حکایت های قرآنی زیبادر حکایت های قرآنی گاهی حتی یک داستان در دل داستان دیگر آورده می شود

> حکایت های قرآنی و اخلاص در عمل:

بِسْم اللهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیم 

ابوجعفر خثعمی که یکی از اصحاب امام صادق (ع) است حکایت کرد: روزی حضرت صادق (ع) کیسه ای که مقدار پنجاه دینار در آن بود، تحویل من داد و فرمود: این ها را تحویل فلان سید بنی هاشم بده و به وی نگو توسّط چه کسی فرستاده شده است.

خثعمی گوید: زمانی که نزد آن شخص تهیدست رسیدم و کیسه پول را تحویل وی دادم، پرسید: این پول از طرف چه کسی برای من ارسال شده است؟

و سپس گفت: خداوند جزای خیرش دهد. صاحب این کیسه، هرچند وقت یک بار، مقدار پولی را برای ما می فرستد و ما زندگی خود را با آن تامین و سپری می کنیم، ولیکن جعفر صادق با آن همه ثروتی که دارد، توجّهی به ما ندارد و چیزی برای ما نمی فرستد و هرگز به یاد ما فقراء نیست.

منبع: امالی شیخ طوسی:ج۲ ص۲۹۰

حکایت های قرآنی معروف,نمونه ای از حکایت های قرآنی,حکایت های قرآنیبیشترین حکایت های قرآنی ابتدا در سوره اعراف و پس از آن بقره می باشند

> حکایت های قرآنی درباره ی برات آزادی از دوزخ:

روایت کرده اند که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) روزی از قبرستان گذر می نمودند نزدیک قبری رسیدند به اصحاب خویش فرمودند: عجله کنید و بگذرید. اصحاب تعجیل کردند و از آن جا گذشتند و در وقت مراجعت چون به قبرستان و آن قبر رسیدند خواستند زود بگذرند. حضرت فرمودند: عجله نکنید. اصحاب عرض کردند: یا رسول الله! چرا در وقت رفتن امر به عجله کردن فرمودید؟ حضرت فرمودند: صاحب این قبر را عذاب می کردند و من طاقت شنیدن ناله و فریاد وی را نداشتم اکنون خدای تعالی رحمتش را شامل حال او کرد، گفتند: یا رسول الله! سبب عذاب و رحمت به او چه بود؟

حضرت فرمودند: این مرد، مرد فاسقی بود که به دلیل فسقش تا این ساعت در این جا معذب بود کودکی از وی باقی مانده بود در این وقت او را به مکتب بردند و معلم به این فرزند بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرحیم  را تعلیم نمود و کودک آنرا بر زبان جاری نمود، در این موقع به فرشتگان عذاب خطاب رسید که دست از این بنده فاسق بردارید و او را عذاب نکنید روا نباشد که پدر را عذاب کنیم در حالیکه پسرش به یاد ما باشد.

** ر.ک:داستان هایی از بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرحیم  ۲/۸۶ ۸۵ به نقل از:تفسیر متهج الصادقین /۳۲

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
هادی ساعی,هادی ساعی در نقش,زندگینامه هادی ساعی زندگینامه هادی ساعی تکواندوکار پیشین و بازیگر ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ خرداد ۱۳۵۵

محل تولد:شهرستان بستان آباد

ملیت:ایرانی

سال های فعالیت:۱۳۸۷ – ۱۳۶۵

پیشه:مدیر ورزشی، بازیگر

ادامه
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه

حکایت های قرآنی بعنوان مجموعه ای مستقل و غنی تألیف می شود قصه گویی در قرآن شیوه ای پرکاربرد است که به دفعات از آن برای منظور خود که هدایت و بیان حقایق است بهره می گیرد. حکایت های قرآنی معمولاً به بیان سرگذشت امم پیشین می پردازند و غالبا نحوه برخورد آن ها با انبیای خود را بیان می دارند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش