یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۱۴۱

طراحی اصولی آشپزخانه کوچک

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچکطراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک
در دنیای امروزی که جمعیت به صورت روزافزون در حال افزایش است باید دنبال راه چاره ای برای مکان برای انسان ها باشیم، از این رو ابعاد خانه های امروزی بسیار نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده اند. آشپزخانه قلب هر خانه است پس باید به شکلی طراحی شود که زیبا، امن و شیک باشد.

برای بهبود کیفیت زندگی روزانه باید به طراحی داخلی و چیدمان آشپزخانه ها بسیار دقت شود، علاوه بر این آشپزخانه قلب گرمابخش هر خانه ای است پس باید در هنگام طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک یا بزرگ حساسیت بیشتری داشت و دقت کافی را به خرج داد. در ادامه ایده هایی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک آورده شده اند که می توانید از آنها برای ایجاد فضایی شیک و زیبا استفاده کنید. 

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک از لحاظ دو دیدگاه اهمیت دارد پس باید دکوراسیون آشپزخانه کوچک را به گونه ای انجام داد که فضای آشپزخانه کاربردی و در عین حال شیک و لوکس به نظر برسد. 

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,طراحی کابینت های آشپزخانه کوچکطراحی کابینت های آشپزخانه کوچک

اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک:

غالبا افراد گمان می کنند که در آشپزخانه کوچک نمی تواند دکوراسیون زیبایی بسازد، علاوه بر این آشپزخانه کوچک فضایی محدود دارد پس نمی توان وسیله های زیادی در آن استفاده شود، اما باید گفت این تصور کاملا اشتباه است بلکه افراد می توانند با طراحی دقیق و کاربردی از فضای کوچک آشپزخانه بیشترین استفاده را کرد و به گونه ای یک فضای بزرگ و جادار از آن نمایش داد. 

سه عنصر اصلی که در آشپزخانه وجود دارند شامل؛ یخچال ، سینک ظرفشویی و گاز می باشند که نحوه قرار دادن این سه عضو در یک آشپزخانه کوچک از اهمیت بسیاری برخوردار است، این وسایل ضروری با توجه به شکل ظاهری آشپزخانه در کنار یکدیگر و یا روبروی یکدیگر قرار بگیرند.

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچکطراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک با کابینت رنگ روشن

چیدمان کابینت کوچک:

کابینت ها از مهمترین اجزای یک آشپزخانه کوچک محسوب می شوند که علاوه بر زیبایی حجم زیادی از فضا را نیز اشغال می کنند. به همین دلیل رنگ و طرح این جزء برای طراحی آشپزخانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای فضای آشپزخانه های کوچک کابینت های کوچک و بلند قد که به کمد شباهت دارند؛ ایده آل و مناسب هستند. 

این کابینت ها با داشتن فضایی زیاد برای چیدمان وسایل می توانند امکانات خوبی را در اختیار شما قرار دهند. برای جلوگیری از شلوغ به نظر رسیدن دکوراسیون آشپزخانه کوچک بهتر است وسایل را تاجایی که امکان دارد داخل کابینت ها قرار دهید و از چیدمان وسایل اضافی روی سطح کابینت جلوگیری کند تا فضایی مناسب، مرتب و منظم داشته باشید. 

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,کابینت سفید برای آشپزخانه کوچکطراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک با کابینت سفید رنگ

درصورتی که دوست دارید فضای کوچک شما بزرگتر نمایش داده شود؛ بهتر است از درب های کابینت شیشه ای استفاده کنید تا فضای بیشتری از آشپزخانه قابل رویت باشد، همچنین با انتخاب رنگ مشابه بین دیوار و کابینت ها فضایی دلبازتر خواهید داشت؛ در این صورت مرز بین دیوار و کابینت از بین می رود و فضای آشپزخانه بزرگ تر به نظر می رسد.

استفاده از رنگ های روشن مانند؛ سفید، سبز روشن، کرمی و... برای درب های کابینت می تواند فضای را دلبازتر و بزرگ تر نشان دهد. 

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,طراحی اصولی آشپزخانه کوچکطراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک با کابینت های متفاوت

شلف یا قفسه روی دیوار:

در صورتی که فضای کمی برای چیدمان وسایل آشپزخانه دارید به جای اینکه وسایل خود را روی کابینت، اپن یا کانتر قرار دهید کافی است قفسه های دیواری روی دیوار پشتی آشپزخانه تعبیه کنید و وسایلی نظیر؛ تابه ها و قابلمه های براق و سرویس قاشق و چنگال و سرویس ادویه جات و آثار هنری و گلدان های طبیعی و یا مصنوعی و ظروف تزیینی زیبا روی این قفسه ها قرار دهید. این موضوع جلوه بصری برای آشپزخانه کوچک شما ایجاد می کند. ظرف و آثار تزئینی رنگ های شاد و نیروبخش دارند به همین دلیل می توانند به دکوراسیون آشپزخانه کوچک احساس زندگی و نشاط ببخشند.

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,ایده برای طراحی آشپزخانه کوچکطراحی آشپزخانه کوچک با میزناهارخوری زیبا

میز ناهارخوری:

امروزه میز ناهارخوری از وسایل مهم و ضروری در آشپزخانه محسوب می شود، پس معیارهای انتخابی برای ناهارخوری، صندلی و میز برای آشپزخانه بسیار اهمیت دارد. آشپزخانه های کوچک فضای کمتری برای رفت و آمد دارند به همین دلیل بهتر است از صندلی های اپن در فضای آشپزخانه استفاده کنید. 

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,طراحی آشپزخانه کوچک با میز تاشوطراحی آشپزخانه کوچک با میز تاشو

از طرفی می توانید در فضای آشپزخانه صرفه جویی هم داشته باشید مصلا از صندلی های پایه بلند و ظریف در کنار جزیره اپن یا آشپزخانه استفاده کنید. در صورتی که واقعا قصد دارید در فضای آشپزخانه از میزناهارخوری استفاده کنید آن را در گوشه ای ترین فضا با یک میز نقلی و دو صندلی زیبا ایجاد کنید. میزهای ناهارخوری تاشو می تواند برای آشپزخانه های کوچک بسیار ایده آل و مناسب باشد. 

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک زیباطراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک زیبا و شیک

انتخاب رنگ ها برای آشپزخانه کوچک:

انتخاب رنگ دیوار، لوازم، صندلی، سطوح پیشخوان و حوله های مخصوص خشک کردن ظروف و... تاثیر بسیار زیادی بر جذابیت و زیبایی دکوراسیون آشپزخانه می گذارد. پس بهترین رنگی که می توانید برای وسایل و دیوارها استفاده کنید تا فضایی دلباز و با نشاط ایجاد کنید؛ رنگ های روشن و سفید هستند. این طیف رنگی نور را بازتاب می کنند و هدایت چشم ها به سمت بالا باعث می شوند تا فضای آشپزخانه بزرگ تر به نظر برسد.

درصورتی که می خواهید فضای آشپزخانه لوکس، دلنواز و جذاب به نظر برسد می توانید از رنگ های جسورتر مانند بنفش روشن، قرمز و... استفاده کنید. 

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,نورپردازی طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچکنورپردازی طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

طراحی نورپردازی:

یکی از نکات بسیار مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک بدون شک؛ تنظیم نور فضای است. درصورتی که در آشپزخانه پنجره دارید بهتر است اجازه ورود نور طبیعی را بدهید تا فضایی نورانی و بزرگ ایجاد کنید. 

برای طراحی نورپرداری آشپزخانه های کوچک می توانید از نورهای مصنوعی مانند لامپ یا لوستر هم استفاده کنید. قرار دادن لامپ های رشته ای در زیر کابینت های بالایی و در قسمت کابینت پایینی فضا را روشن می کند و برای انجام فعالیت های مربوطه فضایی مطبوع ایجاد خواهد کرد، همچنین می توانید برای طراحی نورپردازی در فضای آشپزخانه از چراغ های سقف آویز و لوسترها نیز استفاده کنید.

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,طراحی آشپزخانه کوچک با کابینت های کلاسیکطراحی آشپزخانه کوچک با کابینت های کلاسیک

در چند سال اخیر استفاده از نورپردازی در کف آشپزخانه بسیار رواج پیدا کرده است، پس شما می توانید در قسمت کفپوش آشپزخانه از نورهای ستاره گونی استفاده کنید تا با رسیدن شب نور کف اتاق منتشر شود و به سمت بالا حرکت کند، از طرفی می توانید این لامپ ها را در زیر کابینت های زمینی نصب کنید تا به نوار پاخور کابینت ها بتابند.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش