یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۱۴۱

طراحی اصولی آشپزخانه کوچک

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچکطراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک
در دنیای امروزی که جمعیت به صورت روزافزون در حال افزایش است باید دنبال راه چاره ای برای مکان برای انسان ها باشیم، از این رو ابعاد خانه های امروزی بسیار نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده اند. آشپزخانه قلب هر خانه است پس باید به شکلی طراحی شود که زیبا، امن و شیک باشد.

برای بهبود کیفیت زندگی روزانه باید به طراحی داخلی و چیدمان آشپزخانه ها بسیار دقت شود، علاوه بر این آشپزخانه قلب گرمابخش هر خانه ای است پس باید در هنگام طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک یا بزرگ حساسیت بیشتری داشت و دقت کافی را به خرج داد. در ادامه ایده هایی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک آورده شده اند که می توانید از آنها برای ایجاد فضایی شیک و زیبا استفاده کنید. 

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک از لحاظ دو دیدگاه اهمیت دارد پس باید دکوراسیون آشپزخانه کوچک را به گونه ای انجام داد که فضای آشپزخانه کاربردی و در عین حال شیک و لوکس به نظر برسد. 

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,طراحی کابینت های آشپزخانه کوچکطراحی کابینت های آشپزخانه کوچک

اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک:

غالبا افراد گمان می کنند که در آشپزخانه کوچک نمی تواند دکوراسیون زیبایی بسازد، علاوه بر این آشپزخانه کوچک فضایی محدود دارد پس نمی توان وسیله های زیادی در آن استفاده شود، اما باید گفت این تصور کاملا اشتباه است بلکه افراد می توانند با طراحی دقیق و کاربردی از فضای کوچک آشپزخانه بیشترین استفاده را کرد و به گونه ای یک فضای بزرگ و جادار از آن نمایش داد. 

سه عنصر اصلی که در آشپزخانه وجود دارند شامل؛ یخچال ، سینک ظرفشویی و گاز می باشند که نحوه قرار دادن این سه عضو در یک آشپزخانه کوچک از اهمیت بسیاری برخوردار است، این وسایل ضروری با توجه به شکل ظاهری آشپزخانه در کنار یکدیگر و یا روبروی یکدیگر قرار بگیرند.

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچکطراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک با کابینت رنگ روشن

چیدمان کابینت کوچک:

کابینت ها از مهمترین اجزای یک آشپزخانه کوچک محسوب می شوند که علاوه بر زیبایی حجم زیادی از فضا را نیز اشغال می کنند. به همین دلیل رنگ و طرح این جزء برای طراحی آشپزخانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای فضای آشپزخانه های کوچک کابینت های کوچک و بلند قد که به کمد شباهت دارند؛ ایده آل و مناسب هستند. 

این کابینت ها با داشتن فضایی زیاد برای چیدمان وسایل می توانند امکانات خوبی را در اختیار شما قرار دهند. برای جلوگیری از شلوغ به نظر رسیدن دکوراسیون آشپزخانه کوچک بهتر است وسایل را تاجایی که امکان دارد داخل کابینت ها قرار دهید و از چیدمان وسایل اضافی روی سطح کابینت جلوگیری کند تا فضایی مناسب، مرتب و منظم داشته باشید. 

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,کابینت سفید برای آشپزخانه کوچکطراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک با کابینت سفید رنگ

درصورتی که دوست دارید فضای کوچک شما بزرگتر نمایش داده شود؛ بهتر است از درب های کابینت شیشه ای استفاده کنید تا فضای بیشتری از آشپزخانه قابل رویت باشد، همچنین با انتخاب رنگ مشابه بین دیوار و کابینت ها فضایی دلبازتر خواهید داشت؛ در این صورت مرز بین دیوار و کابینت از بین می رود و فضای آشپزخانه بزرگ تر به نظر می رسد.

استفاده از رنگ های روشن مانند؛ سفید، سبز روشن، کرمی و... برای درب های کابینت می تواند فضای را دلبازتر و بزرگ تر نشان دهد. 

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,طراحی اصولی آشپزخانه کوچکطراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک با کابینت های متفاوت

شلف یا قفسه روی دیوار:

در صورتی که فضای کمی برای چیدمان وسایل آشپزخانه دارید به جای اینکه وسایل خود را روی کابینت، اپن یا کانتر قرار دهید کافی است قفسه های دیواری روی دیوار پشتی آشپزخانه تعبیه کنید و وسایلی نظیر؛ تابه ها و قابلمه های براق و سرویس قاشق و چنگال و سرویس ادویه جات و آثار هنری و گلدان های طبیعی و یا مصنوعی و ظروف تزیینی زیبا روی این قفسه ها قرار دهید. این موضوع جلوه بصری برای آشپزخانه کوچک شما ایجاد می کند. ظرف و آثار تزئینی رنگ های شاد و نیروبخش دارند به همین دلیل می توانند به دکوراسیون آشپزخانه کوچک احساس زندگی و نشاط ببخشند.

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,ایده برای طراحی آشپزخانه کوچکطراحی آشپزخانه کوچک با میزناهارخوری زیبا

میز ناهارخوری:

امروزه میز ناهارخوری از وسایل مهم و ضروری در آشپزخانه محسوب می شود، پس معیارهای انتخابی برای ناهارخوری، صندلی و میز برای آشپزخانه بسیار اهمیت دارد. آشپزخانه های کوچک فضای کمتری برای رفت و آمد دارند به همین دلیل بهتر است از صندلی های اپن در فضای آشپزخانه استفاده کنید. 

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,طراحی آشپزخانه کوچک با میز تاشوطراحی آشپزخانه کوچک با میز تاشو

از طرفی می توانید در فضای آشپزخانه صرفه جویی هم داشته باشید مصلا از صندلی های پایه بلند و ظریف در کنار جزیره اپن یا آشپزخانه استفاده کنید. در صورتی که واقعا قصد دارید در فضای آشپزخانه از میزناهارخوری استفاده کنید آن را در گوشه ای ترین فضا با یک میز نقلی و دو صندلی زیبا ایجاد کنید. میزهای ناهارخوری تاشو می تواند برای آشپزخانه های کوچک بسیار ایده آل و مناسب باشد. 

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک زیباطراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک زیبا و شیک

انتخاب رنگ ها برای آشپزخانه کوچک:

انتخاب رنگ دیوار، لوازم، صندلی، سطوح پیشخوان و حوله های مخصوص خشک کردن ظروف و... تاثیر بسیار زیادی بر جذابیت و زیبایی دکوراسیون آشپزخانه می گذارد. پس بهترین رنگی که می توانید برای وسایل و دیوارها استفاده کنید تا فضایی دلباز و با نشاط ایجاد کنید؛ رنگ های روشن و سفید هستند. این طیف رنگی نور را بازتاب می کنند و هدایت چشم ها به سمت بالا باعث می شوند تا فضای آشپزخانه بزرگ تر به نظر برسد.

درصورتی که می خواهید فضای آشپزخانه لوکس، دلنواز و جذاب به نظر برسد می توانید از رنگ های جسورتر مانند بنفش روشن، قرمز و... استفاده کنید. 

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,نورپردازی طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچکنورپردازی طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

طراحی نورپردازی:

یکی از نکات بسیار مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک بدون شک؛ تنظیم نور فضای است. درصورتی که در آشپزخانه پنجره دارید بهتر است اجازه ورود نور طبیعی را بدهید تا فضایی نورانی و بزرگ ایجاد کنید. 

برای طراحی نورپرداری آشپزخانه های کوچک می توانید از نورهای مصنوعی مانند لامپ یا لوستر هم استفاده کنید. قرار دادن لامپ های رشته ای در زیر کابینت های بالایی و در قسمت کابینت پایینی فضا را روشن می کند و برای انجام فعالیت های مربوطه فضایی مطبوع ایجاد خواهد کرد، همچنین می توانید برای طراحی نورپردازی در فضای آشپزخانه از چراغ های سقف آویز و لوسترها نیز استفاده کنید.

طراحی آشپزخانه کوچک,اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک,طراحی آشپزخانه کوچک با کابینت های کلاسیکطراحی آشپزخانه کوچک با کابینت های کلاسیک

در چند سال اخیر استفاده از نورپردازی در کف آشپزخانه بسیار رواج پیدا کرده است، پس شما می توانید در قسمت کفپوش آشپزخانه از نورهای ستاره گونی استفاده کنید تا با رسیدن شب نور کف اتاق منتشر شود و به سمت بالا حرکت کند، از طرفی می توانید این لامپ ها را در زیر کابینت های زمینی نصب کنید تا به نوار پاخور کابینت ها بتابند.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش