شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۰۹

همه چیز درباره پنجره های دوجداره یا upvc

پنجره دوجداره,پنجره upvc,پنجره دوجداره چیستپنجره دوجداره
یکی از امکاناتی که امروزه در ساختمان ها استفاده می شود پنجره های دوجداره هستند. این پنجره ها عایق خوبی محسوب می شوند که می توانند از عبور آلودگی یا سروصدا جلوگیری کنند البته در کنار این مزایا معایبی را هم شامل می شوند. در ادامه این مطلب سرپوش به اطلاعات بیشتری درخصوص این پنجره ها اشاره شده است.

پنجره دوجداره:

پنجره های دوجداره نوعی شیشه هستند که دو قالب شیشه را در یک قاب قرار می دهند تا یک ساندویچ شیشه ای با بخشی پر از هوا برای عایق کاری بهتر ایجاد کنند. دربرخی از موارد به دنبال کاربرد زیادی که جنس upvc در این محصول دارد به آنها پنجره دوجداره upvc هم گفته می شود. درب و پنجره های دوجداره انواع مختلفی دارند که در ادامه به آنها اشاره شده است. 

پنجره های تک جداره با یک لایه شیشه سبک قدیمی تر هستند و به مرور زمان با پنجره های دوجداره که محبوبیت بالا و مصرف کم دارند جایگزین شدند. 

upvc چیست؟

Unplasticized PolyVinyl Chloride که مخفف آن همان upvc می باشد حالت سخت شده­ ی پلی­وینیل­کلراید است. ۸۵ درصد از ترکیب پروفیل پنجره های upvc از همین ماده تشکیل شده است. 

ماده اصلی ساخت upvc از همان نفت خام و نمک طعام تشکیل می شود. اتیلن از نفت خام و کلر از نمک به دست می آید که در فرآیند پلیمریزاسیون از طریق کلر، اتیلن و وینیل کلرید را باهمدیگر ترکیب می کنند و پلی وینیل کلرید یا به اختصار PVC به دست می آید که ماده پلاستیکی قابل ارتجاع است.  کاربرد این ماده فقط در ساخت درب و پنجره نیست بلکه در بسیاری از صنایع مانند لوله کشی و حتی دندانپزشکی هم کاربرد خواهد داشت. 

پنجره دوجداره,پنجره upvc,انواع پنجره دو جداره پنجره دوجداره یا پنجره upvc

تاریخچه پنجره های دوجداره:

با شرایط موجود نیاز به یک پروفیل مناسب که توانایی کاهش نقص ها را تاحد امکان داشته باشد کاملا احساس می شد، اینگونه بود که بعد از مدتی پروفیل ها وارد بازار upvc شدند و اولیت درب و پنجره با همین جنس در سال ۱۹۶۰ میلادی در اروپا شروع به تولید کرد، در ایران هم اولین واحد تولید در اواخر دهه ۵۰ ایجاد شد و به دنیال موفقیت آن از همان تاریخ تا به الان در درب و پنجره ها استفاده می شود. 

به طورکلی می توان گفت ۷۵ درصد از سهام بازار درب و پنجره حال حاضر اروپا به upvc مربوط است.

انواع پنجره دو جداره:

پنجره دوجداره کشویی:

در این حالت پنجره به صورت ریلی باز و بسته خواهد شد که می تواند به سمت چپ بازشو یا راست بازشو باشد. این مدل به خودی خود دو مدل دیگر دارد که تک ریل و جفت ریل هستند. 

پنجره دوجداره,پنجره upvc,پنجره دوجداره کشوییپنجره دوجداره کشویی

پنجره دوجداره دو طرف بازشو:

در این مدل پنجره از یک جهت به صورت لولایی و هم با تکیه دادن دستگیره به سمت بالا از عرض باز می شود. این مدل امنیت زیادی دارد زیرا از یراق آلات بسیاری مقاومی در این زمینه استفاده می شود. 

پنجره دوجداره یک طرف بازشو:

در این حالت پنجره تنها از یک جهت و به صورت لولایی باز و بسته می شود که پراستفاده ترین انواع درب و پنجره دوجداره محسوب می شود. بیشتر مردم از این نوع پنجره برای منازل و ساختمان خود استفاده می کنند. 

پنجره دوجداره,پنجره upvc,پنجره دوجداره یک طرف بازشوپنجره دوجداره یک طرف بازشو

پنجره دوجداره فرانسوی با مولیون متحرک:

این نوع پنجره ها مولیون متحرک دارند و با باز شدن یکی از لنگه های مولیون هم باز می شود، زمان باز شدن پنجره به صورت فرانسوی هیچ ستونی در وسط پنجره وجود ندارد. 

پنجره دوجداره فولکس واگنی:

در این نوع پنجره ها می توان باز شدن به حالت درب فولکس واگنی را کاملا مشاده کرد که در ابتدا به سمت داخل و سپس داخل ریل مخصوص به خود قرار می گیرد. این نوع پنجره برای مکان هایی هم چون ویلاها بسیار مناسب می باشد.

پنجره دوجداره آکاردئونی:

در این نوع پنجره ها درب مانند آکاردئون باز و بسته می شوند و زمان این کار کلیه لنگه ها به یک طرف جمع خواهند شد تا روی یک لنگه در یک طرف ثابت شوند. 

پنجره دو جداره کمانی:

به صورت کلی می توان گفت یکی از مدرن ترین پنجره های دوجداره مدل کمانی هستند. استفاده از این مدل می تواند چشم انداز وسیعی از فضای روبه رویی ایجاد کنند. 

پنجره دو جداره محوری:

طراحی این مدل مقداری کار را سخت می کند به همین دلیل به نسبت سایر مدل ها کمیاب تر است. باز و بسته کردن اینگونه پنجره ها روی یک محور قطری انجام می شود و پنجره های دوجداره محوری بسیار مدرن و زیبا ایجاد خواهند کرد. 

استفاده از پنجره سقفی دوجداره:

خانه هایی که نور کمتری دارند منجر به انتقال سردی و افسردگی به افراد دیگر می شوند درمقال خانه هایی که اشعه های نور دارند حس زندگی و حیات را در فضا پراکنده خواهند کرد، به همین دلیل توصیه می شود در ساخت خانه موردعلاقه خودتان از پنجره های دوجداره سقفی و نورگیر استفاده کنید زیرا نقش بسیار موثری در زیبایی، روشنایی و بزرگ نمایی فضا ایفا می کنند. 

در ساخت پنجره های سقفی بهتر است از شیشه های دوجداره استفاده کنید زیرا در برابر ضربه های مصتفیم باد و طوفان، برف و باران استحکام بیشتری دارند. درصورتی که شیشه های یک لایه ساده را استفاده کنید به مرور زمان دچار شکستگی می شوند یا گرد، غبار و آب ممکن است وارد خانه شود. 

پنجره دوجداره,پنجره upvc,انواع مختلف پنجره دوجدارهانواع مختلف پنجره دوجداره

مزایای پنجره دو جداره:

باوجودی که شیشه به تنهایی نمی تواند عایق حرارتی باشد اما یک بافر را از بیرون آب بندی می کند. پنجره های دوجداره مزیت های قابل توجهی خواهند داشت که بهره وی انرژی را در خانه بالا می برند، از طرفی مانع از داخل شدن هوای سرد بیرون به سمت داخل می شوند. 

همه می دانند درب و پنجره ها یک عنصر حیاتی برای طراحی منازل محسوب می شوند که سبب ارتباط ما با دنیای خارج شده و نور و جریان هوای طبیع را به داخل وارد می کنند از طرفی در زمینه زیبایی هم کمک کننده خواهند بود.

این روزها هیچ کمبودی در زمینه محصولات درب و پنجره وجود ندارد و بسیاری از صاحب خانه ها پنجره و درب های تک جدا و مقرون به صرفه را انتخاب می کنند زیرا قیمت پنجره های دوجداره بسیار بیشتر هستند، از طرفی به دنبال هزینه هایی که ایجاد می کنند خرید به صرفه تری دارند. در ادامه به چند مزیت پنجره های دوجداره اشاره خواهد شد: 

مناسب برای شرایط جوی گرم و سرد:

از درب و پنجره های دوجداره در آب و هوای سرد استفاده می شود، با این وجود بسیاری از مردم اطلاعی ندارند که اینگونه پنجره ها یک راه حل عالی برای همه آب و هواها هستند. برخی از محصولات کم مصرف تنها می توانند با از دست دادن یا افزایش گرما-سرما یا هر دو به صورت ناکارآمد دما را کاهش دهند. شیشه های دوجداره با کیفیت های متفاوت عایق منحصری به فردی هستند و با جریان هوای سرد یا گرم بین دوشیشه می توانند منزل را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه دارند. این موضوع نه تنها در منازل بلکه در شرکت ها نیز کاربرد دارد و منجر به کاهش اتکا به گرمایش و سرمایش مصنوعی خواهد شد. 

پنجره دوجداره,پنجره upvc,مزایای پنجره دوجدارهمزایای پنجره دوجداره؛ مناسب برای هر آب و هوایی

ایجاد آسایش در محیط زندگی در تمام طول سال

پنجره ها و درب های شیشه ای نقش بسیار مهمی در بهره وی انرژي در منزل ایفا می کنند. تخمین می زنیم که تقریبا نیمی از اتلاف گرما در طول زمستان و نزدیک به ۹۰ درصد از افزایش گرما در طول تابستان می تواند ناشی از درب و پنجره باشد. 

طراحی منحصر به فرد محصولات دوجداره در برابر گرما و سرما ۴ برابر بیشتر از پنجره های ساده و تک جداره هستند. فضایی که بین دو شیشه وجود دارد که به عنوان یک مانع حرارتی بین خانه و محیط بیرون عمل کرده و از خروج هوای گرم یا خنک جلوگیری می کند. از طرفی دما را در محدود تقریبا ثابتی نگه داشته و شما را در برابر اثرات تغییرات آب و هوایی عایق می‌کند.

کاهش هزینه قبض ها

براساس آمار هزینه های انرژی در دهه گذشته در استرالیا بیشتر از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده، بیشتر از نصف انرژی مصرف شده در خانه های استرالیایی برای تامین برق دستگاه های گرمایشی و سرمایشی است. خنک نگه داشتن در تابستان و گرما در زمستان حالا بیش از همیشه مقرون به صرفه نیست.

بالاترین قیمت انرژی مربوط به استرالیا است که دو سه برابر بیشتر از هر خانوار آمریکایی است. یکی از موثرترین روش هایی که برای این موضوع استفاده شده مربوط به نصب درب و پنجره های دوجداره است. این طراحی درمقایسه با پنجره های تک جداره می تواند ۲۰ درصد قبض را کاهش دهد، در عین حال به محیط زیست کمک کرده و از آن حفاظت می کند.

پنجره دوجداره,پنجره upvc,پنجره های دوجدارهپنجره های دوجداره؛ کاهش هزینه ها

درب و پنجره دوجداره عایق صدا:

پنجره های دوجداره می توانند صدای بیرون مانند صداهای حیوانات، وسایل نقلیه، هواپیما یا قطار را تا ۶۰ درصد کاهش دهند. سازمان جهانی بهداشت عنوان می کند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صدا می تواند منجر به استرس، خواب بد، مشکلات شناختی و سایر معضلات سلامتی مانند بیماری های قلبی عروقی شود. 

معایب پنجره دوجداره:

- درصورتی که برای تهیه این نوع پنجره ها از مواد خوب و با کیفیت استفاده نشود درطول زمان منجر به شکستگی یا تغییر رنگ خواهد شد. 

- چنانچه گالوانیزه به کاررفته در تولید درب و پنجره UPVC دچار مشکل باشد، پس از نصب می تواند باعث تغییر شکل پنجره ها شود.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 18
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میثم تمار,زندگینامه میثم تمار,بیوگرافی میثم تمار زندگینامه میثم تمار از یاران باوفای امام علی (ع)

محل زندگی: عراق، کوفه

دلیل شهرت: صحابه امام علی، اما حسن و امام حسین (ع)

لقب: ابوسالم، ابوصالح

شهادت: ۲۲ ذی‌الحجه ۶۰ق، کوفه

محل دفن: مسجد کوفه

آثار: تفسیر قرآن، کتابی در حدیث

ادامه
دمیتری مدودف,بیوگرافی دمیتری مدودف,زندگینامه دمیتری مدودف دمیتری مدودف سیاستمدار روس

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ 

محل تولد: سن پترزبورگ

ملیت: روسیه

حرفه: رئیس جمهور و نخست وزیر

حزب سیاسی: حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (قبل از ۱۹۹۱)، مستقل (۱۹۹۱-۲۰۱۱)، حزب روسیه واحد (از ۲۰۱۲)

ادامه
پاکو خمز,بیوگرافی پاکو خمز,زندگینامه پاکو خمز بیوگرافی و عکس های پاکو خمز همراه با موفقیت های وی

تاریخ تولد: ۱۸ آوریل ۱۹۷۰

محل تولد: لاس پالماس، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست، سرمربی 

پست: مدافع میانی

باشگاه کنونی: تراکتور

ادامه
ایگور کاتاتو,زندگینامه ایگور کاتاتو,بیوگرافی ایگور کاتاتو بیوگرافی ایگور کاتاتو برزیلی؛ بازیکن فوتبال اهل برزیل

تاریخ تولد: ۱ ژوئیه ۱۹۹۵

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر، هافبک هجومی

باشگاه کنونی: سپاهان اصفهان

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

ادامه
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
ویژه سرپوش