یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۰۹

همه چیز درباره پنجره های دوجداره یا upvc

پنجره دوجداره,پنجره upvc,پنجره دوجداره چیستپنجره دوجداره
یکی از امکاناتی که امروزه در ساختمان ها استفاده می شود پنجره های دوجداره هستند. این پنجره ها عایق خوبی محسوب می شوند که می توانند از عبور آلودگی یا سروصدا جلوگیری کنند البته در کنار این مزایا معایبی را هم شامل می شوند. در ادامه این مطلب سرپوش به اطلاعات بیشتری درخصوص این پنجره ها اشاره شده است.

پنجره دوجداره:

پنجره های دوجداره نوعی شیشه هستند که دو قالب شیشه را در یک قاب قرار می دهند تا یک ساندویچ شیشه ای با بخشی پر از هوا برای عایق کاری بهتر ایجاد کنند. دربرخی از موارد به دنبال کاربرد زیادی که جنس upvc در این محصول دارد به آنها پنجره دوجداره upvc هم گفته می شود. درب و پنجره های دوجداره انواع مختلفی دارند که در ادامه به آنها اشاره شده است. 

پنجره های تک جداره با یک لایه شیشه سبک قدیمی تر هستند و به مرور زمان با پنجره های دوجداره که محبوبیت بالا و مصرف کم دارند جایگزین شدند. 

upvc چیست؟

Unplasticized PolyVinyl Chloride که مخفف آن همان upvc می باشد حالت سخت شده­ ی پلی­وینیل­کلراید است. ۸۵ درصد از ترکیب پروفیل پنجره های upvc از همین ماده تشکیل شده است. 

ماده اصلی ساخت upvc از همان نفت خام و نمک طعام تشکیل می شود. اتیلن از نفت خام و کلر از نمک به دست می آید که در فرآیند پلیمریزاسیون از طریق کلر، اتیلن و وینیل کلرید را باهمدیگر ترکیب می کنند و پلی وینیل کلرید یا به اختصار PVC به دست می آید که ماده پلاستیکی قابل ارتجاع است.  کاربرد این ماده فقط در ساخت درب و پنجره نیست بلکه در بسیاری از صنایع مانند لوله کشی و حتی دندانپزشکی هم کاربرد خواهد داشت. 

پنجره دوجداره,پنجره upvc,انواع پنجره دو جداره پنجره دوجداره یا پنجره upvc

تاریخچه پنجره های دوجداره:

با شرایط موجود نیاز به یک پروفیل مناسب که توانایی کاهش نقص ها را تاحد امکان داشته باشد کاملا احساس می شد، اینگونه بود که بعد از مدتی پروفیل ها وارد بازار upvc شدند و اولیت درب و پنجره با همین جنس در سال ۱۹۶۰ میلادی در اروپا شروع به تولید کرد، در ایران هم اولین واحد تولید در اواخر دهه ۵۰ ایجاد شد و به دنیال موفقیت آن از همان تاریخ تا به الان در درب و پنجره ها استفاده می شود. 

به طورکلی می توان گفت ۷۵ درصد از سهام بازار درب و پنجره حال حاضر اروپا به upvc مربوط است.

انواع پنجره دو جداره:

پنجره دوجداره کشویی:

در این حالت پنجره به صورت ریلی باز و بسته خواهد شد که می تواند به سمت چپ بازشو یا راست بازشو باشد. این مدل به خودی خود دو مدل دیگر دارد که تک ریل و جفت ریل هستند. 

پنجره دوجداره,پنجره upvc,پنجره دوجداره کشوییپنجره دوجداره کشویی

پنجره دوجداره دو طرف بازشو:

در این مدل پنجره از یک جهت به صورت لولایی و هم با تکیه دادن دستگیره به سمت بالا از عرض باز می شود. این مدل امنیت زیادی دارد زیرا از یراق آلات بسیاری مقاومی در این زمینه استفاده می شود. 

پنجره دوجداره یک طرف بازشو:

در این حالت پنجره تنها از یک جهت و به صورت لولایی باز و بسته می شود که پراستفاده ترین انواع درب و پنجره دوجداره محسوب می شود. بیشتر مردم از این نوع پنجره برای منازل و ساختمان خود استفاده می کنند. 

پنجره دوجداره,پنجره upvc,پنجره دوجداره یک طرف بازشوپنجره دوجداره یک طرف بازشو

پنجره دوجداره فرانسوی با مولیون متحرک:

این نوع پنجره ها مولیون متحرک دارند و با باز شدن یکی از لنگه های مولیون هم باز می شود، زمان باز شدن پنجره به صورت فرانسوی هیچ ستونی در وسط پنجره وجود ندارد. 

پنجره دوجداره فولکس واگنی:

در این نوع پنجره ها می توان باز شدن به حالت درب فولکس واگنی را کاملا مشاده کرد که در ابتدا به سمت داخل و سپس داخل ریل مخصوص به خود قرار می گیرد. این نوع پنجره برای مکان هایی هم چون ویلاها بسیار مناسب می باشد.

پنجره دوجداره آکاردئونی:

در این نوع پنجره ها درب مانند آکاردئون باز و بسته می شوند و زمان این کار کلیه لنگه ها به یک طرف جمع خواهند شد تا روی یک لنگه در یک طرف ثابت شوند. 

پنجره دو جداره کمانی:

به صورت کلی می توان گفت یکی از مدرن ترین پنجره های دوجداره مدل کمانی هستند. استفاده از این مدل می تواند چشم انداز وسیعی از فضای روبه رویی ایجاد کنند. 

پنجره دو جداره محوری:

طراحی این مدل مقداری کار را سخت می کند به همین دلیل به نسبت سایر مدل ها کمیاب تر است. باز و بسته کردن اینگونه پنجره ها روی یک محور قطری انجام می شود و پنجره های دوجداره محوری بسیار مدرن و زیبا ایجاد خواهند کرد. 

استفاده از پنجره سقفی دوجداره:

خانه هایی که نور کمتری دارند منجر به انتقال سردی و افسردگی به افراد دیگر می شوند درمقال خانه هایی که اشعه های نور دارند حس زندگی و حیات را در فضا پراکنده خواهند کرد، به همین دلیل توصیه می شود در ساخت خانه موردعلاقه خودتان از پنجره های دوجداره سقفی و نورگیر استفاده کنید زیرا نقش بسیار موثری در زیبایی، روشنایی و بزرگ نمایی فضا ایفا می کنند. 

در ساخت پنجره های سقفی بهتر است از شیشه های دوجداره استفاده کنید زیرا در برابر ضربه های مصتفیم باد و طوفان، برف و باران استحکام بیشتری دارند. درصورتی که شیشه های یک لایه ساده را استفاده کنید به مرور زمان دچار شکستگی می شوند یا گرد، غبار و آب ممکن است وارد خانه شود. 

پنجره دوجداره,پنجره upvc,انواع مختلف پنجره دوجدارهانواع مختلف پنجره دوجداره

مزایای پنجره دو جداره:

باوجودی که شیشه به تنهایی نمی تواند عایق حرارتی باشد اما یک بافر را از بیرون آب بندی می کند. پنجره های دوجداره مزیت های قابل توجهی خواهند داشت که بهره وی انرژی را در خانه بالا می برند، از طرفی مانع از داخل شدن هوای سرد بیرون به سمت داخل می شوند. 

همه می دانند درب و پنجره ها یک عنصر حیاتی برای طراحی منازل محسوب می شوند که سبب ارتباط ما با دنیای خارج شده و نور و جریان هوای طبیع را به داخل وارد می کنند از طرفی در زمینه زیبایی هم کمک کننده خواهند بود.

این روزها هیچ کمبودی در زمینه محصولات درب و پنجره وجود ندارد و بسیاری از صاحب خانه ها پنجره و درب های تک جدا و مقرون به صرفه را انتخاب می کنند زیرا قیمت پنجره های دوجداره بسیار بیشتر هستند، از طرفی به دنبال هزینه هایی که ایجاد می کنند خرید به صرفه تری دارند. در ادامه به چند مزیت پنجره های دوجداره اشاره خواهد شد: 

مناسب برای شرایط جوی گرم و سرد:

از درب و پنجره های دوجداره در آب و هوای سرد استفاده می شود، با این وجود بسیاری از مردم اطلاعی ندارند که اینگونه پنجره ها یک راه حل عالی برای همه آب و هواها هستند. برخی از محصولات کم مصرف تنها می توانند با از دست دادن یا افزایش گرما-سرما یا هر دو به صورت ناکارآمد دما را کاهش دهند. شیشه های دوجداره با کیفیت های متفاوت عایق منحصری به فردی هستند و با جریان هوای سرد یا گرم بین دوشیشه می توانند منزل را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه دارند. این موضوع نه تنها در منازل بلکه در شرکت ها نیز کاربرد دارد و منجر به کاهش اتکا به گرمایش و سرمایش مصنوعی خواهد شد. 

پنجره دوجداره,پنجره upvc,مزایای پنجره دوجدارهمزایای پنجره دوجداره؛ مناسب برای هر آب و هوایی

ایجاد آسایش در محیط زندگی در تمام طول سال

پنجره ها و درب های شیشه ای نقش بسیار مهمی در بهره وی انرژي در منزل ایفا می کنند. تخمین می زنیم که تقریبا نیمی از اتلاف گرما در طول زمستان و نزدیک به ۹۰ درصد از افزایش گرما در طول تابستان می تواند ناشی از درب و پنجره باشد. 

طراحی منحصر به فرد محصولات دوجداره در برابر گرما و سرما ۴ برابر بیشتر از پنجره های ساده و تک جداره هستند. فضایی که بین دو شیشه وجود دارد که به عنوان یک مانع حرارتی بین خانه و محیط بیرون عمل کرده و از خروج هوای گرم یا خنک جلوگیری می کند. از طرفی دما را در محدود تقریبا ثابتی نگه داشته و شما را در برابر اثرات تغییرات آب و هوایی عایق می‌کند.

کاهش هزینه قبض ها

براساس آمار هزینه های انرژی در دهه گذشته در استرالیا بیشتر از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده، بیشتر از نصف انرژی مصرف شده در خانه های استرالیایی برای تامین برق دستگاه های گرمایشی و سرمایشی است. خنک نگه داشتن در تابستان و گرما در زمستان حالا بیش از همیشه مقرون به صرفه نیست.

بالاترین قیمت انرژی مربوط به استرالیا است که دو سه برابر بیشتر از هر خانوار آمریکایی است. یکی از موثرترین روش هایی که برای این موضوع استفاده شده مربوط به نصب درب و پنجره های دوجداره است. این طراحی درمقایسه با پنجره های تک جداره می تواند ۲۰ درصد قبض را کاهش دهد، در عین حال به محیط زیست کمک کرده و از آن حفاظت می کند.

پنجره دوجداره,پنجره upvc,پنجره های دوجدارهپنجره های دوجداره؛ کاهش هزینه ها

درب و پنجره دوجداره عایق صدا:

پنجره های دوجداره می توانند صدای بیرون مانند صداهای حیوانات، وسایل نقلیه، هواپیما یا قطار را تا ۶۰ درصد کاهش دهند. سازمان جهانی بهداشت عنوان می کند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صدا می تواند منجر به استرس، خواب بد، مشکلات شناختی و سایر معضلات سلامتی مانند بیماری های قلبی عروقی شود. 

معایب پنجره دوجداره:

- درصورتی که برای تهیه این نوع پنجره ها از مواد خوب و با کیفیت استفاده نشود درطول زمان منجر به شکستگی یا تغییر رنگ خواهد شد. 

- چنانچه گالوانیزه به کاررفته در تولید درب و پنجره UPVC دچار مشکل باشد، پس از نصب می تواند باعث تغییر شکل پنجره ها شود.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 18
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش