چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۱۰۱

نکات ضروری هنگام خرید و انتخاب بالش

نکات انتخاب و خرید بالش,خرید باش,راهنمای خرید بالشنکات انتخاب و خرید بالش
یکی از مهمترین آیتم هایی که برای خواب آرام لازم است بدون شک تشک و پتو است که در کنار هم می توانند خواب آرامی را برای شما به ارمغان بیاورند. برای خرید و انتخاب بالش نکاتی وجود دارند که در ادامه این مطلب سرپوش به تعدادی از آنها اشاره می شود. 

نکات مربوط به انتخاب بالش مناسب:

مواد پرکننده بالش:

بالش از مواد مختلفی پر می شوند که هرکدام از آنها معایب و مزایای خاص خود را دارند. انتخاب هرکدام از آنها می تواند به سلایق شخصی یا مشکلات اسکلتی فرد برگردد. در ادامه به برخی از مهم ترین پرکننده های بالش و ویژگی های آنها اشاره می شود: 

کُرک:

بالش های کرکی از پپرز قسمت های زیرین پر پردندگانی مانند غاز، اردک پر می کنند. کرک ها معمولا در ترکیب با پر استفاده می شوند، اما به بالشی بالش کرکی گفته می شود که بیشتر از ۲۵ درصد پر نداشته باشد. بالش های کرکی بسیار سبک و انعطاف پذیر هستند از طرفی عمر زیادی هم خواهند داشت. از طرفی با جذب گرمای بدن در فصل سرما گزینه خوبی خواهند بود. 

بالش های کرکی دارای قیمت بالایی هستند و از طرفی برای جلوگیری از تغییر ظاهر آنها باید هرازآگاهی با دست پف آنها را به حالت قبل بازگرداند، علاوه بر این ضخامت این بالش ها از کم تا متوسط است درصورتی که شما شانه پهن و سر بزرگی دارید شاید با این بالش ها احساس راحتی نداشته باشید. کرک ها می توانند حساسیت زا هم باشند و حتی گاهی بوی بدی به خود می گیرند لذا شستن صحیح آنها ضروری خواهد بود. 

نکات انتخاب و خرید بالش,خرید باش,مواد پرکننده بالشنکات انتخاب و خرید بالش؛ مواد پرکننده

پلی‌استر:

این نوع بالش ها به دلیل قیمت مناسب تر طرفداران بیشتری را به خود اختصاص می دهند. این بالش ها به دونوع سیلیکونی و معمولی تقسیم می شوند. نوع پلی استر سیلیکونی قابلیت ارتجاعی بیشتری خواهد داشت همچنین از لحاظ نرمی و سبکی با بالش های کرکی شبیه است، البته این تفاوت هم وجود دارد که بالش های پلی استری قیمت بالایی ندارند و حساسیت زا هم نیستند. 

عیب بزرگی که بالش های پلی استری دارند مربوط به طول عمر کوتاه آنها است، که غالبا بیشتر از یکی دو سال نیست. این نوع بالش های گوله شده و دچار کاهش پف می شوند، البته اگر به عنوان بالش تزئینی از آن استفاده کنید دوام خواهد داشت. به یاد داشته باشید که پلی استر جذب بالای چربی و عرق  دارد درنتیحه نیاز به شستوشوی مکرر آن وجود خواهد داشت. شما می توانید بالش های پلی استری را داخل ماشین لباس شویی بیندازید و با هرمرتبه شستوشو کیفیت آنها را ارتقاء دهید. 

نکات انتخاب و خرید بالش,خرید باش,مواد پر کننده پلی استر برای بالشنکات انتخاب و خرید بالش؛ مواد پر کننده پلی استر

پر:

بالش های پر غالبا از پر و بال و پشت پرندگانی مانند غاز یا اردک ساخته می شود. همانطور که اشاره شد ترکیب پر با کرک رایج خواهد بود. البته بالش هایی کرک و پر از بالش هایی که تنها با پر پر می شوند گران تر خواهند بود. بالش های پر زمانی اطلاق می شوند که مقدار کرک در آنها بیشتر از ۱۰ درصد نباشد. 

بالش های پر مقداری سفت تر هستند و غالبا به شست و شو نیازی ندارند. مانند کرک خاصیت حساسیت زایی دارند و بوی ناخوشایندی نیز ممکن است به خود بگیرند. اما از بالش‌های کرک تخت‌تر و سنگین‌ترند. دوام‌شان هم از بالش‌های الیاف‌مصنوعی بالاتر است.

نکات انتخاب و خرید بالش,خرید باش,بالش پرنکات انتخاب و خرید بالش؛ مواد پرکننده پر

پنبه:

پنبه ماده ای طبیعی و ضدحساسیت است، بالش های پنبه ای قابلیت تنفس دارند و شستن آنها نیز بدون مانع خواهد بود. الیاف های طبیعی به طورکلی از الیاف های مصنوعی بسیار نرم و راحت تر هستند همچنین محافظت کنندگی بیشتری خواهند داشت. این بالش ها در مقایسه با پلی استر و فوم خنک تر خواهند بود. الیاف پنبه با گذشت چند ماه با استفاده گوله شده و پف یکدست قبل را نخواهند داشت. به‌همین خاطر بالش‌های پنبه‌ای معمولا درصدی هم الیاف مصنوعی دارند تا شکل‌شان را بیشتر حفظ کنند.

نکات انتخاب و خرید بالش,خرید باش,بالش پنبه اینکات انتخاب و خرید بالش؛ مواد پر کننده پنبه

مموری فوم:

اختراع مموری فوم مربوط به ناسا است که به نام ویسکواِلاستیک پلی‌یورتان هم شناخته می شود. بالش های پر شده با مموری فوم می توانند از ستون فقرات و گردن محافظت کنند. اما اگر فقط به پشت یا پهلو می خوابید برای شما قابل استفاده خواهد بود. بالش‌های مموری فوم می‌توانند از خرده‌فوم یا فوم یک‌تکه باشند که البته یک‌تکه بهتر است.

قیمت بالا و وزن زیاد این بالش ها را نباید از نظر دور کرد. درضمن بعد از چند ساعت استفاده گرم شده و زمانی که از تازگی خود دور شوند بوی خاصی می دهند. باید اشاره کرد بالش‌های فومی، چه مموری فوم چه لاتکس نسبت به سایر بالش ها صدای کمتری خواهند داشت. 

نکات انتخاب و خرید بالش,خرید باش,بالش با جنس مموری فومنکات انتخاب و خرید بالش با جنس مموری فوم

لاتکس:

لاتکس ماده ای طبیعی است که از شیره درختانی مانند کائوچو گرفته می شود. بالش های لاتکس در محافظت کنندگی و کاهش فشار می توانند هم اندازه بالش های مموری فوم عمل کنند. البته این مدل معمولا سبک تر و تنفس پذیرتر هستند. بالش های لاتکس زمان استفاده فرم سر و گردن را به خود گرفته وقابلیت برگشت به حالت اولیه را دارند. 

ضخامت این بالش ها بین حد متوسط تا زیاد خواهد بود و دارای درجات متفاوتی از سفتی هستند. به علاوه بالش های لاتکس دوام بالایی دارند و دور تر شکل خود را از دست می دهند. مشکل این بالش ها قیمت بالا و بوی عجیب در اوایل استفاده است. 

نکات انتخاب و خرید بالش,خرید باش,بالش با جنس لاتکسنکات انتخاب و خرید بالش با جنس لاتکس

سایر مواد:

تنوع مواد پرکننده بالش بیشتر از این مواردی است که عنوان شد اما بقیه آنها چندان رایج نیستند. برای مثال بالش های مموری فوم ژلی هم عرضه می شوند که جریان هوای بیشتر دارند یا به نوعی داغ نمی شوند. یا بالش هایی که داخل آنها پوسته گندم سیاه وجود دارد قابلیت تنفس و دوام بالاتری دارند اما صدا می دهند. 

کدام بالش مناسب تر خواهد بود؟

برای انتخاب راحت تر شاید بهتر باشد اول ببینید با چه مقدار از انعطاف احساس راحتی بیشتری خواهید داشت:

درصورتی که بالشی می خواهید که حسابی نرم باشد بالش هایی پر شده از الیاف طبیعی را خریداری کنید، برای مثال بالش های پر شده با کرک یا کرک و پر. البته این موارد قیمت بالایی دارند پس همان بالش های پلی استر که نرمی تقریبا یکسانی دارند گزینه خوبی خواهند بود. 

درصورتی که بالشی می خواهید که علی رغم مقداری نرمی سفت هم باشند احتمالا با بالش های پلی استر کنار بیایید، زیرا اینگونه بالش ها باوجودی که خیلی نرم هستند از بالش های کرکی مقداری سفت تر خواهند بود. 

درصورتی که دنبال بالشی فشرده و متراکم هستید شاید بد نباشد که مموری فوم را تست کنید. این بالش ها با گذشت زمان مقداری نرم تر می شوند اما به صورت کلی محافظت کنندگی بالایی خواهند داشت. 

سایز و ضخامت بالش:

بعد از اینکه مواد داخل بالش را انتخاب کردید مهم ترین نکته سایز و ضخامت بالش انتخابی خواهد بود که بستگی به سلایق شخصی فرد یا نوع خوابیدن او دارد. بالش هایی که سایز بزرگتری دارند فضای بیشتری از دوسمت سر ایجاد می کنند که برای افرادی که زیاد در خواب غلت می زنند و مدل خوابیدن آنها متغیر است مناسب خواهند بود. 

ابعاد و اشکال نامتعارف هم وجود دارند برای مثال افرادی که شب ها بالش را بغل می کنند و به پهلو می خوابند می توانند بالش های مخصوص درازی را استفاده کنند که علاوه بر نگه داری سر می توانند حس راحتی القا کنند. زمان بارداری استفاده از بالش های  U  شکل توصیه می شود که فرم خاصی برای خوابیدن راحت مادر ایجاد می کنند. 

نکات انتخاب و خرید بالش,خرید باش,نکات انتخاب سایز بالشنکات انتخاب و خرید بالش؛ توجه به سایز و ضخامت

برای راحتی بالش علاوه بر طول و عرض ارتفاع بالش هم ملاک است. برای انتخاب بالشی با ارتفاع مناسب می توانید به عوامل زیر رجوع داشته باشید: 

طرز خوابیدن:

خوابیدن به پهلو: 

زمانی که به چهلو می خوابید ارتفاع شانه اجازه نمی دهد سر همتراز با ستون فقرات قرار داشته باشد. پس بالش باید کلفت تر یا بلندتر از آن باشد که سر همراستای گردن قرار داشته باشد. 

خوابیدن روی شکم:

درصورتی که عادت دارید روی شکم می خوابید باید بالش انتخابی شما نازک و کم ارتفاع باشد. 

خوابیدن روی پشت:

خوابیدن روی پشت خود به خود می تواند به صورت طبیعی سر، گردن و ستون فقرات را در راستای صحیحی قرار دهد، پس اگر به پشت می خوابید استفاده از بالشی با ارتفاع متوسط کافی خواهد بود. 

طرز قرارگیری بالش زیر سر:

به صورت کلی اگر از جمله افرادی هستید که بالش را کاملا زیر سر قرار می دهید احتمالا بالش هایی با ارتفاع کم یا متوسط احساس راحتی بیشتری به شما خواهد داد. اما اگر بالش را زیر سر قرار نمی دهید در این صورت همه سر نمی تواند با بالش محافظت شود، پس بهتر است بالش هایی با ارتفاع بلندتر مناسب شما باشند، منتها در تصمیم‌گیری برای ارتفاع بالش صرفا به این نکته اکتفا نکنید.

نکات انتخاب و خرید بالش,خرید باش,طرز خوابیدن بر روی بالشنکات انتخاب و خرید بالش؛ طرز خوابیدن

وزن بدن:

افرادی که وزن بیشتری دارند برای مثال ۱۰۰ کیلوگرم به بالا که بدن آنها در تشک فرو می رود بهتر است بالش هایی با جنس فوم یا لاتکس استفاده کنند تا سر بالاتر قرار بگیرد. برای افرادی که وزن زیر ۶۰ کیلوگرم دارند استفاده از بالش های بلندتر مناسب است پس کسانی .که وزن بین سبک و سنگین دارند غالبا روی بالش هایی با ارتفاع متوسط احساس راحتی بیشتری خواهند داشت. 

از آنجایی که افراد دارای سر بزرگ معمولا شانه پهنی دارند بهتر است بالشی را انتخاب کنند که مقداری بلندتر باشد. 

سفتی بالش:

سفتی بالش موضوعی کاملا سلیقه ای است که هر فرد متناسب به آنچه در آن راحت تر است دست به انتخاب می زند. به طورکلی می توان گفت بالش های نرم تر برای افرادی که روی شکم می خوابند و بالش های سفت تر برای افرادی که به پهلو می خوابند مناسب تر خواهد بود، برای گردن‌درد هم معمولا بالش‌های نسبتا سفت را پیشنهاد می‌دهند.

نکات انتخاب و خرید بالش,خرید باش,بالش سفتنکات انتخاب و خرید بالش؛ سفتی بالش

بررسی گردش هوا در بالش:

بیشتر بالش هایی که دارای الیاف هستند به شما اجازه عبور هوا را می دهند، درصورتی که بالش متراکم تر باشند رد و بدل هوا کمتر می شود. به صورت کلی اگر دنبال بالش هایی گرم و نرم هستید به دنبال محصولات با تکه فوم، پلی‌استر یا پَر باشید زیرا این مواد اجازه می دهند هوا به صورت موثر در بالش به گردش دربیاید. 

اهمیت روکش بالش:

روکش خوب می تواند به دوام بیشتر بالش کمک کننده باشد به همین دلیل لازک است به دنبال روکشی با دوخت منظم و درزهای مستقیم باشید زیرا این موارد موجب کاهش سایش لبه ها به مرور زمان خواهند شد. البته برخی از بالش ها دارای زیپ هستند تا تمیز کردن  و تعویض روکش را آسان تر کنند. 

نکات انتخاب و خرید بالش,خرید باش,روکش بالشنکات انتخاب و خرید بالش؛ اهمیت روکش

شستشوی بالش:

تمامی بالش ها را می توان داخل ماشین لباس شویی انداخت به جز بالش هایی با جنس پشم یا پنبه. این مواد در اثر شستو شوی داخل ماشین به همدیگر می چسبند یا به اصطلاح گوله گوله می شوند. 

برای شستن این بالش ها باید ملحفه را جدا کرده  پشم و پنبه را جداگانه از پارچه بشویید. بعد از خشک شدن با استفاده از دست آنها را باز کرده و مجددا داخل پارچه بالش فرو کنید. بهتر است برای شستن بالش های پردردسر روی آنها یک ملحفه ضخیم بیندازید تا هفته ای یک مرتبه شستن بالش به سالی یکبار محدود شود. 

شاید فکر نمی کردید که انتخاب بالش به دقت زیادی وابسته است، برای قبول این موضوع به یاد بیاورید که شما تقریبا یک سوم از عمر خود را در خواب سپری می کنید و اصلا عجیب نخواهد بود که همدمی مناسب برای خود انتخاب کنید تا خوابی راحت داشته باشید. 

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 10
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش