سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۱۳۷

طرز تهیه حیلم بادمجان خوشمزه و مجلسی

حیلم بادمجان,طرز تهیه حیلم بادمجان,روش پخت حیلم بادمجانتهیه حلیم بادمجان
یکی از غذاهای بسیار پرطرفدار به خصوص در ماه رمضان میان ایرانیان بدون شک حلیم بادمجان است. این غذای خوشمزه با دستور پخت های مختلفی تهیه می شود بنابراین با ذائقه بسیاری از افراد خود را تنظیم کرده است. در ادامه  این مطلب سرپوش به چند دستور پخت حلیم بادمجان اشاره شده است. 

حلیم بادمجان:

حلیم بادمجان یکی از غذاهای سنتی و قدیمی ایرانی است که همانطور که از نامش مشخص است با بادمجان تهیه می شود. حلیم بادمجان دستور پخت های مختلفی دارد و در شهرهای مختلف کشورمان با مواد متفاوتی تهیه می شود ولی بیشتر در اصفهان، شیراز، کرمان تهیه می شود و با کشک و نان سرو می شود. دلیل اینکه نام این غذا را حلیم بادمجان گذاشته اند این است که پس از آماده شدن شباهت زیادی به حلیم گندم دارد. حلیم بادمجان یک غذای کامل است ، اما در مهمانی های خود می توانید آن را مانند کشک و بادمجان به عنوان پیش غذا هم سرو کنید.

مواد لازم حلیم بادمجان:

بادمجان۴ عدد متوسط
عدسنصف فنجان
گوشت گوسفندی۲۰۰ گرم
پیاز۲ عدد متوسط
برنجنصف فنجان
سیر۲ حبه
کشک۲ قاشق غذاخوری
مغز گردونصف فنجان
نعناع خشک۱ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاهبه اندازه کافی
زردچوبه و روغن مایعبه اندازه کافی

حیلم بادمجان,طرز تهیه حیلم بادمجان,مواد لازم برای حیلم بادمجانمواد لازم برای تهیه حلیم بادمجان

مراحل پخت حلیم بادمجان:

مرحله اول:

برای تهیه حلیم بادمجان مجلسی باید گوشت های گوسفندی را که ترجیحا سردست هستند، داخل قابلمه بگذارید و ۱ عد پیاز را پوست بگیرید، آنها را بشویید و سپس روی تخته آشپزخانه به صورت نگینی خرد کنید. 

پیازهای خرد شده را به گوشت اضافه کرده و روی حرارت بگذارید و به مدت ۵ دقیقه آنها را تفت دهید سپس زردچوبه را نیز روی گوشت بریزید. ۱ حبه سیر را پوست گرفته، شسته و از وسط نصف کنید.  

سیر را به مواد دیگر اضافه کنید و حرارت را کم کنید، سپس درب قابلمه را بگذارید تا گوشت به خوبی آب بیندازد. ۴ تا ۵ لیوان آب جوش روی گوشت بریزید و اجازه دهید با حرارت کم به مدت ۲ الی ۳ ساعت کاملا بپزد. 

مرحله دوم:

زمانی که گوشت درحال پخته شدن است، بادمجان های رسیده را پوست گرفته، بشویید و سپس داخل آبکش قرار دهید تا آب اضافی آنها کاملا خارج شود. بادمجان ها را از وسط نصف کنید و داخل سینی بگذارید و مقداری از نمک های روی آنها بپاشید. 

بادمجان ها را کنار بگذارید تا برای ۳۰ دقیقه استراحت کنند و طعم تلخی آنها به خوبی گرفته شود. عدس ها را بشویید و داخل صافی بریزید و به قابلمه منتقل کنید. ۲ الی ۳ لیوان آب به ترکیب اضافه کرده و حرارت را زیاده کنید تا سریع تر به جوش بیاید. 

بعد از جوش آمدن آب زیر حرارت را کم می کنید تا عدس ها به خوبی و با حرارت ملایم بپزند. بعد از اینکه عدس های پخته شدند برنج را بشویید و آب آن را به داخل عدس ها منتقل کنید. اجازه دهید تا برنج هم کاملا بپزد و له شود، سپس از روی شعله آن را بردارید و کنار بگذارید. 

پس از پخت عدس، برنج را می شوییم و آب آن را بیرون می ریزیم و به عدس اضافه می کنیم و صبر می کنیم تا برنج نیز کاملا بپزد و له شود و بعد از روی شعله قابلمه را بر می داریم و کنار می گذاریم.

حیلم بادمجان,طرز تهیه حیلم بادمجان,چگونگی تهیه حلیم بادمجانچگونگی تهیه حلیم بادمجان

مرحله سوم:

بادمجان داخل آبکش بریزید و آنها را بشویید تا نمک های اضافی روی آنها شسته شود. سپس با استفاده از دست آب اضافی بادمجان ها را بگیرید. تابه ای بزرگ را روی حرارت بگذارید مقدار مناسبی از روغن سرخ کردنی داخل تابه بریزید و اجازه دهید تا کاملا داغ شود. بادمجان ها را داخل تابه سرخ کنید و مقداری زردچوبه روی آنها بپاشید تا زمانی که سرخ شدند آنها را برگردانید تا سمت دیگر هم به خوبی سرخ شود. بعد از اینکه هرکدام را سرخ کردید داخل دستمال یا صافی بگذارید تا روغن اضافی آنها گرفته شود.  

مرحله چهارم:

تابه دیگری بردارید و مجددا روی شعله قرار دهید، باقیمانده پیاز را پوست بگیرید، بشویید و به صورت خلالی خرد کنید. تابه را روی شعله بگذارید و حرارت را مقداری کاهش دهید. روغن را داخل تابه بریزید و اجازه دهید تا کاملا داغ شود. 

پیازها را داخل تابه بگذارید و مقداری تفت دهید تا کمی نرم تر شوند، سپس صبر کنید تا کاملا طلایی شوند و در صافی بگذارید تا روغن اضافی آنها گرفته شود. سیر باقی مانده را پوست می گیریم و می شوییم و رنده می کنیم.

آنها را داخل تابه بریزید و تفت دهید تا زمانی که کاملا سرخ شوند. آنها را داخل بشقاب ریخته و کنار بگذارید. 

مرحله پنجم:

مقدار ۴ تا ۵ قاشق غذاخوری روغن را داخل یک شیرجوش ریخته و روی حرارت قرار دهید، اجازه دهید تا روغن کاملا داغ شود. ۲ قاشق از نعنای خشک شده را داخل روغن بریزید و به مدت ۱ دقیقه اجازه دهید تا تفت بخورد، نباید نعناها سیاه شوند یا رنگ سبزی خود را از دست بدهند، همین که مقداری تفت بخورند کافی است. سپس آنها را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید. 

حیلم بادمجان,طرز تهیه حیلم بادمجان,تزیین حلیم بادمجانتهیه حلیم بادمجان خوشمزه

مرحله ششم:

بعد از اینکه گوشت به خوبی پخت آن را از روی حرارت بردارید کنار بگذارید، تکه ها را از داخل آب گوشت بیرون کشیده و سپس داخل صافی بریزید. توجه داشته باشید که آب گوشت باید به اندازه ۱ لیوان باقی مانده باشد، سپس صبر کنید تا گوشت ها به خوبی خنک شوند. 

سپس باید گوشت ها را به صورت ریش ریش خرد کنید و مجدد داخل قابلمه حاوی آب گوشت اضافه کنید، برنج و عدس های پخته شده را نیز همراه با بادمجان های سرخ شده به ترکیب مذکور اضافه کنید. 

مرحله هفتم:

مقداری زعفران را دم کنید و به مواد اضافه کنید، سپس اجازه دهید تا به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه روی حرارت کم باهمدیگر بپزند، به طوری که همه آب غذا تبخیر شود و سپس مواد را داخل یک مخلوط کن بریزید تا میکس شوند. در صورتی که به غذاساز یا مخلوط کن دسترسی ندارید استفاده از گوشتکوب برقی یا دستی هم می تواند کارتان را پیش ببرد. در نهایت دو قاشق کشک هم به مواد اضافه کنید. 

مرحله هشتم:

در این مرحله باید مواد را به خوبی با قاشق زیر و رو کنید تا کشک کاملا به خورد مواد برود. مقداری از پیاز و سیرداغی را که سرخ کرده بودید برای تزئین غذایتان استفاده کرده و باقی مانده را برای داخل حیلم اضافه کنید. 

ظرف مورد نظر خود را برای سرو غذا بردارید و مواد را داخل آن بریزید، سپس با استفاده از کشک سفید، کمی زعفران و سبزی سرخ کرده غذا را جذاب کنید. این غذا را می توانید با نان نوش جان کنید. 

حیلم بادمجان,طرز تهیه حیلم بادمجان,تهیه حلیم بادمجان رستورانیتهیه حلیم بادمجان رستورانی

دستور تهیه کشک زعفرانی برای تزیین حلیم بادمجان اصفهانی:

۳ قاشق غذاخوری آب جوش را با نصف قاشق زعفران مخلوط کرده، کنار بگذارید تا دم بکشد. زعفران دم کشیده را با مقداری کشک مخلوط کنید، توجه داشته باشید که کشک باید سفت باشد تا در قیف حاوی ماسوره حالت بگیرد.

کشک را داخل قیف ماسوره ای بریزید و به صورت ستاره ای حلیم بادمجان را تزئین کنید. در این حالت بهتر است که حلیم بادمجان زیاد داغ نباشد و کمی از حرارت افتاده باشد تا کشک سریع حالتش را از دست ندهد.

حیلم بادمجان,طرز تهیه حیلم بادمجان,طرز پخت حیلم بادمجاننکات تهیه حلیم بادمجان و کشک آن

نکات مهم برای تهیه حلیم بادمجان:

این غذا با نان سرو می شود.

در صورت تمایل می توانید نیم پیمانه عدس همراه گوشت بپزید. عدس کمی رنگ حلیم را تیره می کند.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 18
  • 20
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش