جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
۰۹:۳۷ - ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۰۴۸۱
کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی

زمزمه‌های نایاب‌شدن مرغ!

مرغ,قیمت مرغ

در حالی که کمتر از یک ماه به سال نو مانده است بازار محصولات غذایی همچون دیگر بازارها با نوسان قیمتی روبه‌رو است. در حالی گرانی گوشت قرمز افزایش تقاضا برای مرغ را رقم زده است که فعالان این بخش می‌گویند طی روزهای پیش‌رو احتمالا با کمبود مرغ گرم در بازار مواجه شویم. به گفته کارشناسان، با توجه به افزایش تقاضای مرغ طی روزهای اخیر شاهد هستیم که قیمت مرغ هم کمی افزایش یافته به‌طوری که در حال حاضر مرغ گرم بین۶۸ تا ۷۰ هزار تومان در مغازه‌ها به فروش می‌رود.

یکی از اصلی‌ترین بازارهایی که همه‌ساله در چنین ایامی شاهد جنبوجوش بسیار است بازار مرغ و گوشت قرمز است که امسال با توجه به بالا رفتن قیمت گوشت قرمز شاهد هستیم که خانوارها غالبا به سمت گوشت مرغ بیشتر متمایل شده‌اند. این در شرایطی است که تولید‌کننده‌ها و پرورش‌دهندگان این محصولات نیز حال و روز خوبی ندارند و کمبود نهاده، گرانی‌ها و بالا رفتن هزینه‌های تولید باعث شده چندان منتظر رسیدن روزهای خوبی در پایان سال نباشند. با وجود این به گفته فعالان این بخش چون تولید همیشه ادامه دارد و تولید‌کننده‌ها یا باید تولید کنند یا تعطیل، بنابراین برای ایام عید نیز جوجه‌ریزی‌ها به میزان کافی صورت گرفته و حال باید دید چقدر می‌توان به آینده این صنعت امیدوار بود.

نام مرغ همواره با دو محصول گوشت قرمز و تخم‌مرغ همراه است و می‌توان گفت کلیه اتفاقاتی که در حوزه مرغ رخ می‌دهد در این دو بخش نیز عینا تکرار می‌شود؛ به این معنا که وقتی برای تولید مرغ و گوشت تولید‌کننده‌ها با کمبود نهاده، گرانی نهاده یا مشکل فروش مواجه می‌شوند در حوزه تولید و فروش تخم‌مرغ نیز تحولاتی ایجاد می‌شود.

به گفته فعالان این بخش از جمله مسائل پیرامون تولید تخم‌مرغ کشور این است که هزینه‌های تولید بیش از قیمت مصوب ۳۷ هزار تومان است. با وجود این تولید‌کننده‌های این حوزه تولید دارند و مانند دیگر حوزه‌های تولیدی منتظر اتفاقاتی هستند که سال آینده قرار است در این بخش از سوی دولت تصمیم‌گیری شود و رخ دهد.

جوجه‌ریزی ۱۲۰ میلیون قطعه برای تامین بازار

به گزارش تحلیل بازار‌،‌ محمد یوسفی، رییس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی در خصوص اقداماتی که برای تامین بازار عید صورت گرفته گفت: تولید مرغ به‌طور مرتب در کشور انجام می‌شود، اما طی چند ماه گذشته که همه تولید‌کننده‌ها با زیان روبه‌رو بودند برخی واحدهای پرورشی تعطیل شدند و بنابراین احتمالا از نظر مرغ گرم با کمبود روبه‌رو شویم. دولت برای این امر برنامه‌ریزی دارد و قرار است از محل ذخیره‌هایی که دارد مرغ منجمد بازار را تامین کند.

یوسفی در خصوص میزان جوجه‌ریزی‌هایی که برای عید نوروز انجام شده نیز گفت: اصولا جوجه‌‌ریزی حدود ۱۲۰ میلیون قطعه در هر ماه صورت می‌گیرد و برای ایام عید هم هر سال همین مقدار جوجه‌ریزی می‌شود. با وجود این امسال وضعیت خاصی است به دلیل اینکه ناگهان قیمت گوشت قرمز بالا رفته، تقاضا برای مرغ نیز بیشتر شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش تقاضا طی روزهای اخیر شاهد هستیم که قیمت مرغ هم کمی افزایش یافته به‌طوری که در حال حاضر مرغ گرم بین ۶۸ تا ۷۰ هزار تومان در مغازه‌ها به فروش می‌رود.

یوسفی در خصوص شرایط تولید نیز اظهار کرد: ما تولیدکنندگان غالبا راغب‌تر هستیم که نهاده‌ها، خدمات و هزینه‌ها مثل سابق باشد و بالطبع مرغ را هم به همان نرخ‌های قبلی بفروشیم تا مردم هم توان خرید داشته باشند. با وجود این وقتی شرایط سابق بر تولید حاکم نیست، در بحث فروش هم شرایط تغییر می‌کند و قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

صعود نرخ جوجه یک‌روزه با افزایش جوجه‌ریزی‌ها

یوسفی با بیان اینکه در حوزه کاری ما ۹۰درصد مواد اولیه تولید وارداتی است و نیاز به ارز دارد که نه بانک مرکزی ارز می‌دهد و نه بازارگاه می‌‌تواند آن را تامین کند بنابراین وضعیت خوبی نیست اما در هر صورت تولید‌کننده‌ها در حال تولید هستند.

وی ادامه داد: با وجود این مساله مهم این است که تولید‌کننده‌ها با هر سختی است این دوره را پشت سر می‌گذارند تا بازار عید را تامین کنند، اما برای دوره بعد قطعا شرایط را می‌سنجند و تصمیم می‌گیرند آیا جوجه‌ریزی کنند یا خیر.

وی با تاکید بر اینکه شرایط تولید برای بازار شب عید و جوجه‌ریزی‌ها خوب است، افزود: با توجه به افزایش جوجه‌ریزی شاهد هستیم که قیمت جوجه یک‌روزه نیز طی روزها اخیر افزایش داشته است. به‌طوری که در حال حاضر جوجه یک روزه با قیمت حدود ۷ تا ۸ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

مهدی یوسف‌خانی، رییس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی تهران در خصوص وضعیت بازار مرغ طی روزهای اخیر و تاثیری که گرانی گوشت قرمز روی این بازار گذاشته است، گفت: تقاضا برای مرغ هنوز در بازار بالا نرفته و ما در بخش فروشندگان این محصول هنوز احساس افزایش تقاضا نداریم. با وجود این عرضه و فروش خوب است و از هفته آینده با افزایش تقاضا مواجه خواهیم شد. معمولا برای ایام شب عید ۳۰ درصد افزایش تقاضا برای مرغ را همه ساله داریم.

نرخ مرغ بالاتر از گران‌فروشی

یوسف‌خانی با بیان اینکه نرخ مصوب مرغ در بازار ۶۳ هزار تومان است و باید با همین نرخ نیز در بازار عرضه شود، عنوان کرد: عرضه با قیمتی بیش از نرخ مصوب نوعی تخلف است و باید مصوبه رعایت شود؛ با وجود این شاید کسانی که گران‌تر از نرخ مصوب می‌فروشند در خریدشان ضعیف عمل می‌کنند به این معنا که احتمالا گران می‌خرند که گران‌تر از نرخ مصوب هم عرضه می‌کنند، اما به هر حال فروش بالاتر از قیمت مصوب نوعی گران‌فروشی محسوب می‌شود.

وی در خصوص اینکه در تهران روزانه چقدر مرغ عرضه می‌شود، گفت: معمولا آمار توزیع مرغ در بازار تهران روی هزار تن است و کم و زیاد می‌شود.

عرضه سویا با ۷۰ درصد بیش‌از قیمت مصوب!

ناصر نبی‌پور، رییس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در خصوص وضعیت تولید این محصول برای ایام عید گفت: تولید بسیار بالاست و روزانه حدود ۳ هزار و ۳۰۰ تن تخم‌مرغ تولید داریم. وی اضافه کرد: با وجود این هیچ وقت در ایام عید قیمت تخم‌مرغ بالا نمی‌رود و معمولا مردم به سمت خرید گوشت و مرغ می‌روند و افزایش قیمت‌ها در آن بخش‌هاست.

وی خاطر نشان کرد: با وجود این در بحث تولید و عرضه مشکلی نیست و قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ ۳۷هزار تومان است. اصلی‌ترین مشکل در این بخش بحث نهاده است.

نبی‌پور افزود: در این شرایط سویا در بازار پیدا نمی‌شود و در بازار آزاد با نرخ ۲۶ تا ۲۷ تومان عرضه می‌شود، در حالی که قیمت مصوب ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان است اما پیدا نمی‌شود.

وی ادامه داد: بسیاری از مرغداران از بازارگاه خرید کرده‌اند، اما سویایی نیست که تحویل بدهند، بنابراین همگی به سمت بازار آزاد آمده‌اند از جمله خود ما که این نهاده را که قابل جایگزینی با هیچ نهاده دیگری نیست از بازار آزاد تهیه می‌کنیم.

نبی‌پور در خصوص اینکه روند تامین سویا از بازار آزاد چقدر هزینه تولید را بالا می‌برد نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر تولید‌کننده کنجاله سویا را از بازار آزاد حدود ۷۰ درصد بیش از قیمت مصوب تهیه می‌کند حداقل ۴۷ تا ۴۸ هزار تومان تولید هر کیلوگرم تخم‌مرغ برای تولید‌کننده تمام می‌شود. اما باید با قیمت مصوب ۳۷ هزار تومان به بازار بدهیم.

نبی‌پور در خصوص دلایلی که باعث شده وضعیت تامین بازار باز هم به این شرایط بد دچار شود و مرغداران را دچار چالش کند گفت: علت اصلی بحث عدم تخصیص ارز است یعنی بانک مرکزی ارزی تخصیص نمی‌دهد. بنابراین روزهای بسیار بدی پیش روی صنعت مرغ و تخم‌مرغ کشور است.

jahanesanat.ir
  • 15
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش