پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۱:۲۶ - ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۱۹۹۰
کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی

هشدار درباره گرانی مجدد مرغ در بازار از اردیبهشت ماه | مرغ ۸۳ هزار تومانی مورد تایید نیست

قیمت مرغ اردیبهشت 1402,اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی
مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: اگر نهاده دامی به موقع به مرغداری‌ها نرسد وضعیت تولید مرغ در سال جاری بسیار نگران کننده خواهد شد و همین موضوع باعث کاهش عرضه و گرانی مرغ در بازار می‌شود.

مشاهدات میدانی حاکی از آن است که این روز‌ها توزیع مرغ در بازار روند کاهش داشته و نوسان قیمت این محصول پروتئینی مردم روزه دار را دچار مشکل تأمین کرده است.

افزایش قیمت هر کیلو مرغ از ۶۲ هزار و ۵۰۰ به کیلویی ۷۵ هزار تومان شرایط خرید این محصول را برای اکثریت مردم سخت و دشوار کرده است.

از ابتدای سال گذشته همزمان با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت مرغ روند افزایشی گرفت و تا امروز قیمت این محصول نوسانات شدید قیمتی را در بازار تجربه کرده است.

دلیل کاهش عرضه مرغ چیست؟

طی چند روز گذشته عرضه مرغ در بازار بسیار کاهش داشته و همین موضوع باعث نوسان قیمت محصول در بازار مصرف شده است.

در همین رابطه محمدعلی کمالی سروستانی، مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی در گفتگو با اقتصاد ۲۴ ضمن انتقاد از وضعیت عرضه مرغ در بازار گفت: کمبود نهاده دامی در مرغداری‌ها باعث شد که در اسفند سال گذشته جوجه ریزی و تولید مرغ کم شود.

به گفته کمالی سروستانی، تولید جوجه در آخرین ماه سال گذشته به دلیل کاهش تخم مرغ‌های نطفه دار کاهش یافت و این موضوع بازار را در ماه‌های آینده (اردیبهشت) دچار کمبود عرضه مرغ خواهد کرد.

این فعال صنفی ادامه داد: دی ماه سال گذشته میزان جوجه ریزی مناسب بود و تنها چالش تولید کنندگان مرغ تأمین نهاده بود و خوراک طیور به موقع به دست مرغداران نرسید و جوجه‌ها بدون جیره مناسب نتوانستند تغذیه مناسب داشته باشند و در نهایت منجر به تأخیر رشد مرغ در سالن‌های مرغداری شد.

مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: شاید مرغداران از لحاظ وزن گیری مرغ دچار مشکل شده باشند، اما تولید را حفظ نگه داشتند، اما این وضعیت نتوانست پایدار باشد و در اواخر سال گذشته، تولید با کمبود مواجه شد.

وی تصریح کرد: طی سه، چهار ماه آخر سال تقاضای مرغ در بازار افزایش داشت و شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی مرغ منجمد را به بازار مصرف عرضه و تعادل در بازار را کنترل کرد.

نوسان قیمت مرغ در بازار

کمالی سروستانی در پاسخ به این سوال که کاهش عرضه مرغ تأثیری بر قیمت آن در بازار داشت، گفت: نوسان قیمت مرغ در استان‌های مختلف متفاوت بوده است و در استان تهران نیز با توجه به کاهش عرضه قیمت مرغ به کیلویی ۷۵ هزار تومان رسیده است.

مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ادامه داد: برای ماه‌های آتی میزان جوجه ریزی بین ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیون قطعه جوجه ریزی پیش بینی شده است و طبق برآورد‌ها تولید بیشتر از تقاضا خواهد شد.

این فعال صنفی با تأکید بر افزایش هزینه‌های تولید مرغ گفت: احتمال کاهش تولید به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و عدم تحویل نهاده‌های دامی به مرغداران در همین ماه‌های اول سال جاری زیاد است هرچند تولیدکنندگان به هر طریقی نهاده دامی را برای جوجه‌ها تأمین می‌کنند، اما زیان زیادی را متحمل شده اند.

کمالی سروستانی گفت: اگر دولت تصمیم جدی برای تغییر قیمت مصوب مرغ نداشته باشد احتمال کمبود و گرانی بیشتر این محصول در بازار وجود دارد.

تکمیلی:/

مرغ ۸۳ هزار تومانی مورد تایید نیست/ مرغ گرم برای جبران کمبود وارد شد

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی ادامه داد: با توجه به ذخایر مناسب پشتیبانی امور دام، کمبودی در عرضه مرغ منجمد نداریم و نیازی به واردات مرغ منجمد نیست.

وی با بیان اینکه نرخ ۸۳ هزارتومانی مرغ مورد تایید نیست، تاکید کرد: دولت برای مدیریت عرضه اقدام به واردات مرغ گرم کرده است.

یوسفی با بیان اینکه ماهانه ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در واحد‌های مرغداری باید صورت گیرد، تصریح کرد: برآورد‌ها حاکی از آن است که جوجه ریزی فروردین به ۹۵ میلیون قطعه برسد که این میزان کمتر از نیاز داخل است. اما پیش بینی می‌شود که جوجه ریزی در ماه‌های آتی متعادل شود.

  • 12
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش