یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
۱۱:۵۹ - ۲۴ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۲۱۴۲
تجارت و بازرگانی

توافق بر سر معاوضه نیسان آبی با گوشت قرمز در کنیا/ واردات میمون آزمایشگاهی از اوگاندا به ایران!

توافق بر سر معاوضه نیسان آبی با گوشت قرمز در کنیا,واردات میمون آزمایشگاهی از اوگاندا به ایران
در پی توافق رئیس‌جمهور در کنیا، صادرات نیسان آبی به آفریقا توسط زامیاد تایید شد. این شرکت با اعلام قصد صادرات نیسان آبی به آفریقا تصریح کرد: این شرکت برای این منظور قصد تولید وانت نیسان زامیاد با طراحی متفاوتی را دارد.

به گزارش توسعه ایرانی، رئیس‌جمهور پس از بازگشت از سفر منطقه‌ای به آفریقا، تقویت عمق راهبردی جمهوری اسلامی ایران را از اهداف اصلی سفر به آفریقا برشمرد و گفت: آفریقا سرزمین فرصت‌هاست و نباید مورد غفلت واقع شود.

سید ابراهیم رئیسی، در تشریح نتایج و دستاوردهای سفر فشرده به آفریقا گفت: ارتباط ما با قاره آفریقا، مثل ارتباط با کشورهای قاره آسیا و دیگر نقاط جهان اهمیت دارد و نباید ارتباط با این قاره که سرزمین فرصت‌هاست، مورد غفلت واقع شود. او توافق بر سر تهاتر محصولات پتروشیمی با کالاهای اساسی را از دستاوردهای مهم سفر دانست.

رئیس‌جمهور در ادامه تصریح کرد: گسترش ارتباط با کشورهای قاره آفریقا از اهداف این سفر بود؛ چرا که آفریقا قاره فرصت‌های ارزشمند، منابع سرشار طبیعی، معادن و زمینه‌ها و استعدادهای فراوان است.

رئیس‌جمهور در نخستین سفرش به قاره آفریقا و در اولین مقصد این سفر، در پاسخ به دعوت همتای کنیایی خود وارد نایروبی (پایتخت کنیا) شد و به منظور ارتقای همکاری‌ها با مسئولان این کشور، تفاهمنامه‌هایی امضا کرد. به طوری که در دیدار تجار و بازرگانان کنیایی با رئیس‌جمهور، دو قرارداد همکاری امضا شد، یکی برای فروش نیسان زامیاد ایرانی به کنیا و دیگری برای واردات گوشت قرمز به ایران بوده است.

ایرنا در این مورد نوشت: «واردات گوشت قرمز از کنیا که پس از بررسی‌های تفصیلی سازمان دامپزشکی و صدور تأییدیه‌های بهداشتی صادر شده است، می‌تواند به تعدیل قیمت گوشت در بازار ایران کمک کند، از طرف دیگر چون واردات این محصول در ازای صادرات نیسان آبی است می‌توان گفت هیچ ارزی از کشور برای واردات گوشت قرمز خارج نمی‌شود.»

مشکل گوشت نبود تقاضاست، نه تولید و تأمین

هرچند خبرگزاری ایرنا این تفاهم‌نامه را در راستای تنظیم بازار دانسته اما واقعیت بازار گوشت قرمز در ایران چیز دیگری است. بر أساس آمار و اطلاعات موجود، مصرف گوشت قرمز بواسطه افزایش قیمت کاهش یافته است و در حال حاضر بهای هر کیلوگرم گوشت به بیش از ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. بر همین اساس مشکل خاصی در تولید و تامین گوشت قرمز نیست و نبود تقاضا تولیدکنندگان را با چالش مواجه کرده است.

فعالان بازار معتقدند ورود بدون قاعده و ضابطه گوشت قرمز به کشور می‌تواند تولید داخلی را زمینگیر کند.

افزایش سرسام‌آور قیمت گوشت قرمز در سال گذشته

گوشت قرمز از گذشته تاکنون به عنوان یکی از اساسی‌ترین مواد غذایی موجود در سفره ایرانیان شناخته می‌شود که ارزش غذایی بالایی نیز دارد با این حال همواره به دلیل نیاز مصرف‌کنندگان، کشور به سمت واردات گوشت قرمز می‌رود و به طور متوسط سالانه ۱۰۰ هزار تن گوشت قرمز طی ۱۰ سال گذشته وارد کشور شده است.

اواخر سال گذشته مردم کشورمان با افزایش قابل توجه قیمت گوشت قرمز دست و پنجه نرم کرد به طوری که با رفتن قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز به بالای ۵۰۰ هزار تومان، بسیاری از خانوارها توانایی خرید گوشت قرمز را از دست دادند. از طرف دیگر با نزدیک شدن به شب عید بازار با کاهش عرضه گوشت قرمز روبه‌رو شد، امری که در کنار چند مسأله دیگر سبب شد سید جواد ساداتی‌نژاد با صندلی وزارت جهاد کشاورزی خداحافظی کند.

با این حال در مواجهه با این امر، برخی مسئولین این وزارتخانه شعار کاهش ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تومانی گوشت قرمز را در آینده‌ای نزدیک می‌دادند، اما با وجود گذشت ۵ ماه از این صحبت، همچنان گوشت قرمز به این میزان کاهش نیافته است.

یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش قیمت بازار، روی آوردن به واردات گوشت قرمز بود به طوری که در اواخر سال سید محمد آقامیری، سرپرست فعلی وزارت جهاد کشاورزی از صدور مجوز برای واردات ۲۵۰ هزار تن گوشت قرمز خبر داد و گفت: این میزان واردات می‌تواند سهم زیادی در کنترل قیمت گوشت قرمز و تنظیم بازار داشته باشد.

از طرف دیگر شاهپور علایی‌مقدم، سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: واردات روزانه گوشت گرم و فرایند توزیع و عرضه در بازار برای کاهش قیمت آن تا پایان اردیبهشت سال آینده ادامه دارد. در سال گذشته نیز مقادیر زیادی گوشت گاوی و گوسفندی وارد کشور شد.

به هر حال همان‌گونه که اشاره شد، مشکل گوشت در بازار کمبود آن نیست، بله کاهش تقاضا به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت آن است.

تهاتر کالاهای اساسی با محصولات پتروشیمی

اما منظور ابراهیم رئیسی از فرصت در آفریقا چیست؟ در دیدار تجار و بازرگانان کنیایی با ابراهیم رئیسی، یک قرارداد همکاری دیگر نیز امضا شد: فروش نیسان زامیاد ایرانی به کنیا.

در همین راستا، صادرات نیسان آبی به آفریقا توسط زامیاد تایید شد. این شرکت با اعلام قصد صادرات نیسان آبی به آفریقا تصریح کرد: این شرکت برای این منظور قصد تولید وانت نیسان زامیاد با طراحی متفاوتی را دارد.

شرکت زامیاد پروژه طراحی مدل جدید وانت زامیاد Z24 تحت عنوان اکستندد کب (EXTENDED CAB) را شروع کرده و تصمیم تولید آزمایشی آن از اواسط امسال را دارد.

شرکت زامیاد تولید وانت زامیاد اکستندد کب را به‌منظور افزایش راحتی راننده و سرنشین مورد توجه قرار داده و در همین زمینه برنامه دارد تا با افزایش طول کابین این موضوع را به انجام برساند. افزون‌براین، تریم داخلی این وانت هم دارای تغییراتی اعم از نصب صندلی‌های پادرایی با کنسول هم‌سطح صندلی، کاور سقف و کف خواهد بود. همچنین برخی شایعات بیانگر آن است که سایپا می‌خواهد با اجرای تغییراتی همچون نصب فرمان در قسمت راست خودرو، آن را به برخی از کشورهای آفریقایی صادر کند.

رئیسی در این سفر همچنین تاکید کرده است که آفریقا زمینه خوبی برای تولید کالاهای اساسی دارد و ما کار تهاتری را برنامه‌ریزی کردیم که در ازای مواد پتروشیمی، کالاهای اساسی را از آنها بگیریم.

این درحالی است که کارشناسان بر این باورند که رویکرد تهاتر نفت و مشتقات نفتی هزینه‌ تامین کالا را افزایش می‌دهد. بر این اساس که تهاتر ممکن است همان اتفاقات ناگوار دوره احمدی‌نژاد رخ می‌دهد که حاصلش یا ظهور بابک زنجانی‌هاست، یا تخلفاتی همچون آنچه در خرید نفت توسط سایر دستگاه‌ها در آن دوره صورت گرفت.

امضای چهار سند با اوگاندا

در سفر رئیس‌جمهور به اوگاندا نیز مقامات دو کشور چهار سند همکاری به امضا رساندند. معافیت صدور ویزا، همکاری کشاورزی، تشکیل کمیسیون دائمی مشترک و بیانیه مشترک ۴ سند همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و اوگاندا.

اما در پایان ذکر این نکته درمورد «فرصت دانستن آفریقا»  ضروری است و آن اینکه با تداوم تحریم‌ها طوری از تجارت جهانی باز مانده‌ایم که حتی برای داد و ستد مواد مورد نیاز اولیه ملت خود با کشورهای آفریقایی نیز نمی‌توانیم ارز دریافت کنیم و ناچار به تهاتر نفت در برابر مواد دیگری هستیم. دارو و غذا که بعید است باشند زیرا کشورهای مقصد سفر رئیسی خود نیز در زمینه‌ تهیه‌ غذا و دارو برای مردمشان مشکل دارند.

بنابراین جا دارد از رئیس دولت سیزدهم بپرسیم که فرصت‌های مورداشاره او، کدام گره را از کار فروبسته‌ی مردم ایران باز می‌کند؟

مضاف بر اینکه خبرگزاری ایسنا هفته گذشته به بهانه سفر رئیسی به کشورهای آفریقایی نوشت که بررسی آمارهای رسمی منتشر شده نشان می‌دهد که تجارت ایران و اوگاندا در سال ۱۴۰۱ کاهش جزئی در قیاس با سال ۱۴۰۰ داشته اما این کشور آفریقایی نیز مانند کنیا عمدتا خریدار فرآورده‌های نفتی، ماشین‌آلات و غیره بوده و قهوه، میمون آزمایشگاهی و مواد عطرسازی به ایران فروخته است!

  • 17
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش