چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
۱۱:۱۹ - ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۰۹۸۰
اقتصاد کلان

انتقاد کامران ندری از برنامه‌های اعلامی فرزین برای تحقق شعار سال: تخصیص اعتبارات به سمت دولتی‌ها و افراد ذی‌نفوذ است؛ نه تولید

انتقاد کامران ندری از برنامه‌های اعلامی فرزین برای تحقق شعار سال,تخصیص اعتبار به دولتی ها
استاد دانشگاه امام صادق درباره گفته‌های فرزین درباره قابل پیش‌بینی کردن اقتصاد، اظهار کرد: اقتصاد ما هم‌اکنون هم پیش‌بینی‌پذیر است، اما در جهت منفی. اینکه پیش‌بینی‌ها مثبت نیست به معنی پیش‌بینی‌پذیر نبودن اقتصاد نیست.

روزنامه توسعه ایرانی نوشت: هرسال با اعلام شعار سال، بخش‌های مختلف اقتصادی برنامه‌های خود را برای رسیدن به اهداف این شعار ارائه می‌دهند. حال نوبت به بانک مرکزی رسیده که نقش خود را در جهش تولید توضیح دهد.

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، در گفت‌وگو با سایت KHAMENEI.IR، درباره نقش بانک مرکزی در جهش تولید اظهار کرده است: «بانک‌های مرکزی با تنظیم قوانین و مقررات و به‌کارگیری ابزارهای نظارتی و احتیاطی (خرد و کلان)، فعالیت بانک‌ها را کنترل می‌‌کنند و در مواقع لازم با برخوردهای قانونی و سلب صلاحیت از هیأت مدیره بانک‌ها و در نهایت حل و فصل و گزیر بانکهای خاطی، از ادامه فعالیت آنها جلوگیری می‌کنند. بر این اساس، بانک مرکزی ایران نیز همواره ضمن توجه به نقش و اهمیت نظارت بر فعالیت‌های بانکی، به دنبال آن بوده تا خلق پول بانک‌ها را در چارچوب‌های مقرراتی تعیین شده محدود کرده و به سمت تأمین مالی بنگاه‌های تولیدی و در خدمت منافع عمومی اقتصاد هدایت کند.»

او در این مصاحبه تاکید کرده است که بانک مرکزی در سال گذشته برای رسیدن به هدف «رشد تولید و مهار تورم» سعی کرده است فضای اقتصادی کشور را قابل پیش‌بینی کند. فرزین همچنین در این مصاحبه با اشاره به کاهش تورم و نقدینگی در سال گذشته، تصریح کرد که هدف بانک مرکزی برای سال آینده رساندن تورم نقطه به نقطه به کانال ۲۰ درصدی است.

اما آیا کارکرد سیستم بانکی کشور به گونه‌ای است که اعتبارات به سمت تولید روانه شوند و با توجه به اینکه آغاز سال با افزایش ناگهانی نرخ ارز همراه بوده، رسیدن به تورم ۲۰ درصدی خیالی خام نیست؟

اعتبارات در دست دولتی‌هاست

یک اقتصاددان درباره اظهارات فرزین درباره کنترل نقدینگی و هدایت اعتبارات به سمت تولید، عنوان کرد: کنترل نقدینگی حرف درستی است. بر اساس آمارها، بانک مرکزی نرخ رشد نقدینگی را کاهش داده است؛ اما شواهدی برای اینکه اعتباراتی که در اقتصاد ایجاد می‌شود، در اختیار بهترین کارآفرینان و مولدترین پروژه‌ها قرار می‌گیرد وجود ندارد.

کامران ندری، با تاکید بر اینکه نشانه‌هایی که از روند تخصیص اعتبارات دریافت می‌کنیم، به نفع تولید نیست، تصریح کرد: عمده اعتبارات در اختیار شرکت‌های دولتی و کسانی است که در شبکه بانکی ذی‌نفوذ هستند و آنانی که این اعتبارات را دریافت می‌کنند، الزاما مولدترین پروژه‌ها را ندارند و اینکه این افراد این اعتبارات را صرف تولید می‌کنند یا صرف فعالیت‌های غیرمولد، مشخص نیست.

او خاطرنشان کرد:  اظهارات فرزین درباره کنترل نقدینگی قابل قبول است اما به سختی می‌توان قبول کرد که فعالیت‌های بانک مرکزی به‌گونه‌ای باشد که اعتبارات به سمت فعالیت‌های مولد هدایت شود.

اقتصاد اکنون هم قابل پیش‌بینی است

این استاد دانشگاه درباره گفته‌های فرزین درباره قابل پیش‌بینی کردن اقتصاد اظهار کرد: اقتصاد ما هم‌اکنون هم پیش‌بینی‌پذیر است اما در جهت منفی. اینکه پیش‌بینی‌ها مثبت نیست به معنی پیش‌بینی‌پذیر نبودن اقتصاد نیست.

ندری با تاکید بر اینکه آنهایی که پیش‌بینی می‌کردند با این شیوه حکمرانی نمی‌توانیم دسـتـاوردهــای مطلوب و مشخصی در عرصه اقتصاد داشته باشیم، درست فکر می‌کردند. 

استاد دانشگاه امام صادق ادامه داد: احتمالا منظور رئیس بانک مرکزی از پیش‌بینی‌پذیر بودن، این است که پیش‌بینی‌ها مثبت شود که بستگی به برنامه‌های دولت و رویکردهای حاکمیت در اداره کشور و عزم و اراده برای اصلاح در اقتصاد و سیاست خارجی دارد.

کاهش تورم به شرط نبود شوک و اصلاح قیمتی

این کارشناس مسائل اقتصادی درباره هدف بانک مرکزی برای رساندن تورم نقطه به نقطه در کانال ۲۰ درصد، گفت: سال جدید را خوب شروع نکردیم. اگر این تکانه‌ها و شوک‌ها بخواهد در طول سال ادامه پیدا کند، رسیدن تورم به کانال ۲۰ درصد خوش‌بینانه است.

ندری با اشاره به اینکه اقتصاد ما تحت تأثیر سیاست خارجی و تحریم‌ها قرار دارد و اگر این مسائل مقداری کمتر شود شاید بتوانیم به تورم در کانال ۲۰ درصد برسیم، تاکید کرد: این تکانه‌ها تحت مدیریت و کنترل بانک مرکزی نیست اما حتی اگر فرض کنیم در روزهای باقیمانده از سال شوک‌هایی نظیر حملات هفته گذشته تکرار نشود، که بعید است؛ احتمال اینکه بانک مرکزی با ادامه سیاست‌های انقباضی خود بتواند نرخ تورم را در کانال ۲۰ درصد قرار دهد کم نیست اما پایدار نخواهد بود.

او درباره ناپایداری کاهش تورم بیان کرد: در صورتی تورم در کانال ۲۰ درصد قرار می‌گیرد که در سال جاری اصلاح قیمتی وجود نداشته باشد برای مثال قیمت حامل‌های انرژی تغییر پیدا نکند و یا ارز ۲۸۵۰۰ تومانی حذف نشود. ندری در پایان خاطرنشان کرد: لذا رسیدن به یک تورم ۲۰ درصدی پایدار برای چندسال فعلا هدف غیرقابل دسترسی است. ممکن است در سال جاری، مشروط بر نبود شوک‌ها که بعید است، به این هدف برسیم ولی نمی‌توانیم آن را ادامه دهیم.

جا زدن فروش نفت به جای تولید!

درباره سخنان فرزین درباره کنترل نقدینگی و هدایت اعتبارات به سوی تولید باید یادآور شد که روش بانک مرکزی برای کاهش نقدینگی در سال گذشته فشار بیشتر به تولید از طریق عدم اعطای تسهیلات بود و بنابراین وجود دو سیاست کاهش نقدینگی و هدایت اعتبارات به سوی تولید می‌تواند متناقض به نظر برسد.

فارغ از این مسئله، فرزین در این مصاحبه مدعی شده که رشد اقتصادی در سال گذشته مداوم بوده است. او درباره علت این امر و تاثیر بانک مرکزی اظهار کرد: یکی از دلایل حفظ روند مثبت رشد اقتصادی در دوره اخیر با وجود سیاست‌های سخت‌گیرانه بر ترازنامه بانک‌ها، تقویت روش‌های حمایت از تولید بوده است. در حوزه تأمین مالی تولید اقدامات مؤثری در رابطه با تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، گسترش تأمین مالی زنجیره تولید بویژه از طریق اوراق گام و برات الکترونیکی در بخش‌های مختلف اقتصاد از جمله کشاورزی و مسکن و ساختمان و توسعه اجرای آن در بورس کالا در جهت تقویت تأمین مالی غیرتورمی اقتصاد و همچنین هدایت اعتبارات بانکی به سمت فعالیت‌های تولیدی مولد و اشتغال‌آفرین بویژه شرکت‌‌های دانش­‌بنیان صورت  گرفته است.

قابل توجه است که این سخنان فرزین نه تنها مغایر با سخنان اکثر کارشناسان و فعالان اقتصادی است، بلکه حتی با آمارهای رسمی نیز همخوانی ندارد. آمارهای رشد اقتصادی سال گذشته نشان می‌دهد که رشد بخش صنعت و کشاورزی منفی و یا زیر ۱ درصد بوده است و بیش از ۵۰ درصد رشد مربوط به بخش خدمات بوده است. بنابراین صنعت و کشاورزی تاثیر چندانی بر رشد اقتصادی نداشتند که فرزین مدعی است رشد اقتصادی به وسیله تامین مالی بنگاه‌ها انجام  شده است.

همچنین به نظر می‌رسد رشد اقتصادی موردنظر مسئولین کشور، رشد اقتصادی با احتساب نفت است و بنابراین می‌خواهند رشد اقتصادی حاصل از نفت و خدمات را، حاصل صنعت و کشاورزی و فعالیت‌های مولد اعلام کنند.

رامتین موثق

  • 10
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش