شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۱۹ - ۰۳ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۰۲۶۷
مسکن، راه، عمران

مهمترین وعده دولت رئیسی در برزخ/ شلختگی عجیب در بازار مسکن

مسکن,بازارمسکن
شلختگی عجیبی در بخش مسکن دیده می‌شود. مهم‌ترین وعده دولت یعنی ساخت سالانه یک‌میلیون مسکن تقریبا روی هواست که بخشی از آن به عدم مدیریت درست وزارت راه و شهرسازی برمی‌گردد و بخشی دیگر از ناهماهنگی شگفت‌انگیز میان نهادهای دولتی..

به گزارش جام جم، قرار بود سازمان‌های وابسته به دولت زمین‌های خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند که البته این‌گونه نشد تا رئیس‌جمهور رسما بگوید اگر دستگاه‌ها همکاری نکنند زمین‌های آنها به سود نهضت ملی مسکن مصادره می‌شود. بانک مرکزی هم که باید اعطای وام بانکی را تسهیل می‌کرد هیچ کاری نکرد و سازمان برنامه و بودجه هم توپ را به زمین دیگری می‌انداخت. این چرخه هنوز به قوت خود باقی است تا وعده مسکنی دولت به شکست نزدیک شود.

از یک آمار شروع می‌کنیم. بر اساس آمار بانک مرکزی، سهم نهضت ملی مسکن از تسهیلات پرداخت‌شده در یک سال گذشته فقط ۱۸هزار میلیارد تومان است که معادل ۲.۴درصد از تعهد قانونی نظام بانکی بر اساس قانون جهش تولید و تامین مسکن است. این درحالی است که بر اساس قانون نظام بانکی در مدت یک سال گذشته باید ۷۵۲هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن پرداخت می‌کرد. بر این اساس در طول یک سال گذشته نظام بانکی تنها به ۲.۴درصد از تعهد قانونی خود در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن عمل کرده است. علی فرنام از کارشناسان حوزه مسکن در گفت‌وگو با «جام‌جم» به این موضوع اشاره می‌کند: همکاری‌نکردن بانک‌ها برای ارائه تسهیلات بانکی ادامه دارد و تنها بانک مسکن تا حدود فراوانی به تعهدات خود عمل کرده و از سوی دیگر تامین زمین برای ساخت نیز با مشکلات فراوانی ایجاد شده است. این دو مشکل مانع اصلی برای رسیدن به هدف‌گذاری ساخت مسکن است.

تعلل دولتی

اما ایرج رهبر از فعالان حوزه مسکن مشکل اصلی را در تعلل‌های دولتی می‌داند: « برخی مسئولان وزارت راه و شهرسازی در اجرای تعهدات خود در قبال پروژه‌های نهضت‌ملی مسکن خوب عمل نکردند و به تدریج کارها در حال کُندشدن است که این تعلل باعث شده هزینه‌ها حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کند.»

همچنین عبدالجلال ایری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس هم به ایسنا گفته است: «متاسفانه با گذشت حدود یک سال از تصویب قانون جهش تولید مسکن، وزارت راه و شهرسازی در مسیر اجرای این قانون عملکرد قابل قبولی نداشته و حتی شخص وزیر پاسخی برای این پرسش که تا پایان سال چه تعداد واحد مسکونی ساخته و عرضه خواهد شد، ندارد.»

مسکن,بازارمسکن

نباید درگیر اعداد بود

یکی از انتقاداتی که در همان ابتدای طرح نهضت ملی مسکن، هدف‌گذاری برای ساخت یک میلیون مسکن بوده که به گفته فعالان این حوزه عددی دست‌نیافتنی است و گذشت زمان نیز غیرواقعی‌بودن این عدد را تایید کرده است.

در همین خصوص اکبر نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با «جام‌جم» با بیان این که طرح هدفگذاری ساخت یک میلیون مسکن نباید چندان در کانون توجه قرار گیرد، شکست این طرح را تلویحا تایید کرد و گفت: «برای رسیدن به عدد ساخت یک میلیون مسکن از نظرات کارشناسان استفاده شده که ممکن است بر اساس نظرات کارشناسان، این رقم زیاد یا کم باشد ساخت مسکن بسیار مهم‌تر از این عدد اعلامی است.»

به گفته رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، هم‌اکنون ۱۸۷هزار مسکن در بخش روستایی و ۱۰۰هزار مسکن در بخش شهری توسط این سازمان در دست اجراست. این آمار نشان می‌دهد پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن در مناطق روستایی تا حدودی رضایت‌بخش بوده اما در خصوص سهم ساخت مسکن در بخش شهری اطلاعات دقیقی وجود ندارد و این موضوع بر موفقیت‌آمیزبودن آن در تعدیل بازار مسکن شائبه‌های فراوانی را به دنبال داشته است.

شرایط سختی است

اما علی فرنام در تشریح وضعیت فعلی و با اشاره به شکست طرح نهضت ملی مسکن می‌گوید:«طرح نهضت ملی مسکن نسبت به هدفگذاری ساخت یک میلیون مسکن در ماده یک قانون جهش تولید در دو سال اخیر محقق نشده و در سال ۱۴۰۲ نیز احتمال اجرایی‌شدن آن نزدیک به صفر است ولی در صورت تامین عوامل ساخت، احتمال رسیدن به این تعداد از مسکن در سال ۱۴۰۳ وجود دارد؛ باید اذعان کرد که این طرح در این ابعاد شکست خورده است».

به گفته وی، در زمان مسکن مهر با شیب ملایمی به مجوز سالانه ۹۵۰ هزار مسکن مهر رسیدیم و وضعیت متفاوتی را نسبت به شرایط فعلی داشتیم. در زمان تصویب قانون جهش مسکن، شرایط پایه اقتصادی نادیده گرفته شد و شاهد یک بلندپروازی از سوی وزارت راه و شهرسازی بودیم.تولید مسکن از سال ۹۵ کاهشی شد و تا این روند تا سال ۹۸ نیز به ۲۰۰ هزار مسکن رسید و با این روند نمی‌توان یکباره به عدد یک میلیون مسکن رسید. در خصوص طرح نهضت ملی مسکن هنوز اطلاعات دقیقی از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام نشده و مطرح‌شدن بحث تفکیک این وزارتخانه نشان می‌دهد مدیران این سازمان نیز با قبول شکست این طرح به‌دنبال زمان خریدن هستند و شاید با تغییرات سازمانی عدد اعلامی نیز تعدیل شود یا حتی این طرح با تغییرات محتوایی نیز مواجه شده است.

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش