سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
۱۰:۰۱ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۶۲۹
مسکن، راه، عمران

آزاد راه شیراز-اصفهان؛ ۱۸ جان باخته و ۸۰ مصدوم پیش از افتتاح

آزادراه شیراز-اصفهان,بزرگترین پروژه آزادراهی کشور
یکی از مهمترین مزایای بهره برداری از آزادراه در حال ساخت شیراز-اصفهان کاهش تلفات جاده‌ای اعلام شده اما این گذر مهم هنوز افتتاح نشده قریب به ۱۸قربانی و حدود ۸۰ مصدوم گرفته و به بلای جان مسافران تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا،استان فارس طی سالیان گذشته به دلیل دارا بودن بیشترین طول راه های کشور و نبود حتی یک کیلومتر آزادراه همواره بر قله آمار تلفات جاده ای و تصادفات کشور قرار داشته ، جایگاهی که قابل افتخار نیست ، از این رو یکی از مهمترین اولویت های ساخت آزاد راه شیراز-اصفهان،کاهش تلفات جاده ای بوده است.

تنها آزادراه در حال احداث استان فارس بین دو کلانشهر شیراز و اصفهان هنوز افتتاح نشده اما از خودروها میزبانی می کند و تاکنون ۱۸ کشته و حدود ۸۰ زخمی بجا گذاشته که آمار نگران کننده‌ای است.

پروژه آزاد راه شیراز – اصفهان به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های آزادراهی کشور در دست اجرا است و با حدود ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی در مراحل پایانی کار اجرایی قرار دارد.

عملیات اجرایی این آزادراه که از آن به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های آزادراهی کشور و یکی از مهمترین طرح های ملی یاد می‌شود در سال ۱۳۸۹ آغاز شد و طی سالیان گذشته بارها افتتاح آن به دلیل مشکلات مالی و ... به تعویق افتاده است.

مسیر فعلی شیراز به سمت اصفهان ۴۸۵ کیلومتر و مدت زمان سفر نیز پنج و نیم تا ۶ ساعت به طول می انجامد که با افتتاح آزادراه شیراز – اصفهان که بر خلاف مسیر فعلی، به شکل مستقیم است طول مسیر ۱۳۰ کیلومتر کوتاه تر شده و حدود ۲ ساعت از زمان سفر نیز کاسته خواهد شد.

کاهش حوادث جاده‌ای و تلفات و خسارت های جانی ناشی از بهره برداری از این طرح کلان ازجمله مزایای آن اعلام شده بود اما اکنون خبر فوت و مجروحیت قریب به ۱۰۰ نفر در این آزادراه نیمه کاره شوکه کننده است.

آزادراه شیراز-اصفهان,بزرگترین پروژه آزادراهی کشور

انتشار خبر کشته شدن ۱۸نفر و زخمی شدن ۸۰ نفر طی ۲ سال گذشته در آزادراه در حال احداث شیراز-اصفهان طی روزهای اخیر نگرانی هایی به دنبال داشته است.

مسئولان فرماندهی انتظامی استان فارس در گفت و گو با ایرنا تلویحا این آمار را تایید کردند.

رانندگان ساکن در مناطق اطراف آزادراه شیراز-اصفهان نیز اعلام می کنند که به دلیل به علت تردد ماشین آلات سنگین راهسازی جاده های درجه ۲ و ۳ اطراف این آزادراه در حال ساخت تخریب شده و از گذشته نیز بی کیفیت بوده و به همین دلیل آنها ترجیح می دهند که از آزادراه نمیه تمام برای عبور و مرور استفاده کنند.

طول آزادراه شیراز-اصفهان حدود ۳۵۰ کیلیومتر است و مسدودسازی تمامی راه های فرعی و حاشیه این آزادراه نیز کار دشواری است.

تردد در آزادراه تا تکمیل آن ممنوع است

رئیس اداره عملیات پلیس راه استان فارس در گفت و گو با ایرنا گفت: فراوانی جانباخته و مجروحین در آزادراه شیراز اصفهان که هنوز ترافیکی رسمی ندارد نگران کننده است.

سرهنگ علی اصغر همایون‌پور، افزود: آزادراه شیراز –اصفهان همچنان محیطی کارگاهی است و رانندگانی که به این مسیر وارد می شوند بی توجه به علایم مربوط به عبور ممنوع و محیط کارگاهی این اقدام را انجام می دهند.

وی ادامه داد: ادوات راه سازی در این مسیر قرار دارد و عملیات اجرایی ساخت این آزادراه در جریان است اما بی توجهی به این مساله باعث شده که بعضی رانندگان وارد این محدوده شده و جریان ترافیکی شکل گیرد و به دلیل اینکه لازمه های ایمنی و روند ایمنی نیز در این محیط تمام نشده تهدید و آسیب هایی در پی داشته است.

آزادراه شیراز-اصفهان,بزرگترین پروژه آزادراهی کشور

رئیس اداره عملیات پلیس راه استان فارس با بیان اینکه دهها نفر جانباخته و مجروح و همچنین خسارت‌های مالی نیز در پی این وضعیت در مسیر آزادراه افتتاح نشده شیراز-اصفهان به وجود آمده است،گفت: فراوانی تصادفات و حوادث در این محور که هنوز محیطی کارگاهی است کاملا مشهود و لازم است که شهروندان و خصوصا مردم محلی و ساکنین شهرها و روستاهایی که در اطراف این آزادراه قرار دارند علایم ایمنی و عدم تردد در این محور را جدی بگیرند.

وی اضافه کرد: اصول لازم رعایت مسایل ایمنی به مسئولان اجرایی ساخت آزادراه ابلاغ شده است و اکنون رویکرد مردم و توجه به علایم می تواند از بروز این حوادث ناخوشایند جلوگیری کند.

همایون‌پور با بیان اینکه این محیط کارگاهی است و مردم و رانندگان نباید وارد محور شوند،گفت: راه های دسترسی به این آزادراه زیاد است و به دلیل اینکه این آزادراه به بهره برداری نرسیده بسیاری از مسیرهای دسترسی به آن محدود نشده و از طرفی نیز طول مسیر زیاد است و مسدود کردن تمام مسیرهای دسترسی عملا غیرممکن است ولی باید شهروندان به علایم توجه کنند تا مشکلات و آسیب ها کاهش یابد.

آزادراه شیراز-اصفهان,بزرگترین پروژه آزادراهی کشور

راه های فرسوده و قدیمی، عامل ترغیب رانندگی در آزادراه است

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه بعضی مردم محلی اعلام کرده اند که مسیرهای نزدیک این آزادراه به دلیل تردد ماشین آلات راه سازی تخریب شده و مردم ترجیح می دهند که از مسیر آزادراه تردد کنند،گفت: راه های فرعی و روستایی درجه ۲ و ۳ در اطراف این آزادراه زیاد وجود دارد و ویژگی های این مسیرها به هیچ وجه حتی با وضعیت کنونی آزادراه نیمه تمام شیراز-اصفهان هم قابل قیاس نیست و آزادراه به مراتب با همین وضعیت از مسیرهای دیگر بهتر است و این مساله عامل ترغیب رانندگان برای استفاده از این مسیر است.

رئیس اداره عملیات پلیس راه استان فارس ادامه داد: زمانی که کار ساخت آزادراه به اتمام برسد مسیرهای اطراف نیز بهسازی و ترمیم خواهد شد و این در دستور کار دستگاه های اجرایی متولی قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: ورود به آزادراه با توجه به کارگاهی بودن آن ممنوع است و هرگونه عواقب بی توجهی به این مساله نیز متوجه شخص خواهد بود.

همایون‌پور تاکید کرد: به روسای کارگاه های موجود در مسیر آزادراه اعلام شده که کنترل و نظارت دقیقی بر ورود و خروج خودروها به آزادراه داشته باشند ولی طول مسیر به حدی زیاد است که این کار امکان پذیر نیست و شاهد ورود و تردد بعضی خودروها در این مسیر هستیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: فراوانی تصادفات،جانباختگان،مجروحین و متوفیان در این مسیر کارگاهی ایجاب کننده اتخاذ تمهیدات لازم از طرف مسئولان امر برای اتمام پروژه و یا مسدودسازی و ایمن سازی کامل محیط است و از طرفی دیگر شهروندان نیز باید از ورود قبل از افتتاح به این مسیر نیز جدا خودداری کنند.

  • 15
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش