سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
۱۶:۴۹ - ۰۵ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۰۲۶۵
نفت و انرژی

دستیابی به رویای همکاری نفتی بین ایران و عربستان/ ایران مشتری‌های نفتی دست به نقد خود را از دست داده است

کارشناس انرژی,فروش نفت ایران
یک کارشناس انرژی گفت: عربستان همواره به ایران به عنوان یک رقیب نگاه می‌کند و اتفاقا ایران نیز همین نگاه را به عربستان دارد. اما اگر ارتباط درست و صحیحی باشد مطمئنا این رقابت حتی در نهایت به نفع هر دو طرف خواهد بود و به اصطلاح حتی این رقابت می‌تواند به بازی برد-برد بین طرفین تبدیل شود.

 سال ۱۴۰۱، سال وعده‌های پرهیاهوی نفتی از سوی دولت و رسانه‌های حامی آن بود و برای ماه‌ها رسانه‌های حامی دولت سید ابراهیم رئیسی و البته طرفداران تئوری «تحریم‌ها نعمت است» پر شده بود از تیتر‌هایی همچون «صادرات نفت به رقمی بالاتر از سال‌های بعد از برجام رسید»، «تولید نفت بدون برجام به سه میلیون بشکه نفت رسید»، «ظرفیت تولید نفت به سال‌های قبل از تحریم برگشت» و ... که نشان می‌داد هر چقدر آمار جهانی نشان از وضعیت نه چندان خوب و پایدار فروش نفت ایران دارد، اما در مقابل حامیان دولت قصد دارند همچنان بر طبل «وضعیت مساعد و عالی است» بکوبند.

اما در نهایت، در روز‌های پایانی اسفند سال ۱۴۰۱ بود که جواد اوجی، وزیر نفت خبر داد که در ۱۱‌ ماهه ابتدای سال گذشته تنها ۱۴ میلیارد دلار ارز حاصل از فروش نفت و میعانات نفتی به سامانه نیما و مرکز مبادلات ارز ایران تزریق شده است! البته پیش از این اعتراف وزیر نفت دولت رئیسی، مرکز پژوهش‌های مجلس نیز گزارش داده بود که با وجود ادعای دولت مبنی بر رشد چشمگیر صادرات نفت و گاز، بخش بزرگی از درآمد‌های نفتی بودجه ۱۴۰۱ در شش‌ماهه اول سال محقق نشده است؛ آن‌هم در‌حالی‌که قیمت نفت در بودجه امسال بسیار کمتر از قیمت نفت در بازار‌های جهانی سال جاری بوده است.

در همین حال، اما وزیر نفت در ادامه ادعا‌هایی را مطرح کرد که چندان با درآمد ۱۴ میلیارد دلاری در ۱۱ ماه نخست سال ۱۴۰۱ همخوانی نداشت. اوجی گفته بود: «از سال ۱۳۹۷ به بعد، امروز بالاترین میزان فروش نفت را داریم و در ۱۱ ماه سال جاری (۱۴۰۱) ۱۴ میلیارد دلار در سامانه‌های نیما و مبادله تزریق شده است و امسال ۱۹۰ میلیون بشکه نفت بیشتر از سال ۱۳۹۹ و ۸۳ میلیون بشکه بیشتر از سال ۱۴۰۰ نفت صادر کردیم.»

ایران و عربستان و رویای همکاری نفتی

این در حالی است که حالا به نظر می‌رسد همزمان با ایجاد گشایش در روابط ایران و عربستان و توافق‌های تازه بعد از وساطت چین برای بازگشایی سفارت ها، برخی از تحلیلگران و البته حامیان دولت، به طور ناگهانی و در گردشی آشکار از همکاری در حوزه انرژی میان ایران و عربستان سخن می‌گویند و امیدوار هستند در ادامه روند ارتباطات تا سرمایه گذاری در حوزه انرژی نیز ادامه پیدا کند.

اما فرزین سوادکوهی، کارشناس انرژی، در رابطه با فروش و شرایط حوزه انرژی ایران پس از توافق‌های تازه سیاسی با عربستان و به وجود آمدن امید ارتباطات تازه به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: «هرگونه تعامل با کشور‌های حوزه انرژی و اقتصاد می‌تواند برای ایران سودآور باشد و منجر به گسترش مراودات برای ایران شود. عربستان در این میان دارای اهمیت خاصی است و به خصوص در حوزه پتروشیمی و نفت و گاز دارای رشد چشمگیر نیز بوده و حالا صاحب سبک و تکنولوژی‌های جدید است و در واقع فرصت‌هایی را داشته است و خواستگاه‌هایی را دارد که ما از آن طی سال‌های گذشته محروم بوده ایم و این رابطه اگر ادامه بیابد می‌تواند تاثیرات مستقیمی بر اقتصاد انرژی ایران داشته باشد.»

این کارشناس در ادامه می‌افزاید: «البته این در شرایطی است که گسترش تعاملات صورت گیرد و اگر قرار باشد روند توافقات فقط در سطح سیاسی باقی بماند و تنها منوط به ارتباطات سیاسی شود و حکم پروپاگاندا پیدا کند، لزوما نمی‌تواند مفهوم خاصی در حوزه سیاست پیدا کند. ما هرگونه ارتباطی بخواهیم با هر کشوری در منطقه و کشور‌های صاحب تکنولوژی بخواهیم داشته باشیم، می‌تواند در حوزه انرژی ایران تاثیر به سزایی داشته باشد.»

همکاری در عین رقابت به شرط تعامل سیاسی

این کارشناس حوزه انرژی درباره این مساله که آیا ایران و عربستان به عنوان دو رقیب می‌توانند فارغ از مساله رقابت، همکاری منطقه‌ای نیز داشته باشند به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: «توجه کنید همین تلاش روز‌های اخیر عربستان که امیدوار است ایران در اجلاس کشور‌های عربی حاضر شود نشان می‌دهد امکان همکاری مشترک وجود خواهد داشت. اتفاقا همین حضور ایران در این نشست‌ها و جلسات و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی، بدون شک تاثیرگذار است و حتی در سیاستگذاری حوزه انرژی ایران در سطح جهان نیز می‌تواند موثر باشد.»

سوادکوهی در ادامه می‌گوید: «عربستان همواره به ایران به عنوان یک رقیب نگاه می‌کند و اتفاقا ایران نیز همین نگاه را به عربستان دارد. اما اگر ارتباط درست و صحیحی باشد مطمئنا این رقابت حتی در نهایت به نفع هر دو طرف خواهد بود و به اصطلاح حتی این رقابت می‌تواند به بازی برد-برد بین طرفین تبدیل شود.»

رویای ناممکن تحقق درآمد نفتی در بودجه ۱۴۰۲

این کارشناس اقتصادی درباره پیش بینی فروش نفت در بودجه سال ۱۴۰۲ و امکان تحقق چنین فروشی نیز به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: «من اعتقاد ندارم که امکان تحقق درآمد نفتی در بودجه ارائه شده برای سال ۱۴۰۲ وجود ندارد، چرا که بازار نفت، بازار بسیار پیچیده‌ای است و اتفاقا منطق خاص خودش را نیز دارد. توجه کنید برای مساله فروش نفت در بودجه هر سال باید کارشناسان بسیار خبره این بخش را مدنظر قرار بدهند. عددی که اکنون برای فروش نفت در بودجه به آن اشاره شده است بدون توجه به شرایط سیاسی که داشته ایم برنامه ریزی شده است.»

این کارشناس در ادامه می‌گوید: «باید توجه کرد که به دلایل مختلف و مسائل استراتژیک، کشور ما مشکل فروش بشکه‌های نفتی را دارد، بخش دیگر مشکل فروش نفت به مسائل سیاسی بر می‌گردد. به دلیل شرایط سیاسی خاصی که داریم، به صورت جدی، مشتری دست به نقدی به مفهوم تجارت نفت نداریم. ما اکنون بخشی از مشتری‌های سنتی نفت و گاز خود را نیز از دست می‌دهیم و بنابراین عددی که از درآمد نفتی برای بودجه ۱۴۰۲ در نظر گرفته اند، نمی‌تواند درست باشد و اغراق آمیز است. این عدد به نظر من منطقی نیست و اگر این عدد با توجه به شرایط امروز ایران طراحی شده بود، شرایط می‌توانست متفاوت باشد و عوض شود.»

ایران و بحران تحریم ها بر سر صادرات انرژی

این کارشناس انرژی همچنین می‌افزاید: «ما درحال تجربه رخداد‌های اقتصادی در دنیا هستیم و تحریم‌ها یکی از صحنه‌های بسیار جدی است که با آن مواجه هستیم. بخش دیگر این مسائل به مناسبات بانکی برمی‌گردد. کشور ما به دلایلی که مناسبات بانکی با کشور‌هایی که مشتری هدف در زمینه فروش نفت هستند رابطه خوبی ندارد، در زمینه صادرات دچار مشکل شده است و بعد از تحریم‌ها، این مسئله یکی از مشکلات جدی است.»

سوادکوهی در ارتباط با کاهش مشتری‌های سنتی نفت ایران نیز اظهار می‌کند: «مشتری‌های سنتی که خریدار نفت ایران بودند، درحال از دست رفتن هستند. دلیل آن هم این است که کشور ما درگیر یک جنگ سیاسی با سایر کشور‌ها است و از نظر خریداران نفت ایران چنین چیزی چندان خوشایند نیست و تا زمانی که پنجره تعاملات تجاری ایران با سایر کشور‌ها بسته باشد، خیلی نمی‌توانیم بر روی فروش نفت حساب باز کنیم.»

وی با اشاره به شرایط سخت فروش نفت ایران با تشدید تحریم‌ها می‌گوید: «ببینید یک دوره‌ای گفته شد که ۹۰ میلیون بشکه از نفت و محصولات نفتی ایران اکنون بر روی آب و در کشتی ذخیره شده است و در بنادر مختلف جهان معطل مانده‌اند. از طرف دیگر توجه کنید که عملا اکنون ما معمولا در برابر نفت و محصولات نفتی که صادر می‌کنیم، پول خاصی دریافت نمی‌کنیم و بیشتر در قالب تهاتر، این معاملات صورت می‌گیرد.»

میرا قربانی فر

  • 13
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش