پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۹۴

معرفی رشته عکاسی، انواع دروس و بازار کار آن

رشته عکاسی,تاریخچه رشته عکاسی,وسایل مورد نیاز برای رشته عکاسیرشته عکاسی جزو مجموعه هنرهای تصویری و طراحی است
در رشته عکاسی دانشجویان با علوم و روش های گوناگون حوزه عکاسی آشنا شده و رشته های مختلف عکاسی شامل صنعتی، تبلیغاتی، علمی، خبری، طبیعت و پرتره را یاد می گیرند. البته اطلاعات تمامی شاخه ها کامل نبوده و هر دانشجو میتواند طبق علاقه و شرایط خود در یکی از آن ها حرفه ای وارد شود.

معرفی رشته عکاسی

عکاسی یکی از رشته های دانشگاهی پر طرفدار شاخه هنر است. اکثر مردم معتقد هستند که رشته عکاسی یک رشته تجربی است و افراد میتوانند با یک دوره کوتاه مدت آنرا یاد بگیرند و از این که این هنر بعنوان یک رشته آکادمیک در دانشگاه تدریس می شود تعجب می کنند. ولی افردی که در رشته عکاسی تحصیل می کنند و اساتید این رشته نظرشان متفاوت است. نظر آن ها بر این است که استودیوهای عکاسی به حرفه عکاسی می پردازند ولی دانشگاه هنر عکاسی را به دانشجویان آموزش میدهد. 

رشته عکاسی علاقمندان و طرفداران مخصوص بخود را دارد و دانشجویان در این رشته با علوم و روش های گوناگون عکاسی من جمله عکاسی خبری، تبلیغاتی، علمی، طبیعت و پرتره آشنا می شوند.

البته این اطلاعات خیلی کامل و عمیق نیست زیرا هریك از رشته های بالا، خود دنیای گسترده ای دارد كه نمی توان طی چهار سال با آن ها آشنا شد و به هیچ وجه یك عكاس نمی تواند با تمامی شاخه های رشته عکاسی و تجهیزات مربوط به آن ها به خوبی آشنا گردد. در ضمن دانشگاه تنها راه دست یابی به اطلاعات علمی، فنی و هنری مورد نظر در رشته عكاسی نیست.

بازار کار رشته عکاسی,رشته عکاسی,معرفی رشته عکاسیدانشجویان‌ رشته‌ عکاسی‌ با علوم‌ و فنون‌ مختلفی‌ در زمینه‌ عکاسی‌ آشنا میشوند

تاریخچه رشته عکاسی در ایران

تاریخچه رشته عکاسی در ایران و پیدایش عکاسی و ترویج روش های این هنر در کشور ایران، به قرن هجدهم میلادی و حدود سه سال بعد از اعلام موجودیت عکاسی در فرانسه، بر می گردد. صنعت عکاسی بر اساس اطلاعات موجود، در سال ۱۸۳۹ میلادی پدید آمد و در سال ۱۸۴۱ میلادی پلاک های شیشه برای عکاسی اختراع شد. از قرائن موجود این اختراعات و تمامی انواع وسایل عکسبرداری دو تا سه سال بعد از این که به بازار می آمد بطور هدیه بدست پادشاه ایران می رسید. صنعت عکاسی در ایران با ظهور شبکه های اجتماعی به رونق گسترده ای دست یافته است.

اولین دستگاه های عکاسی در کشور ایران، به فرمان محمد شاه قاجار از کشورهای روسیه و انگلیس به  ایران وارد شد. در اواسط دسامبر ۱۸۴۲ میلادی مصادف با  آذر ماه ۱۲۲۱هجری شمسی، نخستین عکسبرداری در ایران انجام شد. با اطلاعاتی که از کتب و مقالات مختلف بدست امده است، میتوان گفت که نخستین عکاسی در ایران، عکسبرداری بر روی صفحه نقره در سال ۱۲۶۰ هجری قمری در تبریز، هنگامی که ناصرالدین میرزا، ولیعهد بوده است انجام گردیده است و از این نقطه تاریخچه رشته عکاسی در ایران کلید خورده است.

دروس رشته عکاسی,مشاغل رشته عکاسی,رشته عکاسیرشته عکاسی یکی از زیرمجموعه های پرطرفدار کنکور هنر

انواع دروس رشته عکاسی 

۱. دروس پایه رشته عکاسی: ۳۲ واحد

۲. دروس اصلی رشته عکاسی: ۲۳ واحد

۳. دروس تخصصی رشته عکاسی: ۵۶ واحد

۴. دروس اختیاری رشته عکاسی: ۱۰ واحد

> دروس پایه رشته عکاسی  

 • مبانی هنرهای تجسمی ۱ و ۲
 • کارگاه عکاسی پایه ۱ و ۲
 • هنر و تمدن اسلامی ۱ و ۲
 • آشنایی با هنرهای سنتی ایران ۲
 • کارگاه عکاسی رنگی ۲
 • کارگاه طراحی پایه ۱ و ۲
 • هندسه مناظر و مرایا ۲
 • آشنایی با هنر در تاریخ ۱ و ۲
 • آشنایی با هنرهای هنری

> دروس اصلی رشته عکاسی  

 • شیمی عمومی و شیمی عکاسی
 • تاریخچه عکاسی
 • نورپردازی
 • تجزیه و تحلیل و نقد عکس ۱ و ۲
 • فنون بازسازی عکس
 • فیزیک و ابزار شناسی ۲
 • آشنایی با فیلمبرداری ۲
 • فنون عرضه و نمایش عکس ۲
 • کارگاه تخصصی عکاسی ۱ و ۲

> دروس تخصصی رشته عکاسی  

 • کارگاه عکاسی ۱ و ۲ و ۳ و۴ و ۵ و ۶
 • طرح و رساله نهایی

> دروس اختیاری رشته عکاسی

 • تجزیه و تحلیل و نقد آثار هنرهای تجسمی
 • کارگاه چاپ
 • کارگاه حجم سازی
 • تاریخچه کتابت
 • خوشنویسی و طراحی حروف ۱ و ۲
 • تصویر متحرک ۱
 • کارگاه ارتباط تصویری عمومی سطح یک

توانایی های لازم رشته عکاسی

افرادی که مایلند در رشته عکاسی تحصیل کنند باید هنر دیدن را داشته باشند. داشتن چشمان هشیار و جستجوگر برای پیدا کردن اماکن، اشیاء و حوادثی که اتفاق می افتد بسیار مهم است. دیدن و ثبت چیز های پیش پا افتاده ولی زیبا و غیر معمول سبب تفاوت دید عکاس و دیگر افراد می شود. بدین ترتیب زیبایی را در چیزهای پیش پا افتاده، غیرمعمول را در معمول و معنی را در ظاهراً بی معنی می بیند.

رشته عکاسی,واحدهای درسی رشته عکاسی,درباره رشته عکاسی در دانشگاهیک دانشجوی رشته عکاسی باید شم هنری داشته، تیزبین و کنجکاو باشد

همچنین یك عكاس باید در محیط جامعه بوده و پرجنب و جوش باشد. چون رشته عکاسی مانند نقاشی نیست كه در منزل بنشینیم و هرچه دلمان خواست نقاشی كنیم و حتی در فصل تابستان، پاییز را بكشیم بلكه عكاسی شكار لحظه ها است پس باید در ساعتهای گوناگون شبانه روز در مكان های متفاوت حضور داشت تا بتوان لحظه مورد نظر را شكار كرد.

وسایل مورد نیاز برای رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال

وسایل مورد نیاز در رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال شامل: دوربین عکاسی ، دوربین آتلیه ای، سه پایه دوربین، خشک کن فیلم، خشک کن عکس، میزکار، چهارپایه، داروهای ظهور و ثبوت، پروژکتورهای نورپردازی، منابع نورپردازی، انواع لنز، فیلم خام رنگی و سیاه سفید، فلاش، نگاتیو، نرم افزارهای عکاسی، اسکنر، نرم افزار فتوشاپ، پرینتر رنگی، دوربین عکاسی دیجیتالی و… می باشد.

تحصیل در رشته عکاسی,رشته عکاسی,دروس رشته عکاسی در دانشگاهوسایل مورد نیاز رشته عکاسی

بازار کار رشته عکاسی در ایران

اغلب فارغ التحصیلان رشته عکاسی جذب مطبوعات میشوند چون امروزه شاهد توسعه و گسترش مطبوعات و احتیاج آن ها به عکاسانی ماهر و هنرمند هستیم. برگزاری نمایشگاه های صنعتی گوناگون و توجه به آگهی های تجاری و فرهنگی هم سبب شده است که تعداد متعددی از فارغ التحصیلان جذب عکاسی تبلیغاتی بشوند، حوزه انتشارات نیز تعداد دیگری از فارغ التحصیلان رشته عکاسی را بکار گرفته است و با کمال تأسف برخی از فارغ التحصیلان نیز استودیو باز کرده یا به عکاسی از مراسم و میهمانی ها می پردازند در حالیکه برای کار در یک آتلیه عکاسی احتیاج نیست که دانشجو چهار سال در دانشگاه تحصیل کند بلکه میتوان طی چند ماه به آسانی فن عکاسی را فرا گرفت و یک آتلیه عکاسی باز کرد.

بازار کار رشته عکاسی در خارج از کشور

فارغ التحصیلان رشته عکاسی خارج از کشور امکان دارد به نسبت ایرانیان از وضعیت مناسب تری بهره مند باشند ولی بین مشاغل خود آن کشورها امکان دارد اوضاع مساعدی برقرار نباشد. مثلا در کشور آمریکا از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ استخدام عکاسان نسبت به نرخ رشد استخدام سایر مشاغل کمتر اما رو به رشد است یا استرالیا، میزان استخدام عکاسان این کشور در سال های اخیر رشد منفی داشته و امکان دارد در آینده این شرایط کمی بهبود پیدا کند.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

 • 18
 • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش