یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۹۰۰۰۸۴

بایدها و نبایدها در جلسه دفاع پایان نامه

دفاع پایان نامه,عکس دفاع پایان نامه,جلسه دفاع پایان نامهبرای تسلط بر روی دفاع پایان نامه نیاز به تمرین مکرر خواهید داشت
دفاع پایان نامه یکی از بزرگ ترين دغدغه های دانشجویان است. جلسه دفاع از پایان نامه سبک و سیاق خود را دارد و بر نمره پایان نامه تأثير بالایی خواهد داشت. آشنایی با نحوه دفاع از پایان نامه کمک بزرگی به موفقیت دانشجو خواهد کرد.

دفاع پایان نامه

یکی از مهمترین قسمت های پایان نامه که امروزه شاهد آن هستیم و خیلی از دانشجویان درگیر آن هستند دفاع پایان نامه می باشد. شما زحمت کشیده و مدت زمان مشخصی درگیر انجام پژوهش پایان نامه و نوشتن آن بوده اید در پایان نوبت به این میرسد که در جلسه دفاع پایان نامه حاضر شده و از کار و تحقیق خود در مقابل اساتید داور دفاع کنید. پس از اتمام نگارش پایان نامه تحصیلات تکمیلی نوبت به دفاع از آن می رسد.

دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد یا دفاع پایان نامه دکتری

برای دفاع پایان نامه دکتری، دانشجو باید یک نسخه از پایان نامه اش را به دانشگاه محل تحصیلش تحویل دهد تا پس از تعیین داوران، در جلسه ای رسمی در مورد پایان نامه خویش گزارشی شفاهی ارائه دهد. دانشجو در این گزارش ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان دارد در مورد پژوهش خود و مراحل تکمیل آن توضیح دهد تا تمامی حضار در جلسه از روند تحقیق و چالش های مسیر تهیه و نگارش آن آگاه شوند. همینطور مکلف است با صبر و حوصله به سوالات داوران بطور دقیق و کامل جواب دهد تا اگر کاستی یا نقصی در پژوهش او باشد، معلوم شود و وی بتواند در نسخه نهایی پایان نامه آنرا اصلاح یا تکمیل کند.

جلسه دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد یا دفاع پایان نامه دکتری برای دانشجویان از اهمیت بسیاری بهره مند است، چراکه از یک پژوهش علمی دفاع می شود؛ دستاوردی که امکان دارد در پیشرفت تکنولوژی و صنعت کشور کمک کند و از طرفی در ادامه مسیر تحصیل او موثر است. استادان در این جلسه با امتحان کردن سطح علمی دانشجو به میزان تسلط او پی می برند و با طرح پرسش های گوناگون مطمئن میشوند که این تحقیق توسط دانشجو تهیه و تدوین و کاملاً درک شده و از آثار دیگران کپی یا سرقت نشده است.

در جلسه دفاع پایان نامه چه باید کرد,دفاع پایان نامه,نحوه دفاع پایان نامه ارشدجلسه دفاع پایان نامه باید با جملاتی آغاز شوند که به‌آرامی جلسه را آماده کند

هدف دفاع پایان نامه

در جلسه دفاع پایان نامه، دانشجو بهمراه اساتید داور و استاد راهنما جمع می شوند تا در مورد پژوهش دانشجو صحبت کنند. هدف از این جلسه این است که استادان مطمئن شوند دانشجو خود پژوهش ها را انجام داده و سرقتی در پژوهش از آثار دیگران صورت نگرفته است. بعلاوه استادان با پرسیدن سوال های مختلف متوجه میشوند که دانشجو تا چه اندازه موضوع پژوهش خود را درک کرده است. احتمالا همین سوالات عمیق سبب ترسناک بنظر رسیدن جلسه دفاع از پایان نامه میشوند!

پیش دفاع پایان نامه چیست؟

اغلب دانشگاه ها برای اینکه دانشجو بتواند یک آمادگی برای جلسه دفاع نهایی یا همان جلسه دفاع پایان نامه پیدا کند، برنامه ای را تدارک می بینند که دانشجو بتواند یک تجربه قبلی کسب کند ولی برترین زمان برای این کار زمانی هست که پروپوزال دانشجو به پایان رسیده باشد. در واقع با یک تیر دو نشان زده می شود. هم دانشجو با شرایط جلسه دفاع آشنا می شود و هم محتوای پروپوزال که قرار است به پایان نامه تبدیل شود مورد سؤال و سنجش قرار می گیرد.

دفاع پایان نامه ارشد,نحوه توضیحات دفاع پایان نامه,دفاع پایان نامهیکی از مهم‌ترین مواردی که داوران برای دفاع پایان نامه توجه دارند کمک شما به دانش جهانی است

پروپوزال خوب میتواند به نوشتن یک پایان نامه خوب کمک کند و برعکس کسی که پروپوزال ضعیفی داشته باشد پایان نامه خوبی هم نمی تواند داشته باشد، زیرا سنگ بنا و سوالات اصلی پایان نامه شما در پروپوزال هست ولی هنگامی که جلسه پیش دفاع پایان نامه برپا شود اساتید از پروپوزال شما سؤال می کنند و شما می بایست پاسخگو باشید و انجاست که متوجه می شوید اشکال کار شما کجاست و چنانچه نیاز به بازبینی دارد شما می بایست آنرا رفع کنید. درواقع این کار به شما کمک می کند که محتوای خودتان را رفع اشکال و بهبود ببخشید که در نوشتن پایان نامه برای شما مشکلی ایجاد نشود.

جلسه دفاع پایان نامه چیست؟

جلسه ای است بین نیم تا یک ساعت که باید شما بعد از تعیین وقت قبلی و آماده شدن پایان نامه، برگذار کرده و در آن در برابر اساتید داور خارجی و داخلی که توسط دانشگاه تعیین شده اند، اساتید راهنما و مشاور و همینطور استاد نماینده دانشگاه حاضر شده و به سؤال های آنان پاسخ داده و از تحقیق انجام گرفته دفاع کنید. نکته ای که بهتر است  به خاطر داشته باشید این است که در جلسه دفاع باید حضوری موفق و پر رنگی داشته باشید. در ادامه با روند اجرای جلسه دفاع بیشتر آشنا می شویم تا بتوانید آمادگی بهتری برای آن داشته باشد.

دفاع پایان نامه,بهترین روشهای دفاع پایان نامه,بهترین روش دفاع پایان نامهزمانی که داوران برای خواندن و فکرکردن دفاع پایان نامه‌ شما صرف می‌کنند دستِ‌کم نگیرید

مراحل اخذ، تدوین و دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد تمامی رشته ها و گرایش ها

دفاع پایان نامه معتبر در سطح بین المللی سبب میشود تا اختراعات و نوآوری های خوبی انجام شود. برای تهیه یک پایان نامه مورد تائید نکاتی شرح میدهیم تا دانشجویان بتوانند برترین موضوعات را انتخاب و پایان نامه ای ارایه دهند که برای آینده کشور مفید و قابل استفاده باشد.

- انتخاب موضوع پایان نامه

- انتخاب استاد راهنما و مشاور

- تکمیل فرم انتخاب موضوع پایان نامه و ارائه به مدیر گروه

- تکمیل پروپوزال زیر نظر استاد راهنما و مشاور و ارائه پرپوزال به گروه تخصصی

- تصویب پرپوزال در گروه تخصصی و ارسال به پژوهش دانشکده

- صدور کد برای پایان نامه

- نگارش پایان نامه

- اعلام آمادگی دفاع و داوری پایان نامه

- برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه

- ثبت نمره نهایی

بهترین روش دفاع پایان نامه,دفاع پایان نامه,عکس از دفاع پایان نامهشب قبل از دفاع پایان نامه به طور کامل استراحت نمایید تا با تمرکز بیشتری در جلسه حضور یابید

توصیه های مهم درمورد انجام و دفاع پایان نامه

هفته ای یک بار استاد راهنمای خویش را ملاقات کنید و گزارش پیشرفت ارائه کنید. طبق قانون، دانشجو مکلف است هر دو ماه، یک گزارش پیشرفت کار نیز به دانشکده ارائه کند. وقت زیادی بر روی مطالعه سابقه تحقیق قرار دهید. این کار به شما کمک می کند تا راه خود را برای دفاع پایان نامه بهتر انتخاب کنید، از تجربه دیگران بهره ببرید و از دوباره کاری خودداری کنید. برای این منظور در کتابها، مقالات چاپ شده در مجلات، مقالات چاپ شده در مجموعه مقالات کنفرانس، گزارش های تحقیق و... جست و جو کنید.

تمام مطالبی را که تهیه می کنید شماره گذاری کنید تا بعدا در فهرست مطالب از آن کمک بگیرید. در زمان تهیه گزارش نهایی باید مرجع تمامی شکل ها، جدول ها، نمودارها و مطالب خاص را در همان محل ذکر کنید و در فهرست مطالبی که در انتهای گزارش آورده اید منابع را با فرمت مصوب دانشگاه لیست کنید. مقالات تهیه شده را به استاد راهنمای خود ارائه دهید و نظر ایشان را در بهبود روند مطالعه تاریخچه جویا شوید. در اولین زمان ممکن، فصل بندی پروژه خود را به استاد راهنما پیشنهاد و بعد از انجام اصلاحات مکتوب کنید. این کار به انجام تحقیق شما نظم و انضباط می دهد. برای اثبات صحت آنچه در تحقیق خود به آن میرسید فکری بکنید. به دلیل آن که باید نتایج تحقیق خود را با داده های واقعی و یا یک مدل به جز مدل خود مقایسه کنید. چند کتاب در خصوص روش نگارش و ادبیات گزارش نویسی مطالعه کنید. برای دفاع پایان نامه خوب، رعایت موارد دستوری نگارش پایان نامه را دست کم نگیرید. در تایپ گزارش خویش نکات تایپ را رعایت کنید.

دفاع پایان نامه,نحوه توضیحات دفاع پایان نامه,بهترین روشهای دفاع پایان نامهجلسه‌ی دفاع پایان نامه اول ممکن است خیلی دوستانه به‌نظر برسد ولی ناگهان پیچیده شود

نکات مهم هنگام دفاع پایان نامه

زمان برگزاری جلسه دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد یا دفاع پایان نامه دکتری نیز دانشجویان باید به نکات مهمی توجه کنند که عبارتند از:

۱. آغازی درست، پرانرژی و جذاب در زمان دفاع پایان نامه:

بهتر است با نام خدا و معرفی خود و موضوع پایان نامه کلام را آغاز کرد، بعد به معرفی استاد راهنما و مشاور با ذکر لفظ استاد یا دکتر پرداخت و از آنها و حاضران تشکر کرد. یک مقدمه مناسب و محترمانه در دفاع پایان نامه میتواند تأثير خوبی بر حضار در جلسه بگذارد و در آخر به پایانی خوب ختم خواهد شد.

۲. صحبت در مورد موضوع پایان نامه:

دانشجو باید طبق برنامه ریزی اش داستان پایان نامه خود را روایت کند و نکات مهم را بر اساس اولویت هایی که مشخص کرده توضیح دهد؛ علل انتخاب موضوع پایان نامه، اهداف پژوهش، اهمیت آن، ساختار کلی و روش تحقیق، نحوه گردآوری اطلاعات، فراز و فرودهای فرآیند تحقیق، دستاوردهای پژوهش، مدت زمان پژوهش و... در این بخش میتوان به متمایز و مفید و موثر بودن پژوهش اشاره نمود تا ارزش کار دفاع پایان نامه مشخص شود.

بهترین روش دفاع پایان نامه,دفاع پایان نامه,جلسه دفاع پایان نامهدر انتهای جلسه دفاع پایان نامه ضروری است از استادان مجدداً سپاسگذاری کنید

۳. طرح سوالات و فرضیه ها درحین دفاع پایان نامه:

هر پایان نامه بر مبنای پرسش هایی شکل می گیرد و در هر فصل به یکی از آنها با طرح فرضیه هایی پاسخ داده می شود. اکنون باید بطور خلاصه به این سؤال و جواب ها پرداخت، مگر اینکه استادان خواهان توضیح بیشتری در جلسه دفاع پایان نامه باشند.

۴. بیان نتیجه گیری در جلسه دفاع پایان نامه:

در بخش پایانی دفاع پایان نامه باید نتیجه گیری دانشجو از پژوهش بیان و پیشنهادهایی ارائه شود.

۵. تشکر مجدد و قدردانی از استادان بعد از دفاع پایان نامه:

در انتهای جلسه دفاع پایان نامه ضروری است از استادان مجدداً سپاسگذاری کرد و یکی از روش های خوب آن اختصاص اسلاید پایانی پاورپوینت به ذکر نام استادان و تقدیر از آن هاست.

عکس از دفاع پایان نامه,عکس دفاع پایان نامه,دفاع پایان نامهفکر کنید روز دفاع پایان نامه باید از چه چیزهایی دفاع کنید و چه نکاتی آن‌قدرها هم مهم نیستند

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 18
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش