چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۰۰۲

تفاوت GRE با GMAT چیست؟

تفاوت GRE با GMAT،آزمون GRE چیست،هدف از آزمون GMATهدف از آزمون GRE , GMAT سنجش توانایی علمی متقاضیان میباشد
آزمون GRE و GMAT از مهمترین و شناخته شده ترین آزمون های استاندارد علمی در جهان محسوب میشود. این دو آزمون در مقطع فوق لیسانس و دکتری برای بسیاری از دانشگاه های خوب دنیا بویژه آمریکا و کانادا نیاز است. در این مطلب از سرپوش توضیحاتی درباره آزمون GRE و GMAT داده شده است با ما مراه باشید.

تفاوت GRE با GMAT

شرکت در ازمون های مهارت سنجی برای تحصیل در بسیاری از دانشگاه های برتر خارج از کشور، الزامیست. همچنین باید مدرک آنرا برای پذیرش ارائه دهید. پرکاربردترین آزمون هایی که سطح آموزه های تحصیلی شما را بررسی میکند؛ ازمون GRE و آزمون GMAT هستند.

هدف از آزمون GRE, GMAT

آزمون GRE, GMAT با هدف سنجش توانایی علمی متقاضیان تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی بوجود آمد.

آزمون GRE

معنای کلمه ی GRE سنجش توانایی تحصیلی افراد میباشد و این کلمه مخفف عبارت Graduate Record Examination است. از آزمون GRE، به عنوان یک ازمون بین المللی یاد میشود که توانایی های تحلیلی و منطقی افراد را بررسی می کند و معتبرترین مدرک تحصیلی دنیا می باشد. مدرک این ازمون در بیشتر دانشگاه های کشور های آمریکا و کانادا، برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی ضروری است. در حالت کلی این ازمون، متشکل از دو نوع جنرال و سابجکت است درحالیکه آزمون جی آر ای جنرال به عنوان ازمون اصلی اش محسوب میشود.

آزمون سابجکت، نوعی آزمون جانبی تلقی میشود که دانش داوطلبان را در رشته های مختلفی مانند ریاضی، زمین شناسی، ادبیات انگلیسی و… بطور اختصاصی ارزیابی میکند.

آزمون GMAT

آزمونGMAT مخفف عبارت Graduate Management Admission Test می باشد. درواقع آزمون GMAT، نوعی آزمون استاندارد بین المللی محسوب میشود و اطلاعات افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته های مالی، اقتصاد، MBA، مدیریت و… در کشور هایی نظیر آمریکا و کانادا را دارند؛ ارزیابی میکند. داوطلبان این رشته ها، باید حتماً در این ازمون شرکت کنند.

این آزمون استعداد تحصیلی در زمینه های مختلف ریاضی، جبر، هندسه، تجزیه ی داده و دستور زبان به سنجش مهارت و دانش داوطلبان رشته های مدیریتی و مالی می پردازد. طیف سوالات این آزمون بسیار گسترده است؛ تا جایی که متقاضی برای امادگی کامل باید در زمینه های مختلف، کتاب های گوناگونی را بخواند تا بتواند نمره قابل قبولی را به دست آورد.

هدف از آزمون GRE, GMAT,اعتبار مدرک آزمون GRE,آزمون جی مت چیستآزمون GMAT نسبت به آزمون GRE سخت تر است

بخش های آزمون GRE

در ادامه با بخش های ۳ گانه آزمون جی آر ایی آشنا شوید:

- قسمت ریاضیات از ۲ سری سوالات ۲۰ تایی تشکیل شده است که مدت زمان پاسخ دهی به آن ها ۳۵ دقیقه است. نمره ی در نظر گرفته شده برای این بخش از ۱۳۰ تا ۱۷۰ میباشد و فاقد نمره منفی است.

- قسمت نوشتاری تحلیلی، متشکل از ۲ سری مقاله نویسی تحلیلی و انتقادی میباشد که مدت زمان اختصاص داده شده ۳۰ دقیقه است. نمره ی این بخش از ازمون جی آر ایی بین صفر تا ۶ محاسبه میشود.

- قسمت درک واژگان که ۲ سری سؤال ۲۰ تایی دارد و مدت جواب دادن به آن ها ۳۰ دقیقه است و نمره ای که برای این بخش در نظر گرفته شده است بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ میباشد که فاقد نمره منفی است. در این بخش از آزمون جی آر ایی، بخش مترادف و متضاد و گرامر وجود ندارد.

بخش های آزمون GMAT

آزمون جی مت از بخش های زیر تشکیل شده است:

>> بخش واژگان که مدت زمان پاسخ دهی به آن ۷۵ دقیقه است؛ ۴۱ سؤال دارد و فاقد نمره منفی است.

>> بخش ریاضی شامل ۳۷ پرسش میباشد که ۷۵ دقیقه فرصت دارید تا به آن ها پاسخ دهید.

>> بخش تجربی از۲ بخش ریاضی و کلمه تشکیل شده است.

>> پس مدت زمان پاسخ دهی به ازمون جی مت، ۲۱۰ دقیقه است.

>> در بخش ارزیابی نگارش تحلیلی که به آن AWA میگویند؛ ملزم به نوشتن ۲ مقاله تحلیلی و موضوعی هستید و مدت زمان اختصاص داده شده به هر یک، ۳۰ دقیقه است.

تفاوت های آزمون GRE و GMAT

* آزمون GMAT سخت تر از ازمون GRE است یا بعبارتی ازمون gre آسان‌تر است؛ به این دلیل که سؤال های ازمون جی مت، بیشتر استدلالی هستند درحالیکه سولات آزمون جی آر ای، استدلالی نیستند. امکان تعویض سؤال و برگشت به سوال قبل در ازمون GMAT وجود ندارد و هر سوال، زمینه ی سوال بعدی را فراهم می کند ولی چنین قابلیتی در ازمون GRE وجود دارد.

* آزمون GRE با GMAT از نظر رشته های موردنظر متقاضیان تحصیل در خارج از کشور فرق دارد؛ به این صورت که ازمون GRE برای ورود به رشته های مقطع ارشد و دکتری علوم مهندسی و علوم انسانی است درحالیکه ازمون GMAT به منظور دوره های ارشد و دکتری رشته های مربوط به اقتصاد و بیزیس و مدیریت می باشد.

* آزمون مفهومی GRE به سنجش مهارت های زیادی می پردازد درحالیکه ازمون GMAT برای دانشجویان متقاضی رشته هایی مدیریت مالی و کسب وکا، مناسب است. ارائه ی مدرک GMAT برای تحصیل در رشته های مدیریتی و مالی الزامیست ولی اجباری بودنش بسته به هر دانشگاهی، متفاوت است.

* از دیگر تفاوت های GRE با GMAT در اینست که جی مت، از نظر حجم سوالات و سبک پرسش ها و دقت فراوان در انتخاب گزینه صحیح، سخت تر از جی آر ایی است. درصورتی می توانید در ازمون GRE موفق میشوید که قدرت حفظیات خوبی داشته باشید ولی ازمون GMAT برای افرادی که تحلیل و آنالیتکال بهتری دارند، توصیه میشود. شما باید سطح زبان عمومی خوبی( ۶.۵ از ۹ آیلتس) داشته باشید.

* باتوجه بدرستی پاسخ شما در ازمون GMAT، سؤال بعدی مطرح می شود؛ یعنی پاسخ هر سوال، تأثير به سزایی در تعيين سوال بعدی دارد. پرسش ها در آزمون GRE به صورت بخش به بخش مرتب شده اند؛ یعنی شما قابلیت پاسخ دهی به تمام سوالات یک بخش را دارید، سپس سختی سطح بخش بعدی بر اساس میانگین پاسخ های صحیح شما، مشخص می شود.

* مدیریت زمان در آزمونهایGRE و GMAT از اهمیت به سزایی برخوردار است؛ زیرا محدودیت زمان در هر دو وجود دارد. آزمون GREرا می توانید در طول مدت سه ساعت و چهل وپنج دقیقه پاسخ دهید درحالیکه برای ازمون GMAT، سه ساعت و سی دقیقه فرصت دارید.

* آزمون GRE، ارزانتر از آزمونGMAT است.

* آزمون GRE بیشتر به سنجش توانایی های استدلال زبانی افراد می پردازد ولی چنین سولاتی، بخش کوچکی از آزمون GMAT را تشکیل می دهد.

فرق GRE با GMAT,اعتبار مدرک آزمون GRE,بخش های مختلف آزمون جی متهزینه‌ی شرکت در آزمون ‌های GRE و GMAT بسته به کشور محل برگزاری آزمون متفاوت است

* در آزمون GMAT شاهد سوالات استدلالی هستید درحالیکه این قبیل سوالات در آزمون GRE وجود ندارد.

* از دیگر تفاوت های دو آزمون GRE و GMAT میتوان به تفاوت در محل برگزاری آن ها اشاره کرد. محل برگزاری آزمون جی مت در ایران نیست و چالش بزرگی برای شرکت کنندگان در این ازمون است؛ به این دلیل که باید به کشور های همسایه مثل ترکیه یا امارات به قصد شرکت در این آزمون سفر کنید. با اینکه محل برگزاری ازمون gre در ایران نیست اما ازمون کاغذی آن در ۹ مرکز در داخل کشور، تحت نظر سازمان سنجش برگزار می شود که از آنها میتوان به مؤسسه اموزشی معرفت، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه ارومیه و دانشگاه شیراز اشاره کرد.

* شما میتوانید در ازمون GRE بمدت هر ۲۱ روز یک بار شرکت کنید؛ اما حق ندارید بیشتر از ۵ بار در سال، این ازمون را بدهید. این محدودیت، نیز شامل حال متقاضیانیست که پس از ثبت نام در ازمون، آنرا منتفی می کنند. همچنین میتوانید هر ۱۶ روز یکبار در آزمون GMAT شرکت کنید ولی دقت کنید که تعداد دفعات شرکت شما در ازمون GMAT نباید از ۵ بار در سال و ۸ بار در کل، بیشتر شود.

تاثیر آزمون GRE در پذیرش تحصیلی

تأثير آزمون GRE در پذیرش تحصیلی به دلیل دانشجویان بین المللی دارای سوابق تحصیلی از کشور های مختلف و با سیستم اموزشی متفاوت می باشد. مفایسه معدل و توانایی علمی متقاضیان تحصیل برای کمیته های علمی دانشگاه ها براساس ریز نمرات و دانشگاه محل تحصیل آن ها بسیار دشوار است. از این رو نمره استاندارد علمی متقاضیان، از نظر دانشگاه ها مدرک GRE است.

با وجود اختیاری بودن ارائه ی مدرک GRE برای برخی از دانشگاه ها در آمریکا و کانادا، این مدرک علمی برای متقاضیان زیر توصیه می گردد:

- متقاضیانی که معدل علمی آن ها پائین تر از ۱۶ است.

- متقاضیانی که از دانشگاه های غیر دولتی و یا انتفاعی فارع التحصیل شده اند.

- متقاضیانی که از دانشگاه ها بورسیه تضمینی گرفته اند.

نکات مثبت آزمون های GRE و GMAT

پذیرفته شدن و قبولی در ازمون های GRE و GMAT، نکات مثبت زیادی دارد. به عنوان مثال ، شما می توانید برای ویزای تحصیلی از طریق پذیرفته شدن در امتحان GRE اقدام کنید. دریافت ویزای تحصیلی به این معناست که شما می توانید در یک کشور پیشرفته اروپایی، اقامت دائم بگیرید.

هدف از برگزاری آزمون های GRE و GMAT برای ورود به دانشگاه های کسب و کار معتبر و تاپ کانادا و امریکا میباشد و اگر فردی نمره ی قبولی در یکی از ازمون های مذکور را به دست آورد، قطعاً در این کشورها، آینده کاری خود را تضمین کرده است.

اگر در دانشگاه هایی مثل MBA و… فارغ التحصیل شوید؛ در سراسر دنیا به موقعیت های شغلی بسیار عالی دست می یابید. پس پذیرفته شدن در این دو آزمون، پرش بسیار بلندی به سوی موفقیت می باشد.

اعتبار مدرک آزمون GRE

مدت اعتبار مدرک GRE، ۵ ساله است ولی گاهی اوقات برخی از دانشگاه ها مدت زمان کوتاه تری را برای اعتبار این ازمون، اختصاص میدهند ، پس حتماً در این زمینه از شرایط دانشگاه های مورد نظرتان مطلع شوید.

هزینه شرکت در آزمون های GMAT و GRE

با توجه به کشور محل برگزاری ازمون های GRE و GMAT، هزینه ی شرکت در آن ها متفاوت است.

اعتبار مدرک آزمون GRE,بخش های مختلف آزمون جی مت,هزینه شرکت در آزمون های GMATسوالات استدلالی در آزمون GMAT وجود دارند؛ اما GRE دارای این سوالات نمی‌باشد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 17
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش