یکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹
۱۱:۵۱ - ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۰۸۲۰
آموزش و پرورش

آموزش و پرورش: زنگ تفریح در مدارس ممنوع است/ استفاده از ماسک هم الزامیست

حضور دانش آموزان در مدارس اصفهان اجباری نیست/ تغییر در دستورالعمل بوفه‌ مدارس

وضعیت مدارس در شرایط کرونا,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش
مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان از بازگشایی مدارس از روز پانزدهم شهریور خبر داد و گفت: این بازگشایی به معنی حضور اجباری دانش آموز نیست ولی دانش آموزان باید از آموزش غیرحضوری استفاده کنند و خانواده‌ها این مساله را به مدرسه اطلاع بدهند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان اصفهان گفت: خانواده‌هایی که دغدغه سلامت فرزند خود را دارند می‌توانند او را به مدرسه نفرستند و به‌هیچ‌وجه غیبت نمی‌خورند اما کادر آموزش باید در مدرسه حاضر باشند.

به گزارش فارس، محمد اعتدادی شامگاه پنجشنبه در خصوص بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید اظهار داشت: این­که ۱۵ شهریور مدارس باز شوند تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و ارتباطی با استان اصفهان ندارد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان اصفهان افزود: شیوه‌نامه بازگشایی مدارس از سوی وزارت آموزش پرورش به همه نواحی ارسال‌شده و قرار بود هر شهرستان از نظر وضعیتی که قرار دارد بازگشایی انجام شود.

وی سخت‌ترین حالت را وضعیت زرد دانست و تصریح کرد: سخت‌گیرانه‌ترین شیوه‌نامه مربوط به وضعیت زرد است و  مدارس باید فوق‌العاده سخت‌گیرانه به‌خصوص ازنظر بهداشتی رعایت کنند و روش‌های انجام آن را نیز به مدارس اعلام کردیم.

اعتدادی عنوان کرد: روز گذشته شیوه‌نامه جدیدی به همه  کشور ابلاغ شد که اصل بر باز بودن تمام مدارس است. دغدغه مردم باید رفع شود ما هم فرزند داریم که مدرسه می‌رود، خانواده‌ها باید بدانند شنبه که مدارس باز می‌شود الزامی به حضور دانش‌آموز نیست.

وی در ادامه گفت: خانواده‌ای که دغدغه سلامت فرزند خود را دارند می‌تواند به او را به مدرسه نفرستد و به‌هیچ‌وجه غیبت نمی‌خورند اما کادر آموزش باید در مدرسه حاضر باشند مگر در شرایطی که ستاد ملی مقابله کرونا اعلام کند پرخطر است و تعطیل شود.

اعتدادی ابراز داشت: یکی از دلایلی که اعلام شده مدارس باز باشند دانش‌آموزانی هستند دسترسی به تلفن هوشمند و اینترنت ندارند؛ توصیه نمی‌کنیم که خانواده‌ها برای هر دانش‌آموز تلفن همراه تهیه کند. به جهت تجربه سال گذشته هماهنگی‌ها انجام‌شده بیشتر بعدازظهرها کلاس مجازی باشد. این اتفاق مشکلاتی دارد که سعی می‌کنیم کمتر شود.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان اصفهان درباره استفاده از شبکه شاد اظهار داشت: کسانی که از شبکه شاد استفاده می‌کنند می‌توانند از سیم‌کارت دانش‌آموزی نیز استفاده کنند، طبق هماهنگی صورت گرفته هزینه اینترنت برنامه شاد رایگان خواهد بود.

وی تصریح کرد: یک میدان تاریک جلو ما است و نمی‌دانیم این بیماری چه‌ زمانی از بین می‌رود و هیچ‌کس اطلاعات کاملی از آن ندارد، از طرفی آموزش را نمی‌توانیم تعطیل کنیم.

اعتدادی تعطیلی مدارس را مسبب بسیاری از آسیب‌های اجتماعی بردانش آموزان دانست و افزود: مدارس باید باز شود اما ما پروتکلی را به مدارس اعلام کردیم که سخت‌گیرانه است. قرار است تعداد دانش‌آموز در کلاس‌ها نصف شود و ساعت حضور ۳۵ دقیقه باشد. تحت هیچ شرایطی از سلامت دانش‌آموز نمی‌گذریم.

مدیرکل آموزش‌وپرورش اصفهان عنوان کرد: اسفندماه سال گذشته بیش از ۵ میلیارد تومان به‌عنوان سرانه بهداشتی به‌حساب مدارس نواحی مختلف واریز شد که اخیراً هم مبلغی را واریز خواهیم کرد، ضمن این‌که هیچ هزینه‌ای بابت تأمین سلامت دانش‌آموزان از خانواده‌ها دریافت نخواهد شد.

وی گفت: سرویس مدارس یکی از دغدغه‌های فراگیر است، نگران این هستیم که دانش‌آموزان چگونه با سرویس جابجا شوند، شرکت تاکسی‌رانی پیگیر است اما قطعاً در یک هفته پیش رو با مشکلاتی روبرو هستیم اما این قول را می‌دهیم ظرف ۱۰ روز آینده سروسامان بگیرد.

وضعیت مدارس در شرایط کرونا,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

اعتدادی درباره تعداد دانش‌آموزان در کلاس گفت: قرار نیست که در دو گروه تقسیم شوند تعداد گروه‌ها متفاوت است. تصمیم‌گیرنده شورای مدارس و مدیر است که با توجه به ابعاد کلاس‌ها دانش‌آموز در آن باشد. آن‌ها باید بدانند و تصمیم بگیرند که دانش‌آموزان چند گروه شوند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش اصفهان ابراز داشت: خانواده‌ها نگران فرزندان خود هستند، اما باید بدانند که آموزش‌وپرورش دارای شورا است که مسائل مختلف در جلسات شورا به بحث گذاشته می‌شود. تصمیم بازگشایی مدارس در ستاد ملی مقابله با کرونا کشور گرفته‌شده و قطعاً نگرانی خانواده‌ها نگرانی ما هم هست.

وی در پایان گفت: اگر مردم در طول هفته جاری به مشکل برخورد کردند به ادارات آموزش‌وپرورش محل خود مراجعه کنند و اگر به نتیجه نرسیدند ما در اداره کل در خدمت آن‌ها خواهیم بود.

تجربه موفق برگزاری امتحانات به صورت حضوری

محمدرضا ناظم زاده رئیس ستاد مهر استان اصفهان در ادامه گفت: در آموزش‌وپرورش اولین دغدغه‌مان سلامت دانش‌آموز است. چند تجربه خوب در اجرای برنامه حضوری داشتیم، برخی امتحانات و کارگاه‌ها حضوری و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام شد و حتی یک مورد ابتلا هم نداشتیم. این قول را می‌دهیم که رعایت سلامت دانش‌آموز اولویت ما است.

وی گفت: نمی‌توانیم پایانی برای بیماری کرونا مشخص کنیم و آموزش را هم نمی‌توانیم تعطیل کنیم. در دستورالعمل جدید وزارت بهداشت اجازه داده با یک سناریو زرد پیش برویم اگر شیوع گسترده شد مدارس تعطیل می‌شود.

ناظم زاده عنوان کرد: در شیوه‌نامه حضور پیش‌بینی کردیم که همکاران بیش از ساعت مقرر درگیر کار نباشد و اگر مدرسه به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده که نیمی از وقت معلم حضوری باشد به طبع باید نیمی دیگر را در فضای مجازی تدریس کنند.

وضعیت مدارس در شرایط کرونا,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

رئیس ستاد مهر اصفهان تولید محتوا جزء برنامه کاری معلمان دانست و افزود: برنامه رسمی آموزش‌وپرورش شبکه شاد است اما اگر پاسخگو نبود پیش‌بینی فضاهای دیگر نیز انجام‌شده است. مدیران از طریق فضای مجازی با خانواده‌ها در ارتباط هستند که اجتماع در مدارس ایجاد نشود.

ناظم زاده شرایط مدارس غیردولتی مشابه مدارس دولتی خواند و تصریح کرد: همان شرایط مدارس دولتی برای غیردولتی‌ها نیز اجرا می‌گردد و باید تابع همان مقررات باشند ضمناً کادر اجرایی آن‌ها نیز باید در مدرسه باشند.

وی بابیان اینکه مشکلی در توزیع کتب درسی وجود ندارد ابراز داشت: اگر دانش‌آموز ثبت کتاب را در مقطع متوسطه انجام داده باشد تحویل خواهد شد.

رئیس ستاد مهر اصفهان گفت: همیشه در اجتماع مطرح بوده که معلمان و کادر آموزش مرجع هستند، به همین دلیل در این زمان از مردم می‌خواهیم به ما اعتماد کنند.

اولیاء می خواهند اولی‌ها در کلاس حضوری باشند

شهین جوانی معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش اصفهان نیز ابراز داشت: کلاس اولی ها به خاطر جنب‌وجوشی که دارند دغدغه بیشتری همراه دارند. یکی از مطالبات اولیاء در مورد کلاس اولی‌ها این است که دانش‌آموز سر کلاس حضوری باشند.

جوانی افزود: قول می‌دهیم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی نهایت تلاشمان را بکنیم و بچه‌ها هم باید این شیوه‌نامه‌ها را آموزش ببینند، ما باید ضامن آموزش و سلامت بچه‌ها باشیم.

معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش اصفهان ابراز داشت: سواد حرکتی از الزامات است اما سازمان پژوهش به‌صورت خودخوان بخش‌های از دروس را حذف کرده‌ است.

وی گفت: حدود ۵۱ هزار نوآموز سنجش سلامت انجام دادند که همین باعث ارتقای کیفیت سلامت و آموزش است. خانواده‌ها مشارکت فعال خود را با مدرسه حفظ کنند و مثلث تربیتی که خانواده مدرسه و رسانه است را تقویت کنند.

***

تغییر در دستورالعمل بوفه‌ مدارس

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به درنظر گرفتن تغییراتی در پروتکل‌های بهداشتی ارائه خوراکی در بوفه‌ مدارس، گفت: در صورت عدم بازگشایی حضوری مدارس ممکن است برنامه‌هایی مانند مکمل‌یاری اجرا نشود که از دانش‌آموزان می خواهیم برای تقویت سیستم ایمنی بدنشان از مصرف مکمل‌های مربوطه غافل نشوند.

وضعیت مدارس در شرایط کرونا,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

دکتر زهرا عبداللهی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: با توجه به وجود بیماری کرونا در صورتی که شرایط برای بازگشایی حضوری مدارس فراهم باشد، دستورالعمل فعالیت بوفه‌ مدارس بازنگری شده است. در این دستورالعمل جدید تاکید شده است که در بوفه مدارس تنها مواد غذایی که دارای بسته‌بندی و مجوز بهداشتی مانند کیک‌ها، بیسکوییت، شیر ساده و... هستند را ارائه کنند. سالیان قبل در دستورالعمل فعالیت بوفه مدارس ذکر می‌کردیم در صورتی که امکان تهیه بهداشتی انواع لقمه‌ها، غذاهای گرم مانند آش و عدسی وجود دارد، می تواند عرضه شود، اما اکنون این بند از دستورالعمل حذف شده و بوفه‌ها نباید غذای پختنی ارائه دهند؛ زیرا احتمال انتقال آلودگی کرونا وجود دارد.

وی درباره برنامه‌های وزارت بهداشت برای اجرای طرح شیر مدرسه و مکمل‌یاری، تصریح کرد: باید منتظر باشیم تا ببینیم شرایط کشور با وجود کرونا چگونه پیش می‌رود؛ اگر مدارس باز باشند به شرط تامین اعتبارات لازم برنامه شیرمدرسه پیگیری می‌شود. طی دو سال اخیر مشکلاتی در تامین اعتبار این طرح وجود داشت و تعطیلی مدارس در سال قبل به واسطه کرونا نیز مزید برعلت شد تا عدم اجرای طرح شیرمدرسه در سال قبل به وقوع بپیوندد. اجرای برنامه شیرمدرسه در صورت تامین اعتبارات امری ضروری است؛ آنهم در شرایطی که حضور کرونا را در جامعه شاهد هستیم، شیر می‌تواند تامین کننده نیاز بچه‌ها به پروتئین و کلسیم باشد و با تقویت سیستم ایمنی بدن به پیشگیری از ابتلا به کرونا نیز کمک کند.

وی افزود: در مورد مکمل‌یاری نیز در صورت بازگشایی حضوری مدارس ترجیحمان این است که به واسطه تامین مکمل‌ها بتوانیم به تقویت سیستم ایمنی دانش‌آموزان کمک کنیم. درصورتی که امکان بازگشایی حضوری مدارس فراهم نباشد نیز به دانش‌آموزان و والدین توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از کم‌خونی و فقر آهن هفته‌ای یک عدد مکمل قرص آهن مصرف کنند. همچنین مصرف ماهیانه یک عدد قرص ویتامین D پنجاه هزار نیز از توصیه‌های ما است.

عبداللهی با بیان اینکه در سال تحصیلی گذشته طرح مکمل‌یاری مدارس اجرا شد، اظهار کرد: البته باز به دلیل محدودیت‌های اعتباری پوشش طرح حدودا ۸۵ درصد بود، اما اجرا شد و امیدواریم امسال هم بتوانیم آن را اجرا کنیم.

وی به برنامه کنترل چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان اشاره کرد و ادامه داد: در قالب این برنامه با شناسایی کودکان چاق آنها را به مراکز جامع خدمات سلامت ارجاع می‌دادیم تا کارشناس مربوطه با مشاوره و ارائه برنامه غذایی بتواند وضعیت اضافه وزن کودک را مدیریت کند؛ حال که مدتی است مدارس تعطیل هستند، افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز ما خدمات دریافت کنند. کارشناسان تغذیه نیز در شرایط فعلی کرونا به صورت تلفنی از سامانه ۴۰۳۰ مشاوره تغذیه می‌دهند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، گفت: درصورتی که قرار بر بازگشایی حضوری مدارس باشد توصیه اصلی ما پایبندی به پروتکل‌های بهداشتی است یعنی استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و شستن مرتب دست‌ها است. در کنار رعایت این نکات توصیه می‌کنیم دانش‌آموزان در مدرسه خوراکی‌های خود را بخورند و به یکدیگر تعارف نکنند، از خرید خوراکی‌های فله‌ای به شدت خودداری کنند و با رعایت نکات این‌چنینی به حفظ سلامت خود کمک کنند.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی توجه به تغذیه و پیروی از رژیم غذایی درست به پیشگیری از ابتلا به کرونا کمک می‌کند. کاهش مصرف نمک، قند، چربی، نوشابه های گازدار، فست‌فودها از توصیه‌های جدی ما است.

***

آموزش و پرورش: زنگ تفریح در مدارس ممنوع است/ استفاده از ماسک هم الزامیست

عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش تهران در بخش خبری ساعت ۱۳ شبکه خبر درباره تمهیدات انجام شده برای بازگشایی مدارس اظهار کرد: با توجه به اینکه اصل بر حضور دانش آموزان است در شورای مدرسه برای نحوه و روز‌های حضور در مدرسه تصمیم گیری می‌شود.

او ادامه داد: اگر براساس بررسی شورای مدرسه تراکم دانش آموزان بالا باشد گروه بندی آن‌ها و زمان حضور از طریق این شورا انجام خواهد شد که به دانش آموزان اطلاع رسانی می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران اظهار کرد: در زمان فعالیت مدارس زنگ تفریح به معنای گذشته حذف شده است و دانش آموزان توسط معلم در کلاس رصد می‌شوند ضمن آنکه استفاده از ماسک هم الزامی است.

کمبود مواد ضدعفونی کننده در مدارس نداریم

فولادوند به ضدعفونی کلاس‌های درس و کمک برخی نهاد‌های دیگر برای این منظور اشاره کرد و گفت: مشکلی بابت مواد ضدعفونی کننده نداریم و این مواد به میزان کافی در مدارس موجود است. همچنین درباره نحوه استفاده مواد ضدعفونی کننده هم آموزش‌های لازم در نظر گرفته شده است.

او درباره دستورالعمل‌های بهداشتی در نظر گرفته شده برای سرویس مدارس گفت: مینی بوس و ون باید با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت کنند که نظارت بر این امر با فرمانداری‌هاست.

فولادوند با اشاره به اینکه سلامت کادر آموزشی رصد می‌شود، اظهار کرد: اگر در خانواده‌ فردی مبتلا به کرونا یا مشکوک به آن باشد نباید فرزندشان را به مدرسه بفرستند، با وجودی که اصل بر حضور دانش آموزان است، اما این امر منعطف خواهد بود.

مدیرکل آموزش و پرورش تهران با اشاره به اینکه تمی دانیم کرونا چه زمانی به پایان می‌رسد، اظهار کرد: باید برای مقابله با بیماری آماده شویم و کار را مدیریت کنیم.

  • 11
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش