شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۸۰۰۵۸

ارزان ترین و مناسب ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان

ارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیانارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان
در این مقاله از سرپوش، به بررسی ارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان می‌پردازیم. اگر به دنبال گزینه‌های مالی مناسب برای تحصیل خود در خارج از کشور هستید، این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

ارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان کدامند؟

هزینه تحصیل در خارج از کشور می تواند بسیار بالا باشد، به خصوص برای دانشجویان ایرانی. با این حال، تعدادی از کشورها وجود دارند که گزینه مناسبی برای دانشجویان ایرانی هستند که به دنبال تحصیل با کیفیت بالا با هزینه های مقرون به صرفه هستند. در این مقاله، برخی از ارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان را معرفی می کنیم:

آلمان:

آلمان یکی از کشورهایی است که علاوه بر شهروندان خودش برای افراد عضور اتحادیه اروپا، مهاجران قانونی در سرتاسر دنیا نیز تحصیلات رایگان فراهم می کند. یکی از خصوصیات خوب این کشور وجود تعداد زیادی درس و رشته به زبان انگلیسی می باشد. برای رسیدن به دانشگاه های آلمان تنها می توانید رشته خود را در دانشگاه های دولتی آلمان سرچ کنید و مدارکتان را برای اپلای بفرستید. باید مدنظر داشته باشید که هزینه های زندگی همگی برعهده خودتان می باشد. به طور متوسط می توانید مبالغ زیر را برای زندگی درنظر داشته باشید: 

- ۱۷۰ یورو (۲۰۰ دلار) برای خورد و خوراک؛

- ۴۰ یورو (۵۰ دلار) برای پوشاک؛

- ۹۰ یورو (۱۱۵ دلار) برای حمل و نقل؛

- ۳۰ یورو (۳۸ دلار) برای تلفن، اینترنت و تلویزیون؛

- ۶۰ الی ۹۰ یورو برای تفریح و فعالیت‌های متفرقه.

درصورتی که این مبالغ برای شما زیاد هستند، نگران نباشید زیرا می توانید در سایت دانشگاه مدنظرتان یا پایگاه اینترنتی  DAAD دنبال بورس باشید، این موضوع برای افرادی که سابقه تحصیلی مناسب دارند یا از رزومه پژوهشی قوی برخوردار هستند بسیار مناسب خواهد بود زیرا هزینه های سخاوتمندانه و در دسترسی دارد. درصورتی که از برخورداری این موارد دور هستید گزینه های دیگری برای کار دانشجویی وجود دارد. با درنظر داشتن تمامی این موراد دلیل دیگری وجود ندارد که آلمان را در فهرست ارزان ترین کشورها جزء موارد اولیه قرار ندهید. 

در ادامه به بهترین دانشگاه های آلمان که امکان تحصیل رایگان را برای متقاضیان فراهم می کنند اشاره می شود: 

- University of Cologne

- Ludwig Maximilians University Munich ‪(LMU)‬

- Goethe University Frankfurt

- RWTH Aachen University

- University of Münster

- Ruhr University Bochum

- University of Duisburg-Essen

- Universität Hamburg

- FAU Erlangen-Nürnberg

- Technical University of Munich ‪(TUM)‬

- University of Würzburg

ترکیه:

ترکیه یک کشور محبوب در بین دانشجویان ایرانی است، زیرا هزینه تحصیل و زندگی در آن نسبتاً پایین است. علاوه بر این، ترکیه دارای نظام آموزشی باکیفیتی است و دانشگاه های آن مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران هستند.

یک نظام هماهنگ دولتی در ترکیه وجود دارد که می تواند کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی فراهم کند این موضوع خود یک امتیاز بسیار عالی محسوب می شود. پاداش هایی که به عنوان بورسیه برای افراد درنظر گرفته می شوند به عنوان سه بخش مهم ارزیابی درنظر گرفته خواهند شد. 

در بخش اول بورسیه ۳۰ درصد از هزینه های موجود پوشش داده خواهند شد، در قسمت دوم و سوم نیز براساس مقدار سواد دانشجو و پتانسیل های عملی او ممکن است تا ۷۵ درصد از هزینه های موجود برطرف شوند. صندوق های مالی وابسته به دولت در ترکیه توانسته رویکرد تحصیلی آسانتری را فراهم سازد.

مالزی:

مالزی یکی دیگر از مقاصد محبوب تحصیلی در بین دانشجویان ایرانی است. هزینه تحصیل و زندگی در مالزی نیز نسبتاً پایین است و دانشگاه های آن دارای رتبه بندی های جهانی خوبی هستند.

سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی از ۱۵۰ کشور مختلف از سراسر دنیا به مالزی می آیند تا برای ادامه تحصیل خود اقدام کنند. افرادی که این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می کنند، باید مسائل چندفرهنگی آن را بپذیرند. مالزی کشوری پویا است که از لحاظ اعطای پذیرش تحصیلی به دانشجویان خارجی و جذب متقاضیان تحصیلی در آسیا رتبه یازدهم دنیا را دارد. 

 مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب می‌کنند؛ چرا که این کشور محیطی چندفرهنگی و پویا دارد و از نظر اعطای پذیرش تحصیلی به دانشجویان خارجی و جذب متقاضیان مهاجرت تحصیلی در آسیا در رتبه یازدهم دنیا قرار گرفته است. 

هزینه تحصیل و زندگی در این کشور نسبتا پایین است به همین علت مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار گرفته است؛ اما با این وجود می‌توان کیفیت زندگی بالایی را نیز در آن تجربه کرد.

ارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان در کشورهای اروپاییارزان ترین و مناسب ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان

لهستان:

لهستان یک کشور اروپایی است که هزینه تحصیل و زندگی در آن نسبتاً پایین است. دانشگاه های لهستان نیز دارای رتبه بندی های جهانی خوبی هستند و مدارک آنها مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران هستند.

این کشور در همسایگی آلمان قرار دارد و از نظر بسیاری ویژگی ها برای تحصیل و اقامت گزینه مطلوبی درنظر گرفته می شود. هزینه دانشگاه در لهستان به طور متوسط سالانه ۲۰۰۰ دلار می باشد اما با کمتر از ماهانه ۵۰۰ دلار می توان زندگی دانشجویی قابل قبولی را داشت، این موضوع درصورت پذیرش در ورشو بهتر خواهد شد. هزینه های زندگی اقتصادی و کیفیت خدمات قابل قبول و جذاب هستند. 

دانش زبان انگلیسی در کشور لهستان عادی است در نتیجه می توانید تنها با یک استاد در رشته خود ارتباط بگیرید و تایید ایشان، مدارک خود را آماده کرده و درخواست دهید. بدون دریافت بورس در بدترین حالت سالانه هشت یا هفت هزار دلار هزینه دارید، 

بهترین دانشگاه‌هایی که باید تحقیق خود را با نام آن‌ها آغاز کنید عبارتند از:

- Jagiellonian University

- University of Warsaw

- Adam Mickiewicz University Poznan

- Gdansk University of Technology

- AGH University of Science & Technology

- Lodz University of Technology

- Nicolas Copernicus University

- Medical University of Warsaw

- Warsaw University of Technology

مجارستان:

مجارستان یک کشور اروپایی دیگر است که هزینه تحصیل و زندگی در آن نسبتاً پایین است. دانشگاه های مجارستان نیز دارای رتبه بندی های جهانی خوبی هستند و مدارک آنها مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران هستند.

یکی از بهترین ویژگی های تحصیل در مجارستان موقعیت جغرافیایی این کشور در اتحادیه اروپا و منطقه شینگن است. دانشجویان می توانند با پذیرش تحصیلی موسسات آموزشی مجارستان اقامت دائمی شینگن را از آن خود کنند. 

مجوزهای صادر شده اقامت از سمت سفارت کشور مجارستان به دانشجویان خارجی امکان می دهد تا بدون نیاز به مجوز و ویزا به سایر کشورهای اروپایی دست پیدا کنند و حتی در منطقه شینگن نیز سفر داشته باشند. هزینه های تحصیلی و زندگی در مجارستان از میانگین اتحادیه اروپا کمتر است. از هزینه‌های اقامت و زندگی گرفته تا شهریه دانشگاه‌ها، کشور مجارستان یکی از ارزان‌ترین کشورهای منطقه محسوب می‌شود.

تایوان:

تایوان یک کشور آسیایی است که هزینه تحصیل و زندگی در آن نسبتاً پایین است. دانشگاه های تایوان نیز دارای رتبه بندی های جهانی خوبی هستند و مدارک آنها مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران هستند.

بیشتر دانشگاه های سطح بالای تایوان در منطقه تایپه قرار دارند، از جمله بهترین دانشگاه های این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

دانشگاه ملی تایوان

 دانشگاه ملی یانگ مینگ

 دانشگاه پزشکی تایپه

دانشگاه ملی تایوان

البته باید اشاره کرد که دانشگاه های برتر فقط در تایپه نیستند بلکه در سرتاسر تایوان شما می توانید دانشگاه سطح بالا پیدا کنید. موسسات علمی و فناوری عالی در شهر Hsinchu وجود دارند. دو دانشگاه این شهر در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار می گیرند. درصورتی که تصمیم دارید در تایوان شروع تحصیل کنید انتخاب های زیادی برای موسسات عالی آموزشی خواهید داشت. در حال حاضر ۱۶۳ دانشگاه و دانشکده در تایوان وجود دارد.

علاوه بر کشورهای ذکر شده در بالا، تعدادی از کشورهای دیگر نیز وجود دارند که هزینه تحصیل و زندگی در آنها برای دانشجویان ایرانی مقرون به صرفه است، مانند هندوستان، چین، روسیه، قبرس شمالی و بلغارستان.

ارزان ترین کشورهای پیشرفته برای تحصیل ایرانیاننمونه ای از ارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان

نکات مهم در انتخاب ارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان

هنگام انتخاب ارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان، باید به چند نکته مهم توجه کرد:

هزینه تحصیل:

هزینه تحصیل در کشورهای مختلف متفاوت است. بنابراین، مهم است که هزینه تحصیل در کشورهای مختلف را با هم مقایسه کنید و کشوری را انتخاب کنید که هزینه تحصیل در آن برای شما مناسب باشد.

هزینه زندگی:

هزینه زندگی در کشورهای مختلف نیز متفاوت است. بنابراین، مهم است که هزینه زندگی در کشورهای مختلف را با هم مقایسه کنید و کشوری را انتخاب کنید که هزینه زندگی در آن برای شما مناسب باشد.

اتمام تحصیلات و ارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیاننکاتی درباره ارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان

کیفیت آموزش:

مهم است که کشوری را انتخاب کنید که دارای نظام آموزشی باکیفیتی باشد. می توانید رتبه بندی دانشگاه های کشورهای مختلف را در وب سایت های معتبر مانند QS World University Rankings و Times Higher Education World University Rankings بررسی کنید.

اعتبار مدارک تحصیلی:

مهم است که کشوری را انتخاب کنید که مدارک تحصیلی دانشگاه های آن مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران باشند.

شرایط مهاجرت و ارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیانارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان

سخن پایانی درباره ارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان

انتخاب ارزان ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان به عوامل مختلفی مانند هزینه تحصیل، هزینه زندگی، کیفیت آموزش و اعتبار مدارک تحصیلی بستگی دارد. دانشجویان ایرانی می توانند با مقایسه کشورهای مختلف و بررسی عوامل ذکر شده، بهترین کشور را برای تحصیل خود انتخاب کنند

گردآوری: بخش آموزشی سرپوش

  • 19
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش