جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۲۵

مزایا و معایب تحصیل در عراق چیست؟

تحصیل در عراق,شرایط تحصیل در عراق,تحصیل به زبان انگلیسی در عراقبرنامه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در عراق به مدت ۶ سال است
 یکی از کشورهای همسایه ایران، کشور عراق میباشد و بسیاری از ایرانیان، این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. از مزایای تحصیل در کشور عراق می توان به هزینه پائین زندگی در این کشور و شهریه های مناسب دانشگاهی و وجود بورسیه های تحصیلی بسیار اشاره کرد. در این مطلب از سرپوش با شرایط تحصیل در عراق آشنا می شوید.

تحصیل در عراق

تحصیل در در عراق مقاطع عالی نظیر دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکانپذیر است.

تحصیل به زبان انگلیسی در عراق

از آن جا که زبان عربی به عنوان زبان رسمی کشور عراق محسوب میشود ، زبان تدریس دروس دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی این کشور به زبان عربی میباشد ، البته امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از دانشگاه های این کشور برای دانشجویان فراهم شده است. تسلط به زبان عربی برای تحصیل به زبان عربی و ارائه مدرک آیلتس و تافل برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور، مورد نیاز است.

مدارک موردنیاز جهت صدور ویزا برای سفر به عراق

مدارک لازم برای تحصیل در عراق عبارتست از:

- اصل پاسپورت با امضا، با حداقل ۶ ماه اعتبار

- عکس پرسنلی تمام رخ با زمینه سفید

- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

- رضایت نامه ا ی برای مجوز خروج

- نامه پذیرش از دانشگاه موردنظر

- گواهی و بیمه ی سلامت پزشکی

- پرداخت هزینه برای اخذ ویزا، ۴۰ دلار

- تکمیل فرم درخواست ویزا

تحصیل مقاطع مختلف در عراق

براساس نظام اموزشی کشور عراق، شخص باید زبان عربی را در دوره ابتدایی تا حدودی یاد بگیرد. شما باید زمان زیادی را برای یادگیری زبان عربی اختصاص دهید و پیشرفت خوبی در این راستا داشته باشید. شروع دوره ابتدایی از ۶ سالگی میباشد و تا ۱۴ سالگی ادامه دارد.

>> تحصیل کارشناسی در عراق:

طول دوره ی تحصیل در عراق در مقطع کارشناسی بمدت ۴ سال طول می کشد. شما باید برای تحصیل در دانشگاه های دولتی عراق در ازمون ورودی شرکت کنید. این ازمون به زبان انگلیسی و در سطح بین المللی برگزار میشود، البته که در ایران، ازمون موردنظر از کنکور، بسیار آسان تر است. در نظر داشته باشید که شرایط ورود بدون ازمون توسط دانشگاه های خصوصی عراق فراهم شده است و شما صرفا می توانید در دانشگاه موردنظر با ارائه مدارک دیپلم و ریزنمرات خود، ثبت نام نمایید.

لازمه ی تحصیل در عراق در مقطع لیسانس، ارائه ی مدرک دیپلم و ریزنمرات دارای مهر و امضاء از سوی دانشگاه می باشد. دانشگاه مبدأ با ارائه نامه ای به شما، شرایط تحصیل شما را مشخص می کند و فعالیت شما را شرح میدهد.

برای تحصیل در عراق در مقطع کارشناسی باید مدارک خود را معادل سازی کنید. چنانچه مدرک لیسانستان از کشور دیگریست و می خواهید در کشور عراق، مدرکتان را معادل سازی کنید؛ شرایط برای شما فراهم می شود و در نهایت ملزم به گذراندن دو دوره سه واحدی هستید. همچنین برخی از دانشگاه های کشور عراق به معادل سازی مدارک دوره دیپلم نیازی ندارند و تنها به صورت پیش نیاز، یک دوره ۶ ماهه را برای شما تعيين می کنند تا دروس ریاضی و فیزیک و شیمی را به رشد خوبی برسانند.

تحصیل مقطع دکترا در عراق,مزایای تحصیل در عراق,تحصیل در عراقمدت زمان تحصیل کارشناسی‌ارشد در عراق ۲ سال است

>> تحصیل کارشناسی ارشد در عراق:

تحصیل در عراق در مقطع کارشناسی ارشد بمدت ۲ سال زمان میبرد و این مقطع تحصیلی در دو روش پژوهش محور و اموزش محور، قابل بررسی است. شما باید در روش پژوهش محور، موضوع پایان نامه را انتخاب کنید تا بر اساس رویکردهای اقتصادی، موضوعتان ارزیابی می شود. البته که در این مقطع، مسیر پژوهشی از اهمیت به سزایی برخوردار است و باید بدانید که دفاع از پایان نامه مهم است.

شما در روش آموزش باید بدرستی اصول و شواهد علمی را بررسی کنید و همچنین دروس را در روش اموزش محور در کشور عراق به صورت تئوری بگذرانید. شما به انتخاب موضوع پایان نامه و داشتن طرح های پژوهشی مشخص، نیازی ندارید. شما دیگر نمی توانید در روش اموزش محور، وارد مقطع دکترا شوید و گذراندن دروس در این مقطع با نمرات خوب، بسیار مهم است.

شما با تحصیل در عراق در مقطع فوق لیسانس از دانشگاه حقوق دریافت نمی کنید، ولی به شما در روش پژوهش محور، اجازه کار ضمن تحصیل داده می شود و حقوق خوبی میگیرید. همچنین شما میتوانید در مراکز علمی و پژوهشی، درامد خوبی داشته باشید. افراد می توانند به صورت پاره وقت تدریس کنند.

در کشور عراق، مقطع فوق لیسانس بدون ازمون ورودی برای کسانی اعلام شده که لیسانس را در همان کشور و همان دانشگاه گذرانده اند و در صورت اخذ لیسانس در کشور دیگر باید در ازمون ورودی شرکت کیند. در ابتدا با انتخاب روش پژوهش محور باید موضوع پایان نامه خود را به خوبی طی کنید تا بتوانید در مقطع دکترا در جهت پژوهش بالاتر، آنرا پیش ببرید.

>> تحصیل مقطع دکترا در عراق:

دانشجویان می توانند پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد، به ادامه تحصیل در مقطع دکترا بپردازند. پذیرش در مقطع دکترا بسیار گزینشی است و نیازمند ۳ سال تحصیل دیگر( حداقل ۶۰ واحد) است.

شما برای تحصیل در عراق در مقطع دکتری به ۱ سال کار درسی( حداقل ۲۰ واحد) و ۲ سال( حداقل ۴۰ واحد) تحقیق و نگارش پایان نامه دکترا نیاز دارید ؛ باید براساس تحقیقات اصلی، پایان نامه دکتری را تهیه کنید که آماده چاپ است. برای پایان دوره دکتری باید از پایان نامه خود دفاع کنید و فارغ التحصیلان میتوانند در دانشگاه ها بعنوان اساتید، تدریس کنند.

بورسیه تحصیلی در عراق

بورسیه تحصیلی بعنوان یک کمک مالی برای دانشجویان به قصد ادامه تحصیل در نظر گرفته شده است. از دیگر مزایای تحصیل در عراق می توان به داشتن بورسیه های تحصیلی از سوی دولت و دانشگاه ها اشاره کرد.

دانشگاه هایی که برای دانشجویان برتر، بورسیه تحصیلی ارائه می دهند؛ نظیر بغداد، موصل، بابل هستند ارائه ی بورسیه های تحصیلی در عراق به دو صورت کامل یا جزئی میباشد یعنی پوشش دهنده ی کل هزینه تحصیل دانشجو یا بخشی از آن در یک سال هستند. دانشجویان دکتری می توانند از اغلب بورسیه های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های عراق برخوردار شوند و به صورت کمک هزینه در بخش پژوهش و تحقیق از ان بهره ببرند.

آزمون های ورودی در عراق,شرایط تحصیل در عراق,معایب تحصیل در عراقتحصیل در مقاطع عالی در عراق شامل دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است

شرایط عمومی پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در عراق

رشته هایی که دانشگاه های پزشکی عراق در سطح بین المللی ارائه میدهند شامل رشته های پزشکی و دندانپزشکی هستند.ارائه ی دوره های عالی اموزش پزشکی و دندانپزشکی به دانشجویان در این کشور برطبق آخرین متدهای روز آموزشی و اموزش های عملی و تئوری می باشد. طول دوره ی تحصیل در عراق در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به مدت ۶ سال میباشد که متشکل از دو مرحله ی ۳ ساله است.

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در عراق

 دانشجویان برای کار در عراق باید از سوی دانشگاه، مجوز بگیرند تا بتوانند یک مسیر شغلی خوب را در پیش بگیرند.دانشجویان مقطع لیسانس می توانند بمدت ۱۰ ساعت در هفته در حین تحصیل، کار کننددر حالیکه این مدت زمان برای مقاطع بالاتر، بیش از ۱۵ ساعت در هفته است. درواقع فرد باید بتواند با انجام کار دانشجویی در عراق، شهریه دانشگاهی خود را تا حدی تامین کند. یکی از طرح های پژوهشی، مجوز کار دانشجویی در عراق است و فرد می تواد پروسه های آزمایشگاهی را در روند کار دانشجویی خود در عراق انتخاب کند.

معادل سازی مدارک در عراق

کشور عراق، شرایط تحصیلی ایران، مدارس و دانشگاه ها را تائید می کند که این امر باعث آسان شدن مسیر معادل سازی مدارک میشود. شخص برای معادل سازی مدارک باید در ابتدا مدارک تحصیلی خود را به دولت این کشور بدهد، سپس رتبه علمی معادل تحصیلی وی مشخص میشود. شما برای معادل سازی مدارک در عراق باید دو فرم مخصوص را تکمیل کنید و برای دوره ی بعدی، یکی از فرم ها را بگذارید.

آزمون های ورودی در عراق

ازمون تعيين سطح برای مقطع دبیرستان، یکی از ازمون های ورودی کشور عراق می باشد. وضعیت علمی دانشجویان براساس این ازمون مشخص میشود. در صورتی که شرایط تحصیلی شخص براساس این ازمون، مناسب باشد میتواند علااوه بر پیشرفت از نظر اقتصادی،  از امکانات تحصیلی بیشتری برخوردار شود.

با توجه به رشته های تخصصی انتخابی دانشجویان، آزمون های دوره لیسانس و کارشناسی ارشد و دکترا برگزار میشود. بیشترین تمرکز در ازمون های ورودی مقطع لیسانس بر روی دروس ریاضی و فیزیک و شیمی می باشد. بیشترین تمرکز ازمون ورودی فوق لیسانس بر روی دروس دوره لیسانس و رشته انتخابی دوره فوق لیسانس می باشد. بیشترین تمرکز در ازمون ورودی دکتری بر روی یادگیری دروسی است که در دوره فوق لیسانس گذرانده اید. ازمون های ورودی در عراق، استاندارد هستند.

مزایای تحصیل در عراق

در ادامه با مزایای تحصیل در عراق اشنا شوید:

- در فهرست دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ایران، چندین دانشگاه عراق قرار دارد.

- تحصیل در دانشگاه های دولتی عراق با هزینه پائین، امکانپذیر است.

- دانشجویان می توانند برخی از رشته های تحصیلی عراق را به زبان انگلیسی اموزش ببینند.

- کشور عراق از نظر فرهنگی با ایران دارای تشابهات زیادی می باشد.

- شما می توانید با صرف هزینه ی کمی به این کشور، رفت و آمد کنید.

معایب تحصیل در عراق

> یکی از معایب تحصیل در عراق اینست که باید زبان عربی را برای تحصیل و برقراری ارتباط با دیگران یاد بگیرید.

> سطح کیفیت دانشگاه هی عراق، کم تر ازدانشگاه های کشور های اروپایی است.

> هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی عراق، زیاد است که این امر از معایب تحصیل در عراق به شمار میرود.

تحصیل مقاطع مختلف در عراق,مدارک موردنیاز جهت صدور ویزا برای سفر به عراقدوره ابتدایی تحصیل در عراق از ۶ سالگی آغاز می‌شود

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 12
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش