چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۲۵

مزایا و معایب تحصیل در عراق چیست؟

تحصیل در عراق,شرایط تحصیل در عراق,تحصیل به زبان انگلیسی در عراقبرنامه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در عراق به مدت ۶ سال است
 یکی از کشورهای همسایه ایران، کشور عراق میباشد و بسیاری از ایرانیان، این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. از مزایای تحصیل در کشور عراق می توان به هزینه پائین زندگی در این کشور و شهریه های مناسب دانشگاهی و وجود بورسیه های تحصیلی بسیار اشاره کرد. در این مطلب از سرپوش با شرایط تحصیل در عراق آشنا می شوید.

تحصیل در عراق

تحصیل در در عراق مقاطع عالی نظیر دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکانپذیر است.

تحصیل به زبان انگلیسی در عراق

از آن جا که زبان عربی به عنوان زبان رسمی کشور عراق محسوب میشود ، زبان تدریس دروس دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی این کشور به زبان عربی میباشد ، البته امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از دانشگاه های این کشور برای دانشجویان فراهم شده است. تسلط به زبان عربی برای تحصیل به زبان عربی و ارائه مدرک آیلتس و تافل برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور، مورد نیاز است.

مدارک موردنیاز جهت صدور ویزا برای سفر به عراق

مدارک لازم برای تحصیل در عراق عبارتست از:

- اصل پاسپورت با امضا، با حداقل ۶ ماه اعتبار

- عکس پرسنلی تمام رخ با زمینه سفید

- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

- رضایت نامه ا ی برای مجوز خروج

- نامه پذیرش از دانشگاه موردنظر

- گواهی و بیمه ی سلامت پزشکی

- پرداخت هزینه برای اخذ ویزا، ۴۰ دلار

- تکمیل فرم درخواست ویزا

تحصیل مقاطع مختلف در عراق

براساس نظام اموزشی کشور عراق، شخص باید زبان عربی را در دوره ابتدایی تا حدودی یاد بگیرد. شما باید زمان زیادی را برای یادگیری زبان عربی اختصاص دهید و پیشرفت خوبی در این راستا داشته باشید. شروع دوره ابتدایی از ۶ سالگی میباشد و تا ۱۴ سالگی ادامه دارد.

>> تحصیل کارشناسی در عراق:

طول دوره ی تحصیل در عراق در مقطع کارشناسی بمدت ۴ سال طول می کشد. شما باید برای تحصیل در دانشگاه های دولتی عراق در ازمون ورودی شرکت کنید. این ازمون به زبان انگلیسی و در سطح بین المللی برگزار میشود، البته که در ایران، ازمون موردنظر از کنکور، بسیار آسان تر است. در نظر داشته باشید که شرایط ورود بدون ازمون توسط دانشگاه های خصوصی عراق فراهم شده است و شما صرفا می توانید در دانشگاه موردنظر با ارائه مدارک دیپلم و ریزنمرات خود، ثبت نام نمایید.

لازمه ی تحصیل در عراق در مقطع لیسانس، ارائه ی مدرک دیپلم و ریزنمرات دارای مهر و امضاء از سوی دانشگاه می باشد. دانشگاه مبدأ با ارائه نامه ای به شما، شرایط تحصیل شما را مشخص می کند و فعالیت شما را شرح میدهد.

برای تحصیل در عراق در مقطع کارشناسی باید مدارک خود را معادل سازی کنید. چنانچه مدرک لیسانستان از کشور دیگریست و می خواهید در کشور عراق، مدرکتان را معادل سازی کنید؛ شرایط برای شما فراهم می شود و در نهایت ملزم به گذراندن دو دوره سه واحدی هستید. همچنین برخی از دانشگاه های کشور عراق به معادل سازی مدارک دوره دیپلم نیازی ندارند و تنها به صورت پیش نیاز، یک دوره ۶ ماهه را برای شما تعيين می کنند تا دروس ریاضی و فیزیک و شیمی را به رشد خوبی برسانند.

تحصیل مقطع دکترا در عراق,مزایای تحصیل در عراق,تحصیل در عراقمدت زمان تحصیل کارشناسی‌ارشد در عراق ۲ سال است

>> تحصیل کارشناسی ارشد در عراق:

تحصیل در عراق در مقطع کارشناسی ارشد بمدت ۲ سال زمان میبرد و این مقطع تحصیلی در دو روش پژوهش محور و اموزش محور، قابل بررسی است. شما باید در روش پژوهش محور، موضوع پایان نامه را انتخاب کنید تا بر اساس رویکردهای اقتصادی، موضوعتان ارزیابی می شود. البته که در این مقطع، مسیر پژوهشی از اهمیت به سزایی برخوردار است و باید بدانید که دفاع از پایان نامه مهم است.

شما در روش آموزش باید بدرستی اصول و شواهد علمی را بررسی کنید و همچنین دروس را در روش اموزش محور در کشور عراق به صورت تئوری بگذرانید. شما به انتخاب موضوع پایان نامه و داشتن طرح های پژوهشی مشخص، نیازی ندارید. شما دیگر نمی توانید در روش اموزش محور، وارد مقطع دکترا شوید و گذراندن دروس در این مقطع با نمرات خوب، بسیار مهم است.

شما با تحصیل در عراق در مقطع فوق لیسانس از دانشگاه حقوق دریافت نمی کنید، ولی به شما در روش پژوهش محور، اجازه کار ضمن تحصیل داده می شود و حقوق خوبی میگیرید. همچنین شما میتوانید در مراکز علمی و پژوهشی، درامد خوبی داشته باشید. افراد می توانند به صورت پاره وقت تدریس کنند.

در کشور عراق، مقطع فوق لیسانس بدون ازمون ورودی برای کسانی اعلام شده که لیسانس را در همان کشور و همان دانشگاه گذرانده اند و در صورت اخذ لیسانس در کشور دیگر باید در ازمون ورودی شرکت کیند. در ابتدا با انتخاب روش پژوهش محور باید موضوع پایان نامه خود را به خوبی طی کنید تا بتوانید در مقطع دکترا در جهت پژوهش بالاتر، آنرا پیش ببرید.

>> تحصیل مقطع دکترا در عراق:

دانشجویان می توانند پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد، به ادامه تحصیل در مقطع دکترا بپردازند. پذیرش در مقطع دکترا بسیار گزینشی است و نیازمند ۳ سال تحصیل دیگر( حداقل ۶۰ واحد) است.

شما برای تحصیل در عراق در مقطع دکتری به ۱ سال کار درسی( حداقل ۲۰ واحد) و ۲ سال( حداقل ۴۰ واحد) تحقیق و نگارش پایان نامه دکترا نیاز دارید ؛ باید براساس تحقیقات اصلی، پایان نامه دکتری را تهیه کنید که آماده چاپ است. برای پایان دوره دکتری باید از پایان نامه خود دفاع کنید و فارغ التحصیلان میتوانند در دانشگاه ها بعنوان اساتید، تدریس کنند.

بورسیه تحصیلی در عراق

بورسیه تحصیلی بعنوان یک کمک مالی برای دانشجویان به قصد ادامه تحصیل در نظر گرفته شده است. از دیگر مزایای تحصیل در عراق می توان به داشتن بورسیه های تحصیلی از سوی دولت و دانشگاه ها اشاره کرد.

دانشگاه هایی که برای دانشجویان برتر، بورسیه تحصیلی ارائه می دهند؛ نظیر بغداد، موصل، بابل هستند ارائه ی بورسیه های تحصیلی در عراق به دو صورت کامل یا جزئی میباشد یعنی پوشش دهنده ی کل هزینه تحصیل دانشجو یا بخشی از آن در یک سال هستند. دانشجویان دکتری می توانند از اغلب بورسیه های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های عراق برخوردار شوند و به صورت کمک هزینه در بخش پژوهش و تحقیق از ان بهره ببرند.

آزمون های ورودی در عراق,شرایط تحصیل در عراق,معایب تحصیل در عراقتحصیل در مقاطع عالی در عراق شامل دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است

شرایط عمومی پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در عراق

رشته هایی که دانشگاه های پزشکی عراق در سطح بین المللی ارائه میدهند شامل رشته های پزشکی و دندانپزشکی هستند.ارائه ی دوره های عالی اموزش پزشکی و دندانپزشکی به دانشجویان در این کشور برطبق آخرین متدهای روز آموزشی و اموزش های عملی و تئوری می باشد. طول دوره ی تحصیل در عراق در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به مدت ۶ سال میباشد که متشکل از دو مرحله ی ۳ ساله است.

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در عراق

 دانشجویان برای کار در عراق باید از سوی دانشگاه، مجوز بگیرند تا بتوانند یک مسیر شغلی خوب را در پیش بگیرند.دانشجویان مقطع لیسانس می توانند بمدت ۱۰ ساعت در هفته در حین تحصیل، کار کننددر حالیکه این مدت زمان برای مقاطع بالاتر، بیش از ۱۵ ساعت در هفته است. درواقع فرد باید بتواند با انجام کار دانشجویی در عراق، شهریه دانشگاهی خود را تا حدی تامین کند. یکی از طرح های پژوهشی، مجوز کار دانشجویی در عراق است و فرد می تواد پروسه های آزمایشگاهی را در روند کار دانشجویی خود در عراق انتخاب کند.

معادل سازی مدارک در عراق

کشور عراق، شرایط تحصیلی ایران، مدارس و دانشگاه ها را تائید می کند که این امر باعث آسان شدن مسیر معادل سازی مدارک میشود. شخص برای معادل سازی مدارک باید در ابتدا مدارک تحصیلی خود را به دولت این کشور بدهد، سپس رتبه علمی معادل تحصیلی وی مشخص میشود. شما برای معادل سازی مدارک در عراق باید دو فرم مخصوص را تکمیل کنید و برای دوره ی بعدی، یکی از فرم ها را بگذارید.

آزمون های ورودی در عراق

ازمون تعيين سطح برای مقطع دبیرستان، یکی از ازمون های ورودی کشور عراق می باشد. وضعیت علمی دانشجویان براساس این ازمون مشخص میشود. در صورتی که شرایط تحصیلی شخص براساس این ازمون، مناسب باشد میتواند علااوه بر پیشرفت از نظر اقتصادی،  از امکانات تحصیلی بیشتری برخوردار شود.

با توجه به رشته های تخصصی انتخابی دانشجویان، آزمون های دوره لیسانس و کارشناسی ارشد و دکترا برگزار میشود. بیشترین تمرکز در ازمون های ورودی مقطع لیسانس بر روی دروس ریاضی و فیزیک و شیمی می باشد. بیشترین تمرکز ازمون ورودی فوق لیسانس بر روی دروس دوره لیسانس و رشته انتخابی دوره فوق لیسانس می باشد. بیشترین تمرکز در ازمون ورودی دکتری بر روی یادگیری دروسی است که در دوره فوق لیسانس گذرانده اید. ازمون های ورودی در عراق، استاندارد هستند.

مزایای تحصیل در عراق

در ادامه با مزایای تحصیل در عراق اشنا شوید:

- در فهرست دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ایران، چندین دانشگاه عراق قرار دارد.

- تحصیل در دانشگاه های دولتی عراق با هزینه پائین، امکانپذیر است.

- دانشجویان می توانند برخی از رشته های تحصیلی عراق را به زبان انگلیسی اموزش ببینند.

- کشور عراق از نظر فرهنگی با ایران دارای تشابهات زیادی می باشد.

- شما می توانید با صرف هزینه ی کمی به این کشور، رفت و آمد کنید.

معایب تحصیل در عراق

> یکی از معایب تحصیل در عراق اینست که باید زبان عربی را برای تحصیل و برقراری ارتباط با دیگران یاد بگیرید.

> سطح کیفیت دانشگاه هی عراق، کم تر ازدانشگاه های کشور های اروپایی است.

> هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی عراق، زیاد است که این امر از معایب تحصیل در عراق به شمار میرود.

تحصیل مقاطع مختلف در عراق,مدارک موردنیاز جهت صدور ویزا برای سفر به عراقدوره ابتدایی تحصیل در عراق از ۶ سالگی آغاز می‌شود

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 12
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
شهرام ناظری,بیوگرافی شهرام ناظری,عکس های شهرام ناظری بیوگرافی استاد شهرام ناظری؛ موسیقیدان بزرگ ایرانی

تاریخ تولد: ۲۹ بهمن ۱۳۲۸

محل تولد: کرمانشاه. ایران

حرفه: موسیقی دان، خواننده و آهنگسرا

ژانر: موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی کُردی، موسیقی مقامی و خانقاهی ایرانی

شروع فعالیت: ۱۳۵۲ تا کنون

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
ویژه سرپوش
X