شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۱۲۲

راهنمای تحصیل در یونان

راهنمای تحصیل در یونانتحصیل در یونان برای همه‌ی کودکان بین ۴ تا ۱۵ سال اجباری است
کیفیت اموزشی دانشگاه های یونان، بسیار بالاست. برخی از دانشگاه های این کشور از قدمتی دیرینه برخوردارند و رنکینگ بالایی را به خود اختصاص داده اند. فارغ التحصیلان دانشگاه های یونان می ­توانند در صورت یافتن شغل به صورت تمام وقت در این کشور کار کنند. در این مطلب از سرپوش شرایط تحصیل در یونان توضیح داده شده است.

راهنمای تحصیل در یونان

کشور یونان در جنوب شرقی اروپا واقع شده است که بعنوان یک کشور توسعه یافته محسوب میشود. شهر زیبای آتن، پایتخت یونان می باشد. یونان، شهر های مهمی نظیر سالونیک، پاتراس و هراکلیون دارد. مردم کشور یونان به زبان یونانی صحبت میکنند ولی تا حدودی مسلط به زبان انگلیسی هستند. کشور یونان از لحاظ تحصیلی نیز متقاضیان بسیاری را به خود جذب کرده است . یونان، دانشگاه های مختلفی دارد که بعضی از آنها مورد تأیید وزارت علوم قرار گرفته است. تحصیل در یونان برای افرادی مناسب است که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند.

مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی یونان

- گواهی عدم سوء پیشین

- ریز نمرات تحصیلی

- آخرین مدرک تحصیلی

- گواهی سلامت

- اثبات پشتوانه مالی

- پاسپورت و شناسنامه متقاضی

- مدارک شغلی( در صورتی که شامل متقاضی شود)

مهاجرت تحصیلی به یونان بدون مدرک زبان

دارا بودن حداقل یک مدرک زبان انگلیسی یا یونانی، یکی از شرایط پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف در یونان میباشد . دانشجویان علاقه مند به تحصیل در دانشگاه یونان باید مدرک زبان انگلیسی خود را دریافت کنند؛ به این دلیل که داشتن مدرک زبان، لازمه ی تحصیل در یونان است.

برای دانشجویان فاقد مدرک زبان یونانی در صورت نیاز، دوره های یک ساله اموزش زبان یونانی در دانشگاه های یونان برگزار می شود.

محدودیت سنی تحصیل در یونان

هیچ محدودیت سنی برای تحصیل در یونان همانند بسیاری از کشورهای اروپایی وجود ندارد و شما میتوانید با هر سنی در این کشور تحصیل کنید. فراموش نکنید که قرار داشتن در محدوده ی سنی مناسب و نداشتن شکاف های تحصیلی( یا شکاف های بسیار کوچک) در زمان بررسی درخواست ویزای شما، یک مزیت محسوب شود و احتمالا درخواست ویزای شما به دلیل سن بالا رد شود، با این که هیچ قانونی برای آن نوشته نشده است.

آشنایی با مقاطع تحصیلی یونان

- تحصیل در مدارس یونان:

تحصیل در یونان برای کودکان ۴ تا ۱۵ سال، امری اجباریست. کودکان ۴ تا ۶ سال باید دوره ی کودکستان را پشت سر بگذرانند، همچنین نوجوانان ۶ تا ۱۲ ساله ملزم به تحصیل در دوره ی ابتدایی هستند و افراد ۱۲ تا ۱۸ ساله باید دوره ی متوسط را بگذرانند. در نظر داشته باشید که تحصیل در یونان در دوران کودکستان نیز اجباری است. به دوره ی پیش دبستانی و دبستان در یونان، Dimotiko میگویند. ارزیابی دانش آموزان در دوره ی دبستان، به صورت توصیفی انجام می شود و به آنها نمره ای نمی دهند ولی ارزیابی آن ها در سال های بعد با نمره ی ۱ تا ۱۰ انجام می شود. یک گواهی نامه مشابه با سیکل، بعد از پایان تحصیل در دبستان به دانش آموز می‌دهند و آن ها میتوانند امادگی ورود به مقطع متوسطه را پیدا کنند.

دوره ی متوسطه متشکل از دو بخش به شرح زیر می باشد. بخش اول که به دانش آموز ، مدرک دیپلم می دهند یک بخش ۴ ساله است که تحصیل در این دوره برای همه ی دانش آموزان اجباری است. دانش آموز در بخش دوم باید بین مدارس اموزش عالی یا مدارس فنی و حرفه ای، بسته به هدف تحصیلی اش یک گزینه را انتخاب کند. مدارس عالی برای افرادی مناسب است که قصد ورود به دانشگاه را دارند و مدارس فنی و حرفه ای برای دانش آموزانی توصیه میشود که قصد دارند می خواهند بعد از پایان این دوره به صورت مستقیم، وارد بازار کار شوند.

شرایط تحصیل در یونان,مدارک مورد نیاز برای تحصیل در یونانتحصیل در یونان همانند بسیاری از کشورهای اروپایی محدودیت سنی ندارد

- تحصیل کارشناسی در یونان:

طول دوره ی تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی، ۳ الی ۴ سال میباشد که به زبان یونانی تدریس میشود و اموزش زبان یونانی برای دانشجویانی که به زبان یونانی مسلط نیستند؛ گذاشته می شود. البته امکان تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی وجود دارد.

بهتر است بدانید که تحصیل در یونان به زبان یونانی برای عموم، رایگان است ولی برای تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی باید هزینه ای بپردازید و نمره ۶ آیلتس را قبل از آن دریافت کنید! ارائه دیپلم دوازده ساله برای تحصیل در یونان در مقطع لیسانس الزامیست و فرد باید بعداز آن در ازمون زبان یونانی شرکت کند.

- تحصیل کارشناسی ارشد در یونان:

دانشجویان بین المللی که میخواهند در کشور یونان ادامه تحصیل دهند؛ میتوانند به تحصیلات خود در دوره کارشناسی ارشد بپردازند. تحصیل در یونان در این مقطع بمدت دو سال، زمان میبرد. زبان تحصیل در یونان در مقطع فوق لیسانس، یونانی و انگلیسی میباشد اما اکثر دروس به زبان یونانی تدریس می شود. میزان محبوبیت بعضی از رشته های مقطع کارشناسی ارشد در اروپا زیاد است. دانشجویان بسیاری در رشته های حقوق، فلسفه و زبان های خارجی تحصیل می کنند.

- تحصیل دکترا در یونان:

طول دوره ی تحصیل در یونان در مقطع دکتری، سه تا چهار سال می باشد. یکی از شروط تحصیل در یونان در مقطع دکتری، تسلط به زبان انگلیسی و یونانی است. دانشجویان با بهره گیری از بورسیه اراسموس و یا سایر بورسیه های تحصیلی می توانند در دوره دکتری در دانشگاه های یونان ثبت نام کنند.

بورسیه تحصیلی یونان

بورسیه تحصیل در یونان، مختص افرادیست که میخواهند در دانشگاه های یونان تحصیل کنند؛ به این صورت که متقاضیان باید برای بورسیه تحصیلی، یک فرم درخواستی را کامل کنند تا پس از ارسال آن مورد ارزیابی قرار گیرند.

گاهی اوقات یک بورسیه تحصیلی بسته به شرایط فرد به وی اعطا میشود، یکی از قوانین دولت یونان اینست که به دانشگاه ها و دیگر موسسات اموزش عالی اجازه دهد تا کمک هزینه تحصیلی بر اساس شایستگی و لیاقت علمی به دانشجویانشان بپردازند.

بیمه ی دانشجویی برای تحصیل در یونان

یکی از بهترین سیستم های درمانی در جهان، سیستم مراقبت های بهداشتی در یونان می باشد. صرف نظر از ملیت برای تمامی افراد این کشور، مراقبت های اضطراری انجام می شود. بیشترین مراقبت های پزشکی برای شهروند اتحادیه ی اروپا توسط کارت بیمه سلامت اروپای شخص، تحت پوشش قرار می گیرد که رایگان است و از نظر پزشکی در هر ۲۷ کشور اتحادیه ی اروپا، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس خدمات درمانی به شخص داده میشود.

برای دانشجویان غیر اروپایی باید بررسی شود که اگر کشورشان توافقنامه ی خدمات پزشکی با یونان دارد از همان کارت اروپایی استفاده کنند وگرنه ملزم به استفاده از یک بیمه ی خصوصی هستند. در نظر داشته باشید که کشور ایران دارای توافقنامه خدمات پزشکی با یونان نیست. بسیاری از هزینه های درمانی دانشجو به کمک بیمه ی دانشجویی تحت پوشش قرار می گیرد و شما نیاز به پرداخت هزینه برای درمان بیماری های ساده ندارید.

آشنایی با مقاطع تحصیلی یونان,مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی یونانکار حین تحصیل در یونان مستلزم اجازه‌ی کتبی دانشگاه است

کار حین تحصیل در یونان

برای این که در حین تحصیل در یونان، مشغول بکار شوید باید اجازه ی کتبی بسته به رشته و مقطع تحصیلی خود از دانشگاه داشته باشید. مدت زمان کار در حین تحصیل در یونان در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته میباشد درحالیکه برای دانشجویان مقطع دکترا بمدت ۳۰ ساعت در هفته است. دانشجویانی که قصد انجام کار دانشجویی را در حین تحصیل در یونان دارند، باید مسلط به زبان یونانی باشند. علاوه‌براین تسلط به زبان انگلیسی برای چنین دانشجویانی، مزیت محسوب می شود.

بررسی ویزای همراه در یونان

متقاضیانی که میخواهند همراه با اعضای خانواده به یونان مهاجرت کنند و در این کشور به تحصیل بپردازند باید به قوانین ویزای همراه این کشور توجه کنند؛ درواقع خانواده شامل همسر و فرزند زیر ۱۸ سال می باشد. دانشجویی که طبق قوانین یونان برای تحصیل در این کشور اقدام می کنند مجوز بهمراه بردن همسر و فرزند خود را ندارند مگر اینکه ابتدا دانشجو به این کشور برود و بعد خانواده اش می توانند از طریق ویزای توریستی در این کشور حضور داشته باشند. همچنین دانشجو می تواند تحت شرایطی درخواست پیوست همراهش را بدهد و احتمالا مورد قبول واقع شود.

تحصیل در یونان برای افراد خانواده دار ، مناسب نیست بلکه برای افراد مجرد، مناسب است. لذا افراد متاهل باید برای کشورهایی اقدام کنند که ویزای همراه دارند تا بتوانند اقامت بگیرند.

اقامت پس از تحصیل در یونان

دانشجویان غیر اروپایی که به یونان سفر می کنند همواره به دنبال راه هایی هستند تا اقامت خود را پس از اتمام تحصیل در یونان تمدید کنند. طبق قوانین کنونی یونان، دانشجویان بین المللی میتوانند پس از تحصیل در یونان، اقامت بگیرند.

امکان تبدیل اقامت کاری به اقامت دایم وجود دارد ، یعنی فارغ التحصیلانی که موفق به استخدام میشوند، پس از اتمام تحصیل به مدت ۶ ماه فرصت دارند تا برای اقامت پس از تحصیل در یونان اقدام کنند که اگر توانستند شغل مناسبی پیدا کنند و از کارفرمایی تایید بگیرند؛ اقامتشان در این کشور تمدید میشود ولی اگر به صورت منظم، اقامت کاری و مالیات را بمدت ۵ سال بپردازند میتوانند برای درخواست اقامت دائم اقدام کنند.

مزایای تحصیل در یونان

بعضی از مزایای تحصیل در یونان برای کمک به تسهیل روند تصمیم گیریِ شما عبارتند از:

>> هزینه ی تحصیل در یونان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، بسیار ارزانتر است.

>> زبان تدریس بسیاری از برنامه های آموزشی در یونان، انگلیسی است.

>> یکی از دیگر مزایای تحصیل در یونان، برخورداری از روش های منحصر به فرد اموزشی و یادگیری در سیستم اموزشی این کشور است.

>> دانشجویان خارجی با تحصیل در یونان می توانند از خدمات پزشکی و تخفیف پزشکی رایگان بهمراه حمل و نقل عمومی برخوردار شوند.

معایب تحصیل در یونان

* متقاضیان تحصیل در یونان باید نسبت به دریافت مدرک زبان انگلیسی خود اقدام کنند؛ به این دلیل که بدون داشتن مدرک زبان نمیتوان در یونان تحصیل کرد. دوره های یک ساله اموزش زبان یونانی در صورت نیاز برای دانشجویان فاقد مدرک زبان یونانی، در دانشگاه های یونان برگزار میشود.

* با این که یونان برای پیشرفته کردن خدمات پزشکی اش تمام تلاش خود را می کند ولی وضعیت بیمارستان های عمومی، رضایت بخش نیست. باتوجه به شلوغ بودن چنین بیمارستان هایی، تمیزی و بهداشتی بودن وسایل پائین تر از استاندارد طبیعیست.

* یکی از دیگر معایب تحصیل در یونان اینست که برای خرید ملک در این کشور باید هزینه ی زیادی بپردازید.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 11
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش