چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
۲۳:۲۹ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۷۹۳
اخبار کنکور و آزمون ها

درخواست کنکوری‌ها از مجلس/ طرح تاثیر قطعی معدل به دلیل تقلب در امتحانات نهایی لغو شود

کنکور,درخواست کنکوری‌ها از مجلس برای طرح تاثیر قطعی معدل به دلیل تقلب در امتحانات نهایی
کنکوری‌ها با مطرح کردن دلایلی مانند تقلب در امتحانات نهایی، تصحیح سلیقه‌ای برگه‌های آزمون و غیره از نمایندگان مجلس خواستند طرح تاثیر قطعی مدل لغو و تاثیر مثبت معدل جایگزین آن شود.

ایسکانیوز نوشت: نگرانند و دلهره دارند؛ با هر خبری که درباره کنکور می‌شوند استرس مثل خوره جانشان می‌افتد. فیلم‌های تقلب در امتحانات نهایی که در فضای مجازی دست به دست می‌شود، داغ دلشان را تازه می‌کند. دیگر نمره بالای ۱۷ برایشان کافی نیست؛ همین نمره‌ها رتبه کنکورشان را چند صد یا حتی چند هزار نفر جابجا می‌کند؛ پس اگر می‌خواهند رویای تحصیل در رشته‌های برترشان به تحقق بپیوندد، باید ۱۹ و ۲۰ بگیرند، اما این پایان ماجرا نیست...

آموزش و پرورش باید جلوی تقلب و ناعدالتی در امتحانات نهایی را بگیرد

برگزاری ۲ بار کنکور در سال، حذف دروس عمومی از کنکور و اعمال نمره آن‌ها فقط در سوابق تحصیلی و انتقال تاثیر مثبت معدل به سمت تاثیر قطعی معدل در پذیرش دانشگاه، از جمله تغییرات مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که ۲۵ تیر ۱۴۰۱ توسط رئیس جمهور ابلاغ شد. برخی از مجلسی‌ها مخالف سفت و سخت اجرای این مصوبه بودند و حواشی بسیاری پیرامون این مصوبه بین شورا و مجلس ایجاد شد، اما در نهایت مجلس با شورای عالی انقلاب فرهنگی همراه شد و مصوبه به اجرا درآمد.

بسیاری از داوطلبان در تماس با ایسکانیوز، خواهان پیگیری لغو تاثیر قطعی معدل و جایگزینی آن با تاثیر مثبت معدل شدند. تقلب در امتحانات نهایی، تصحیح سلیقه‌ای برگه‌های آزمون، یکسان نبودن سطح آموزش کشور و ... از جمله مواردی است که کنکوری‌ها مطرح کردند. مشروح گفت‌وگوی ایسکانیوز با داوطلبان کنکوری در ادامه آمده است:

شرایط متفاوت حوزه‌های امتحانی

یکی دیگر از داوطلبان کنکور نسبت به شرایط متفاوت حوزه های امتحان نهایی اعتراض دارد و در این باره به ایسکانیوز می‌گوید: مراقبان برخی از حوزه‌های امتحانی بسیار سخت‌گیر هستند، اما در برخی از حوزه‌ها از تقلب‌ دانش‌آموزان چشم‌پوشی می‌شود.

وی می‌افزاید: امکانات آموزشی که به دانش‌آموزان ارائه می‌شود، در سراسر کشور یکسان نیست. مثلاً یک معلم در روستا ممکن است برخی از مباحث را به خوبی منتقل نکند، اما دانش‌آموزان در شهرهای بزرگ از امکانات بهتری بهره‌مند می‌شوند. بسیاری از دانش‌آموزان مدارس برتر در خرداد ماه مشغول جمع بندی دروس کنکور هستند اما چنین امکاناتی برای دانش‌آموزان شهرهای کوچکتر فراهم نیست. 

این داوطلب ادامه می‌دهد: تصحیح سلیقه‌ای برگه‌های امتحانات نهایی از دیگر مشکلات ما است. ممکن است یک معلم سخت‌گیری بیشتری نسبت به تصحیح برگه‌ها داشته باشد و سخت‌تر به دانش‌آموزان نمره دهد. از طرفی معلمی دیگر دلسوزی بیشتری به خرج دهد و در نمره‌دهی به دانش‌آموزان خساست به خرج ندهد.

یکسان نبودن سطح آموزش در کشور

سطح آموزش در کشور ما یکسان نیست پس طبیعتا نمی‌توان تاثیر معدل را قطعی در نظر گرفت، این موضوع یکی از دلایل لغو تاثیر قطعی معدل از دیدگاه داوطلب کنکور امسال است. وی در این باره می‌گوید: تاثیر قطعی معدل باید زمانی اتفاق بیفتد که سطح مدارس تهران با سطح مدارس کردستان و مناطق مرزی کشور یکسان باشد، اما اجرای آن در شرایط کنونی صحیح به نظر نمی‌رسد.

هزینه‌های ترمیم معدل و کتب امتحان نهایی

یکی ازداوطلبان از افزایش هزینه‌های داوطلبان کنکوری گلایه دارد و در این‌باره به ایسکانیوز می‌گوید: در گذشته هر کسی که توانایی مالی کافی داشت، کتب تستی کنکور را تهیه می‌کرد و افرادی که وضعیت مالی خوبی نداشتند، این کتب را خریداری نمی‌کردند. در حال حاضر افرادی که در تهیه نان شبشان هم مانده‌اند، چگونه می‌توانند هزینه تهیه کتب امتحان نهایی یا ترمیم معدل را پرداخت کنند؟

به گفته وی، هزینه‌های ترمیم معدل در نقاط مختلف کشور یکسان نیست؛ هر شهری یک نرخی را در نظر گرفته است و این موضوع باعث افزایش هزینه های داوطلبان خواهد شد.

خریداری معدل ۲۰ توسط پولدارها!

یکی از داوطلبان از تقلب در امتحانات نهایی و  هزینه‌های بالای ترمیم معدل گلایه دارد. وی در این باره به ایسکانیوز می‌گوید: استرسی که به ما داوطلبان و خانواده‌هایمان وارد می‌شود، بی اندازه است. این عدالت نیست که پولدارها معدل بیست بخرند و و ما هم تماشاگر باشیم و ببینیم که آینده و زندگی مان تباه می‌شود؟

این داوطلب از مسئولان می‌خواهد که به طرح مثبت معدل رای دهندو تاثیر قطعی معدل را لغو کنند.

روز به روز شاهد ضعیف‌ترشدن روحیه فرزندانمان هستیم

یکی از والدین داوطلبان کنکور به گفته خودش از قشر معمولی جامعه است و نمی‌تواند فرزندش را در مدارس غیرانتفاعی ثبت‌نام کند. وی در این باره به ایسکانیوز می‌گوید: مخالفات اولیا درباره طرح تاثیر قطعی معدل را به گوش مسئولان برسانید؛ ما از این همه تقلب و تضییع حق فرزندانمان خسته شده‌ایم. وضعیت کنونی تاثیر معدل اصلا به نفع فرزندان ما نیست، چون اولیای دانش‌آموزانی وضعیت مالی بهتری دارند، با ثبت‌نام فرزندانشان درمدارس غیرانتفاعی و... مطمئن هستند که نمره امتحانات نهاییشان بیشتر خواهد شد، اما خانواده‌هایی مثل ما که جزو قشر معمولی جامعه هستیم، چطور باید این امکانات را برای فرزندانمان فراهم کنیم؟

وی ادامه می‌دهد: طرح تاثیر قطعی معدل هیچ کمکی به برقراری عدالت آموزشی نکرده و نخواهد کرد؛ چرا که سوالات امتحانات نهایی لو می‌رود و اصلا امکانات خاصی برای بازرسی بدنی دانش‌آموزان وجود ندارد؛ حتی امکان همراه داشتن گوشی در جلسه امتحان نیز وجود دارد. ما روز به روز شاهد ضعیف‌ترشدن روحیه فرزندانمان هستیم ولی کاری از دستمان بر نمی‌آید.

یکی از داوطلبان عدم امکان هم ترازی نمرات یکسان در سال‌های متفاوت و وجود هزاران معدل ۱۹ الی ۲۰ را دلایلی برای لغو تاثیر قطعی معدل می‌داند و از نمایندگان مجلس می‌خواهد که تاثیر مثبت کنکور را در صحن مجلس مطرح کنند.

با وجود ۲۳ نوع مدرسه، چرا معدل ملاک پذیرش کنکوری‌ها می‌شود؟

یکی دیگر از کنکوری‌ها از وضعیت داوطلبانی را توضیف می‌کند که به جای درس خواندن برای کنکور، به نحوه تقلب در امتحانات نهایی فکر می‌کنند. وی در این باره می‌گوید: این دانش‌آموزان می‌دانند اگر بدون تقلب نمره ۱۸ یا ۱۹ بگیرند، رتبه کنکورشان چندین هزار نفر جابجا می‌شود. مگر رشته‌های برتر کشور چقدر ظرفیت دارند؟ صندلی‌های خالی همین رشته‌ها را نیز متقلبان پر می‌کنند. ما ۲۳ نوع مدرسه مختلف داریم؛ چرا باید ملاک پذیرش دانشجو معدل باشد زمانی که آموزش در کشور یکسان نیست؟ 

برای ترمیم معدل مرخصی ندارم!

یکی از داوطلبان به تازگی خدمت سربازی خود را به پایان رسانده و مشغول به کار شده است. وی از نداشتن فرصت برای شرکت در امتحانات نهایی گلایه دارد و در این باره به ایسکانیوز می‌گوید: من پیش از دوران خدمت شرایط ادامه تحصیل نداشتن اما حال که این امکان برایم فراهم شده، از محل کارم مرخصی بگیرم تا ترمیم معدل کنم. آیا این انصاف است؟ از مسئولان خواهشمندم طرح تاثیر قطعی معدل را لغو و تاثیر مثبت معدل را جایگزین کنند.

  • 16
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش