پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹
۱۲:۲۰ - ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۷۲۸۹
اخبار کنکور و آزمون ها

علم بهتر است یا ثروت؟

چوب حراج بر کرسی‌های دانشگا‌ه‌های دولتی/ وقتی که پول به رقابت کنکور می‌چربد!

شهریه‌های دانشگا‌ه‌های دولتی,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
اطلاعات مندرج از شهریه‌های پردیس‌های خودگردان نشان می‌دهد که هزینه هر ترم دوره کارشناسی ارشد در این دانشگاه‌ها بیش از ۷ میلیون تومان و هزینه هر ترم دوره دکتری بیش از ۱۰ میلیون تومان است.

به گزارش آنا، این روزها که زمان ثبت‌نام دانشجویان جدیدالورود در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است شاید پرداختن به شهریه پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌های دولتی جالب باشد. بسیاری از دانشگاه‌های دولتی از طریق پردیس‌های وابسته به خود، دانشجویان شهریه‌پرداز جذب می‌کنند.

اطلاعات مندرج از شهریه‌ها نشان می‌دهد که هزینه هر ترم دوره کارشناسی ارشد در این دانشگاه‌ها بیش از ۷ میلیون تومان و هزینه هر ترم دوره دکتری بیش از ۱۰ میلیون تومان است. یعنی فارغ‌التحصیلی در دوره کارشناسی ارشد حداقل ۳۰ میلیون تومان و دوره دکتری حداقل ۷۰ میلیون آب می‌خورد. این درحالی است که این دانشگاه‌ها نام دولتی را یدک می‌کشند و از بودجه‌های دولتی استفاده می‌کنند و باید به سمت دانشگاه‌های نسل سوم یعنی دانشگاه‌های کارآفرین بروند نه اینکه به فکر کسب درآمد از شهریه دانشجویان داخلی باشند.

این درحالی است که نفس ایجاد این پردیس‌ها برای جذب دانشجویان بین‌المللی بوده است اما بعد از گذشت مدتی چون نتوانستند به این مأموریت دست یابند عنوان خودگردان را یدک کشیدند تا از این طریق بتوانند دانشجوی ایرانی جذب و هزینه‌های گزاف دریافت کنند.

دانشگاه علامه طباطبایی

شهریه‌ پردیس خودگردان دانشگاه‌ علامه طباطبایی در مقطع کارشناسی ارشد از ۲۰ تا ۲۳ میلیون تومان در کل دوره و در مقطع دکتری از ۷۲ میلیون تومان تا ۷۷ میلیون تومان در کل دوره است.

شهریه‌های دانشگا‌ه‌های دولتی,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

دانشگاه امیرکبیر و گرانترین شهریه‌ها

بررسی شهریه‌های پردیس خودگردان دانشگاه امیرکبیر نشان می‌دهد که جزء گرانترین پردیس است. شهریه ثابت این پردیس کمی پایین‌تر از سایر پردیس‌هاست اما هزینه واحدها گرانتر از بقیه دانشگاه‌هاست.شهریه ثابت دوره کارشناسی پردیس خودگردان دانشگاه امیرکبیر ۳۸ میلیون ریال، شهریه متغیر به ازای هر واحد درسی ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال، شهریه متغیر به ازای دروس عملی ۸ میلیون ریال، دروس پایه ۳ میلیون ریال و دروس عمومی ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال است.

شهریه ثابت دوره کارشناسی ارشد پردیس خودگردان دانشگاه امیرکبیر ۳۴ میلیون و ۶۵۰ هزار ریال و شهریه متغیر آن به ازای هر واحد ۶ میلیون و ۹۵۰ هزار ریال است.

همچنین شهریه ثابت دوره دکتری این دانشگاه ۶۱ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال، شهریه متغیر ۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار ریال، شهریه امتحان جامع ۲۶ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال و شهریه تصویب پروپوزال ۲۶ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال است.

دانشگاه تهران

شهریه ثابت پردیس کیش دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی از ۳۷ میلیون ریال تا ۴۶ میلیون ریال و شهریه متغیر از یک میلیون تا ۳ میلیون ریال در نظر گرفته شده است و در مقطع دکتری از ۸۷۵ میلیون ریال تا یک میلیارد ریال است.

شهریه‌های دانشگا‌ه‌های دولتی,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

دانشگاه شریف

شهریه ثابت دانشجویان کارشناسی ارشد پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شریف نیز ۷۲ میلیون ریال و شهریه هر واحد نظری به ۴ میلیون ریال و هر واحد آزمایشگاهی به ۶ میلیون و ۹۲۶ ریال می‌رسد. در دوره دکتری این پردیس نیز شهریه ثابت ۸۵ میلیون ریال، شهریه متغیر ۶ میلیون تا ۱۳ میلیون ریال دریافت می‌شود. هزینه آزمون جامع نیز ۳۱ میلیون ریال است.

شهریه‌های دانشگا‌ه‌های دولتی,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
شهریه‌های دانشگا‌ه‌های دولتی,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

دانشگاه علم و صنعت

در دانشگاه علم و صنعت نیز شهریه ثابت پردیس خودگردان ۳۷ میلیون ریال و شهریه دروس نظری ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، دروس عملی ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، سمینار و پایان‌نامه ۷ میلیون ریال است. شهریه ثابت دوره دکتری ۸۱ میلیون ریال و دروس نظری ۴ میلیون و پانصد هزار ریال، دروس عملی ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار و سمینار و پایان‌نامه ۱۰ میلیون ریال است.

شهریه‌های دانشگا‌ه‌های دولتی,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی نیز از دانشجویان پردیس خودگردان در مقطع کارشناسی با ۱۸ واحد دروس نظری ۷۳ تا ۸۲ میلیون ریال،‌در دوره کارشناسی ارشد تا ۹ واحد نظری ۷۰ میلیون ریال تا ۷۸ میلیون ریال و در مقطع دکتری با ۶ واحد نظری ۹۴ میلیون تا ۱۱ میلیون ریال دریافت می‌کند.

شهریه‌های دانشگا‌ه‌های دولتی,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

با حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که دانشگاه‌های دولتی چه درآمد هنگفتی از پردیس‌های خود به‌دست می‌آورند. اکثر این دانشگاه از اعضای هیئت علمی خود برای تدریس در این پردیس‌ها استفاده می‌کنند که به‌ازای آن برای این استادان حق مأموریت لحاظ می‌شود. یعنی پردیس‌ها هزینه جداگانه‌ برای تأمین هزینه استادان پرداخت نمی‌کنند، کلاس‌ها معمولا در ساختمان‌های متعلق به دانشگاه برگزار می‌شود و این یعنی عملا پردیس‌ها هزینه‌های گزافی نسبت به درآمدی که دارند پرداخت نمی‌کنند. از طرفی در برخی از دانشگاه‌ها بسیاری از دانشجویان پردیس در کنار دانشجویان دوره روزانه و نوبت دوم به تحصیل می‌پردازند.

همچنین این دانشگاه‌ها امکان انتقال به داخل دانشجویان ایرانی خارج از کشور را نیز فراهم کرده‌اند که با پرداخت هزینه پردیس خودگردان می‌توانند به این دانشگاه‌های دولتی منتقل و از امکانات آموزشی این دانشگاه‌ها برخوردار شوند.

به نظر می‌رسد این اقدام صرفاً به عنوان راهی برای درآمدزایی دانشگاه‌های دولتی بوده و نه تنها چنین نگاهی به آن وجود دارد در کنارش چوب حراجی بر کرسی‌های دانشگاه دولتی می‌زند که شاید دانش آموز یا دانشجویی مدت‌ها برای رسیدن به آن تلاش کند.

 • 338
 • 39
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۱۹
غیر قابل انتشار: ۲۱
جدیدترین
قدیمی ترین
با این اوصاف همون دانشگاه ازاد بریم بهتره والا بخدا مدرک هش یه کاغذه کار هم که حتما باید پارتی داشته باشی
 • 0
 • 1
سلام .منم مهندسی داروسازی دانشگاه تهران پردیس البرز قبول شدم.مقطع ارشد.اونقدر هزینه هاشون زیاده ک نمیتونم برم.خدابگم چیکارشون کنه .ک از زندگی میبرنت ب قعر ناامیدی.
 • 1
 • 11
کارهای دولتی شرکت ههای خوب دست یه عده ای رزرو شده کسایی که پارتی ندارن درخواندنشون واسه چیه
 • 2
 • 3
روز به روز شرایط افراد متوسط داره بدتر میشه وپولدارهای بی غم بیشتر قدرت میگیرن. واقعاً فساد وتباهی همه مملکتو گرفته و کاری هم نمیشه کرد.
 • 3
 • 10
دانشگاههای ترکیه وهندویونان وروسیه وانموقع بیکارمیشوند.در دفترچه کنکور ۱۷ نوع سهمیه است .من نمیدانم این چه نوع بیعدالتی وجنایتی است که در باره علوم میکنند .درس نخوانها راحت وارد میشود وراحت مدرک میگیرند.پولدارها هم راحت پول میدهندوراحت خارج میشوند.واین گروهها میشوند استاد وکیل ووزیر و قانون را به نفع خود وفرزندان ونوادگان وهفت پشت خود تغییر میدهند. فروختن علم نتیجه اش را کشور ما الان می بیند.خیل بیکاران خیل چپاولگران
 • 1
 • 9
سلام من کاملا موافق دانشگاههای پردیس هستم تا افرادی که در دانشگاههای دولتی زمانی بدون پول و بابهترین امکانات دانشگاهی درس می خواندند امروز درد دانشجویان دانشگاه آزاد درک کنند اتفا قا با این کار دولت عدالت آموزشی را رعایت کرده هرچند که در جاهای دیگه بی عدالتی و تبعیض دولت بسیار زیاده
 • 20
 • 5
سلام من کاملا موافق ...
اونا بدون پول درس میخوندن چون تلاش کردن الان تکلیف کسایی که مثلا برای پزشکی چند ساله کنکور میدن چیه؟ فرقش با اونی که پردیس درس میخونه توی نداشتن پوله
 • 2
 • 13
اونا بدون پول درس می...
پول درآوردی تو زندگیت؟ پولدرآوردن از درس خوندن خیلی سخت تره. پس پردیسیا بیشتر تلاش کردن
 • 1
 • 1
واقعاچی بگیم؟برای ارشددانشگاه شبانه قبول شدم ولی چون بایدکارمیکردم استادا موافقت نکردن الان درس فقط برای بچه پولدارای بی غم هست.دنیابه کامشون وهمه چی هم به دلخواهشون
 • 0
 • 19
ببین بو فساد گرفته مملکتو، علم بهتر است یا ثروت¿تورو وجدانت، ببین ی لحظه ب دورو برت ک هرکاری میکنی هزینه ش باتوعه!توو دانشگاه درخواستایی ک در حوضه دانشگاه‌ست رو مطالبه میکنی اول باس فرمشو دانلود کنی پرینت کنی(باپول خودت)بعد خودتم باید دنبال اشخاص بدویی امضا بگیری!مسخره ست! توو عدس سنگ خوردشده میریزن توو گندم خاک و شن!! پُرِاز سیاستای اشتباهی ک فاحشن #دانشجوی‌ارشد
 • 0
 • 7
ببین بو فساد گرفته م...
رتبه پردیس با رتبه دانشگاه دولتی چندان تفاوتی نداره اونا که پردیس قبل میشن هم سعی و تلاش کردن و رتبه های خوبی اووردن متلا امسال پزشکی منطقه ۳با رتبه ۱۶۰۰قبول شده و همون دانشگاه دولتیش با رتبه ۸۰۰ پس نتیجه میگیریم کسانی که پردیس رفتن درسخون بودن
 • 2
 • 4
مدیریت غلطچی بگیم؟جایی که دانشگاهها که مراکز علمی هستند با پول سنجش شوند وای بر سایر موارد.یعنی اگه ثروت داریم علممون هم بهمون.خدااااااااا
 • 0
 • 4
دقیقا همینه با داشتن پول و رفتن به کشورای دیگه میشه اومد و توی دانشگاه های ایران بهترین رشته هایی که یه دانش آموز اینجارو خوند پردیسا رو جمع کنن بهتره کلا ظرفیتی که میگیرن هم خیلی بدرد بخور نیست و حداقل تو رشته من که داروسازیه اضافست فقط شده کاسبی دانشگاه
 • 0
 • 17
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
علی شفیعی,بهترین بازیکن والیبال جهان,خانواده علی شفیعی بیوگرافی علی شفیعی، دومین لژیونر ایران در پست سرعتی زن (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

لقب: شفیعی جوان

متولد: ۳۰ شهریور ماه ۱۳۷۰

محل تولد: آمل، مازندران

قد: ۱۹۹ سانتیمتر 

پست: دفاع وسط

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
ویژه سرپوش