دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
۰۹:۵۳ - ۲۳ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۵۱۲۲
اخبار کنکور و آزمون ها

نگاهی به ماجرای تغییر از رشته‌های دامپزشکی به رشته‌های پزشکی؛

نخبه‌کشی در رشته‌های پزشکی

تغییر رشته از دامپزشکی به پزشکی,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
انحصارطلبی صنف پزشکان منجر به ماندن بسیاری از نخبگان پشت کنکور در سال‌های اخیر شده است. نخبگانی که سالیانه تنها کمتر از دو درصد آنها در رشته‌های پزشکی پذیرش می‌شوند و برخی به استفاده از سهمیه هیات علمی برای تحصیل در رشته پزشکی روی آورده‌اند.

چندی پیش اخباری درباره ورود دانشجویان دارای سهمیه هیات علمی به رشته‌های پزشکی منتشر شد. طبق این خبر دانشجویانی که دارای سهمیه علمی بودند، ابتدا با ورود به دانشگاه در رشته‌های مرتبط از جمله دامپزشکی مشغول به تحصیل می‌شدند. در ادامه این دانشجویان با استفاده از سهمیه هیات علمی والدین خود به تحصیل در رشته‌های پزشکی می‌پرداختند. بر این اساس در حال حاضر تعداد ۱۳۴ نفر از فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد که در رشته دامپزشکی پذیرش شده بودند، اقدام به تغییر رشته کرده و هم‌اکنون نیز در رشته پزشکی مشغول تحصیل هستند.

تغییر رشته از دامپزشکی به پزشکی

به دنبال حساسیت افکار عمومی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت از متوقف شدن تغییر رشته دانشجویان از رشته دامپزشکی به پزشکی خبر داد. همتی با تاکید بر تلاش نظام سلامت برای برقراری عدالت اعلام کرد که وزارت بهداشت به دنبال تحقق امکان ادامه تحصیل افراد شایسته و توانمند در تمام رده‌های آموزشی است.  پیشگیری از ادامه تغییر رشته دانشجویان دارای امتیاز هیات علمی توسط دیوان عدالت اداری انجام شد.

تغییر رشته از دامپزشکی به پزشکی در حالی مطرح است که طبق اظهارات قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت اکنون پزشکان بیکار بسیاری وجود دارد که مشغول به کار نیستند و ترجیح داده‌اند به جای پرداختن به کار پزشکی در مشاغل غیر مرتبط فعال شوند. این فرایند ادامه‌دار بوده و در آینده بسیاری از پزشکان بیکار خواهند بود.  همچنین رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران نیز با بیان اینکه ۵۰ تا ۶۰ هزار پزشک عمومی داریم که از آنها استفاده نمی‌شود، گفت: تعدادی از این پزشکان به دلیل اینکه کار وجود ندارد، کار طبابت را رها کرده و به کار دیگری می‌پردازند.

بیکاری پزشکان ساختگی یا واقعیت؟

در اینجا سوالاتی مطرح می‌شود که چرا با وجود اظهارات مسئولان وزارت بهداشت درباره عدم نیاز به پزشک بیشتر و بیکاری بسیاری از پزشکان، همچنان رقابت شدیدی برای ورود به رشته‌های پزشکی وجود دارد؟ آیا خانواده‌های هیات علمی با وجود دانستن امکان بیکاری بالای فرزندان خود، آنها را تحصیل در رشته‌های پزشکی ترغیب می‌کنند؟ دلیل تغییر رشته برخی دانشجویان و ماندن چند ساله پشت کنکور برای ورود به رشته‌های پزشکی چیست؟

در پاسخ به سوالات مطرح شده باید توجه داشت که طرح بیکاری پزشکان بخشی از واقعیت است. به عبارت دیگر در کنار طرح بیکاری برخی پزشکان مسائل مهم دیگری نیز مطرح شده است. یکی از حقایق اعلام شده درباره رشته پزشکی، سرانه پزشک کم نسبت به منطقه و جهان است. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) سرانه پزشک در ایران ۱۱ پزشک به ازای هر ۱۰ هزار نفر است در صورتیکه این سرانه در کشورهای گروه بیست، بزرگتر از ۲۰ و در کشورهای پیشرو در نظام سلامت از ۳۰ بیشتر است. ایران از بین ۲۵ کشور در جایگاه بیستم سرانه پزشک نسبت به جمعیت قرار گرفته است و طبق آمار رسمی، حتی سرانه پزشک ایران از کشورهایی مثل فلسطین، سوریه جنگ‌زده، قرقیزستان و تاجیکستان نیز کمتر است.

با وجود آمارهای ارائه شده و هشدار کارشناسان درباره کمبود جدی پزشک در کشورمان، ظرفیت‌های رشته پزشکی طی این سال‌ها متناسب با آن رشد نداشته‌اند؛ بطوریکه تعداد داوطلبان رشته‌های پزشکی تا سال ۸۴ روند کاهشی به خود گرفته و در ۵ سال اخیر نیز تقریباً ثابت مانده است.

انحصار پزشکان در نظام سلامت

یکی دیگر از واقعیات مهم درباره نظام سلامت، تصمیم‌گیری خود پزشکان برای پزشکان است. یعنی وزارت بهداشت با وجود ذینفع مستقیم بودن، درباره تعیین ظرفیت رشته‌های پزشکی تصمیم‌گیری می‌کند. در این میان نقشی برای کارشناسان و مدیران برای بررسی تخصصی مسائل در نظام سلامت درنظر گرفته نشده است. درحالیکه در اکثر کشورهای توسعه یافته مسئولان ذینفع حق ورود به تصمیم‌گیری در آن زمینه را ندارند. مسئله دیگر فرار مالیاتی گسترده برخی پزشکان است. طبق آمار سازمان امور مالیاتی پزشکان سالیانه فرار مالیاتی ۶ هزار و هفتصد میلیارد تومانی دارند.

همه این مسائل بیانگر وضعیت مناسب اشتغال پزشکان در کشور است و طبق نظر کارشناسان مشکل اصلی انحصارطلبی پزشکان است. این انحصارطلبی منجر به ماندن بسیاری از نخبگان پشت کنکور در سال‌های اخیر شده است. نخبگانی که سالیانه تنها کمتر از دو درصد آنها در رشته‌های پزشکی پذیرش می‌شوند. نتیجه این فرایند صف‌های طولانی بیمارستان‌ها و بالا رفتن هزینه درمان در سال‌های اخیر بوده است.

به نظر می‌رسد تصمیم‌گیری نظام سلامت بدون توجه به نیازهای کشور و هشدار کارشناسان منجر به پیشگیری از افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی بوده است. مهمتر از این موضوع روی آوردن برخی داوطلبان به استفاده از سهمیه هیات علمی و پرداخت هزینه سنگین برای تحصیل در رشته‌های پزشکی بوده است.

iusnew​s.‎​ir
  • 17
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
ویژه سرپوش