سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
۱۶:۵۱ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۷۶۷
سرپوش فوتبالی

عادل قید تلویزیون را زد

عادل فردوسی پور,مجری سابق برنامه 90
‌عادل فردوسی‌پور مجری سابق برنامه ۹۰ پس از سال‌ها فعالیت در تلویزیون، این‌بار به طور رسمی، قید حضور در صداوسیما را زد تا تمرکزش را معطوف به تنها رسانه خود کند. عادل بعد از روی کار آمدن علی فروغی به عنوان مدیر شبکه سه سیما با چالش‌های زیادی مواجه شد و سرانجام برنامه ۹۰ که بسیار مورد علاقه‌اش بود، برچیده شد و فقط در قامت یک تهیه‌کننده به ساخت برنامه «فوتبال ۱۲۰» برای شبکه ورزش که به تحلیل رقابت‌های فوتبال خارجی می‌پرداخت، مشغول بود.

‌عادل فردوسی‌پور مجری سابق برنامه ۹۰ پس از سال‌ها فعالیت در تلویزیون، این‌بار به طور رسمی، قید حضور در صداوسیما را زد تا تمرکزش را معطوف به تنها رسانه خود کند. عادل بعد از روی کار آمدن علی فروغی به عنوان مدیر شبکه سه سیما با چالش‌های زیادی مواجه شد و سرانجام برنامه ۹۰ که بسیار مورد علاقه‌اش بود، برچیده شد و فقط در قامت یک تهیه‌کننده به ساخت برنامه «فوتبال ۱۲۰» برای شبکه ورزش که به تحلیل رقابت‌های فوتبال خارجی می‌پرداخت، مشغول بود. باوجود این، ۱۰ سال پس از شروع برنامه فوتبال ۱۲۰، این هفته، عادل فردوسی‌پور هم‌زمان با آخرین قسمت پخش‌شده این برنامه تلویزیونی از شبکه ورزش، تصمیم گرفت به همکاری‌اش با صداوسیما پایان دهد. این موضوعی بود که در تیتراژ پایانی برنامه، که به خوبی از شبکه ورزش پوشش داده نشد، خودنمایی کرد. درباره دلایل رفتن عادل فردوسی‌پور از تلویزیون شایعات زیادی مطرح شده و این بار هم جریانی در تلاش هستند تا عنوان کنند او از کار برکنار شده است. حال اما برخلاف ماجرای برنامه ۹۰، عادل فردوسی‌پور، شخصا قید همکاری با تلویزیون را زده و پیشنهاد سری جدید این برنامه را رد کرده است.

بدیهی است که وقتی صحبت از عادل فردوسی‌پور می‌شود نمی‌توان همه چیز را از لحاظ فنی بررسی کرد. آن‌طور که از شواهد برمی‌آید خداحافظی عادل با تلویزیون می‌تواند بی‌ارتباط با حوادث نیمه دوم سال گذشته نباشد. او روحیه لازم برای ادامه همکاری با تلویزیون را نداشت و از مدت‌ها پیش تصمیم گرفته بود به همکاری‌اش در قالب تهیه‌کننده هم با صداوسیما پایان دهد. ضمن اینکه ایجاد فضای دوقطبی علیه عادل هم مزید بر علت شد. بسیاری در بازه زمانی ۹ ماه اخیر از عادل فردوسی‌پور انتقاد کردند که نمی‌تواند وقتی همچنان با تلویزیون همکاری می‌کند ژستی متفاوت از این جریان بگیرد. دوقطبی آزاردهنده‌ای که سرانجام عادل را به این نتیجه رساند که به همکاری‌اش با تلویزیون پایان دهد.

شاید از همان زمانِ شروع اتفاقات این جرقه در سر عادل زده شده بود، ولی می‌توان اوج آن را به مصاحبه او با علیرضا جهانبخش، یکی از کاپیتان‌های تیم ملی در برنامه اینترنتی فوتبال ۳۶۰ ربط داد که هجمه‌ها علیه عادل به اوج رسید و جریان خاص، تندترین انتقادات را علیه این مجری و گزارشگر سابق سیما به کار برده و برای او از لفظ «بازجو-خبرنگار» در فضای مجازی استفاده کردند. آنها از همان دوگانگی شکل‌گرفته بهره برده و از این انتقاد کردند که با پولی که از تلویزیون می‌گیرد قصد دارد ادای انقلابی‌ها را درآورد. اتفاقا در مورد این یکی، یعنی پولی که عادل از تلویزیون می‌گیرد هم حرف و حدیث همیشه وجود داشته است. واقعیت امر ولی اینجاست که فردوسی‌پور مثل هر تهیه‌کننده دیگری با اسپانسری که به اعتبار اسم این مجری وارد همکاری با تلویزیون شده بود، پول عوامل برنامه و مزد خودش را فراهم می‌کرد و برخلاف ادعای رایج، هزینه هنگفت تلویزیون برای برنامه او چندان درست به نظر نمی‌رسد. با این حال رویکرد تلویزیون و جبهه متفاوتی که عادل در سر داشت، این مسیر را به جای امنی نمی‌رساند.

در کنار این موارد باید به سختگیری‌های لازم بر تیم عادل فردوسی‌پور در همین مدت هم اشاره کرد. شاید بسیاری تا اسم برنامه فوتبال ۱۲۰ می‌آید فقط عادل فردوسی‌پور را می‌بینند ولی ماجرا از این قرار است که تیمی تقریبا ۵۰ نفره پشت تهیه این برنامه قرار داشتند و سختگیری‌ها بر آنها هم بیشتر شده بود. بعد از اتفاقات سال گذشته بود که چندین چهره تأثیرگذار که با عادل فردوسی‌پور در همین برنامه کار می‌کردند اخراج یا ممنوع‌التصویر شدند. ابوطالب حسینی، فردی که بخش «فان» این برنامه را بر عهده داشت، به دلیل اتفاقات اخیر ممنوع‌التصویر شد و جایش در برنامه فوتبال ۱۲۰ خالی ماند. نوید استادرحیمی، یکی دیگر از مجریان برنامه فوتبال ۱۲۰ هم بعد از اظهاراتش درباره اعتراضات در فوتبال کلمبیا پس از مرگ آندریاس اسکوبار از این برنامه کنار گذاشته شد. به غیر از این افراد، دو نفر دیگر از تیم عادل فردوسی‌پور هم به دلیل فعالیت در فضای مجازی در ایام اعتراضات از کار برکنار شده بودند.

اینها همه اتفاقاتی بود که عادل فردوسی‌پور را برای پایان همکاری با تلویزیون ترغیب کرد تا این‌بار خودش در تصمیمی آگاهانه قید همکاری با صداوسیما را بزند. خداحافظی عادل از تلویزیون از آنجا که خودش را چندین بار فرزند صداوسیما توصیف کرده بود امری دشوار و تا حدودی باورناپذیر است، ولی او کارکردن در چنین شرایطی را صلاح ندیده است. او پیش از این چندین بار به صورت تلویحی به این نکته اشاره کرده بود تا زمانی که علی فروغی و تیم همراهش در تلویزیون و به‌ویژه شبکه سه ایفای نقش می‌کنند تمایلی به همکاری با تلویزیون نخواهد داشت.

پیش از این هم در آستانه جام جهانی تعدادی از مسئولان تلویزیون سعی کرده بودند با نشان‌دادن چراغ سبز به فردوسی‌پور او را برای بازگشت و گزارش بازی‌های جام جهانی ترغیب کنند که این موضوع با پاسخ منفی فردوسی‌پور مواجه شد. حالا هم به نظر می‌رسد با قدرت‌گرفتن بیشتر تیم علی فروغی در شبکه سه، بحث بازگشت عادل فردوسی‌پور به تلویزیون در ماه‌های آتی هم چندان منطقی و شدنی نباشد. عادل حالا به غیر از تدریس در دانشگاه و ترجمه کتاب، فقط سایت ورزشی مخصوص به خودش را دارد که با تمرکز بیشتر روی آن، سعی می‌کند از این طریق ارتباط خود را با مخاطبان فوتبالی‌اش حفظ کند. جایی که اتفاقا در آن هم بارها به واسطه گفت‌وگوهایی که داشته جریان‌های خبرسازی به راه انداخته است. ظاهرا شبکه ورزش هم تصمیم گرفته برنامه فوتبال ۱۲۰ را ادامه دهد؛ آن‌طور که روز گذشته روابط عمومی این شبکه اعلام کرده سری جدید این برنامه از اواخر مردادماه روی آنتن خواهد رفت تا جایی که این شبکه تأکید کرده بدون هیچ خللی و به روال سال‌های گذشته پخش آن ادامه خواهد داشت. البته بدون عادل فردوسی‌پور مشخص نیست «روال سال‌های گذشته» چگونه از آب درخواهد آمد.

sharghdaily.com
 • 17
 • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۱۰ مهر
  لیگ قهرمانان آسیا
  آلمالیق - نیروی هوایی عراق
  ۱۵:۳۰
 • لیگ آزادگان
  نفت مسجدسلیمان - خلیج فارس ماهشهر
  ۱۸:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  نسف قارشی - السد
  ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  سپاهان - الاتحاد
  ۱۹:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - باشاک شهیر
  ۲۰:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  النصر - استقلال تاجیکستان
  ۲۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الدحیل - پرسپولیس
  ۲۱:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  فولام - چلسی
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۱۱ مهر
  والیبال انتخابی المپیک
  آرژانتین - بلغارستان
  ۰۵:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  صربستان - مصر
  ۰۷:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  هلند - بلژیک
  ۰۸:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  آمریکا - ترکیه
  ۱۰:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  لهستان - کانادا
  ۱۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  کاوازاکی - اولسان هیوندای
  ۱۳:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  ژاپن - تونس
  ۱۳:۵۵
 • لیگ قهرمانان آسیا
  شاندونگ تایشان - یوکوهاما مارینوس
  ۱۵:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  ایران - قطر
  ۱۶:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  نوبهار نامانگان - مومبای سیتی
  ۱۷:۳۰
 • جام حذفی روسیه
  لوکوموتیو مسکو - روستوف
  ۱۷:۴۵
 • لیگ قهرمانان آسیا
  نساجی مازندران - الهلال
  ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الفیحا - پاختاکور
  ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  سالزبورگ - رئال سوسیداد
  ۲۰:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  کپنهاگن - بایرن مونیخ
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اینتر - بنفیکا
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لانس - آرسنال
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  منچستریونایتد - گالاتاسرای
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  ناپولی - رئال مادرید
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آیندهوون - سویا
  ۲۲:۳۰
 • چهارشنبه ۱۲ مهر
  والیبال انتخابی المپیک
  برزیل - آلمان
  ۰۳:۰۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  آرژانتین - بلژیک
  ۰۸:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  آمریکا - تونس
  ۱۰:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  لهستان - مکزیک
  ۱۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  اوراوا ردز - هانوی اف سی
  ۱۳:۳۰
 • والیبال انتخابی المپیک
  ژاپن - ترکیه
  ۱۳:۵۵
 • لیگ قهرمانان آسیا
  بانکوک یونایتد - چونبوک موتورز
  ۱۵:۳۰
ویژه سرپوش