پنجشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
۰۹:۲۱ - ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۲۰۰۷۱۴
لیگ برتر و جام حذفی

فکری در میدان مین/یحیی با نیم‌فصل دوم چه می‌کند؟

محمود فکری و یحی گل محمدی,بازی هیا امروز لیگ برتر

به گزارش ایارن ورزشی، تقابل با مس رفسنجان یادآور اولین بازی استقلال در لیگ بیستم است؛ دیداری که با پیروزی استقلال به پایان رسید و محمود فکری اولین بردش را دشت کرد. اما فضای این بازی با بازی هفته نخست زمین تا آسمان متفاوت است.

استقلال اکنون در موقعیتی است که اگر امتیازات کافی را در سه بازی آتی دشت نکند ممکن است موقعیت فکری باز هم به خطر بیفتد و مدیران باشگاه استقلال که بر سر تداوم حضور او با هم اتفاق نظر نداشتند دوباره بحث جذب یک مربی جدید را در نشست مدیران مطرح کنند. فکری نیک می‌داند که بردن در اولین بازی نیم‌فصل دوم آن هم در شرایطی که برایش زمان تعیین شده تا چه اندازه مهم است.

 اگر او به پیروزی دست یابد تا حد زیادی پیرامون، خود و استقلال را آرام خواهد کرد و امیدوار به طی طریق در مسیر صعب‌العبور آتی خواهد شد. هرچند در روزهای اخیر خبرهای خوشی از اردوی استقلال به گوش نرسید. غیبت‌های مکرر مهدی قایدی، جدایی اصغر قربانعلی‌پور و پیامد آن قهر رشید مظاهری و امتناع از سفر به کرمان نشان داد کانون استقلال سست است و مشکلات عدیده‌ای در این تیم وجود دارد. خیلی‌ها بر این باورند که فکری از فقدان قاطعیت در استقلال رنج می‌برد و نتوانسته نظرات خود را به‌خوبی اعمال کند. 

این فرایند بدون شک سرمربی استقلال را با مشکلات بزرگی مواجه خواهد کرد و شاید فقط کسب نتایج باشد که سرپوش بگذارد روی این مشکلات. به هر حال فکری در فضای پر از ابهام تیمش را راهی کرمان کرده تا شاید همچون بازی هفته نخست برنده از میدان خارج شود، اما باید توجه داشت مس رفسنجان آن تیمی نیست که هفته اول در برابر استقلال به‌واقع حرفی برای گفتن نداشت.

شاگردان محمد ربیعی تا حد زیادی با فضای بازی در لیگ برتر خو گرفته‌اند و حالا می‌دانند چطور باید در خانه امتیاز بگیرند. آنها تیمی متوسط اما باظرفیت هستند که قابلیت امتیازگیری از استقلال را دارند. بازیکنان گمنام و یک مربی پرانگیزه که دوست دارد برای تیم‌های بزرگ دردسرساز شود کار فکری و شاگردانش را در این بازی دشوار خواهند کرد اما به هر حال چیزی جز برد نمی‌تواند آرامش را به اردوی استقلال بازگرداند و فکری را در مسیر امیدواری قرار دهد.

 سرمربی استقلال پای پرواز به کرمان تا حدی دست خود را برای این بازی رو کرد. او در تمرینات تیمش دوباره از روش سه دفاع بهره گرفت تا علاقه خود را به بازی با این سیستم عیان کند اما هیچ بعید نیست که دقیقه ۹۰ سرمربی استقلال دوباره تصمیم به تغییراتی بگیرد و تیمش را با تاکتیک تازه‌ای راهی میدان کند. اگر او مانند بازی هفته آخر نیم‌فصل نخست مقابل سپاهان تصمیم به بازی با روش ۲-۵-۳ داشته باشد احتمالاً این نفرات در ترکیب اصلی قرار خواهند گرفت.

دروازه‌بان: سیدحسین حسینی؛ مدافعان میانی: محمدحسین مرادمند، محمد دانشگر و سیاوش یزدانی (عارف غلامی)؛ هافبک‌ها: مهدی مهدی‌پور، آرش رضاوند، وریا غفوری، فرشید اسماعیلی (محمد نادری) و مسعود ریگی؛ مهاجمان: شیخ دیاباته و ارسلان مطهری (مهدی قایدی)

اما چنانچه استقلال به روش چهار دفاع بازگردد دو بازیکن از مدافعانی که درسیستم سه دفاع قرار گرفتند شانس بازی در قلب خط دفاع را خواهند داشت و وریا غفوری و نادری قطعاً در پست دفاع راست و چپ به میدان خواهند رفت.

آمار

* مس رفسنجان - استقلال

۱/ مس در ۷ بازی آخرش فقط به پرسپولیس باخته

۲/ استقلال در ۸ بازی آخرش فقط از نساجی و آلومینیوم گل نخورده

۳/ مس در ۱۰ بازی اخیرش فقط به پرسپولیس و صنعت‌نفت گل نزده

۴/ استقلال فقط در یکی از ۴ بازی آخرش برنده شده

۵/ تیم‌های ربیعی هنوز به استقلال گل نزده‌اند

یحیی با نیم‌فصل دوم چه می‌کند؟/همه سختی‌های یک فرار غیرممکن

شواهد و قراین می‌گویند تکرار دستاورد نیم‌فصل دوم لیگ نوزدهم در لیگ امسال برای گل‌محمدی بیشتر یک آرزوی محال و دور از دسترس نشان می‌دهد

محمود فکری و یحی گل محمدی,بازی هیا امروز لیگ برتر

در شروع نیم‌فصل دوم لیگ نوزدهم بود که پرسپولیس با کسب ۹ برد متوالی «اغلب اقتصادی» (و معمولاً با نتایج صفر – یک و در اغلب اوقات با تک گل‌های مهدی ترابی دست به فراری بزرگ در صدر جدول زد و با ۱۰ امتیاز جلو افتادن از نزدیک‌ترین تعقیب‌کنندگان خود مقام قهرمانی‌اش را از همان نقطه قطعی کرد و حتی در مقطعی از مسابقات به یک برتری ۱۸ امتیازی هم نایل شد و در نهایت با ۱۴ پوئن رجحان بر آبی‌های تهرانی چهارمین قهرمانی متوالی‌اش را قطعی و جشن آن را ولو دیرهنگام برگزار کرد.

سؤال موجود این است که آیا یحیی گل‌محمدی طراح آن فرار دیدنی قادر به تکرار آن سناریو در لیگ بیستم فوتبال کشور هم خواهد بود یا خیر.

ابتدا باید متذکر شویم که یحیی در شرایطی در لیگ سال پیش چنین کرد که پرسپولیس نیم‌فصل دوم را با ۵ امتیاز برتری بر نزدیک‌ترین رقبایش شروع کرد و نه با ۲ امتیازی که اینک قرمزهای تهرانی را از سپاهان سوا می‌کند. ثانیاً امروز پرسپولیس از ستاره آماده‌ای مثل ترابی بی‌بهره است و با اینکه او را مجدداً استخدام کرده اما به سبب پنجره بسته نقل و انتقالاتی‌اش حق استفاده از وی را ندارد. ثالثاً سایر عناصر تهاجمی قرمزها در نیم‌فصل اول چنان ضعیف کار کردند که پرسپولیس مجبور به جذب مجدد ترابی شد و شهریار مغانلو نیز در یک قدمی انتقال قطعی به پرسپولیس قرار دارد و شاید در برنامه‌های گل‌محمدی جذب یک مهاجم سوم هم جایی داشته باشد زیرا او از آرمان رمضانی قطع امید کرده و مهدیخانی نیز تا این لحظه همانی نشان نداده که عده‌ای فکر می‌کردند بازگشتش از لیگ کرواسی و عضویتش در جمع قرمزهای تهرانی می‌تواند حلال مشکلات تهاجمی آنها باشد، مشکلاتی که البته یکی و دو تا نیست و از حد شمارش می‌گذرد.

در جست‌وجوی راه‌حل‌های اصولی

می‌توان نیمه پر لیوان را دید و تصور کرد احمد نوراللهی بهترین مهره پرسپولیس در نیم‌فصل اول (و ستاره کل این نیم‌فصل با احتساب تمامی تیم‌ها) باز با شهامت و قلدری ویژه‌اش تک گل‌هایی را موجب خواهد شد که فصل پیش ترابی با بازی‌های فنی و هجوم‌های پا به توپش موجد و موجب آن می‌شد اما از یک هافبک ذاتی نمی‌توان و نباید خواست که همیشه منجی یک تیم در امور تهاجمی باشد. مهدی عبدی هم که تک مهاجم صاحب نمره قبولی در نیم‌فصل اول لیگ بیستم بود، در بعضی روزها با همان مهارتی عمل نکرده که در سایر روزها از وی مشاهده شده است. این را هم متذکر شویم که کوچ وحید امیری به خط حمله نیز که سیاست و تدبیر یحیی برای حل مشکلات تهاجمی تیم بوده مسأله‌ای نیست که یک راه‌حل دائمی به حساب آید و باید دیر یا زود به راه‌حل‌هایی پردوام‌تر و اصولی‌تر رسید و از امیری خواست که در پست تخصصی‌اش (بال چپ تهاجمی) باز هم طراح گل‌هایی باشد که پرسپولیس برای نیل به آنها بی‌تابی می‌کند.

یک چالش شدید

یحیی فصل پیش تیمی را از گابریل کالدرون تحویل گرفت که کارهایش از هر جهت ردیف و همه چیز آن تنظیم شده بود اما امسال با رهبری خود او و به سبب ضعف‌های فراوان تهاجمی‌اش در چنان تنگنایی قرار گرفته بود که اگر کسب پنج برد متوالی در هفته‌های پایانی نیم‌فصل اول در کار نبود، امکان نداشت به صدر جدول برسد و در یک بحران واقعی و بزرگ باقی می‌ماند.

برخی آسیب‌دیدگی‌ها و منع استفاده از نفرات جدید به سبب دیون نپرداخته به اعضای سابق باشگاه هم به گونه‌ای بوده که یحیی فراغ بال لازم و ابزار ضروری را برای فراری تازه در صدر جدول در اختیار ندارد و با اینکه در فوتبال هر چیزی امکان‌پذیر است اما شواهد و قراین می‌گویند تکرار دستاورد نیم‌فصل دوم لیگ نوزدهم در لیگ امسال برای گل‌محمدی بیشتر یک آرزوی محال و دور از دسترس نشان می‌دهد تا حد قابل دستیابی. این عرصه‌ای است که او را بسیار بیش از گذشته به چالش می‌کشد و عرق او را واقعاً درخواهد آورد.

 • 13
 • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرش کمانگیر,آرش کمانگیر عکس,بیوگرافی آرش کمانگیر زندگی نامه آرش کمانگیر یکی از اساطیر ایرانی

دین:اسلام

پیشه:پهلوان

ملیت:ایرانی

علت مرگ:بی جان شدن پس از پرتاب تیر

منصب:سردار

ادامه
علی یاسینی,تصاویر علی یاسینی,کنسرت علی یاسینی زندگینامه علی یاسینی خواننده و ترانه سرای ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵

زادگاه:تهران

پیشه:خواننده

ملیت:ایران

بیوگرافی علی یاسینی

علی یاسینی خواننده جوان و پرطرفدار ایرانی در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵ در تهران متولد شد. وی در یک خانواده چهار نفره بزرگ شده است و یک خواهر بزرگتر از خودش دارد.علی یاسینی فارغ التحصیل رشته معماری می باشد. قد علی یاسینی ۱۹۳ سانتیمتر است.

ادامه
امیر روستایی,امیر روستایی بازیکن پرسپولیس,شروع فوتبالی امیر روستایی بیوگرافی امیر روستایی بازیکن فوتبال + تصاویر

تاریخ تولد:۱۴ مرداد ۱۳۷۶

محل تولد:تهران

پست:مهاجم، وینگر

شغل:فوتبالیست

قد:۱۸۲ سانتی متر

ادامه
مجید اخشابی,بیو گرافی مجید اخشابی,زندگی نامه مجید اخشابی بیوگرافی مجید اخشابی خوانندهٔ موسیقی پاپ و سنتی کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ دی ۱۳۵۱

زادگاه:تهران

سبک:پاپ، سنتی

ساز:سنتور،  سه تار

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، آهنگساز، نوازنده، پژوهشگر، مدرس دانشگاه

ادامه
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱ ارديبهشت
  جام حذفی فرانسه
  پاری سن ژرمن - آنژه
  ساعت: ۲۱:۱۵
 • هفته ۲۹ لیگ برتر انگلیس
  تاتنهام - ساوتهمپتون
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الدحیل - استقلال
  ساعت: ۲۲:۱۵
 • هفته ۳۰ بوندسلیگا آلمان
  دورتموند - یونیون برلین
  ساعت: ۲۳:۰۰
 • هفته ۳۲ سری آ ایتالیا
  اسپزیا - اینتر
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • هفته ۳۲ سری آ ایتالیا
  یوونتوس - پارما
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • هفته ۳۲ لیگ برتر انگلیس
  استون ویلا - منچسترسیتی
  ساعت: ۲۳:۴۵
 • پنجشنبه ۲ ارديبهشت
  هفته ۳۱ لالیگا اسپانیا
  کادیز - رئال مادرید
  ساعت: ۰۰:۳۰
 • فینال لیگ برتر بسکتبال
  شهرداری گرگان - مهرام
  ساعت: ۲۱:۰۰
ویژه سرپوش