۰۸:۲۹ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۵۹۱۳
اخبار فلزات، طلا و ارز

اخبار لحظه‌ای از بازار سکه و دلار/ قیمت روز سکه و دلار در بازار آزاد ۹۷/۰۳/۲۳

قیمت روز دلار و قیمت سکه (چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷) / چرا بازار سكه به ايستگاه جذب دارايي‌ها تبديل شده است؟

قیمت روز سکه و قیمت دلار 23 خرداد,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

بیشتر بخوانید:

 

جهش قیمت سکه، مسکن و خودرو توجه معامله‌گران را به‌سوی بازار ارز بازگرداند. روز گذشته، سکه به آستانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. بررسی‌ها نشان می‌دهد، قیمت سکه در این سطح با دلار بالای ۷ هزار و ۳۵۰ تومان مطابقت دارد. در این شرایط، ارزانی دلار نسبت به سکه تقاضا را به بازار ارز هدایت می‌کند. در کنار این، جهش قیمت مسکن موجب شده است برخی از متقاضیان آن بازار به‌دلیل ناتوانی در خرید واحد مورد تمایل، سرمایه خود را به بازار ارز منتقل کنند.

به گزارش سرپوش، چرا مردم به سمت بازار سكه رفته‌اند؟ دليل نوسانات قيمت سكه در چند روز اخير چه بوده و چه آينده‌اي را مي‌توان براي بازيگران اصلي اين بازار متصور شد؟ براساس اعلام مسوولان بانك مركزي، مردم ايران از آذرماه گذشته تاكنون از طريق طرح پيش‌فروش سكه بيش ازهفت ميليون قطعه سكه تمام بهار آزاد ي خريده‌اند كه معادل ٦٠ تن شمش طلا ست.

 

سكه در اقتصاد ايران داراي چهار ويژگي است. نقد شونده است، قابليت خروج از كشور را دارد، قيمت دلار در آن مستتر است و ارزش پول در آن حفظ مي‌شود. تمامي اين ويژگي‌ها سبب شده تا بازار سكه ريسك‌پذيري كمتري نسبت به ساير بازارها داشته باشد. فعاليت در چنين بازاري براي همه بازيگران جذاب است. چه آنها كه قصد دارند ارزش دارايي‌هاي خود را حفظ كنند، چه كساني كه كسب و كارشان از اين راه است و چه افرادي كه فعاليت‌هاي سوداگرانه در بازار دارند. در شرايطي كه انتظارات تورمي در اقتصاد ايران افزايش يافته، هوش اقتصادي آحاد اقتصادي حكم مي‌كند كه دارايي‌شان به سمت بازارهاي كم‌ريسك حركت كند كه در غياب بازار ارز، سكه جذاب‌ترين بازار براي حفظ دارايي‌هاست.

 

در اين ميان اما يك خطر براي اقتصاد ايران در بلندمدت وجود دارد و آن اينكه با سرازير شدن سرمايه‌ها به سمت بازار سكه، علاوه بر اينكه انتظارات تورمي افزايش مي‌يابد، كاهش سرمايه‌گذاري در بخش توليد سبب خواهد شد تا در آينده، ركود بر اقتصاد كشور حاكم شود. جنس اين ركود تورمي خواهد بود و ممكن است بار ديگر اقتصاد ايران در معرض تورم‌هاي بالا و رشدهاي پايين قرار گيرد كه معني آن كوچك شدن سفره مردم خواهد بود.

 

نظر اتحادیه در مورد افزایش سکه

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه سکه در حال‌حاضر حدود ۴۰۰ هزار تومان حباب دارد، اظهار کرد: قیمت سکه به‌شدت هیجانی و غیر‌معقول بالا رفته که علت اصلی آن نوسانات ارزی و افزایش تقاضا است. به گزارش سایت طلا، ابراهیم محمدولی با اشاره به جو روانی موجود در ایران مبنی بر بازگشت تحریم‌ها، خاطرنشان کرد: این جو تمام بازارها از جمله طلا و سکه را تحت‌تاثیر قرار داده اما لازم است نظارت جدی بر این بازار صورت گیرد.محمدولی با اشاره به کاهش قیمت اونس جهانی طی هفته جاری بیان کرد: این کاهش قیمت، طلا را در محدوده مشخصی نگه داشته اما نتوانست مانع از افزایش نرخ سکه شود.رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه افزایش قیمت طلا به نسبت سکه طبیعی بوده است، افزود: طلا نیز به میزان کمی حباب دارد اما در مقایسه با افزایش قیمت سکه روند معقولانه‌تری داشته است.او درباره چشم‌انداز این بازار در روزهای آینده اظهار کرد: اگر بانک مرکزی سکه‌های پیش فروش شده را به مردم تحویل دهد تا حدودی می‌تواند جلوی این افزایش قیمت را گرفته و به تنظیم بازار کمک کند.

 

راه آرامش بازار سكه

قيمت سكه ظرف سه ماه اخير با روند صعودي مواجه شده است، هر چند در مقاطعي هم افت قيمت داشت اما چند هفته‌اي است كه بار ديگر به شيب افزايش قيمت بازگشته است. روند صعودي افزايش قيمت سكه از اواخر سال گذشته شروع شد، جايي كه سكه تمام به يك ميليون و ۶۰۰ هزار تومان رسيد كه تا آن زمان بالاترين رقم براي قيمت سكه تمام بود. با شروع سال جديد روند صعودي قيمت سكه ادامه پيدا كرد و قيمت سكه تمام به يك ميليون و ۹۰۰ هزار تومان رسيد و پس از آن به دو ميليون تومان هم نزديك شد. اما به دنبال سياست جديد ارزي و تعيين دلار ۴۲۰۰ توماني به عنوان تك نرخي، قيمت سكه هم به يك‌باره ۲۰۰ هزار تومان كاهش پيدا كرد. اما در دو، سه هفته اخير حركت قيمت سكه دوباره افزايشي شده و به كانال دو ميليون و پانصد هزار تومان وارد شده است. روز گذشته قيمت هر سكه بهار آزادي به قيمت ٢ ميليون و٤١٢ هزارتومان رسيد، قيمتي كه نسبت به روز دوشنبه، تغييري ٢,٤٢ درصدي معادل با افزايشي ٥٧ هزارتوماني را نشان مي‌داد. حال سوالي كه وجود دارد اين است كه اين افزايش قيمت‌ها ناشي از چيست و آيا درآينده نيز شاهد اين روند افزايشي خواهيم بود؟اگر بخواهيم عوامل موثر بر تغيير ارزش سكه را بررسي كنيم به طور كل مي‌توان به نرخ بهره، قيمت دلار و نرخ تورم اشاره كرد.

 

نرخ بهره

با كاهش يا ثابت ماندن نرخ بهره و كاهش تدريجي ارزش پول نقد، افراد ديگر تمايلي به سپرده‌گذاري سرمايه‌هاي نقدي خود ندارند. بنابراين با كاهش تمايل به نگهداري پول نقد و از آنجا كه طلا از ويژگي‌هاي ثبات ارزش حتي در شرايط جنگ، بحران و تنش‌هاي بين‌المللي برخوردار است، افراد تمايل به خريد آن پيدا مي‌كنند كه خود باعث افزايش قيمت طلا مي‌شود. به صورت عكس، اگر نرخ بهره بانكي افزايش پيدا كند، افراد سپرده‌گذاري در بانك را جذاب دانسته و منابع خود را به سمت آن روانه مي‌كنند. حال اگر به بازارهاي جهاني نگاهي بيندازيم، پيش بيني مي‌شود بانك مركزي اروپا برنامه خود براي پايان دادن به خريد اوراق قرضه را تا اواخر امسال اعلام كند. اتفاقي كه در صورت وقوع مي‌تواند افزايش نرخ بهره را به دنبال داشته باشد، همچنين پيش‌بيني مي‌شود فدرال رزرو امريكا در نشست چهارشنبه خود نرخ بهره را براي دومين بار در سال ٢٠١٨ ميلادي افزايش دهد. در نتيجه اينكه روند سياست‌هاي پولي و نرخ بهره امريكا و تصميمات بانك‌ مركزي اروپا طي ماه‌هاي آينده چگونه خواهد بود، مي‌تواند تاثير مهمي بر نوسانات قيمت ارز و قيمت جهاني طلا داشته باشد. نوساناتي كه مي‌تواند بازارهاي داخلي را با بي‌ثباتي همراه كند. در بازارهاي داخلي نيز روند تغيير نرخ بهره، و اينكه درآينده چه تصميمي براي آن گرفته مي‌شود مي‌تواند ارزش سكه طلا را دستخوش تغيير كند.

 

قيمت دلار

قيمت طلا در بازارهاي جهاني فلزات قيمتي، توسط دلار تعيين مي‌شود، به نظر اكثر كارشناسان مهم‌ترين عامل افزايش ارزش طلا، ارزش دلار است كه عوامل اثرگذار ديگر نيز از اين عامل تاثير مي‌پذيرند. هنگامي كه ارزش دلار كاهش پيدا مي‌كند، مقدار زيادي پول از بازار خريد و فروش ارز وارد بازارهاي كالايي مي‌شود كه در بورس معامله مي‌شوند. در چنين شرايطي در بازار طلا نيز پول‌هاي بسيار زيادي ورود پيدا كرده كه اين خود مي‌تواند دليل اصلي افزايش قيمت در اين بازار باشد.

 

از سوي ديگر تنزل ارزش دلار به كاهش ذخيره ارزي بانك مركزي كشورهاي مختلف منجر مي‌شود و آنها براي جبران اين مساله به دنبال افزايش ذخيره طلاي خود مي‌افتند كه به رشد چرخش پول در بازار طلا و افزايش قيمت آن مي‌انجامد. بنابراين هم بانك‌هاي مركزي و هم سرمايه‌گذاران در جهت جلوگيري از كاهش دارايي‌هاي خود طلا را بهترين گزينه به جاي دلار مي‌دانند. طي ماه‌ها و هفته‌هاي گذشته ارزش دلار با نوساناتي همراه بوده است در نتيجه اين تلاطمات، ديگر بازارها از جمله بازار سكه كه عامل مهمي در تعيين ارزش قيمت دلار است، حال چون قيمت دلار روندي افزايشي داشته و تا زماني كه انتظار تغييرات ارزش دلار وجود داشته باشد، بايد شاهد حاكم بودن بي‌ثباتي در بازار سكه بود. به طور مثال اعمال تحريم‌ها از سوي امريكا و انتظار كاهش فروش نفت و به تبع آن كاهش عرضه ارز، مي‌تواند خود انتظارات افزايش قيمت دلار را بالا ببرد در نتيجه قيمت سكه نيز روندي افزايشي داشته باشد.

 

نرخ تورم

افزايش سطح قيمت‌ها و انتظار تداوم آن در آينده، تقاضا براي كالاهاي فيزيكي را افزايش مي‌دهد. زيرا در شرايط تورم اين كالاهاي فيزيكي هستند كه‌ مي‌توانند ارزش حقيقي پول نقد افراد را نگه دارند. سكه و طلا نيز به عنوان دارايي‌هاي فيزيكي و البته عرضه محدود آنها، در شرايط تورمي با حجم بالايي از تقاضا روبرو هستند. البته ديگر كالاها همانند مسكن نيز اين پتانسيل را دارند تا پذيرنده افزايش تقاضا باشند ولي سكه به دليل اين ويژگي خود كه با حجم كمي از منابع نيز قابل خريد و فروش است اين پتانسيل را دارد كه منابع خرد را نيز جذب خود كند در نتيجه مقصد بهتري براي تقاضاهاي سوداگرانه و احتياطي است. نگاه به روند گذشته افزايش قيمت‌ها چه در بخش توليد‌كننده و چه مصرف‌كننده، حاكي از روند افزايشي است. در نتيجه انتظارات حاكم بر بازار، افزايشي است؛ لذا مي‌توان افزايش اخير قيمت‌ها در بازار سكه و طلا را تا حدودي ناشي از رشد شاخص قيمت‌ها دانست و اگر اين روند همچنان افزايش پيدا كند آنچه بر بازار سكه و طلا سايه انداخته ادامه روند افزايش قيمت‌ها است. با توجه به مطالب بيان شده، مهم‌ترين تصميمي كه نهاد سياست‌گذار بهتر است اتخاذ كند، ايجاد آرامش در بازار است. آرامشي كه از طريق كنترل انتظارات مي‌تواند از بي‌ثباتي‌ آينده جلوگيري كند. چرا كه انتظارات از آينده روابط سياسي كشور قيمت دلار را به‌شدت متاثر از خود كرده است، همچنين انتظار افزايش قيمت در آينده نيز خود به دليل نامشخص بودن آينده متغيرهاي اقتصادي، بر بازار حاكم است. لذا فرونشاندن اين انتظارات از مهم‌ترين اولويت‌ها است.

 

در كنار اين موضوع، تصميم‌گيري در مورد تغيير نرخ بهره در جهت كنترل تورم و همچنين قيمت ساير دارايي‌ها از اولويت‌هاي پيش روي نهاد سياست‌گذار است. البته امكان معاملات به صورت قرارداد‌هاي آتي سكه نيز از گزينه‌هاي پيش روي بانك مركزي است كه البته هماگونه كه مشاهده شد به‌‌رغم پيگيري اين سياست، به دليل ضعف در اجرا و مديريت، با حجم بالايي از تقاضا روبه‌رو شد كه درنهايت متوقف شد. لذا در ادامه مي‌توان با درك شرايط حاكم براقتصاد به نحو بهتري از اين ابزارها استفاده كرد تا بلكه التهابات از بازار خارج شود.

 

۱۸:۰۰ ۲۳ خرداد ۹۷

دلار به ۷۳۰۰ تومان هم رسید

امروز دلار در مقطعی در بازار تهران تا مرز ۷ هزار و ۳۰۰ تومان بالا رفت. البته در ساعات انتهایی روز قیمت این ارز در بازار غیررسمی کمی تعدیل و با افت مواجه شد. آخرین قیمت‌ها در حدود ساعت ۴ بعدازظهر ۷ هزار و ۲۰۰ تومان بود.

۱۵:۰۰ ۲۳ خرداد ۹۷

مقایسه سود سکه‌های پیش‌فروش و سود بانکی+ جدول

با روند رو به رشدی که قیمت سکه طی می‌کند شاید دارندگان سکه‌های پیش فروش در زمان ثبت‌نام تصور هم نمی‌کردند که سود سرمایه‌گذاری آنها تا این حد بالا باشد. اما در پیش فروش با توجه به این‌که... کلیک کنید.

۱۴:۵۰ ۳ خرداد ۹۷

«جمشید بسم الله» که نداریم، پس چرا وضع دلار اینگونه است؟

مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران با بیان اینکه وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم اصلا مناسب نیست، ادامه داد: شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها از این رو به آن رو شده است. او که می گفت از حمایت از دولت روحانی خجالت می کشد، ادامه داد: در وضعیت فعلی به یک باره قیمت‌ها دگرگون می‌شود و تفاوت قیمت خودروها نسبت به یک ماه گذشته حدود ۲۰ میلیون تومان تفاوت کرده است و مردم به ما می‌گویند شما در مجلس چه می‌کنید؟ کواکبیان تصریح کرد: ما با این لایحه‌ای که در مجلس آمده است، نمی‌توانیم وضعیت اقتصادی را سر و سامان دهیم و معتقدیم که اسکله‌های غیرقانونی در این لایحه دیده می‌شود. برخی فکر می کنند منظورم از مخالفت با این لایحه، به دلیل مخالفت با سپاه است در حالی که باید بگویم این طور نیست؛ چرا که سپاه کالا وارد نمی‌کند و تجارت نمی‌کند. اما عناصری در کشور هستند که قاچاق کالا و ارز می‌کنند ولی ما کولبران را تحت فشار قرار می‌دهیم و می‌گوییم تو بیخود می‌کنی کالا جابجا می‌کنی! کواکبیان با بیان اینکه ضرورت دارد با قاچاق کالا و ارز به صورت جدی مبارزه شود، اظهار کرد: ما متأسفانه سرمنشأهای اصلی قاچاق را فراموش می‌کنیم و با افراد جزئی در این موضوع برخورد می‌شود.

۱۴:۳۸ ۳ خرداد ۹۷

قيمت فروش سکه و طلا در بازار ايران

 

قیمت روز سکه و قیمت دلار 23 خرداد,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

 

۱۱:۲۷ ۳ خرداد ۹۷

دادستان تهران: آیا مردم واقعا مستحق این همه گرانی در حوزه ارز، سکه و خودرو هستند؟

دادستان عمومی و انقلاب تهران با انتقاد شدید از مسئولان گفت: استاندارد، تعزیرات، اتحادیه ها و وزارت صنعت و ده ها دستگاه دیگر وجود دارند اما چرا باید شاهد این همه گرانی باشیم؟آیا مردم واقعا مستحق این همه گرانی در حوزه ارز، سکه و خودرو هستند؟ دادستان تهران افزود : اگر سازمان ها و دستگاهها به وظایف خود عمل می کردند اکنون شاهد این همه نابسامانی در بهداشت، گرانی، تغییر روزانه قیمت ها و احتکار نبودیم. جعفری دولت آبادی گفت: استاندارد، تعزیرات، اتحادیه ها و وزارت صنعت، معدن و تجارت و ده ها دستگاه دیگر وجود دارند اما چرا باید شاهد این همه گرانی باشیم؟ دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: الان فریاد مردم از گرانی ها ، چندنرخی بودن و عرضه کالاهای معیوب به آسمان است و ما از همه اتحادیه ها و اصناف انتظار داریم که متخلفان را با محرومیت روبرو کنند چرا که برخی محرومیت ها از حبس هم بدتر است.

۱۱:۰۰ ۳ خرداد ۹۷

قدرت خرید مردم ۸۰ درصد کاهش یافت

دکتر وحید شقاقی اظهار کرد: ارز یکی از مهمترین متغیرهای هر اقتصادی است؛ این متغیر در حدی اهمیت دارد که می‌توان با ایجاد بحران ارزی یک کشور را به طور نامحسوس و حتی مخرب‌تر از جنگ نظامی نابود کرد. در جنگ نظامی مردم حضور دشمن را می‌بینند اما در جنگ ارزی دشمن به صورت چراغ خاموش و بدون اینکه مردم متوجه شوند می‌تواند یک کشور را ساقط و نظام اقتصادی را تغییر دهد؛ این موضوع اهمیت ارز در اقتصاد را نشان می‌دهد. وی در خصوص وضعیتی که این روزها در متغیر ارزی کشور وجود دارد توضیح داد: کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی چون دلار و یورو، هم نتیجه سیاست‌های بین‌المللی و فراملی است و هم از عوامل درونی ناشی می‌شود. این استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه اقتصاد ما از گذشته در برابر این مساله ضربه‌پذیر و شکننده بوده است خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران در سال ۹۱ با یک جنگ ارزی شدید مواجه شد و پس از فشار بر منابع ارزی، قیمت دلار از ۱۱۰۰ تومان به ۳۷۰۰ تومان افزایش پیدا کرد. شقاقی افزود: در نتیجه این وضعیت تورم به بالای ۳۵ درصد رسید؛ قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرد و رشد اقتصادی کشور منفی ۶.۸ درصد شد؛ تبعات آن وضعیت هنوز هم ادامه دارد طوری که قدرت خرید مردم به قدرت خرید سال ۹۰ نرسیده و در روزهای اخیر حتی دوباره رو به کاهش گذاشته است.

۱۰:۰۳ ۳ خرداد ۹۷

نرخ ارز رسمی/ دلار به ۴۲۲۷ تومان رسید (چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷)

از ۳۹ ارز ارائه شده از سوی بانک مرکزی ۱۷ ارز با افت قیمت کار خود را آغاز کرد. برای دیدن نرخ سایر ارزها کلیک کنید.

۰۸:۰۰ ۳ خرداد ۹۷

افزایش قیمت خودرو رسمی شد

آنها که بازار خودرو را مشتاقانه دنبال می‌کنند می‌دانند که قیمت خودروها در ایران یک سالی هست تخته‌گاز می‌تازد، اما رسیدن موج گرانی‌ها به خودروهای ارزان‌تر در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه قیمت خودرو را به سوژه گفت‌وگوهای روزمره ایرانی‌ها تبدیل کرده است. موجی که در روزهای اخیر...کلیک کنید.

 

  • 19
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 24 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
فروش سکه فقط بادلار تعادل برقرار میشود
  • 0
  • 0
فروش سکه فقط بادلار ...
عالی
  • 0
  • 0
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید