جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۶۰

دلایل ایجاد پوست چرب و بهترین ماسک های خانگی برای درمان آن

بهترین ماسک برای پوست چرب,نشانه های پوست های چرب,پوست چربپوست چرب، هیچ موقع به مرطوب کننده نیاز ندارد و بعد از پاک سازی کامل، خشک می‏ شود
چرب بودن پوست برای سلامت امری ضروری تلقی میشود ولی چربی بیش از اندازه سبب میشود که پوستتان آسیب ببیند و در زیبایی هر فردی تاثیرگذار است. درصورت چرب بودن بیش از حد پوستتان، ممکن است عوارض جانبی دیگری برایتان رخ دهد.

پوست چرب

غدد چربی در زیر هر یک از منافذ پوست انسان وجود دارد که به آن غدد سباسه میگویند. وظیفه ی این غدد، تولید نوعی چربی به نام سبوم یا همان چربی طبیعی پوست می باشد. این چربی ها مانع از خشک شدن پوست میشود و به مرطوب ماندن آن کمک میکند. البته غدد سباسه در بعضی از افراد، بیش از اندازه روغن سبوم تولید می کند که در این موقعیت، شخص پوست چرب دارد یا پوستش چرب شده است.

دلایل ایجاد پوست چرب

پوست افراد به دلایل مختلفی چرب میشود که از این دلایل می توان به تغییرات هورمونی، محیط، مواد آرایشی نامناسب، ژن و … اشاره کرد. از این جهت با شناسایی دلایل چرب شدن پوست می توانید آن را درمان کنید. پوست شما بخاطر تولید بیش از حد چربی غدد چربی زیر پوست، چرب میشود ولی در هر شخصی دلیل این افزایش چربی متفاوت است. در دادامه با این دلایل اشنا شوید:

> ژنتیک:

اگر پوست یکی از والدینتان، چرب باشد؛ به این ترتیب شما پوست چربتان را از او به ارث برده اید. گاهی وقت ها داشتن پوست چرب به خاطر دلایل ژنیست، چون وجود غدد چربی بزرگ از ویژگی های ارثی به شمار می رود.

پوست چرب صورت,ماسک برای پوست چرب,درمان پوست چربتغییرات هورمونی با پوست چرب رابطه ای مستقیم دارد

> محیط:

رطوبت و هوای گرم در تحریک ترشح روغن سبوم مؤثر است و باعث چرب شدن پوستتان میشود. جالب است بدانید که هوای خشک و سرد در طرف مقابل میتواند کارکرد غدد سباسه را دچار تداخل کند و پوستتان خشک شود. بدین ترتیب، اگر در صورت زندگی در محیط گرم و مرطوب، باید بیش از دیگران به مراقبت از پوست چربتان اهمیت دهید.

> دارو:

یکی از دیگر عوامل مؤثر در چرب شدن پوست، استفاده از داروهای ضد بارداری و داروهای هورمونی به خصوص استروئیدها می باشد. همینطور یکی دیگر از عوارض جانبی بعضی داروها، کم شدن آب بدن میباشد که در اثر آن چربی اضافی در سطح پوست جمع شود.

> استفاده از اسکراب های خشن:

یکی از راههای لایه برداری پوست، استفاده از اسکراب هاست اما فراموش نکنید که استفاده از اسکراب های خشن برای پوست چرب سبب میشود که پوستتان خشک شود و در نتیجه چربی پوستتان بیشتر میشود. اگر قصد دارید از اسکراب استفاده کنید باید در هفته ۱ بار از آن استفاده نمایید.

> شست و شوی بیش از حد:

شست و شوی زیاد پوست چرب با محصولات شوینده قوی میتواند بسیار مضر باشد. این کار نه تنها برای مراقبت از پوست چرب یک روش مناسب نیست بلکه موجب تشدید این شرایط میشود. محصولات شوینده قوی یا شستن بیش از اندازه تأثير به سزایی در خشکی پوست دارند و همین مسأله باعث تحریک غدد سباسه برای ترشح بیشتر سبوم میشود.

> لوازم آرایشی:

استفاده از مواد آرایشی دارای کیفیت بالا و متناسب با پوست شما اهمیت بسیاری دارد، به این ترتیب باید از مواد آرایشی مناسب استفاده کنید. چنانچه از کرم پوست خشک برای پوست ترکیبی خود استفاده کنید و یا از کرم پوست چرب برای پوست خشک استفاده کنید ممکن است که تغییراتی در سطح تعادل پوست شما بوجود آید و پوستتان چرب شود. همچنین اگر مواد آرایشی شما فاقد کیفیت باشد باعث ایجاد خشکی و یا آسیب به بافت پوستتان میشوند و همین موارد باعث میشود که غدد چربی شما تحریک شود.

> کم نوشیدن آب:

کم نوشیدن آب، بزرگ ترين اشتباهیست که ممکن است به آن مرتکب شویم. زمان مواجه شدن بدن با کم آبی ، پیام هایی را به اندام های بدنتان ارسال می کند که یکی از این پیام ها به غدد چربی زیر پوست ارسال میشود و درنتیجه چربی پوست تولید می شود تا سطح پوستتان مرطوب شود.

دلایل ایجاد پوست چرب,صابون برای پوست چرب,پوست چرب صورتمنافذ بزرگ در بین افراد دارای پوست چرب یک ضعف رایج به شمار میرود

> تغییرات هورمونی:

تغییرات هورمونی با پوست چرب رابطه ای مستقیم دارد. آندروژن ها به هورمون هایی گفته میشود که وظیفه دارند روغن چربی پوست را تولید کنند و در بعضی مواقع با اختلالاتی رو به رو میشوند که در تولید بیشتر چربی پوست مؤثر است. این تغییرات ممکن است در دوران بلوغ، بارداری، قاعدگی و یائسگی رخ دهد. استرس و بعضی بیماریها نیز باعث میشود که این هورمون افزایش یابد.

> داشتن بیماری آکنه مزمن:

در صورتیکه به بیماری آکنه مزمن مبتلا شده اید بی تردید غدد چربی زیر پوستتان تغییراتی کرده است و در نتیجه پوستتان چربی تولید میکند.

> تغذیه نامناسب:

 اگر بیش از اندازه از لبنیات، شکر و انواع کربوهیدرات ها استفاده کنید، ترشح سبوم تحریک میشود و سرانجام پوستتان چرب میشود.

> بیش از حد آرایش کردن:

 افراط در هر کاری خوب نیست و آرایش کردن نیز از این مسأله مستثنا نیست. یعنی افراط در آرایش پوست باعث میشود که منافذ پوستتان بسته شود و از این طریق غدد چربی فکر می کنند که پوستتان خشک است و به همین خاطر شروع به تولید چربی می کنند.

نشانه های پوست های چرب

>> اگر پوست خود را بیش از دو مرتبه در روز بشویید، پوستتان چرب میشود.

>> پوستی که خیلی چرب شود، هیچوقت خشک نمی‏ شود و چه در تابستان و چه در فصل زمستان چرب است.

>> پوست چرب، هیچ موقع به مرطوب کننده نیاز ندارد و بعد از پاک سازی کامل، خشک می‏ شود.

بهترین ماسک برای پوست چرب,نشانه های پوست های چرب,پوست چربباید روزانه مقدار زیادی آب، برای مرطوب نگه داشتن پوست چرب بنوشید

>> پوستی که چرب باشد، همیشه براق بنظر می‏رسد و معمولاً منافذ آن بسیار بزرگ است. درصورت مستعد جوش بودن این نوع پوست، در تمام طول سال یکسان است.

>> پوست چرب دارای منافذ زیادی میباشد ( مانند پوست پرتقال).

>> فردی که پوست چرب دارد، با زدن مرطوب کننده بر پوست خود حس سنگینی می ‏کند.

>> پوست های چرب به راحتی مستعد جوش، دانه‏ های سرسیاه و لکه ‏های سیاه هستند.

ماسک خانگی صورت برای پوست چرب

منافذ بزرگ در بین افراد دارای پوست چرب یک ضعف رایج به شمار میرود و باعث میشود که پوستتان لایه لایه شود.

>> نمک دریایی :

نمک دریایی، بهترین روش درمان برای از بین بردن چربی زیاد پوست است که نباید در هفته بیش از یکبار از آن استفاده کنید. به این ترتیب، یک قاشق چایخوری نمک دریایی را با مقداری آب ترکیب کنید و بر روی پوستتان بزنید و بعد ازگذشذ ۱۰ دقیقه با آب گرم شستشو دهید.

>> ماست:

برای رفع چربی پوست توصیه میشود که یک قاشق غذاخوری عسل و ماست و جو دو سر را با هم به خوبی ترکیب کنید و پس از ایجاد یک مخلوط غلیظ، بمدت ۵ الی ۱۰ دقیقه روی پوستتان بماند و پس از آن با آب گرم بشویید.

>> برنج آسیاب شده با عسل و عصاره ی زنجبیل:

زنجبیل موجب کاهش ترشح چربی پوست میشود و در نابودی باکتری های روی پوست مؤثر است. این اسکراب پوست صورتتان به سرعت درخشان شود.برای درست کردن این ماسک، ابتدا مقداری برنج خشک را آسیاب کنید و پودری تقریباً دانه درشت تهیه کنید. دو قاشق چای خوری عسل را بهمراه ۱۰ تا ۱۲ قطره عصاره ی زنجبیل، به آن اضافه کنید. سپس به آرامی این مخلوط را با انگشتان خیس روی پوست بمالید. بعد از گذشت ۲۰ دقیقه، آنرا بشویید و به آرامی پوستتان را خشک کنید.

>> ماسک گل رس:

اگر از ماسک های گل رس، بمدت یک یا دو بار در هفته، استفاده کنید موجب جذب چربی اضافی پوستتان میشود و در نتیجه ضایعات پوستی و آلودگی های روی پوست را از بین می برد. در عین حال، خاک رس، مواد معدنی را به پوست پس می دهد و برای درخشان شدن پوست مناسب است. برای درست کردن این ماسک، ۲ قاشق غذاخوری، یک قاشق غذاخوری خاک رس و چند قطره آب لیمو را با هم ترکیب کنید و بر روی پوستتان اعمال کنید و پس از ۱۰ دقیقه که خشک شد، آن را با آب سرد بشویید.

,صابون برای پوست چرب,پوست چرب صورت,ماسک برای پوست چرب

>> پوست پرتقال و شیر:

براساس مطالعات، پوست پرتقال و شیر به عنوان یک اسکراب خانگی برای پوست های چرب مناسب است. بعد از این که پوست پرتقال را کندید، آنرا در آفتاب خشک کنید. پس از خشک شدن پوست پرتقال، کمی آنرا آسیاب کنید و در یک ظرف دَردار پودر دانه درشت حاصل را بریزید تا هوا در آن نفوذ نکند. برای تهیه ی این اسکراب، یک قاشق غذاخوری از پودر پوست پرتقال را با یک قاشق غذاخوری شیر مخلوط و به شکل خمیری روان درست کنید و بعد از آن روی پوستتان قرار دهید. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه صوتتان را ماساژ دهید و با آب، آن را بشویید.

انتخاب مرطوب کنندۀ مناسب با پوست چرب

 بعد از این که صورتتان را با پاک کننده مناسب شستشو دادید و آن را خشک کردید، می توانید از مرطوب کننده استفاده کنید. اغلب مرطوب کننده ها به شکل لوسیون، روغن و کرم موجود هستند. مانند پاک کننده های صورت، مرطوب کننده ای که با نوع پوست شما مناسب است را بخرید، به علت این که بعد از مدتی میفهمید که آیا مرطوب کننده ی مورد استفاده ی شما نیازهای پوستتان را برطرف می کند یا نه. در صورت مناسب نبودن مرطوب کننده برای پوست تان، پس از اینکه مصرف کردید، احساس خشکی نامطلوب از بین نمی رود و یا این که پوست تان دچار سوزش می شود. بنابراین از کرم مرطوب کننده پوست چربی استفاده کنید که فاقد چربی و حاوی اسید هیالورونیک و گلیسرین باشد.

جلوگیری از مشکلات پوست چرب

در ادامه شما را با راهکارهایی برای پیشگیری از پوست چرب آشنا میکنیم:

* باید روزانه مقدار زیادی آب، برای مرطوب نگه داشتن پوستتان بنوشید.

* موهایتان را از چهره خود دور نگه دارید به علت این که خاک و روغن حاصل از آن در چرب شدن پوستتان مؤثر است.

* روزانه چهره ی خود را دو مرتبه با یک پاک کننده ملایم و آب شستشو دهید.

* برای پیشگیری از پوست چرب، از دست زدن به پوستتان بپرهیزید.

* از کرم ضدآفتاب مناسب پوست چرب استفاده کنید.

* پیش از این که بخوابید آرایشتان را پاک کنید.

* روزانه برای پاک سازی پوستتان از تونر بدون الکل استفاده کنید.

* برای پیشگیری از پوست چرب، از مواد آرایشی مبتنی بر آب استفاده کنید.

* از خوردن غذاهای چرب زیاد برای سلامت پوستتان بپرهیزید.

پاکسازی پوست چرب,دلایل ایجاد پوست چرب,صابون برای پوست چربشست و شوی زیاد پوست چرب با محصولات شوینده قوی میتواند بسیار مضر باشد

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 15
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
ویژه سرپوش