شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۷۴

آشنایی با انواع، مزایا و معایب بریج دندان (پل دندان)

نحوه ی گذاشتن بریج دندان,بریج دندان,درمانهای زیبایی دندانبریج دندان یکی از درمان‌های زیبایی دندان است که فواصل بین دندان‌ها را برطرف می‌کند
افراد معمولا با از دست دادن دندان هایشان حس ناخوش‌آیندی دارند. امروزه از روش های مختلف دندانپزشکی زیبایی میتوان با توجه به پیشرفت علم برای رفع این مشکل استفاده کرد که بریج یا پل دندان، یکی از این روشها می باشد.

بریج دندان - پل دندان

یکی از درمانهای زیبایی دندان که وجود فواصل بین دندان ها را بطور موفقیت آمیز و مؤثری برطرف می کند، بریج دندان نام دارد. در واقع بریج یا پل دندانی با توجه به اسمش به صورت یک پل می باشد که موجب وصل کردن دو سر یک فاصله بین دندان ها میشود، دو روکش دندانی در دو طرف این پل قرار گرفته است. در واقع ما برای پر کردن جای دندان از دست رفته بر روی دندان های دو طرف آن روکش قرار می دهیم و یک دندان مصنوعی در میان این دو روکش قرار دارد که به روکش ها وصل میشود. دندان مصنوعی با حمایت روکش های دو طرفش بطور محکم در سر جایش قرار می گیرد.

روکش های دندانی این قابلیت را دارند که بطور کامل، دندانها را مثل یک کلاهی بپوشانند و دندان از دست رفته در میان این دو روکش نیز جایگزین می شود و بنابراین ظاهر دندان های شما با کمک بریج دندان، کاملاً به حالت اولیه باز می گردد. پس از دست رفتن یکی از دندان ها، صورت شخص، حالت فرورفته ای پیدا می کند که از نظر ظاهری، خوشایند نیست. دندانپزشک با استفاده از بریج های دندانی، این مشکل را برطرف می کند و دندانهای مصنوعی جایگزینی را درست می کند که جنس آنها از سرامیک، طلا یا دیگر آلیاژهای پایه( یا ترکیبی از این مواد) می باشد.

چه کسانی به بریج دندان نیاز دارند؟

افرادی که ۱ تا ۳ دندان متوالیشان، افتاده است میتوانند از بریج های دندانی استفاده کنند. کاربرد پل های دندان در زمانیست که دندان خود را کشیده باشید یا افتاده باشد. پوسیدگی دندان ، بیماری لثه و آسیب دیدگی از شایع ترین دلایل از دست دادن دندان ها به شمار می رود. گاهی اوقات این احتمال وجود دارد که به دلیل بیماری مادرزادی، بدون دندان متولد شده باشید. بهتر است بدانید که برای تهیه ی یک پل دندان، در دو طرف دندان های افتاده ی خود به دندان های سالم نیاز دارید.

همه چیز درباره بریج دندان,ماندگاری بریج های دندان,انواع بریج دنداندندانپزشک بهترین نوع بریج دندان را با توجه به شرایط تعیین می‌کند

شایع ترین مشکلات در زمان استفاده از بریج

در بعضی از موارد، پس از اینکه مراحل پل دندان تمام شد؛ ممکن است بیمار با مشکلاتی روبرو شود که برای رفع این مشکل میتوان بهداشت دهان و دندان را رعایت کرد. در ادامه با بعضی از مشکلات شایع بریج دندان آشنا شوید:

- شل شدن برج دندانی

- درد ناشی از نصب بریج

- حساسیت دندان ها یا لثه ها

- گاز گرفتن زبان و لثه

- شکستن بریج دندانی

- مشکل قرار گرفتن صحیح بریج

- جدا شدن پل دندان

- احساس مزه بد به خاطر پوسیدگی دندان ها و باقی ماندن غذا در زیر روکش

انواع بریج دندان

انتخاب بریج دندان مناسب به عوامل مهمی بستگی دارد که از آنها میتوان به محل دندان از دست رفته، سلامت عمومی دهان و دندان ها و وضعیت دندان های کنار فضای خالی اشاره کرد. دندانپزشک باتوجه به شرایط بیمار، بهترین نوع بریج را تعيين می کند.

> بریج سنتی:

جنس بریج سنتی که به چند تاج، متصل شده از دندان مصنوعی است. تاج دندان به قسمت ثابتی گفته میشود که موجب کاور و پوشش دندان به یک قسمت که شبیه کلاه دندانی است، میشود. نحوه ی قرارگیری تاج بر روی دندان بگونه ایست که دو طرف کلاه می باشد و به حمایت از دندان مصنوعی می پردازد.

> بریج مریلند:

دندان مصنوعی در بریج مریلند توسط ضمائم سرامیکی یا فلزی کوچک از هر دو طرف به دندان های طبیعی متصل می شود، که به بال شباهت دارند. نام دیگر بریج های مریلند، بریج متصل شده رزین می باشد. کاربرد این بریج ها برای دندان های جلویی، بیشتر است چون که شکل ظاهریشان به دندان شباهت دارد.

> بریج معلق:

نحوه ی وصل کردن بریج معلق بگونه ایست که یک طرف دندان از دست رفته متصل میشود و متشکل از یک یا چند تاج می باشد، این نوع بریج برای دندان های از دست رفته ای کاربرد دارد که این دندان ها در یک سمتش حضور دارند.

> بریج های دندان با حمایت ایمپلنت:

آخرین نوآوری که در حوزه بریج دندان به وجود آمد، این بود که از ایمپلنت برای نگه داشتن بریج در محل استفاده می شد. نحوه ی وصل کردن این نوع بریج به دندان های مجاور با استفاده از لبه( به جای روکش) می باشد. یکی از قابلیت لبه ها اینست که هم رنگ دندان هاست و به سطوح پشتی دندان های کناری با استفاده از سیمان می چسبند. دندانپزشک بمنظور ایجاد فضای کافی برای چسباندن لبه ها، بخش اندکی از سطوح پشتی دندان را جدا می کند. صرفا در شرایط خاصی از بریج مریلند استفاده میشود؛ به همین دلیل توصیه میشود که برای دندان های اسیاب، بخاطر قرار گرفتن در معرض نیروهای جویده ی شدید، جایگزین نشود.

مراحل و نحوه ی گذاشتن بریج دندان

* دندانپزشک شما در صورت سالم بودن دندان های موجود در هر دو طرف فضای خالی، نسبت به آماده کردن این دندان ها برای گذاشتن روکش اقدام می کند ولی اگر دندان سالم ندارید و یا دندان هایی که دارید، بریج دندانی را حمایت نمیکند؛ در چنین شرایطی ایمپلمنت هایی در لثه ی شما از طریق جراحی کاشته میشوند تا آنها بتوانند از بریج حمایت کنند.

همه چیز درباره بریج دندان,ماندگاری بریج های دندان,انواع بریج دندانبریج دندان به صورت یک پل است که دو سر یک فاصله بین دندان‌ها را به هم وصل می‌کند

* ایمپلنت ها که از تیتانیوم ساخته شده اند، بعنوان یک نوع ریشه ی مصنوعی محسوب میشوند که در استخوان فک بمنظور جایگزینی ریشه های طبیعی دندان ها قرار می گیرند. ایمپلنت های کاشته شده برای اتصال بریج دندانی مانند یک کارگاه ثابت عمل می کند.

* دندانپزشک در این مرحله، قالبی از دندان هایتان تهیه می کند و برای تهیه ی دندان مصنوعی و دو روکش دندانی از این قالب استفاده می شود. بریج دندانی درواقع همان روکش ها و دندان های مصنوعی هستند.

* دندانپزشک شما تا زمان آماده شدن بریج دندانی، یک روکش یا بریج موقتی بر روی دندان هایتان قرار می دهد تا از این طریق باعث مراقبت از دندان های تراشیده شده و لثه هایتان شود.

* در جلسه ی دوم که به دندانپزشک مراجعه می کنید؛ پس از برداشتن بریج دندان موقت، بریج دندانی را بر روی دندان هایتان می چسباند که از روی قالب دندان هایتان درست کرده است. نحوه ی چسباندن روکش های دندانی در دو طرف بریج به اینصورتست که یا بر روی دندان های خودتان و یا بر روی ایمپلنت های دندانی قرار گرفته در دو طرف فضای خالی می چسبانند.

شرایط بیمار پس از بریج دندان

بیمار بلافاصله بعد از کار گذاشتن بریج دندان نباید غذا بخورد؛ یعنی مجاز به خوردن غذاهای سفت یا موادغذایی که باید زیاد جویدن شوند، نیست و اگر چنین غذاهایی را مصرف کند، بریج در دهان وی شل میشود. گاهی اوقات بیمار، بعداز کار گذاشتن بریج در هنگام قرار گرفتن موادغذایی یا نوشیدنی های بسیار گرم یا بسیار سرد با مقداری ناراحتی و حساسیت دندان روبرو می شود حتی امکان دارد که در چنین شرایطی در محل بریج دندانش احساس درد داشته باشد. در هر صورت، علائم بیمار پس از چند هفته از درمان برطرف میشوند.

مدت بهبودی ایمپلنت دندان

مدت زمان بهبودی بیمار، بعد از قرار دادن بریج دندان در دهانش کوتاه است و ناراحتی ناشی از آن بسیار جزیی است. اکثر اوقات ایمپلنت ها به دوره ی بهبودی بیشتری نیاز دارند و شرایط دندان هر شخصی برای ایجاد پیوند استخوان، متفاوت است. با این حال، مدت بهبودی ایمپلنت در ساده ترین موارد، بمدت ۱ ماه می باشد. از سوی دیگر، مدت بهبودی روش سنتی پل دندان در کوتاه ترین زمان، ۲ یا ۳ هفته می باشد.

مراقبت از پل دندان

>> بیمار پس از کار گذاشتن بریج دندان، باید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشد و در رژیم غذایی خود به مقدار زیادی میوه، سبزیجات و فیبر را جای دهد و باید بداند که در این دوره مجاز به مصرف غذاهای جویدنی مانند برخی گوشت ها نیست.

>> پس از بریج دندان  باید در هر روز، دو بار مسواک بزنید و از نخ دندان، روزانه استفاده کنید. با استفاده از یک متخصص دندانپزشک، نحوه ی صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را یاد بگیرید. درواقع نخ دندان، قابلیت حرکت نخ را بین پل و لثه ی شما فراهم میکند.

>> موفقیت پل دندان به عواملی بستگی دارد که از آنها میتوان به سلامت و استحکام دندان های باقیمانده اشاره کرد. بریج دندان این قابلیت را دارد که از پوسیدگی دندان و بیماری لثه که در اثر دندان های افتاده اتفاق می افتد، جلوگیری میکند.

>> بیمار برای مراقبت درست از دندان و لثه، پس از بریج دندان باید نظافت حرفه ای را مرتبا انجام دهد. اگر بیمار بطور منظم به یک دندانپزشک مراجعه کند؛ در اینصورت دندانپزشک میتواند در مراحل اولیه، مشکلات بیمار را تشخیص دهد و آنها را درمان کند.

ماندگاری بریج های دندان

مدت زمان ماندگاری بریج های دندانی معمولا بین ۵ تا ۷ سال و یا حتی بیشتر است. در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان توسط بیماری که بریج دندان انجام داده، یعنی اگر این بیمار برای سفید کردن و جرم گیری دندان و معاینه بطور منظم نزد دندانپزشک برود مدت ماندگاری بریج ثابت بیمار تا ۱۰ سال می باشد.

انواع بریج دندان,بریج دندان چیست,معایب بریج دندانقیمت بریج دندان به نوع بریج و میزان پیچیدگی درمان توسط دندانپزشک بستگی دارد

قیمت بریج دندان

با توجه به عواملی همچون نوع بریج و میزان پیچیدگی درمان توسط دندانپزشک، قیمت بریج دندان توسط کلینیک، تعیین و گرفته می شود. گران بودن هزینه های بریج دندان، در صورت درنظر گرفتن هزینه ی مواد استفاده شده در بریج، هزینه ی تولید بریج و هزینه ی ساخت توسط تکنسین ماهر، اصلا حیرت آور نیست.

مزایای بریج دندان

گاهی اوقات بخاطر نداشتن دندان، استخوان های فک، تحلیل می رود که بروز چنین اتفاقی به دندان های مجاور هم آسیب می رساند. پل دندانی این مزیت را دارد که فضای خالی دندان های از دست رفته را برای شما پر میکند. در ادامه این مزایا عبارتند از:

- بازیابی ظاهر طبیعی لبخند

- افزایش توانایی جویدن و تکلم

- بایت سالم و درست

- پیشگیری از جابه جا شدن دندان های مجاور

- روشی دائمی برای جایگزینی دندان های افتاده

- روشی سریع و کم تهاجمی

- بازیابی قدرت و دوام دندان

- بهبود بهداشت عمومی دهان و دندان

معایب احتمالی بریج دندان

بریج دندان علاوه بر مزایایی که دارد از معایبی نیز برخوردارست که در ادامه با آنها آشنا میشوید:

* نگهداری:

یکی از معایب بریج دندان اینست که نیازمند مراقبت و نگهداری اضافه نظیر تمیز کردن زیر پونتیک می باشد. بیماران پس از کار گذاشتن بریج های ثابت هم چنان باید برای به دندانپزشک به منظور انجام معاینات منظم مراجعه کنند تا از یکپارچگی ساختار بریج خود اطمینان حاصل کنند و از این طریق، وضعیت دندان های تکیه گاهشان بررسی شوند.

* دوام:

با این که بریج های ثابت، دوام بیشتری در مقایسه با دندان های مصنوعی دارند، ولی باید از آنها به دقت نگهداری شود. این نکته را در نظر داشته باشید که از جویدن موادغذایی بسیار سخت، چسبنده یا ترد توسط بریج باید بپرهیزید. با گذشت زمان، ترمیم یا تعویض بریج ها گران می شود.

* تاثیر دندان هایی مجاور بریج:

آماده سازی دندان به این معنیست که آن را تراش میدهند که انجام چنین کاری، اثراتی بر ساختار و سلامت کلی دندان دارد و درد و ناراحتی را به وجود می آورد. این امر احتمال دارد که مشکلاتی را برای آن دندان ها به وجود آورد.

مقایسه ی ایمپلنت و بریج دندان

دندان های پروتز در ایمپلنت، پیچ های فلزی دارند که به داخل استخوان های فک با انجام عمل جراحی فرو می روند. این کار علاوه بر داشتن درد زیاد، نیازمند یک پروسه شش ماهه، زمان می باشد ولی نتیجه کار از استحکام بیشتری برخوردار است و تقریباً دوام آن به صورت همیشگی است.

درمانهای زیبایی دندان,قیمت بریج دندان,همه چیز درباره بریج دندانبیمار می‌بایست از خوردن غذا بلافاصله پس از کار گذاشتن بریج دندان خودداری کند

اصولا مدت زمان کاشت دندان به روش بریج، دو جلسه است. در جلسه ول، دندانها را پس از تراش دادن، قالب گیری می کنند و در جلسه ی دوم پل دندانی را در دهان وصل می کنند. از این رو میتوان فهمید که بیمار با انجام بریج دندان، بسیار سریعتر از ایمپلنت به نتیجه می رسد. درواقع در روش بریج دندان، شما درد و ناراحتی خاصی را حس نمی کنید.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 10
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه وصال شیرازی,پایان عمر وصال شیرازی,بیوگرافی وصال شیرازی زندگینامه وصال شیرازی یکی از شاعران دوره ی قاجار

زاده:۱۱۹۷( قمری)

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر و خوش نویس

آرامگاه:شاهچراغ

ادامه
تهمورث،زندگینامه تهمورث،طهمورث زندگینامه تهمورث، سومین پادشاه پیشدادی

لقب:زیناوند، دیوبند

فرزند:جمشید

تبار:کیومرثیان

نام پدر:هوشنگ

منصب:پادشاهی

ادامه
بردیا سعادت,بیوگرافی بردیا سعادت,زندگینامه بردیا سعادت بیوگرافی بردیا سعادت بازیکن پشت خط زن والیبال (+ تصاویر)

نام و نام خانوادگی:بردیا سعادت

تاریخ تولد:۲۱ مرداد سال ۱۳۸۱

زادگاه:نورآباد ممسنی- استان فارس

سمت:بازیکن والیبال

پست:خط زن

قد:۲۰۷ سانتی متر

ادامه
بیوگرافی علی لهراسبی,عکس علی لهراسبی,آلبوم جدید علی لهراسبی بیوگرافی علی لهراسبی خواننده موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام خانوادگی:لهراسبی

متولد:۲۰ فروردین ۱۳۵۵

زادگاه:تهران

سبک موسیقی:پاپ

ملیت:ایرانی

ادامه
پل رومر,بیوگرافی پل رومر,پل رومر کیست زندگینامه پل رومر اقتصاددان آمریکایی (+ تصاویر)

نام خانوادگی:رومر

زاده:۷ نوامبر ۱۹۵۵

زادگاه:دنور, کلرادو, ایالات متحده

ملیت:آمریکایی

پیشه:اقتصاد دان آمریکایی

ادامه
جوانی حسین پاکدل,زندگی نامه حسین پاکدل,حسین پاکدل بیوگرافی حسین پاکدل نمایشنامه نویس و کارگردان (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۷ دی ۱۳۳۸

محل تولد:اصفهان

همسر:عاطفه رضوی

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:نمایشنامه نویس، کارگردان و مجری

ادامه
اشعاری از آذر بیگدلی,سبک ادبی آذر بیگدلی,لقب آذر بیگدلی زندگینامه آذر بیگدلی، نویسنده‌ و شاعر دوره ی ‌افشاریه و زندیه‌

زاده:۱۱۳۴( قمری)

زادگاه:اصفهان

لقب:آذر

پیشه:شاعر، تذکره نویس و ادیب

ملیت:ایرانی

درگذشت:۱۱۹۵( قمری)

ادامه
حضرت مريم,زندگینامه حضرت مريم,بیوگرافی حضرت مريم زندگينامه حضرت مريم (س) و بارداری او

پدر: عمران

لقب:مریم مقدس، مریم باکره، مادر عیسی مسیح

زادگاه:ناصره

فرزند: حضرت عیسی (ع)

روز مقدس:۲۵ مارس مسیحیان - ۱۵ اوت (کاتولیک)

۱۵ اوت مسیحیان - ۲۲ اوت (ارتودوکس)

ادامه
جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون بیوگرافی جیمز واتسون متخصص آمریکایی در علم ژنتیک (+ تصاویر)

زاده:۶ آوریل ۱۹۲۸

زادگاه:شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه شیکاگو، دانشگاه ایندیانا

همسر:الیزابت واتسون

ادامه
ویژه سرپوش