یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۲۸

خواص قهوه برای انواع بیماریها چیست؟

خواص قهوه,خواص قهوه برای پوست,خواص قهوه برای پوکی استخوانخواص قهوه بسیار زیاد و این نوشیدنی، بسیار مغذی است
یکی از نوشیدنی هایی که در جوامع مختلف استفاده می شود، قهوه نام دارد. ولی میزان مصرف آن در کشورها و جوامع مختلف تفاوت معنی داری دارد. عده ای برای سلامتی خود، مصرف قهوه را مضر می دانند، ولی مثل بسیاری از خوراکی های دیگر این نوشیدنی طبیعی نیز خواصی دارد. خواص قهوه در بین مردم از موضوعات پرطرفدار به شمار میرود.

خواص قهوه

قهوه در سطح جهان بعنوان یکی از نوشیدنی های معتبر و پرمصرف است که خواص و فواید بسیاری دارد و در گذر زمان سبب شده تا جایگاه خود را در برنامه غذایی بسیاری از مردم جهان حفظ کند. با توجه با اینکه اکثر مردم به خواص قهوه یعنی نشاط آوری، افزایش تمرکز و هوشیاری توجه بیشتری دارند در نتیجه از فواید قهوه بر سلامتی بدن در دراز مدت بی اطلاع هستند، در ادامه به برخی از این خواص قهوه اشاره می کنیم:

> پیشگیری از بیماری‎های پارکینسون و آلزایمر یکی از خواص قهوه:

معروف ترین بیماری مخرب سیستم عصبی و یکی از دلایل اصلی زوال عقل، بیماری آلزایمر می باشد. یکی دیگر از خواص قهوه کمک به حافظه انسان است، طبق تحقیقات، افرادی که قهوه می‎نوشند احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در این افراد تا ۶۵ درصد  کم تر است. بعد از آلزایمر دومین بیماری که بيش ترین تخریب را به سیستم عصبی وارد می‎کند و علت آن مرگ نورون‎های تولیدکننده دوپامین در مغز است، پارکینسون نام دارد. افرادی که قهوه می‎نوشند خطر ابتلای این افراد به بیماری پارکینسون۳۲  تا ۶۰ درصد کمتر است. هر چه افراد قهوه را منظم تر مصرف کنند، میزان خطر کاهش پیدا می‎کند.  

مبارزه با افسردگی یکی از خواص قهوه,خواص قهوه,خواص قهوه در جوانسازی پوستاندام های بدن با کمک خواص قهوه می توانند فعالیت های بیشتری انجام دهند

> خواص قهوه برای خواب نامطلوب:

زیاده روی در مصرف کافئین سبب میشود سیستم عصبی مرکزی را تا حد چشمگیری تحریک کند. همینطور مقدار بالای کافئین در به خواب رفتن و کیفیت خواب، اثرات منفی دارد. هر فردی باید ساعت نوشیدن قهوه را متناسب با شرایط خواب خود تنظیم کند، ولی توصیه می شود بطور کلی برای این که از خواص قهوه بهره مند شوید ۴ تا ۶ ساعت قبل از به رخت خواب رفتن قهوه نوشیده نشود.

> بهبود عملکرد فیزیکی با مصرف قهوه:

درصورت تحریک سیستم عصبی توسط کافئین، سیگنال ها به بخش های دیگر بدن ارسال میشود. سپس به سلول های چربی پیام داده می شود که چربی بدن را تجزیه کند؛ مصرف‌کنندگان قهوه در کوتاه مدت میتوانند چربی ها را به طور خاص بسوزانند. براساس مطالعات، از خواص قهوه اینست که ۲۹ درصد چربی را در افراد لاغر و ۱۰% درافراد چاق را می سوزاند. زمانی که چربی در جریان خون ترشح می شود، اسیدهای چرب آزاد می شوند. سپس میتوانید بعنوان سوخت از آن ها استفاده کنید. قهوه میتواند با تغییر کم در انواع مختلفش، متابولیک را ۳ تا ۱۱ درصد افزایش دهد ولی از همه مهمتر ، کافئین باعث افزایش میزان آدرنالین در خون می شود. هدف از هورمون آدرنالین، آماده کردن بدن برای اعمال فشار فیزیکی شدید است. میتوانید با نوشیدن قهوه عملکرد فیزیکی خود را بهبود بخشید و دفعه بعد، پیش از این که به سالن ورزش بروید یک فنجان قهوه سیاه را امتحان کنید.

خواص قهوه تلخ برای دیابت,خواص قهوه برای افزایش چربی سوزی,خواص قهوهیکی از خواص قهوه اینست که می‌تواند DNA شما را نیز تقویت کند

> خواص قهوه برای پوکی استخوان:

افرادی که به میزان زیاد قهوه مصرف می کنند دچار افزایش دفع کلسیم از ادرار شده و دجار بیماری پوکی استخوان شوند. این مشکل علی الخصوص در مورد افردی که به اندازه کافی کلسیم را دریافت نمی کنند اهمیت بیشتری پیدا می کند.

> مبارزه با افسردگی یکی از خواص قهوه:

یک اختلال روانی جدی که سبب می شود کیفیت زندگی به میزان چشمگیری افت پیدا کند افسردگی نام دارد. متاسفانه این بیماری در جهان بسیار رایج شده است و در کشوری مانند آمريکا بیش از ۴ درصد از مردم به این بیماری مبتلا هستند. در صورتیکه شما هم در طول روز با خوردن یک یا دو لیوان قهوه احساس شادی بیشتری می کنید حتماً برای آن علتی وجود دارد ، طبق مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۳ نوشیدن قهوه باعث کاهش التهاب های عصبی و بهبود روند درمان افسردگی می شود. این بررسی روی هزاران زن و مرد انجام شده است و شما به آن میتوانید اعتماد کنید. روزانه به برنامه غذایی خود یک یا دو لیوان قهوه را اضافه کنید تا روزهای شادتر و به دور از افسردگی داشته باشید. به این ترتیب یکی از خواص قهوه اینست که انرژی لازم برای انجام کارهای روزانه را هم خواهید داشت. همینطور باتوجه به مطالعات انجام شده با مصرف کردن قهوه به صورت روزانه، خطر خودکشی تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می کند.

> کاهش خطر ابتلا به بیماری های کبدی از دیگر خواص قهوه:

کبد انسان یک عضو فوق‎العاده مهم است که صدها نقش متفاوت را در بدن او  ایفا می‎کند. کبد به مقدار بیش از حد جذب الکل و فروکتوز حساس است. سیروز  درواقع مرحله نهایی آسیب به کبد است و در نتیجه آن اکثر بخش‎های کبد به یک بافت اسکار تبدیل می‎شوند. از خواص قهوه اینست که افرادی که قهوه می‎نوشند تا ۸۴ درصد احتمال بروز سیروز را کم می‎کنند و آن‎هایی که روزانه ۴ یا بیش از ۴ فنجان قهوه می‎خورند نسبت به ابتلا به سیروز بيش ترین مقاومت را نشان می‎دهند. همینطور یک بیماری شایع است دومین بیماری سرطان که بيش ترین آمار مرگ و میر را بهمراه دارد سرطان کبد می باشد. افرادی که قهوه مصرف می‎کنند تا ۴۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری سرطان کبد قرار دارند.

خواص قهوه,خواص قهوه برای خواب نامطلوب,خواص قهوه در لاغریتاثیر خواص قهوه بر میزان ابتلا بر بیماری پارکینسون اشاره دارد

> خواص قهوه برای مو:

استفاده از قهوه طبق تحقیقات بعنوان منبع کافئین به آقایان کمک می کند تا رشد موی سریع تری داشته باشند. در واقع رشد فولیکول سبب می شود رشد تارهای مو افزایش یابد. مطالعه انجام شده نشان داد که یکی از خواص قهوه اینست که مصرف کردن روزانه دو فنجان آن، سبب افزایش رشد فولیکول تا ۴۶% و چرخه بقا مو تا ۳۷% میشود.

> کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست با مصرف قهوه:

شایع ترین شکل سرطان پوست ، سلول کارسینوما نام دارد. در واقع BCC شایع ترین شکل همه سرطان ها است. در عمیق ترین لایه پوست بیرونی سلول های کارسینوما قرار دارند. با این بیماری، آسیب هایی که در سلول ها رشد می کنند را خواهید دید. آنها شبیه زخمهای باز و یا لکه های قرمز هستند. هرچند این سرطان ها معمولاً تهدید کننده نیست، ولی میتواند باعث بد شکلی شود. از دیگر خواص قهوه، جلوگیری از ملانوماست که عامل اصلی مرگ سرطان پوست می باشد.

> خواص قهوه در جوانسازی پوست:

عامل اصلی قهوه، کافئین نام دارد که از آن برای درست کردن ماسک های صورت خانگی هم میتوان استفاده کرد. چرا‌که این کافئین سبب میشود گردش خون در زیر پوست صورت افزایش یابد و در نتیجه شادابی را بهمراه دارد. برای درست کردن ماسک صورت قهوه خانگی کمی روغن نارگیل را بهمراه پودر قهوه با هم ترکیب کنید و روی قسمت هایی از پوست که احساس می کنید طراوت خود را از دست داده است بکشید. پس از چند بار استفاده ی ماسک از خواص قهوه بر روی پوستتان بهره مند میشوید.

خواص قهوه تلخ,خواص قهوه,خواص قهوه برای موبسیاری از خواص قهوه مستقیما از کافئین موجود در آن سرچشمه می‌گیرد

> خواص قهوه برای افزایش چربی سوزی:

 از دیگر خواص قهوه می توان به افزایش چربی سوزی اشاره کرد. تقریباً در هر مکمل تجاری چربی سوزی، کافئین یافت می شود و دلیل خوبی هم دارد. این یکی از معدود مواد طبیعی است که باعث چربی سوزی میشود.  طبق مطالعات مختلف، کافئین میتواند سبب افزایش ۳ تا ۱۱ درصد میزان متابولیسم شما میشود. مطالعات دیگر نشان می دهد که کافئین میتواند بطور خاص باعث افزایش چربی سوزی تا ۱۰ درصد در افراد چاق و ۲۹ درصد در افراد لاغر شود. با این حال، امکان دارد با مصرف مداوم قهوه اثر چربی سوزی آن کاهش یافته و یا بطور کامل از بین برود. بدین ترتیب اگر به فکر تأثير لاغری بلند مدت هستید خیلی نمی توانید حساب ویژه ای روی قهوه باز کنید و باید رژیم غذایی صحیحی را در کنار نوشیدن آن  دنبال کنید.

> کاهش خطر سرطان روده بزرگ با مصرف قهوه:

حتی مصرف متعادل قهوه میتواند تا ۲۶% احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد. این خواص قهوه با مصرف بیشتر افزایش می یابد.

> خواص قهوه برای افزایش طول عمر:

روزانه از قهوه به جای چای استفاده کنید. در سال ۲۰۱۵ بر اساس مطالعات انجام شده مشخص شده که افراد مصرف کننده یک فنجان قهوه در مقایسه با افرادی که قهوه نمیخورند، ۱۲ درصد کم تر در معرض مرگ و میر هستند. از سوی دیگر یکی از خواص قهوه اینست که مصرف سه فنجان آن در روز، شما را در میان افردی که ۱۸ درصد احتمال مرگ و میر کمتری نسبت به دیگران دارند، قرار می دهد. به این ترتیب پ با مصرف قهوه و همچنین اصلاح سبک زندگی خود خواهید توانست عمر طولانی‌تر و همینطور باکیفیت تری داشته باشید.

> محافظت از بدن در برابر سنگ صفرا یکی از خواص قهوه:

قطعات جامدی که در کیسه صفرا شکل می گیرند و درست زیر کبد قرار دارند، سنگ صفرا نام دارند. چنانچه لوله صفرا را مسدود کنند، درد عظیمی بوجود خواهد آورد. این سنگ ها میتوانند بخاطر رژیم غذایی شما( کلسترول خیلی زیاد) تشکیل شوند و مشکلات کیسه صفرا( نمی تواند بدرستی یا شرایط پزشکی مانند سیروز) ایجاد شود. یکی از خواص قهوه جلوگیری از این عوامل و همچنین جلوگیری از تشکیل سنگ می باشد.

> خواص قهوه تلخ برای دیابت:

یکی از دیگر خواص قهوه اینست که با جذب انسولین در بدن، سبب می شود که افراد در برابر خطر ابتلا به دیابت ایمن شوند. محققان متوجه شدند که خطر ابتلا به دیابت نوع دو با مصرف دانه قهوه تا ۵۰% کاهش می یابد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست از خواص قهوه,خواص قهوه برای افزایش طول عمر,خواص قهوهاز خواص قهوه مبارزه با نقرس است

> کاهش جذب آهن از سایر خواص قهوه:

از خواص قهوه می توان به کاهش جذب آهن اشاره کرد. نوشیدن قهوه بهمراه غذا بخاطر وجود تانین، موجب کاهش جذب آهن می شود. افراد مبتلا به کم خونی باید مانند چای یک ساعت قبل یا دو ساعت پس از غذا، قهوه را بنوشند.

> کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی با مصرف قهوه:

علاوه بر این که باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید ولی محققان کره ای در رابطه با خواص قهوه متوجه شدند که اشخاصی که روزانه به میزان ۳ تا ۵ فنجان قهوه می نوشند کم تر از سایر افراد، نشانه های اولیه بیماری های قلبی در انها دیده می شود. همینطور نوشیدن ۳ فنجان قهوه تلخ در روز میتواند خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر سکته مغزی ، بیماری آلزایمر ، دیابت نوع ۲ را کاهش دهد.

خواص قهوه,خواص قهوه در جوانسازی پوست,خواص قهوه برای افزایش طول عمریکی از خواص قهوه اینست که به درمان یبوست کمک می کند

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
مریم حیدرزاده,زندگی نامه مریم حیدرزاده,عکسهای مریم حیدرزاده بیوگرافی مریم حیدرزاده شاعر، نقاش و نویسنده ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ آبان ۱۳۵۶

محل تولد:تهران

پیشه:شاعر، ترانه سرا، نویسنده، نقاش

ملیت:ایرانی

زمینهٔ کاری:ادبیات، هنر

بیوگرافی مریم حیدرزاده

مریم حیدرزاده در ۲۹ آبان ۱۳۵۶ در بیمارستان شهدای تهران به دنیا آمد. وی در دوران کودکی( حدود سه و نیم سالگی) بینایی خویش را در اثر عمل جراحی و اشتباه پزشک، از دست داد. او در رشته ی حقوق قضایی در دانشگاه تهران به تحصیل پرداخته است. پدر مریم بازنشسته ی ارتش و مادرش کارمند است. والدینش بخاطر نگهداری از مریم خیلی بیرون از منزل فعالیت ندارند. وی دو خواهر به نام های نرگس و مرضیه دارد. خوانندگان داخل کشور و خوانندگان فارسی زبان خارج از کشور از اشعار و سروده های مریم حیدرزاده در بسیاری از ترانه هایشان استفاده کرده اند. مریم حیدرزاده بسیار خوش خلق و خوش صدا است که در فضای مجازی صدای دلنشینش را شنیده اید.

ادامه
علیرضا حیدری,تصویر علیرضا حیدری,قد علیرضا حیدری بیوگرافی علیرضا حیدری قهرمان سابق کشتی ایران (+ تصاویر)

زاده: ۱۴ اسفند ۱۳۵۴

زادگاه: ملایر، ایران

ملیت: ایرانی

پیشه: کشتی گیر

بیوگرافی علیرضا حیدری

علیرضا حیدری در ۱۴ اسفند سال ۱۳۵۴، در یکی از خانه های خیابان شکوفه، در نزدیکی چهارصد دستگاه که از محله های قهرمان خیز تهران متولد شد. پدر او که حمشت الله حیدری نام داشت و به درستی و صداقت از راه کسب و کار برای رفاه خانواده اش می کوشید، را در دوران کودکی از دست داد. حشمت الله و همسرش پنج فرزند داشتند (چهار پسر و یک دختر) که اعضای خانوادگی پس از فوت حشمت الله، تحت سرپرستی مادر قرار گرفتند. بعد از گذشت دو الی سه سال از فوت این خانواده، خانه تقریباً بزرگ خود را در تهران فروختند و به کرج نقل مکان کردند.

ادامه
ماکان بند,زندگینامه ماکان بند,زندگی نامه ماکان بند بیوگرافی ماکان بند و حواشی آن ها (+ تصاویر)

نام مستعار:ماکان بند

زاده: ۳ دی ۱۳۷۴ 

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سبک( ها):پاپ

ناشرین:آوازی نو

ادامه
اولیور ویلیامسون,زندگینامه اولیور ویلیامسون,تحصیلات اولیور ویلیامسون زندگینامه اولیور ویلیامسون و نظریه هایش (+ تصاویر)

زاده:۲۷ سپتامبر ۱۹۳۲

زادگاه:سوپریور، ویسکانسین

ملیت:ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد خرد

درگذشت:۲۱ مهٔ ۲۰۲۰ 

ادامه
احمد مهرانفر,ازدواج احمد مهرانفر,احمد مهرانفر بازیگر بیوگرافی احمد مهرانفر بازیگر مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۵۴/۳/۱۰

محل تولد:کاشان

تحصیلات:کارشناسی بازیگری و کارشناسی ارشد کارگردانی

همسر:مونا فائض پور

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
حضرت موسی (ع),عصای حضرت موسی (ع),زندگی نامه حضرت موسی (ع) زندگی نامه حضرت موسی (ع) یکی از پیامبران اولوالعزم

زاده:قرنهای ۱۳ تا ۱۵ قبل از میلاد مسیح

زادگاه:جوشن،  مصر

همسر:صفورا

دین:اسلام

محل مرگ:کوه نبو،  موأب

ادامه
ارلینگ هالند,بیوگرافی ارلینگ هالند,زندگی نامه ارلینگ هالند بیوگرافی ارلینگ هالند فوتبالیست حرفه‌ای نروژی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۰۰ ‏

محل تولد:لیدز، انگلستان

ملیت:نروژی

قد:۱٫۹۴ متر

پست:مهاجم نوک

ادامه
قیصر امین پور,شعر قیصر امین پور,زندگینامه قیصر امین پور زندگینامه قیصر امین پور شاعر معاصر ایرانی

تاریخ تولد:۲ اردیبهشت ۱۳۳۸

زادگاه:گتوند

مدرک تحصیلی:دکترای ادبیات فارسی

پیشه:شاعر و ترانه سرا

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش