سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۳۴

فندق: آجیل سالمی که افراد کمی در مورد آن می دانند (خواص فندق)

خواص فندق تازه,خواص فندق در بارداری,خواص فندق درمان پوستخواص سلامتی فندق
فندق یکی از انواع مغزیجات فوق العاده و ارزشمند است که توانسته جایگاه خوبی را در میان موادمغذی برای خود باز کند، اما این ماده به دلیل داشتن چربی زیاد توسط بسیاری از افراد مصرف نمی شود. این خوراکی لذیذ به شکل های مختلفی در بازار عرضه می شود.

فندق:

فندق از جمله خوراکی های خاطره ساز همه ما است و اسم آن برای بیشتر افراد با بوی شکلات همراه است. این ماده خوراکی در ترکیه، ایتالیا، اسپانیا و ایالات متحده بیشتر کاشته می شود. ظاهر زیبای فندق در کنار طعم دل انگیزی که زیر زبان ایجاد می کند، می تواند مخلوطی ملایم از طعم شیرینی، چربی و گسی را ایجاد کند. فواید این مغز خوشمزه برای بدن یک پک کامل محسوب می شود که در ادامه به آنها اشاره می شود.

فندق سرشار از ریزمغذی ها:

چربی های سالم:

مغز خوشمزه فندق را سنجاب های زودتر از انسان کشف کردند و پی به خوشمزگی و فواید آن بردند. فندق منبعی غنی ز چربی های سالم است که برای یک رژیم غذایی متعادل ماده ای ضروری محسوب می شوند. این چربی ها می توانند باعث سیرنگه داشتن شما شوند همچنین سوخت وساز بدن را به حداکثر مقدار خود می رسانند.

ویتامین ها:

این مغر خوراکی دارای ویتامین های متفاوتی است، ویتامین های K, B6, C, E از جمله این ویتامین های هستند که از طریق مصرف این ماده غذایی بده دست می آیند و برای فرآیندهای حیاتی بدن لازم هستند

منبعی از آنتی اکسیدان:

امروزه زیبایی و جوان ماندن به یک دغدغه تبدیل شده و بسیاری از صنایع از این طریق درآمد کسب می کنند، اما بهتر است بدانید راه حل جوانی دور از شما نیست و می توانید با مقداری هزینه آن را برای خود فراهم کنید. یکی از خواص فوق العاده فندق داشتن آنتی اکسیدان است، این ماده می تواند رادیکال های آزاد بدن را از بین ببرد و از انتشار بیماری هایی از قبیل؛ آلزایمر، پیری زودرس و بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری کند.

خواص فندق خام,فندق سرشار از ریزمغذی ها,خواص فندقمواد مغذی موجود در فندق

پروتئین:

پروتئین های گیاهی و تاثیر فوق العاده آنها بر سلامتی را نباید نادیده گرفت. وجود پروتئین های در بدن برای انجام فعالیت های حیاتی ضروری است، اما این موضوع در همین نقطه به پایان نمی رسد و باید درباره پروتئین های گیاهی اطلاعاتی کسب کنید. فندق منبعی غنی از پروتئین است که هر کدام از این پروتیئن ها عملکرد قسمتی از بدن ضروری هستند. پوست، مو، ناخن، تقویت سیستم ایمنی بدن، تشکیل آنزیم و هورمون‌ها، تشکیل آنتی ‌بادی، انتقال اکسیژن همه این موارد به پروتیئن نیاز دارند.

مواد مغذی دیگر در فندق:

از جمله مواد مغذی مهم دیگر که به مقدار زیادی در فندق یافت می شوند می توان به؛ فیبر، کربوهیدرات، پروتئین، تیامین، منگنز، مس، منیزیم، فولات، آهن، فسفر، نیاسین، کلسیم، زینک، پتاسیم و... اشاره کرد.

خواص فندق:

کمک به سلامت دستگاه قلبی عروقی:

یکی از فواید حائز اهمیت فندق مربوط به تاثیر آن در سیستم قلبی عروقی است. به طور کلی آجیل‌ های درختی از جمله عوامل شناخته شده در مبارزه با بیماری قلبی شناخته می شوند و فندق هم از این قائده مستثنی نیست. برخی از ویتامین ها و موادمعدنی موجود در فندق این خاصیت را ایجاد می کنند. فندق منبعی غنی از فیبر است علاوه بر آن دارای مقادیر زیادی اسیدهای چرب غیراشباع است که می توانن چربی بد را کاهش دهند و کلسترول خوب را زیاد کنند.

بر اساس مطالعه ای که توسط انجمن تغذیه آمریکا و در مجله تغذیه اروپا منتشر شد، عنوان شده افرادی که در رژیم‌های غذایی خود مقدار زیادی فندق و آجیل‌های درختی در نظر می گیرند؛ می توانند کلسترول بد را کاهش دهند، التهاب را کم کنند و مقدار چربی خون را بهبود دهند.

بر اساس توصیه انجمن قلب آمریکا، بهتر است بیشتر چربی که در طول روز مصرف می شود از نوع غیراشباع باشد، این چربی ها در فندق وجود دارند. از طرفی مقدار زیادی منیزیم در مغز فندق وجود دارد که می تواند تعادل کلسیم و پتاسیم را تنظیم کند از این طریق برای کنترل فشار خون بسیار مفید خواهد بود، فشار خون از عواملی است که به طور مستقیم بر سلامت قلب تاثیر می گذارد.

کنترل دیابت:

از جمله دیگر خواص فندق می توان به کنترل دیابت و قند خون اشاره کرد. انتخاب چربی‌های غیراشباع بیش از چربی‌های ترانس یا چربی‌های اشباع می تواند رمز تاثیر مفید فندق بر دیابت باشد. از آنجا که فندق منبعی غنی از چربی های خوب است خوردن مقدار مناسب از این ماده می تواند جایگزین مناسبی برای موادغذایی حاوی چربی بد باشد.

براساس تحقیقی که مجله تغذیه بالینی آمریکا در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد نشان داده شد افراد دیابتی که در رژیم غذایی روزانه‌شان آجیل اضافه کردند، سطح کلسترول در آنها کاهش یافت. اختلافی که در کاهش سطح چربی خون در میان افراد مبتلا به دیابت با سایر افراد بود خیره کننده بود و حاکی بر تاثیر بالاتر مصرف بیشتر آجیل بر افراد دیابتی می باشد.

افراد دیابتی دارای سطح کلسترول بیشتر هم هستند و افزودن فندق یا سایر مغزیجات به رژیم غذایی روزانه‌شان توصیه می شود.

منگنزی که در فندق وجود دارد می تواند گلوکز خون را کاهش دهد، بنابرای افزودن آن به رژیم غذایی برای مبارزه با دیابت مفید خواهد بود. منیزیم هم یکی دیگر مواد معدنی مفید برای کاهش خطر ابتلا به دیابت است و فندق منبعی غنی از این ماده معدنی است.

خواص فندق,خواص فندق برای سلامتی,خواص فندق و شیرخواص فندق؛ کمک به کاهش قند خون

تقویت عملکرد روده ها:

یکی از دلایل احساس گرسنگی و ضعف حتی بعد از خوردن غذا می تواند کمبود فیبر مواد غذایی باشد، لذا همه ما باید در طول روز به بدن خود فیبر برسانیم. استفاده از موادغذایی که دارای فیبر بالایی هستند بر قند خون هم تاثیر می گذارند، فندق می تواند مقدار زیادی از این کمبودها را جبران کند.

از آنجایی که فندق یک خوراکی خوشمزه است می تواند به عنوان یک میان وعده هم مصرف شود. در صورتی که در طول روز وعده های کوچک غذایی مصرف می کنید؛ فندق یکی از گزینه های مفید است که می تواند گرسنگی را کنترل کرده و در نتیجه باعث کنترل وزن می شود.

درمان یبوست:

از جمله دیگر دلایلی اهمیت فیبر را مشخص می کند؛ پیشگیری از یبوست است. زمانی که برای درمان یبوست خود راه دیگری پیدا نکردید حتما فندق را امتحان کنید. خواص فندق به مبارزه با یبوست کمک خواهد کرد و از بروز آن پیشگیری می کند.

بر اساس آنچه مطالعات نشان می دهد مردان و زنانی که در گروه سنی ۳۰ تا ۵۰ سال قرار دارند باید حدود ۲۶ تا ۳۰ گرم فیبر در طول روز مصرف کنند.

خواص فندق درمان پوست,خواص فندق خام,فندق سرشار از ریزمغذی هاخواص فندق؛ درمان یبوست

تقویت سیستم ایمنی:

رادیکال های آزاد اصطلاحی آشنا است که بارها به گوشمان خورده است. این دشمنان توسط عملکردهای مختلفی تولید می شوند و موجب تخریب سلول های سالم می شوند از این رو بدن باید از خودش در برابر آنها محافظت کند. آنتی اکسیدان ها عملکرد عکس رادیکال های آزاد دارند و می توانند انها را از بین ببرند، مواد غذایی متعددی حاوی این ماده هستند که یکی از آنها فندق است. از طرفی فندق حاوی ویتامین E است که می توان از سلول ها در برابر انواع سرطان محافظت کند.

برای دریافت مقدار بیشتری از آنتی اکسیدان توصیه می شود این ماده غذایی به شکل خام و بو نداده استفاده شود.

کاهش التهاب:

فندق می تواند نشانگرهای التهابی را کاهش دهد و این موضوع به وجود چربی های مفید برمی گردد. بر اساس مطالعه که بر گروهی از افراد صورت گرفت مشخص شد؛ کسانی که در رژیم غذایی‌شان (در حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد از کالری موردنیازشان) فندق را جای داده بودند، سطح التهاب به طور قابل توجهی کاهش یافته بود. در افرادی که به اضافه وزن دچار بودند در طول ۱۲ هفته، مصرف ۶۰ گرم فندق به‌طور روزانه توانسته بود نشانگرهای التهابی را کاهش دهد.

براساس مطالعات در افراد سالم هم مصرف ۴۰ گرم فندق می تواند واکنش‌های التهابی را کاهش دهد.

خواص فندق,خواص فندق برای سلامتی,خواص فندق و شیرخواص فندق؛ کاهش التهابات بدن

تقویت ماهیچه ها:

همانطور که اشاره شد فندق منبعی غنی از پروتئین ها است که برای تقویت ماهیچه ها مفید است. در صورتی که رژیم غذایی‌ خود فندق را اضافه کنید می توانید به تقویت ماهیچه کمک کنید. در صورتی که مقدار بیشتری عضله داشته باشید سوخت و ساز نیز افزایش می یابد در نتیجه کاهش وزن و کنترل آن را به همراه خواهد داشت.

فندق سرشار منیزیم است، همانطور که در ابتدا اشاره شد این ماده معدنی در حفظ سطح مناسب کلسیم نقش مهمی ایفا می کند، در نتیجه می تواند انقباض عضلانی را کنترل کرده و از فشار بیش از حد در عضلات جلوگیری می کند. در نتیجه این موضوع از تنش عضلانی، خستگی، اسپاسم، گرفتگی و درد جلوگیری خواهد شد.

بر اساس آنچه مطالعات نشان می دهد استفاده از مقدار مناسب منیزیم می تواند عضلات را هم تقویت کند و سلامت استخوان را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

پیشگیری از پوکی استخوان:

فندق حاوی مقدار زیادی منیزیم است که برای سلامتی استخوان ها نقش کلیدی ایفا می کند. رشد استخوان و تقویت استخوان‌های موجود بدن با کمک منیزیم عملی خواهد شد. فندق به خصوص برای زنان مسن می تواند از پوکی استخوان پیشگیری کند.

تقویت سیستم مغزی:

از دیگر فواید مهم فندق می توان به تقویت مغز اشاره کرد. فندق غنی از موادی است که می تواند مغز و عملکرد شناختی آن را بهبود دهند در نتیجه به پیشگیری از بیماری های پیش رونده در سنین بالا بسیار کمک می کند.

ویتامین E منگنز، تیامین، فولات و اسیدهای چرب مفید موجود در فندق می تواند به حفظ تیزی و عملکرد مغز کمک کند، به همین دلیل برای سلامت مغز بسیار مفید است.

از طرفی ویتامین موجود در فندق می تواند با کاهش کم شدن عملکرد شناختی مرتبط با افزایش سن متناسب است مبارزه کند، در نتیجه از ابتلا به بیماری هایی از قبی؛ پارکینسون، آلزایمر و زوال عقلی جلوگیری می کنند.

منگنز موجود در فندق بر اساس مطالعات می تواند نقش مهمی در فعالیت مغز که مرتبط با عملکرد شناختی آن است ایفا کنند.

تیامین را با عنوان ویتامین اعصاب می شناسند، این ماده غذایی در عملکرد عصبی در تمام بدن، به‌ویژه در عملکرد شناختی نقش ایفا می کند، به همین دلیل اگر بدن با کمبود این ماده مواجه شود، می تواند به آسیب مغزی همراه باشد.

خواص فندق درمان پوست,خواص فندق خام,فندق سرشار از ریزمغذی هاخواص فندق؛ بهبود عملکرد مغر

بهبود کبد چرب:

از جمله خواص فندق که خلاف ظاهر چرب آن است بهبود کبد چرب می باشد. یکی از بهترین مغزها برای سم زدایی و پاک سازی کبد فندق می باشد، در نتیجه شما می تواند برای درمان کبد چرب خود به صورت روزانه فندق مصرف کنید. بر اساس مطالعات صورت گرفته استفاده از عصاره فندق برای درمان سرطان کبد کاربرد دارد.

خاصیت ضد اضطرابی:

همانطور که اشاره شد فندق دارای ویتامین E است به همین دلیل خاصیت آرام بخشی دارد و می تواند سبب کاهش ضطراب و استرس شود. از طرفی می توان به ویژگی ضد انعقادی و ضد التهابی فندق هم اشاره کرد که در ایجاد آرامش بسیار موثر خواهد بود.

خواص فندق,خواص فندق برای سلامتی,خواص فندق و شیرخواص فندق؛ کاهش اضطراب

خاصیت جوان کنندگی پوست:

فندق به نوعی کی ضد آفتاب و آب‌رسان طبیعی محسوب می شود، این ماده می تواند از بروز چین و چروک‌های پوستی جلوگیری کند، همچنین ویتامین E موجود در فندق توانایی از بین بردن لکه های تیره پوست را هم دارا می باشد.

از طرفی می تواند از پوست در برابر نور خورشید محافظت کند و از بروز آفتاب سوختگی پیشگیری می کند، این خاصیت فندق را می توان هم از طریق خوراکی و هم از طریق ترکیبات آرایشی و بهداشتی ایجاد کرد.‌

مفید برای زنان باردار:

این مغز ارزشمند برای زنان باردار هم بسیار مفید است، زیرا منبعی غنی از موادمغذی است که می تواند مواد غذایی مورد نیاز جنین و نوزاد که برای رشدشان ضروری است را تامین کند. از طرفی اسیدفولیک موجود در فندق برای پیشگیری از بروز نقص در لوله های عصبی جنین در دوران بارداری ضروری است، رشد بافت جنین هم نیاز به اسیدفولیک دارد که فندق می تواند آن را در دوران بارداری تامین کند.

کاهش وزن:

همانطور که اشاره شد فندق برخلاف ظاهر چربی که دارد می تواند وزن را کنترل کند، بنابراین نباید به بهانه چربی و کالری بالای آن از برنامه غذایی حذف شود. مواد موجود در فندق می توانند سوخت و ساز را افزایش دهند و احساس سیری طولانی مدت ایجاد می کنند، در نتیجه اگر دنبال راهی برای این موضوع هستید می توانید در طول روز مغزیجات به خصوص فندق مصرف کنید که دارای درصدی چربی می باشند.

در صورتی که مصرف منظمی از آجیل ها داشته باشید نباید نگران اضافه وزن باشید، استفاده از فندق می تواند سلامتی شما را بهبود ببخشد.

خواص فندق و شیر,خواص سلامتی فندق,ارزش غذایی فندقخواص فندق؛ کاهش وزن

سلامت مردان:

در صورتی که جزء دسته مردانی هستید که در طول روز فعالیت بالای بدنی دارند نباید از فندق غافل شوید. این مغز خوشمزه دارای مقداری زیادی پروتئین است که توانایی تغذیه ماهیچه ها را دارد و می تواند موجب عضله سازی شود. در صورتی که به صورت منظم از فندق استفاده کنید؛ مدت زمان شکل گیری عضله هایتان را کاهش می دهید.

حفاظت از اعصاب:

بر اساس مطالعاتی که عصب‌شناسی تغذیه‌ای صورت گرفته؛ فندق دارای خاصیت حفاظتی از اعصاب است.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 9
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش