دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۰۵

آسیب های خوددرمانی و ترک مصرف الکل در خانه

اعتیاد به نوشیدن الکل,ترک الکل,ترک مصرف الکل در خانهترک مصرف الکل در خانه
اعتیاد به نوشیدن الکل نوعی بیماری است که در آن فرد مبتلا با وجود آگاهی از مضرات نوشیدن الکل به کار خود ادامه می دهد

اعتیاد به نوشیدن الکل نوعی بیماری است که در آن فرد مبتلا با وجود آگاهی از مضرات نوشیدن الکل به کار خود ادامه می دهد، حتی در مواردی ممکن است فرد از نوشیدن الکل هیچ لذتی نبرد اما بنابر اعتیادی که بدست آورده است به نوشیدن این ماده مخدر استمرار می ورزد. افرادی که به دنبال ترک اعتیاد الکل هستند به دو روش می توانند اعتیاد به این ماده مخدر را برای همیشه از خود جدا کنند، ترک در منزل و ترک در کلینیک های تخصصی و تحت نظر پزشک. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با عوارض ترک خودسرانه الکل در منزل و آسیب های ناشی از آن بیشتر آشنا شوید.

آیا ترک الکل در منزل امکان پذیر است؟

به صورت کلی افرادی که دوز مصرف الکل بالایی دارند هنگام ترک دچار عوارضی مانند لرز یا سردرگمی می شوند، ترک خودسرانه الکل در منزل برای این افراد توصیه نمی شود و بهتر است این افراد تحت نظر پزشک اقدام به ترک نمایند به همین خاطرعموما پزشکان ترک الکل در منزل به صورت خودسرانه را توصیه نمی کنند. لازم به ذکر است که کنار گذاشتن به روش غیر اصولی می تواند منجر به بروز مشکلات بهداشتی جبران ناپذیری شود بنابراین حتما توصیه می شود برای قطع مصرف الکل با پزشک متخصص خود مشاوره داشته باشید.

نکته قابل توجه ای که هنگام ترک باید به آن توجه شود سم زدایی اصولی و درست بیمار در کلینیک ترک اعتیاد معتبر است، سم زدایی باید به صورت اصولی و همراه با توانبخشی های حرفه ای انجام شود تا در نهایت برای فرد بیمار بهترین نتیجه را به همراه کمترین عوارض در پی داشته باشد. مرکز نگهداری ترک اعتیاد پیام تندرستی برای ترک قطعی و تضمینی اعتیاد با روش های نوین در کنار بیماران اعتیاد است.

آسیب های خوددرمانی و ترک مصرف الکل در خانه

عوارض قطع مصرف الکل می تواند در هر فردی متفاوت باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد، برخی از این عوامل عبارت اند از: ژنتیک، سبک زندگی، مدت زمان اعتیاد، سلامت روان، وضعیت جسمانی و سایر موارد. هرکدام از این عوامل می تواند در تجربه کنار گذاشتن الکل از فردی به فرد دیگر تفاوت های چشم گیری را ایجاد کند. لازم است بدانید نحوه برخورد بدن و ذهن هر فرد بیمار نسبت به ترک رفتاری منحصر به فرد است و واکنش های افراد در این دوران متفاوت خواهد بود. اگر به دنبال ترک الکل به صورت خودسرانه و بدون نظارت پزشک هستید باید بدانید که می تواند عوارض جدی و خطرناکی مانند جنون و یا هذیان گویی را برای شما به ارمغان آورد. معمولا خانواده ها دانش کافی را برای نحوه برخورد با عوارض ترک کردن الکل ندارند و رفتار نادرست آن ها می تواند موجب دلزدگی و یا کاهش انگیزه فرد بیمار برای ادامه مسیر ترک شود.

ترک در یک محیط کنترل شده، شانس موفقیت در درمان را چند برابر خواهد کرد، زیرا هیچ عادت قبلی وجود ندارد و امکان بروز خطا در هنگام ایجاد تحرکات به حداقل می رسند. به عنوان مثال فرد بیمار ممکن است به صورت مکرر بر روی یک صندلی خاص یا نقطه خاصی از خانه مداوم الکل مصرف کرده باشد. مغز انسان به صورتی طراحی شده است که در صورت قرار گرفتن فرد در موقعیت های مشابه تحریک به انجام عادت های قبلی خود شود، گاهی فرد به دلیل همین عادات و به صورت کاملا ناخواسته دوره ترک خود را فراموش و مجددا شروع به نوشیدن الکل می کند، به همین منظور پزشکان توصیه می کنند برای کاهش تحریکات مغز بهتر است فرد در محیطی جدید قرار بگیرد.

قطع مصرف الکل چه علائمی دارد؟

به صورت کلی افرادی که برای مدت زمان طولانی تری الکل مصرف کرده اند و سپس به طور ناگهانی اقدام به ترک می نمایند و مصرف آن را قطع می کنند پس از ۸-۶ ساعت دچار علائم ترک می شوند. برخی از این علائم عبارت اند از:

♦ تعریق

♦ حملات تشنجی

♦ تحریک پذیری

♦ نشانه‌های دلیریوم ترمنس

♦ توهم

♦ هذیان

♦ افزایش ضربان قلب

♦ افزایش فشار خون

♦ گشادی مردمک ها

♦ رعشه

♦ کاهش اشتها

♦ بی‌خوابی

♦ بی‌قراری

♦ حالت تهوع

♦ استفراغ

♦ اضطراب

♦ برانگیختگی

خارج کردن الکل از بدن شخص مصرف‌کننده در واقع اولین گام در ترک الکل است و افرادی که اعتیاد شدید به الکل دارند، در این مرحله علائم ترک شدید و بالطبع آزار‌دهنده‌‌ای را تجربه خواهند کرد. از این جهت که ممکن است عوارض مرگباری در شخص ایجاد شود، لازم است که سم‌زدایی الکل از بدن فرد، تحت نظارت متخصص سم‌زدایی و کادر پزشکی باشد.

معمولا پس از گذشت ۶ الی ۸ ساعت بعد از قطع مصرف الکل، لرزش و رعشه بدن شروع می شود و سپس بین ۸ الی ۱۲ ساعت بعد از آن حملات تشنجی شروع می شوند همچنین طی ۱۲ الی ۲۴ ساعت دلیریوم ترمنس ایجاد می شود. عموما افرادی که مدت زمان طولانی تری الکل مصرف کرده اند ۷۲ ساعت پس از قطع مصرف الکل هذیان گویی شدید تری را نسبت به سایر افراد تجربه می کنند. نکته حائز اهمیتی که باید به آن توجه شود این است که اگر برای درمان این علائم، اقدامات لازم به سرعت انجام نشود ممکن است فرد بیمار فوت کند.

چه مدت زمانی برای کنار گذاشتن الکل نیاز است؟

پیش از هر چیزی باید بدانید که داشتن انگیزه و همکاری با کادر درمان در این راه کلید طلایی برای دریافت نتیجه عالی است، هرچه میزان همکاری و انگیزه فرد در این راه بیشتر باشد سریعتر به نتیجه دلخواه خود خواهد رسید. علاوه بر این ها مدت زمان و میزان مصرف الکل در این راه بی تاثیر نخواهد بود. ترک الکل یک فرآیند است و این فرآیند از زمانی که فرد تصمیم به ترک می گیرد شروع می شود و سپس به ترتیب باید مراحل سم زدایی، روان درمانی و مراقبت های پس از ترک طی شود. در نتیجه می توان گفت که مدت زمان ترک هر فرد متفاوت است و به عواملی چون انگیزه، همکاری، شرایط فرد و میزان اعتیاد آن بستگی دارد.

خماری الکل چه علائمی دارد؟

یکی از علائم خماری الکل درگیر شدن سیستم ایمنی بدن فرد بیمار و تاثیر مستقیم آن بر روی تمرکز فرد و حافظه او است. از دیگر علائم خماری الکل تشنج است، چرا که مصرف الکل باعث افزایش تولید اسید معده و به دنبال آن کاهش قند خون فرد می شود در نتیجه احساس خستگی و ضعف را به دنبال خواهد داشت. لازم به ذکر است که مصرف الکل باعث تکرر ادرار و کم آبی در بدن می شود. عموما خماری الکل در بیشتر افراد پس از ۲۴ ساعت از بین می‌رود.

سخن پایانی

مصرف الکل برای افراد عوارض و عواقب خطرناکی را به همراه دارد، قطع مصرف الکل مسئله ای است که بهتر است تحت نظر پزشک انجام شود و ترک خودسرانه آن عواقب خطرناکی را برای فرد بیمار در پی دارد. فوایدی که ترک کردن الکل برای فرد دارد چه از نظر سلامتی و چه از نظر سبک زندگی، روحی و روانی بسیار جذاب و ترغیب کننده است. لازم است بدانید که ترک الکل در منزل برای مصرف کنندگان جزئی الکل ممکن است اما برای افرادی که در مدت زمان طولانی تری درگیر الکل بوده اند این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود.

  • 9
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش