شنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۴۸

آشنایی با انواع بلیچینگ دندان و مراقبت های بعد از آن

بلیچینگ دندان,بلیچینگ دندان چیست,بلیچینگ دندان در خانهیکی از روش های اصلاح طرح لبخند ، بلیچینگ دندان نام دارد
یکی از خدمات و درمانهای دندانپزشکی، بلیچینگ دندان نام دارد که در این روش، رنگدانه های غیرطبیعی که بر سطح دندانها چسپیده اند به کمک بلیچینگ دندان از بین می روند. طرح لبخند را با این روش به راحتی می توان درخشان تر و جذاب تر نشان داد.

بلیچینگ دندان

شما می توانید با انجام بلیچینگ دندان، دندانهای زیباتری داشته باشید و به دیگران، لبخندی زیبا را هدیه کنید. بلیچینگ دندان که برای سفید کردن دندان ها کاربرد دارد به دو صورت انجام میشود. در روش اول، پزشک شما در مطب، دنداهایتان را بلیچینگ می کند ولی در روش دیگر، خودتان درون خانه این کار را انجام می دهید. سفیدی دندان ها سبب میشود که اعتماد به نفس افراد افزایش پیدا کند و باتوجه به نقش سفیدی دندان­ها در زیبایی صورت، بلیچینگ دندان طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. دندان متشکل از دو بخش مینا و عاج است. مینای دندان بر روی قسمت عاج قرار دارد که دندان های شما را سفید و شفاف میکند. ضخامت مینای دندان با گذشت زمان، کم می­شود و بعد از آن رنگ عاج، بیشتر نمایان میشود.

از عواملی که باعث زرد شدن رنگ دندان ها میشد می توان به سیگار کشیدن ، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، عادات بد غذایی، مصرف بیش از حد نوشیدنی های قندی اشاره کرد. حتی گاهی وقت ها با وجود این که افراد از مسواک و نخ دندان بطور مرتب استفاده می­کنند، باز هم دندانهایشان به خاطر عوامل محیطی و موادغذایی خاص زرد میشود، به همین خاطر برای رفع چنین مشکلی باید نزد پزشک بروند. یکی از روش های اصلاح طرح لبخند ، بلیچینگ دندان نام دارد.

انواع بلیچینگ دندان

برای سفید کردن دندان ها از طریق بلیچینگ دوروش وجود دارد که در ادامه با آن ها اشنا میشوید:

>> آفیس بلیچینگ یا سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی:

این روزها سفید کردن دندان ها در مطب، طرفداران زیادی پیدا کرده که امری طبیعیست. به این خاطر که زیبایی لبخند و سفید بودن دندان های افراد در این زمان ، بیشتر از هر دورانی مهم شده است. آفیس بلیچینگ دندان به این خاطر در بین طرفداران از محبوبیت بسیاری برخوردار است که دندان های فرد را  در کوتاه ترین زمان با بیشترین ماندگاری سفید می کند که این کار در ایمن ترین شرایط ممکن توسط متخصصان ترمیم و زیبایی دندان انجام می شود. برای این که دندان ها در روش آفیس بلیچینگ سفید شوند از مواد شیمیایی خاصی استفاده می کنند که از آن ها می توان از هیدروژن پراکسید با غلظت بالا یاد کرد. در واقع بلیچینگ دندان به دو روش در مطب انجام میشود که در ادامه با این روشها اشنا می شوید.

روشهای سفید کردن دندان,بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد,بلیچینگ دندان چیستآفیس بلیچینگ یکی از روشهای بلیچینگ دندان است

دندانپزشک در نخستین روش بلیچینگ دندان در مطب، از مواد سفید کننده ی بلیچینگ با غلظت بالا بر روی دندان های بیمار استفاده میکند. این روش در مقایسه با روش دوم سریعتر انجام میشود و اثردهی بهتری دارد، ولی درصورت عدم مهارت کافی دندانپزشک و همچنین عدم استفاده ی درست از مواد سفید کننده بلیچینگ، احتمال ایجاد حساسیت برای دندان ها و لثه وجود دارد که با گذشت زمان رفع می شود. پیش از این که دندانپزشک شما بر روی دندانهایتان کار کند، لثه ی شما را با استفاده از ژل های محافظ می پوشاند تا مواد اکسید کننده با لثه تماسی نداشته باشند. بعد از فعال شدن ژل های بلیچینگ، این کار با دستگاه های متفاوتی نظیر ال ای دی ، پلاسما آرک و غیره انجام میشود. این نکته را در نظر بگیرید که ماده بلیچینگ برای سفید کردن دندان ها مؤثر است و نوع دستگاه فعال کننده اثری ندارد.

روش دوم بلیچینگ دندان که در مقایسه با روش اول، طرفداران بیشتری دارد، بلیچینگ با لیزر نام دارد. در این روش برای بلیچینگ، از لیزر آرگون و یا دیود استفاده می کنند که سریعتر و بدون هیچگونه سوزش و التهابی این کار انجام می شود. هزینه ی این روش سفید کردن دندانها گرانتر است ولی برای بیمار، نتیجه خوشایند تری را بهمراه دارد.

>> هوم بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها در خانه:

بلیچینگ خانگی یک روش برای سفید کردن دندانها محسوب میشود که بیمار در منزل خود، زیر نظر دندانپزشک، دندانهایش را سفید میکند. دندانپزشک شما در این روش قالبی از دندانهایتان را تهیه میکند و طبق آن، اقدام به ساخت تری های پلاستیکی نازک و شفاف برای شما میکند. لابراتوارهای دندانپزشکی وظیفه ی انجام این کار را برعهده دارد. در این تکنیک از موادی استفاده می کنند که غلظت آن ۱۶ تا ۲۰ درصد است و  در مقایسه با ژل های بلیچینگ مطب، کم تر استفاده می شود.

در روش بلیچینگ خانگی برای این که از قالب ها و ژلهای سفید کننده استفاده کنید باید دندانهایتان را پیش از انجام بلیچینگ بطور کامل مسواک بزنید و اگر نیاز بود از نخ دندان استفاده کنید تا دندانهایتان تمیز شود. بعد از وصل کردن نوک سرنگ، یک قطره از ژل سفید کننده را بر روی لبه خارجی تر و در داخل حفره ها بریزید و روی حفره با نوک سرنگ پخش کنید. قالبهای محتوی ژل را بر روی دندانهای خود با دقت بگذارید تا قالبها بر روی دندانهای شما بدرستی قرار گیرند و ژل از تری ها بیرون نزند. البته درصورت بیرون زدن ژل ها از قالب درحین قالب گذاری می توانید از یک مسواک خشک برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

گاهی اوقات لثه ها در مرحله ی قالب گذاری بر روی دندان به خاطر برخورد با ژل سفید کننده ،  سفید می شوند ولی این سفیدی از روی لثه ها از بین می رود. ژل را به منظور جلوگیری از بروز سفیدی لثه، بمیزان کمتری در دفعات بعد روی قالب بریزید.  قالبها را بعد از این که ۱۵ دقیقه بر روی دندانهایتان ماند می توانید بردارید. بهتر است در روز دو مرتبه یعنی یک مرتبه صبح و یک مرتبه شب از این قالب استفاده کنید. اگر تمایل دارید در روز دومرتبه پشت سر هم از این قالب استفاده کنید باید حداقل یک ساعت بین آن ها فاصله باشد. پس از انجام این کار می توانید با استفاده از آب و مسواک، دندانها و لثه هایتان را بشویید.

سفید کردن دندان ها در خانه,هوم بلیچینگ,بلیچینگ دندانبلیچینگ خانگی یکی از روشهای بلیچینگ دندان است که بیمار در منزل دندانهایش را سفید میکند

 اکثر استفاده کنندگان از بلیچینگ خانگی، بر این باورند که درصورت ماندگاری تری ها بر روی دندان بیشتر از ۱۵ دقیقه، اثر گذاری آن بیشتر است در حالی که این تصور اشتباه است و کل زمانی که ژل سفید کننده اثر دارد ۱۵ دقیقه میباشد و اگر بیشتر از این زمان بر روی دندان ها بماند عملاً هیچ تاثیری ندارد. در مرحله ی آخر، باید تری ها را با استفاده از آب سرد بطور کامل از ژل پاک کنید و به منظور استفاده در دفعه ی بعد، آن را در جای خشک و خنک نگه دارید.

بلیچینگ دندان برای چه کسانی مناسب می باشد؟

کلیه ی افراد از روش بلیچینگ میتوانند برای سفید کردن دندان هایشان اقدام کنند. البته گاهی وقت ها، سفید کردن دندان در موارد خاصی مؤثر نیست. دندانپزشک بطور دقیق، بیمار را معاینه می کند و بعد از آن تعیین می کند که فرد می تواند بلیچینگ انجام دهد یا خیر. افرادی که دندان هایشان سالم است و میخواهند آن را سفید تر و درخشان تر کنند، این روش برای شان مناسب است.

قبل از بلیچینگ چه کارهایی باید انجام دهیم؟

قبل از انجام بلیچینگ باید ابتدا دندان های پوسیده ی خود را ترمیم کنید سپس اگر به جرمگیری و برساژ نیاز داشت، آن را انجام دهید تا از بلیچنگ، نتیجه ی بهتری بگیرید. باید توجه کنید که بلیچینگ بر روی برخی از موارد تاثیرگذار نیست که از انها می توان به لمینت ها،  پرکردگی ها، روکش ها و زردی های ریشه دندان بر اثر تحلیل رفتن لثه اشاره کرد.

بعد از این که دندانهایتان را عصب کشی میکنید، دچار تیرگی میشوند اما با استفاده از بلیچینگ میتوان دندان های غیر زنده را سفید تر کرد. برای این که دندان غیر زنده یا عصب کشی شده را بلیچینگ کنند، ابتدا محل درمان( جایی که جهت عصب کشی تراش داده شده است) باز می شود و در آن قسمت، محلول بلیچینگ قرار داده می شود.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

>> تا ۲۴ ساعت اولیه نباید غذاها و موادغذایی را بخورید که رنگدانه دارند و برای داشتن دندان های سفید، درصورت برخورد این مواد به دندان هایتان بهتر است که سریعا دندان هایتان را بشویید.

>> پس از بلیچینگ دندان نباید نوشیدنیهایی مثل قهوه، چایی پررنگ و نوشابه را بخورید.

هزینه بلیچینگ دندان,دوام سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ,بلیچینگ دندان در خانهپس از بلیچینگ دندان نباید نوشیدنیهایی مثل قهوه، چایی پررنگ و نوشابه را بخورید

>> فرد پس از انجام بلیچینگ در ساعات اولیه باید با استفاده از آب گرم، لثه اش را تمیز کند و لثه خود را به منظور جلوگیری از التهاب باید ماساژ دهد.

>> پس از اینکه به روش بلیچینگ، دندانهایتان را سفید کردید نباید غذاهای سرد و اسیدی بخورید.

>> پس از گذشت یک هفته از انجام بلیچینگ نزد دندانپزشکتان بروید تا بررسی لازم را انجام دهد.

>> از مواد دخانیات و کشیدن سیگار و قلیان پس از بلیچینگ دندان بپرهیزید.

>> روزی دو مرتبه دندان های بلیچینگ شده را بشویید.

>> با حفظ بهداشت دهان و دندانهایتان و رعایت تمام اصول بهداشتی به مراقبت های پس از بلیچینگ دندان کمک کنید.

>> از خمیردندان ضد حساسیت در چند روز اول بلیچینگ دندان به منظور پیشگیری از حساسیت استفاده کنید و درصورت بروز حساسیت بعد از مدتی رفع میشود.

دوام سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ

بعد از این که بلیچینگ دندان انجام داد مدت زمان دوام سفیدی دندان ها به بهداشت دندان ها بستگی دارد، یعنی مصرف بعضی از رژیم های غذایی نظیر چای و قهوه و غذاهای رنگی پس از بلیچینگ در مقدار ماندگاری سفیدی دندان ها مؤثر است. همچنین از دیگر عوامل تاثیرگذار در زمان ماندگاری سفیدی دندان ها می توان به جنس دندان ها، یکدست نبودن شایر و زبری سطح مینای دندان اشاره کرد. به منظور ماندگاری بیشتر توصیه میشود که بعد از گذشت ۱ الی دو سال، مجددا بلیچینگ دندان ها را تکرار کنید.

هزینه بلیچینگ دندان

با توجه به روش درمانی دندان، قیمت بلیچینگ دندان متفاوت است. عواملی در هزینه بلیچینگ دندان مؤثر است که از آن ها می توان از مهارت دندانپزشک، هزینه ساخت قالب توسط لابراتوار، ژل های سفید کننده مخصوص دندان یاد کرد. عوامل تاثیرگذار در قیمت بلیچینگ مطب نظیر دستمزد دندانپزشک معالج، هزینه مواد و تجهیزات مصرفی می باشد. درواقع هزینه درمان بلیچینگ دندان به عنوان یکی از درمان های کم هزینه دندانپزشکی زیبایی شناخته می شود.

هزینه بلیچینگ دندان,بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد,بلیچینگ دندان چیستیکی از روشهای محافظه کارانه و کم تهاجمی، بلیچینگ دندان نام دارد

مزایای بلیچینگ دندان  

> یکی از روشهای محافظه کارانه و کم تهاجمی، بلیچینگ دندان نام دارد بدین دلیل که مثل روش های درمانی دیگر به اماده سازی دندان ها و تغییر ساختار دندان نیازی ندارد. در واقع در این روش، مینای دندان تراشیده نمیشود و بدون این که به دندان آسیبی وارد شود، دندان ها سفید و زیبا می شود.

> بلیچینگ دندان از بهترین و سریع ترین روش سفید کردن دندان به شمار می رود. با این که عدم رعایت نکات و توصیه های دندانپزشک برای بلیچینگ دندان به روش خانگی خطرناک است ولی بلیچینگ دندان به روش مطبی، کاملاً ایمن و کارساز است.

> یکی از مزایای دندان های سفید، افزایش اعتماد به نفس میباشد که بر زیبایی چهره تأثير به سزایی دارد. بلیچینگ به منظور روشن و درخشان کردن دندان ها، لکه های پایدار را از بین میبرد. به همین خاطر بعد از انجام این کار وقتی که لبخند میزنید یا صحبت میکنید دیگر دچار حس خجالت نمی شوید و اعتماد به نفستان بالا میرود.

> هزینه بلیچینگ دندان، نسبتا کم است به خاطر این که یکبار هزینه می شود و برای روش های دیگر تا مدت زمانی طولانی نیازی به هزینه کردن نیست.

> نتیجه نهایی بلیچینگ دندان در مقایسه با دیگر روش های سفید کردن دندان، بسیار بهتر است.

> دندان ها با انجام بلیچینگ در مدت زمان کوتاه سفید می شود.

عوارض بلیچینگ دندان

اگر با نظارت دندانپزشک، بلیچینگ دندان انجام شود عوارضی ندارد، در غیر این صورت عوارضی بهمراه دارد که در ادامه با آن ها آشنا میشوید:

-  مدت زمان سفید بودن دندانها از معایب بلیچینگ دندان محسوب میشود بدین دلیل که سفید ماندن دندان ها دائمی نیست و باتوجه به رژیم غذایی که دارید رنگ دندانها تغییر می کند، از این رو نیاز به ترمیم و بازسازی دارد که در اینجا منظور از رژیم غذایی ، نوشابه های گازدار، دخانیات و غذاهای دارای رنگدانه می باشد.

- از دیگر معایب بلیچینگ خانگی در بیشتر موارد اینست که حساسیت های مختلفی در دندان ها و بافت های دهان به خاطر اشتباه در ترکیب و استفاده از مواد ایجاد می شود که معمولاً با استفاده از خمیر دندانهای ضد حساسیت می توان آن را درمان کرد درحالیکه بلیچینگ دندان در مطب، به خاطر استفاده از ابزار حرفه ای، احتمال اسیب و حساسیت را به حداقل می رساند.

عوارض بلیچینگ دندان,سفید کردن دندان,معایب بلیچینگ دندانبلیچینگ دندان از بهترین و سریع ترین روش سفید کردن دندان به شمار می رود

- نتیجه ی بلیچینگ دندان، قابل پیش بینی نیست و باتوجه به بعضی از عوامل نظیر لک دندان، سن و وراثت فرق دارد، به همین خخاطر نمیتوان از نتیجه ی این روش، با قطعیت سخن گفت.

- بلیچینگ دندان بعد از گذشت مدت زمانی به تمدید شدن نیاز دارد، بدین دلیل که دندان ها مستعد لکه دار شدن و تغییر رنگ به صورت طبیعی هستند.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
کامران قاسم پور,بیوگرافی کامران قاسم پور,عکس های کامران قاسم پور بیوگرافی کامران قاسمپور کشتی گیر آزادکار ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۶ اذر ۱۳۷۵

زادگاه:جویبار

ملیت:ایرانی

پیشه:کشتی گیر آزادکار، و عضو تیم ملی ایران

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
XXXXXXXXXXXX بیوگرافی امیر حسین زارع و افتخارات او در رقابت ها (+ تصاویر)

زاده:آمل، مازندران

زادگاه:۲۷ دیماه سال ۱۳۷۹

ملیت:ایرانی

پیشه:ورزشکار

ورزش:کشتی

ادامه
علی اکبر یوسفی,بیوگرافی علی اکبر یوسفی,عکس علی اکبر یوسفی بیوگرافی علی اکبر یوسفی کشتی‌گیر فرنگی‌کار کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۷۵

زادگاه:بابل

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

ورزش:کشتی فرنگی

ادامه
هادی چوپان,بیوگرافی هادی چوپان,عکس هادی چوپان بیوگرافی هادی چوپان بدنساز و قهرمان مستر المپیا (+ تصاویر)

زاده:۴ مهر ۱۳۶۶

زادگاه:اَبنُو، شهرستان سپیدان، استان فارس

ملیت:ایرانی

شغل:ورزشکار بدن سازی

قد:۱٫۶۹ متر( ۵ فوت ۶ ۱⁄۲ اینچ)

ادامه
حضرت یعقوب ع,زندگینامه یعقوب,نام همسر حضرت یعقوب بیوگرافی حضرت یعقوب (ع) و سرانجام زندگی او

لقب:اسرائیل

زادگاه:فلسطین

دین:یکتاپرست

خویشاوندان مهم:اسحاق، یوسف

آرامگاه: الخلیل

ادامه
مایکل فارادی,زندگینامه مایکل فارادی,کشفیات مایکل فارادی زندگینامه مایکل فارادی شیمیدان و فیزیکدان تجربی انگلیسی (+ تصاویر)

زاده:۲۲ سپتامبر ۱۷۹۱

زادگاه:جنوب لندن، انگلستان

ملیت:انگلیسی

پیشه:شیمی دان و فیزیک دان تجربی

دین:مسیحی

ادامه
فعالیت های یانگ هویی یان,عکس های یانگ هویی یان,یانگ هویی یان بیوگرافی یانگ هویی یان بازرگان و مدیر ارشد اجرایی چینی (+ تصاویر)

زاده:۱۹۸۱

زادگاه:گوانگ دانگ شاند بیجیائو

ملیت:چینی

پیشه:کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی چینی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
مسعود خداوردی,سه برادر خداوردی شب عروسی,میثم خداوردی بیوگرافی سه برادر خداوردی گروه موسیقی فان (+ تصاویر)

اعضای گروه:مسعود خداوردی( ۱۳ مرداد ۱۳۵۷، سرخه سمنان)- میثم خداوردی( ۱۶ مرداد ۱۳۶۰، سرخه سمنان)- علیرضا خداوردی( ۱۰ آذر ۱۳۶۲، سرخه سمنان)

ملیت:ایرانی

سمت:خواننده

سال های فعالیت:۱۳۹۱- اکنون

معروف شدن با:آهنگ شما خونتون مورچه داره ؟

ادامه
وحید شمسایی,بیوگرافی وحید شمسایی,عکس های جدید وحید شمسایی بیوگرافی وحید شمسایی مربی فوتسال کشور (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:فوتسال

متولد:۳۰ آذر ۱۳۵۵

قد:۱۸۰ متر

نام مستعار:آقای گل

پست:مهاجم

ادامه
ویژه سرپوش