پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰
۱۵:۴۵ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۵۰۹۲۸
حوزه بهداشت و رفاه

افزایش نگرانی ها درباره کرونای لامبدا/ درباره« لامبدا» چه می دانیم؟

کرونای لامبدا,کروناویروس
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حذف هفت آمینواسید در جهش واریانت لامبدا را چالشی بزرگ پیش روی تست های تشخیصی دانست و هشدار داد:لامبدا شرایط خطرناکی را برای کشورها به لحاظ شیوع کرونا رقم زده است. این واریانت خطرناک سرایت پذیری بیشتر، قدرت گریز از ایمنی و اثرگذاری واکسن ها را نشانه گرفته است.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا ناجی با بیان اینکه به نظر میرسد واریانت لامبدا در حال تبدیل شدن به تهدید جدی جهانی است، خاطرنشان کرد :تاکنون در ۲۹ کشور واریانت لامبدا شناسایی و ثبت شده است.

او با تأکید بر اینکه واریانت لامبدا برای نخستین بار در کشور پرو شناسایی شد، ادامه داد:این کشور با ثبت ۵۹۶ مرگ در هر صد هزار نفر جمعیت، بالاترین مرگ و میرهای کرونایی را ثبت کرد که از این تعداد مبتلایان، ۹۷ درصد مربوط به واریانت لامبدا است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی افزود :لهستان با ثبت ۳۰۷ مرگ کرونایی در روز بعد از کشور پرو رتبه دوم چرخش واریانت لامبدا را به خود اختصاص داده است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه، تقویت سرمایه گذاری در سیستم بهداشتی و درمانی، افزایش ظرفیت تخت های بستری و مراقبت ویژه، تسریع در روند واکسیناسیون، توسعه ظرفیت انجام تست های تشخیصی، تقویت توان اقتصادی مردم و جمعیت بالای خانواده ها را از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از چرخش گونه های جدید کرونا ذکر کرد.

به گفته ناجی، جهش در واریانت لامبدا به میزان قابل توجهی سرایت و عفونت زایی این گونه جدید کووید ۱۹ را افزایش داده است.

او خاطر نشان کرد :این جهش جدا ازافزایش چسبندگی پروتئین اسپایک در اتصال به رسپتورACE ۱۱، جهشی ایمن گریز است.

ناجی بیان کرد :بنظر میرسد واریانت لامبدا میتواند به پاسخ سیستم ایمنی، غلبه کند.

او حذف هفت آمینواسید طی جهش در واریانت لامبدا را چالشی بزرگ پیش روی تست های تشخیصی دانست و اخطار داد:لامبدا شرایط خطرناکی را برای کشورها به لحاظ شیوع کرونا (corona) رقم زده است، این واریانت خطرناک سرایت پذیری بیشتر، قدرت گریز از ایمنی و اثرگذاری واکسن ها را نشانه گرفته است.

بنابراعلام پایگاه خبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، او تأکید کرد:مطالعات اخیر در خصوص واکسن های فایزر و مدرنا گواه این است که واریانت لامبدا دربرابر ایمنی حاصل از این واکسن ها مقاومت دو الی سه برابری از خود نشان می دهد.

سویه ای که هنوز نگران کننده نیست

سویه لامبدا، یکی دیگر از نسخه های جهش یافته ویروس کرونا، آخرین موردی است که سازمان جهانی بهداشت( WHO) آن را در فهرست جهش هایی طبقه بندی کرده است که باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد.

کرونای لامبدا,کروناویروس

به گزارش ایسنا، این سویه از کروناویروس از سوی کارشناسان این سازمان زیر نظر گرفته می شود اما هنوز نگران کننده نیست.

با ادامه جهش های ویروس کرونا، برخی از سویه های موجود مسری تر هستند و حتی منجر به بیماری شدیدتری می شوند و بنابراین از بقیه نگران کننده تر هستند.

ویروس ها همیشه تغییر می کنند. ویروسی که باعث بیماری کووید- ۱۹ می شود تاکنون چندین هزار جهش داشته اما تنها چند مورد این جهش ها نگرانی بیشتری ایجاد کرده است.

سویه های آلفا و دلتا مسری تر هستند و به طور بالقوه منجر به بستری شدن بیشتر بیماران نسبت به ویروس اولیه می شوند.

آخرین سویه ای که از سوی سازمان جهانی بهداشت طبقه بندی شده است« لامبدا» نام دارد که نخستین بار در دسامبر گذشته در کشور پرو شناسایی شد. نام علمی این سویه" ث.۳۷"( C.37) است. این سویه پیش از این در برخی از ایالت های آمریکا و دست کم ۲۹ کشور دیگر که اغلب در آمریکای لاتین هستند شناسایی شده است.

در حال حاضر نگران کننده ترین موضوع درباره لامبدا، نام یا ویژگی های آن نیست( که البته تاکنون ثابت نشده خطرناک تر از دیگر سویه ها است) بلکه این واقعیت است که در حال حاضر گونه غالب در پرو« لامبدا» است.

تاکنون ۱۹۰ هزار نفر در این کشور ۳۲ میلیون نفری به دلیل کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده اند که بیش از شش دهم درصد جمعیت آن می شود. این رقم تقریبا سه برابر میزان سرانه مرگ و میر در مقایسه با ایالات متحده آمریکا است.

با این حال طبق تخمین برخی از محققان، این میزان مرگ در پرو به تنهایی به ویروس جهش یافته لامبدا مرتبط نیست و عوامل دیگری در گسترش کووید در این کشور نقش داشته اند از جمله مشکلات اقتصادی که باعث شده افراد بزرگسال ملزم به کار باشند و بازارهای شلوغ باعث شیوع بالای این بیماری شود.

این کشور تا کنون حدود ۱۱ درصد جمعیت خود را با انواع مختلف واکسن های تولید شده برای مقابله با ویروس کرونا واکسینه کرده است.

لامبدا در کدام کشورهای اروپایی شناسایی شده است؟

این سویه به سرعت در شیلی، آرژانتین، برزیل، کلمبیا، اکوادور و مکزیک در حال شیوع است. در اروپا نیز این گونه در کشورهای هلند، اسپانیا، فرانسه و پرتغال گزارش شده است.

تحقیقات اخیر روی سویه لامبدا، جهش های متعددی را در پروتئین اسپایک( سنبله) آن نشان می دهد؛ بخشی از ویروس که با سلول های انسانی در تماس است و به آن ها متصل شده و آن ها را آلوده می کند.

پابلو تسوکایاما، میکروبیولوژیستی که گونه لامبدا را بررسی کرده است به نیویورک تایمز گفت که« شکاف اطلاعات»، نگرانی ها درباره لامبدا را افزایش می دهد و ظرفیت محدود آمریکای لاتین برای نظارت و تحقیق درباره گونه های جدید باعث نگرانی می شود.

وی افزود:آنقدر کم می دانیم که ما را به حدس و گمان های زیادی می کشاند.

واکسن های موجود چه میزان تاثیر دارند؟

نیویورک تایمز گزارش داد که مطالعات اولیه که هنوز در مجلات معتبر منتشر نشده است، نشان می دهد که واکسن های مدرنا، فایزر و کروناواک تاثیر کمتری نسبت به سویه اصلی دارند اما همچنان موثر هستند.

ژائیر مندز ریکو، ویروس شناس سازمان جهانی بهداشت نیز به دویچه وله گفت:ما هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه سویه لامبدا تهاجمی تر باشد مشاهده نکردیم. اما این احتمال وجود دارد که مسری تر باشد ولی هنوز اطلاعات معتبر کافی برای مقایسه آن با گاما و دلتا نداریم.

سویه های آلفا( که در بریتانیا شناسایی شد)، بتا( آفریقای جنوبی )، دلتا( هند) و گاما( برزیل) از سوی سازمان جهانی بهداشت در فهرست سویه های« نگران کننده» طبقه بندی شده اند.

بسیاری از دانشمندان معتقدند که همه گیری ویروس کرونا تا زمانیکه ۸۰ درصد مردم جهان واکسینه نشده باشند به پایان نخواهد رسید.

آمریکای لاتین با بیش از ۱.۴ میلیون مرگ بر اثر ویروس کرونا، می تواند مرکز جدیدی از انواع جهش های ویروس کرونا باشد.

بنابر گزارش یورونیوز، اگرچه به طور کلی لامبدا مانند همه جهش های ویروس کرونا نگران کننده است اما در حال حاضر دلیلی وجود ندارد که باور کنیم لامبدا به طور خاص آسیب بیشتری خواهد رساند. علاوه بر لامبدا، سه جهش دیگر ویروس کرونا با نام های اتا( در چندین کشور شناسایی شده است)، آیوتا( در ایالات متحده آمریکا شناسایی شده است) و کاپا( هند) نیز در فهرست جهش های قابل توجه دسته بندی شده اند.

  • 12
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
ویژه سرپوش