۱۵:۴۴ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۱۰۰۱۴۵
حوزه بهداشت و رفاه

وزارت بهداشت هشدار داد؛ احتمال طغیان آنفلوانزا در مناطق سیل‌زده

مناطق سیل‌زده کشور,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
رییس اداره بیماری های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت نسبت به طغیان احتمالی آنفولانزا در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان اخطار داد.

به گزارش ایلنا، رییس اداره بیماری های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت نسبت به طغیان احتمالی آنفولانزا در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان اخطار داد.

« حسین عرفانی» رییس اداره بیماری های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ارتباط با امکان شیوع آنفولانزا در کشور علی الخصوص در مناطق سیل زده، خاطرنشان کرد:گزارشات ما در سراسر کشور نشانگر کنترل همه گیری آنفولانزا است، ولی در مناطق سیل زده به علت شرایطی که به سبب سیل ایجاد شده است ، طغیان، همه گیری و افزایش نشانگان بیماری واگیردار ممکن می شود. بدین ترتیب در مناطق سیل زده، الزامی است، اقدامات پیشگیرانه با جدیت بیشتری پی گرفته شود.

وی با تأکید بر این که باید بیماری های واگیردار منتقله از آب، غذا و مسیر تنفسی را در مناطق سیل زده جدّي بگیریم، ذکر کرد:در این مناطق، بعد از بیماری هایی که به وسیله آب اشامیدنی و غذا ایجاد می شود ، بیماری های واگیرداری که از مسیر تنفس انتقال پیدا می کنند، در اولویت توجه هستند. در رأس این بیماری های منتقله از راه تنفسی، آنفولانزا است. با توجه به فصل سرما و برودت هوا و با توجه به اینکه هموطنان سیل زده منزل های خود را از دست داده اند و در چادر یا محلات اسکان موقت زندگی می کنند و وسایل گرمایشی مناسب ندارند، احتمال شیوع این بیماری وجود دارد ، چراکه تجمعات انسانی در محل های سکونت متراکم است و تهویه هوا به خوبی انجام نمی شود، از همین رو باید مسایل پيش‌گيري و جداسازی اشخاص را جدّي تر بگیرند.

عرفانی در ادامه گفت:اولویت توجه ما به بیماری های واگیردار در مناطق سیل زده( باتوجه به وضعیت جغرافیائی، آب و هوائی و زیرساخت های خدمات اجتماعی مانند شبکه های لوله کشی آب سالم و بهداشتی) بیماری های منتقله از راه آب اشامیدنی است. افراد در مناطق سیل زده حتماً از آب بطریشده بهداشتی استفاده کنند. اگر دسترسی مستمر به آن ندارند، از تانکرهای آب تحت نظارت شبکه های آبفا و آبفار و کارشناسان بهداشت محیط استفاده کنند و در شرایطی که حداقل این امکانات ممکن نیست، حتماً آب آشامیدنی را پیش از استفاده بجوشانند.

رییس اداره بیماری های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، در ارتباط با بیماری های منتقله به وسیله حشرات در مناطق سیل زده، خاطرنشان کرد:مورد مهم بعدی بیماری های مشترک و قابل انتقال بین حیوان و انسان است. حیوان گزیدگی هایی که میتواند خطر ابتلا به هاری به دنبال داشته باشد. مارگزیدگی و عقرب گزیدگی ممکن است حیات افراد را به خطر اندازد. بیماری هایی که ممکن است از طریق حشرات ناقل به علت گزش آنها منتقل شود. در مناطق سیل زده بیماری هایی مثل مالاریا، بیماری تب دنگی که به وسیله پشه آءِدِسAedes منتقل می شود ، بیماری های منتقله از پشه خاکی به خصوص سالک یا لیشمانیوز پوستی حائز اهمیت است. توصیه های لازم به همکارانمان در دانشگاه های علوم پزشکی منطقه داده ایم و اقدامات کنترلی، پیشگیرانه و مراقبتی انجام گرفته است.

عرفانی در رابطه با شیوع آنفولانزا به علت تداوم فصل سرما در کشور، ذکر کرد:در هفته های قبل شاهد افزایش نسبت درصد عاملیت ویروس B آنفولانزا و موارد ابتلا در سراسر کشور بودیم. البته افزایش این نسبت درصد به مفهوم شیوع بیماری نیست. باید توجه کنیم که ویروس آنفولانزای نوع B، علایم خفیف تر و احتمال شیوع کمتری نسبت به ویروس نوعA دارد. مواردی که در نوع B آنفولانزا اتفاق می افتد، هنوز در فاز تک گیر بیماری است. اگر هم وطنان عزیز به نکات بهداشتی، تنفسی و شستشوی دست ها توجه کنند، کمک خواهند کرد تا چرخه بیماری تکرار نشود. باید توجه کنیم که در تمام جهان، ۹۵ درصد عملکرد ویروس آنفولانزا قابل پیش بینی است و ۵ درصد از رفتار این ویروس غافلگیرکننده است.

وی در ادامه گفت:باید توجه کنیم که ۹۷ درصد از مراجعه کنندگان مبتلا به آنفولانزا، با علایم ساده و خفیف عفونت تنفسی، تب و سرفه به پزشک مراجعه می کنند. در معاینه بالینی امکان تشخیص افتراقی آن با سایر موردهای سرماخوردگی نیست. بسياري از اشخاص مبتلا حتی احتیاج به مراجعه به پزشک نخواهند داشت. بلکه با استراحت مطلق در خانه در دوره واگیری بیماری بهبود خواهند یافت. این اقدام دو خاصیت دارد. نخست جلوگیری از تشدید چرخه انتقال ویروس و دوم افزایش کارآمدی سیستم ایمنی ِ بدن اشخاص است.

رییس اداره بیماری های مشترک بین انسان و حیوان با تأکید بر این که زنان باردار و سیل زدگان، لازم است نشانگان خفیف بیماری را جدی بگیرند، گفت:۲ تا ۳ درصد از بیماران مبتلا به آنفولانزا، علایمی مانند عفونت شدید تنفسی را بروز می دهند. لازم است این دست از بیماران با دستور پزشک در بیمارستان بستری شوند و داروی مخصوص اخذ کنند. همچنين افرادی که زمینه ضعف سیستم عصبی دارند، مانند زنان باردار، کودکان زیر ۵ سال و اشخاص بالای ۶۰ سال، بیماران مزمن مبتلا به بیماری های ریوی، قلبی، عصبی، کبدی، کلیوی و دیابت، اشخاص مبتلا به سرطان که تحت درمانی شیمیایی یا رادیوتراپی هستند، افرادی که مصرف طولانی مدت آسپرین، کورتن یا داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی، مبتلایان به بیماری های مزمن مانند HIV دارند، علایم ساده بیماری را جدی بگیرند. حتما به پزشک مراجعه و دستورات پزشک را رعایت کنند.

عرفانی اظهار داشت :شاخصی برای بررسی موج شیوع در جامعه وجود دارد. این مطالعه بر پایه نسبت درصد مراجعه اشخاص به کلینیک عمومی به دلیل بروز تب و سرفه، در مقایسه با کلیه مراجعات به مراکز عمومی است. این مراجعات اگر از ۲.۵ درصد کمتر باشد، نشانگر فاز تک گیر آنفولانزا در جامعه است. بیش از ۲.۵ درصد نشانگر شیوع اپیدمي در منطقه است. با همین محاسبات، در سامانه های ثبت گزارشات بیماری آنفولانزا در کشور، در شرایط فعلی ما کنترل همه گیری آنفولانزای انسانی H۱N۱ را نشان می دهد، اما به علت ادامه فصل سرما شرایط بروز شیوع بیماری وجود دارد.

وی در آخر مطرح کرد :باید توجه کنیم که بیماری آنفولانزا مثل تمام کشورهای نیم کره شمالی جهان، در کشور ما بومی شده است. ما ابتلا و بروز علایم آنفولانزا را در تمام ایام سال داریم و با فراهم شدن شرایط انتقال و افزایش ميزان بروز، موج اپیدمي یا همه گیری آن شروع خوهد شد.

  • 9
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید