جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۱۹ - ۱۱ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۰۷۹۱
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

هوش مصنوعی به تفسیر دقیق تر سی‌ تی اسکن مغز کمک می‌کند

اسکن مغزی,امکان تفسیر اسکن مغزی با کمک هوش مصنوعی
تحقیقات انجام شده در کشور استرالیا نشان داده که یک مدل یادگیری عمیق می تواند به رادیولوژیست ها در تفسیر سریع تر و دقیق تر سی تی اسکن مغزی برای تشخیص خونریزی مغزی و نجات جان بیماران یاری برساند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری انگلیسی «آی نیوز»، یک مطالعه جدید مشخص کرده است که رادیولوژیست ها با استفاده از هوش مصنوعی میتوانند اسکن های پیچیده مغز را با سرعت و دقت بیشتری ارزیابی کنند.

محققان دریافتند که رادیولوژیستها با کمک هوش مصنوعی میتوانند سی‌ تی اسکن (Computed tomography) مغز برای خونریزی مغزی را ۳۲ درصد دقیق تر و ۱۱ درصد سریعتر تفسیر کنند.

سازمان ملی بهداشت و سلامت انگلستان (NHS) از این فناوری در چندین بیمارستان تحت مدیریت خود استفاده می کند هر چند که این تحقیق جدید در کشور استرالیا انجام شده است. سازمان یاد شده از این فناوری در منطقه «ولورهمپتون» (Wolverhampton) استفاده می کند و بطور بالقوه ممکن است در مناطق بیشتری از کشور انگلستان مورد استفاده قرار گیرد.

این مطالعه انتشار یافته در «نشریه اروپایی رادیولوژی» بررسی کرد که ۳۰ رادیولوژیست چگونه قادر به ردیابی« یافته های بالینی» از ۲ هزار و ۸۴۸ مورد سی تی اسکن مغزی با و بدون کمک یک سامانه یادگیری عمیق بودند. این سامانه یادگیری عمیق (هوش مصنوعی) را شرکت استرالیایی «آنالیز» (Annalise) که دفاتری هم در انگلستان دارد، ساخته است.

این محققان دریافتند که هوش مصنوعی بطور خاص برای کمک به رادیولوژیست ها در زمینه تفسیر دشوارترین اسکن های مغزی سودمند است.

«کویین لان بوکلاک» از دانشگاه «نوتردام» در سیدنی خاطرنشان کرد که کمک هوش مصنوعی «بطور قابل ملاحظه ای میزان دقت تشخیص رادیولوژیست ها را در گستره وسیعی از یافته های بالینی بهبود داد و امکان بالقوه برای بهبود تفسیر اسکن های پیچیده مغزی را به اثبات رساند.

او ادامه داد: این مزایا در کمک به رادیولوژیست ها در زمینه شناسایی یافته های ظریف و حساس چشمگیرتر هستند. هر چند شناسایی برخی از یافته ها برای رادیولوژیستها دشوار بود اما موارد غیرعادی بسیار ظریف و نامشهود بر روی سی تی اسکن ها وجود داشت که توسط مدل هوش مصنوعی شناسایی شد.

«ریک آبرامسون» مسئول پزشکی اصلی شرکت آنالیز گفت: نتایج این مطالعه تبعات مهمی برای بیماران و کادر درمانی بیمارستان ها دارد.

خونریزی مغزی زیرعنکبوتیه (subarachnoid) به این معنی است که در فضای پیرامون مغز خونریزی ایجاد شده که زندگی بیمار را تهدید می کند. از این رو این خونریزی هر چه سریعتر و دقیقتر تشخیص داده شود، امکان انجام سریعتر جراحی فوری وجود دارد.

رادیولوژیست ها اغلب از یک مایع که به عنوان یک تضاد (کنتراست) شناخته می شود استفاده می کنند تا امکان معاینه واضح تر ارگان را داشته باشند. ولی بسياري از اسکن ها حاوی کنتراست نیستند چون ممکن است در برخی افراد موجب نارسایی کلیه بشود. همچنین بیماران سه ساعت پیش از اسکن با کنتراست مجاز به خوردن نیستند و از این رو در موارد اورژانسی که بیمار بتازگی غذایی خورده است امکان استفاده از کنتراست وجود ندارد.

در اینصورت عدم استفاده از کنتراست به این معنی است که تفسیر سی تی اسکن مغزی دشوار است که در این صورت کمک گرفتن از هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) بسیار ارزشمند می شود.

این مطالعه بر اساس سوابق رادیولوژی در استرالیا توسط محققانی از چندین دانشگاه با هدایت دانشگاه نوتردام در شهر سیدنی انجام شده است. مدل یادگیری عمیق مورد استفاده با استفاده از ۲۱۲ هزار و ۴۸۴ اسکن برگرفته از یک گروه رادیولوژی خصوصی در استرالیا آموزش داده شده است.

  • 17
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش