دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۱۹

بهترین حرکات ورزشی برای درمان بواسیر چیست؟ (+ تصاویر)

حرکات ورزشی برای درمان بواسیر,ورزش برای درمان بواسیر,ورزش برای رفع بواسیرانجام حرکات ورزشی برای درمان بواسیر باعث میشود تا گردش خون در عروق افزایش یابد
حدود ۵۰ درصد افراد در طول دوران زندگی خود، بیماری شایعی به نام بواسیر را تجربه میکنند. در صورت درمان این بیماری در مراحل اولیه، علاوه بر این که بیمار با درد کمتری مواجه میشود؛ دیگر به انجام روش های تهاجمی مانند جراحی نیاز ندارد. انجام حرکات ورزشی ساده از نخستین راهکارهای درمان بواسیر به شمار می رود.

حرکات ورزشی برای درمان بواسیر

از بیماری های شایع روده ای می توان به بواسیر اشاره کرد. سیاه رگ های موجود در ناحیه مقعد، وظیفه ی کنترل دفع مدفوع را برعهده دارند. بیماری بواسیر بر اثر آسیب دیدن این سیاه رگ ها ایجاد میشود. عمل دفع و نشستن بر سطوح سفت و سخت برای چنین افرادی، بسیار دردناک و عذاب آور است. از عواملی که در ایجاد هموروئید و بواسیر، مؤثر است می توان به یبوست شدید و طولانی و حتی اسهال طولانی اشاره کرد. علاوه بر یبوست، از دیگر عوامل تشدید کننده ی هموروئید می توان به افزایش سن، رژیم غذایی کم فیبر، حاملگی و فشار زایمان طبیعی، ویژگی های وراثتی و عدم ورزش و تحرک اشاره کرد.

حرکات ورزشی، مزایایی نظیر افزایش گردش خون در عروق و استحکام عضلات را بهمراه دارد. اگر حرکات ورزشی هوازی را به درستی انجام دهید؛ موجب تقویت قلب و عروق، بهبود روحیه فردی، افزایش توده های عضلانی، کاهش وزن و … میشود. همچنین ورزش های سنگینی که باعث بروز بواسیر می شود؛ شامل افزایش فشار وارده به این عروق میباشد ، به این خاطر که انجام ورزش های سنگین به افزایش فشار وارده بر کف لگن و خروجی دستگاه گوارش منجر میشود و شخص، گرفتار بواسیر میشود.

زمان مناسب برای انجام حرکات ورزشی برای درمان بواسیر

اگر می خواهید برای درمان بواسیر، ورزش کنید؛ باید حداقل یک ساعت از زمان غذا خوردنتان گذشته باشد. بدین دلیل که حجم زیادی از خون بدن، پس از خوردن غذا به منظور هضم غذاها به معده و روده می رود. درصورت ورزش کردن فرد در این زمان ، این روند موجب ایجاد اختلالاتی میشود و غذا را هضم و جذب نمیکند. زیرا ورزش در این مدت زمان سبب کاهش قدرت انقباض عضلات روده و همچنین کاهش میزان ترشح آنزیم های جذب میشود و علاوه بر این که بواسیر را درمان نمی کند، موجب تشدید بیماری می شود.

ورزش مناسب برای درمان هموروئید,حرکات ورزشی برای درمان هموروئید,بهترین ورزش برای درمان بواسیربهتر است یکساعت پس از صرف غذا برای حرکات ورزشی بمنظور درمان بواسیر اقدام نمایید

معرفی حرکات ورزشی برای درمان بواسیر

اگر اعضای خانواده ی شما به مشکلات هموروئید مبتلا هستند؛ از این رو ممکن است که شما هم به این بیماری مبتلا شوید و بهترین راه برای مبتلا نشدن، انجام روشهای درمان خانگی است. برای پیشگیری و درمان این بیماری، راههای بسیاری وجود دارد که ورزش کردن از موثرترینشان به شمار می رود.

>> پیاده روی :

پیاده روی یکی از ورزش های مناسب برای درمان بواسیر می باشد. اگر در هر روز به مدت ۱۵- ۱۰ دقیقه یک برنامه پیاده روی منظم داشته باشید؛ سیستم گوارشی شما کمک بسیاری در رسیدن به حداکثر فعالیتش میکند.

>> شنا:

ورزش شنا تأثير به سزایی در درمان بواسیر و هموروئید دارد؛ بدین دلیل که موجب افزایش قدرت عضلات شکم و توان بافت های بدن میشود و در عروق شکمی، گردش خون را افزایش می دهد. این نکته را در نظر بگیرید که زمان مناسب برای ورزش کردن، حداقل دو ساعت پس از غذا خوردن است. چون جریان خون پس از صرف غذا به منظور جذب غذا راهی معده و روده می شود ولی حرکت ورزشی موجب انسداد این مسیر میشود و در نتیجه غذای شما هضم و جذب نمیشود. نوشیدن آب در هنگام انجام فعالیت های ورزشی الزامی است.

چه ورزشی برای درمان بواسیر خوبه,ورزش برای درمان بواسیر,حرکات ورزشی برای درمان بواسیرورزش شنا یکی از حرکات ورزشی برای درمان بواسیر محسوب میشود

>> طناب زدن:

طناب زدن به افزایش سرعت گردش خون در رگ ها، افزایش ضربان قلب و تنظیم سیستم گوارش کمک می کند از این رو نقش موثری در درمان بواسیر (هموروئید) دارد.

>> درمان بواسیر با کگل:

انجام ورزش کگل از راهکارهای مؤثر در درمان بواسیر به شمار می رود. این تمرین برای درمان بیماری بواسیر، گردش خون شخص را افزایش داده و عضله ها را تقویت میکند. همچنین در دوران پس از جراحی هموروئید یا هموروئیدکتومی میتوان تمرین کگل را انجام داد تا روند درمان را سرعت ببخشد.

اساس ورزش کگل بر انقباض و انبساط عضله پرینه بنا شده است. پیش از این که کگل را انجام دهید؛ باید عضله موردنظر برای انجام تمرینات را تشخیص دهید. درواقع موقعیت این عضله در لگن و مابین دو استخوان ران می باشد. عضله کگل موظف است که از خروج گاز و مدفوع پیشگیری کند. مراحل زیر را پس از شناسایی دقیق عضله میتوانید به ترتیب دنبال کنید.

شما می توانید برای انجام این تمرین در حالت خوابیده، نشسته و ایستاده باشید ولی بهترین حالت اینست که به صورت خوابیده این ورزش را انجام دهید تا تسلط بیشتری داشته باشید. عضله موردنظر را برای انجام این تمرین به مدت ۵ ثانیه منقبض کنید. تصور شما در طول انجام این ورزش اینست که میخواهید مانع خروج گاز و مدفوع شوید. به این ترتیب باید عضله را پس از ۵ ثانیه شل کنید و مجدداً ۵ ثانیه بعد، آن را تکرار کنید. ۱۰ الی ۲۰ مرتبه این تمرین را در طول روز، تکرار کنید. در طول انجام این ورزش، اطمینان حاصل کنید که عضلات شکم و سینه ی شما منقبض نشده است. دست خود را برای اطمینان میتوانید بر روی شکمتان قرار دهید تا منقبض نشود.

ورزش برای درمان بواسیر,حرکات ورزشی برای درمان بواسیر,ورزش برای رفع بواسیریکی از حرکات ورزشی برای درمان بواسیر، انجام ورزش کگل است

>> یوگا:

استرس و فشارهای روانی از دیگر عوامل مؤثر در بروز بواسیر یا همورئید به شمار می رود. یوگا باعث کنترل استرس و آرامش فکر و تمرکز بیشتر و همچنین تقویت عضلات شکم میشود.

>> نشست پیچ:

فرم پیچ دادن به بدن باعث تحریک دستگاه گوارش می شود. این ورزش با کاهش درد بدن در بهبود بیماری بواسیر و یبوست مؤثر است. برای انجام این ورزش، ابتدا روی زمین بنشینید و پاهایتان را دراز کنید. سپس با خم کردن پای چپتان، کف پای چپ را روی زمین، نزدیک باسنتان قرار دهید. کنار زانوی پای چپ خود، ارنج دست راستتان را قرار دهید و بطرف شانه ی سمت چپ برگردید. چرخش و کشش بدن را پس از یک نفس عمیق برای سمت دیگر بدن انجام دهید.

بهترین حرکات ورزشی برای درمان بواسیر,درمان هموروئید با ورزشیکی از حرکات ورزشی برای درمان بواسیر اینست که روی زمین بنشینید و پاها را دراز کنید

>> ایستادن و رو به پایین خم شدن :

ایستادن و رو به پائین خم شدن می تواند بیماری بواسیر را درمان کند. اعصاب شخص با انجام این حرکت کنترل شده و در نهایت به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک میکند. وقتی که شکمتان فشرده شود؛ غذا بهتر هضم می شود. برای انجام این تمرین باید راست بایستید. با خم کردن بالاتنه به سمت پائین باید سینه ی خود را در کنار ران پاهایتان قرار دهید. درصورت کم بودن انعطاف پاهایتان میتوانید پاهایتان را از زانو خم کنید. در این حالت بهتر است که موقعیت کف دست هایتان بر روی زمین باشد.

درمان هموروئید با ورزش,ورزش برای درمان هموروئید,حرکات ورزشی برای درمان بواسیرایستادن و رو به پایین خم شدن یکی از حرکات ورزشی برای درمان بواسیر میباشد

حرکات ورزشی مناسب برای درمان بواسیر در خانم های باردار

خانم ها بیشتر از آقایان به بیماری بواسیر مبتلا میشوند. بدین دلیل که زایمان های سخت، یکی از علت های ایجاد بواسیر به شمار می رود. برای پیشگیری از ابتلای خانم ها به بواسیر باید دو حرکت ورزشی زیر را انجام دهند تا عضله های شکمشان تقویت شود.

- حرکت پروانه ای:

برای اینکه حرکت پروانه را انجام دهید؛ ابتدا چهار زانو بنشینید، در حالتی که کف پاهایتان روبه روی هم باشد و زانوهایتان به سمت جلو باشد. سپس دست هایتان را روی پنجه پا بگذارید تا پشتتان بطور کامل، صاف شود. پاهایتان را در حالت ثابت نگه دارید و باسنتان را به پا نزدیک کنید. به آرامی نفس بکشید و زانوهایتان را به سمت بالا و پائین حرکت دهید. با دم و بازدم میتوانید این حرکت را انجام دهید و این حرکت را ۵ الی ۱۰ بار در هر ست تکرار کنید.( افراد مبتلا به بواسیر به خصوص خانم های باردار باید این حرکت را انجام دهند).

بهترین ورزش برای درمان بواسیر,تمرینات ورزشی برای درمان بواسیر,چه ورزشی برای درمان بواسیر خوبهیکی از حرکات ورزشی برای درمان بواسیر در خانم های باردار حرکت پروانه میباشد

- حرکت الاکلنگ:

حرکت الاکلنگ به این صورت انجام میشود که در حالتی که زانوهایتان به یک طرف متمایل شده، زانوی راست خود را به زمین نزدیک کنید. این حرکت نیز باید ۵ الی ۱۰ بار در هر ست تکرار شود.

حرکت الاکلنگ برای درمان بواسیر,درمان بواسیر با ورزش,درمان هموروئید با ورزشحرکت الاکلنگ برای درمان بواسیر در دوران بارداری بسیار مفید است

بازگشت مجدد بیماری بواسیر با حرکات ورزشی نامناسب

در صورت داشتن علائم بواسیر یا ابتلا به این بیماری در زمان گذشته ، احتمال ابتلای مجدد به آن وجود دارد. از این رو توصیه میشود که رژیم غذایی درست و مناسبی داشته باشید و نکات بهداشتی را رعایت کنید. علاوه‌براین انجام حرکات ورزشی، مانع از بتلای مجدد به بواسیر میشود. انجام تمرینات ورزشی سنگین موجب افزایش فشار وارده بر لگن میشود، به همین خاطر هرگز نباید آن را انجام دهید. تمرینات سنگین باعث تشدید علائم بیماری مانند درد و بیماری میشود. انجام تمرینات ورزشی زیر برای افراد مبتلا به بواسیر، ممنوع است که عبارتند از:

> سوارکاری

> دوچرخه سواری

> وزنه برداری

این ورزش ها به عضله های شکم و ران، فشار زیادی وارد می کند و موجب تشدید بواسیر شما میشود. تمرینات ساده ورزشی برای درمان بواسیر و پیشگیری از آن مناسب است؛ بدین دلیل که باعث به جریان انداختن خونتان میشود.

ورزش برای رفع بواسیر,حرکات ورزشی برای درمان هموروئیدبا انجام حرکات ورزشی برای درمان بواسیر به مستحکم شدن عضلاتتان کمک میکنید

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 10
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش