دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۰۹:۲۵ - ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۶۰۹۸۳
سیاست داخلی

واکنش فائزه هاشمی به سخنان ذوالنوری: هنوز از هاشمی می‌ترسید

حمه فائزه هاشمی به ذوالنوری,انتقاد شددی هاشمی از ذوالنوری

به گزارش روزنامه همدلی،  در جلسه بررسی رای اعتماد سید اسماعیل خطیب، وزیر پیشنهادی اطلاعات، مجتبی ذوالنوری، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی ادعاهایی درباره غائله‌ ۱۵ خرداد سال ۱۳۸۵ قم و برهم زدن سخنرانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و آنچه بعد از آن اتفاق گذشت، مطرح کرد که واکنش برخی از نزدیکان هاشمی و انتقاد برخی افراد را بدنبال داشت. 

ذوالنوری در آن جلسه گفت: «زمانی که جلسه سخنرانی آقای هاشمی در ۱۵ خرداد ۸۵ به هم خورد، قوه قضائیه و شخص آقای هاشمی فشارهای سنگینی وارد کردند و وزارت اطلاعات فشار وارد کرد و بارها در جلسات از آقای خطیب شنیدیم که می‌گفت من به دنبال این هستم که هم فشارها جواب داده شود و هم به بچه‌ها آسیبی وارد نشود. سؤال این است که چرا احکامی که علیه نیروهای دستگاه امنیتی صادر شده بود هیچ‌کدام اجرائی نشد؟ چرا شلاق و حکمی که داده شده بود اجرائی نشد؟ علت این بود که هر موضوعی اقدام خود را می‌طلبد و دستگاه امنیتی نمی‌تواند جار بزند که من فلان کار را می‌کنم». 

او که در دفاع از خطیب سخن می گفت معتقد بود که او جلوی اعمال مجازات قانون شکنان آن روز را گرفت.

 اکنون پس از گذشت ۱۵ سال از آن واقعه فائزه هاشمی رفسنجانی  در گفتگو با انصاف نیوز با تاکید براینکه «مورد خاصی که آقای ذوالنور به آن اشاره کرده است را خاطرم نیست که دقیقا جریان چه بود» با اشاره به بیانیه خانواده هاشمی در این باره گفت:«از طرف خانواده در این مورد در بیانیه کاملا توضیح داده شده است؛ ولی من موارد دیگری را خاطرم هست که بابا هیچ‌وقت به دنبال انتقام گرفتن و شکایت کردن، حتی در بدترین شرایط نبود. علیرغم اینکه همیشه قدرتی داشت.»

وی افزود:« یک مثالی که خاطرم است موقع ترور ایشان بود در اوایل انقلاب،گروه فرقان این اقدام را برعهده می‌گیرد و دستگیر می‌شوند. یادم است همان موقع -اگر اشتباه نکنم و تا آنجا که در ذهنم است اعلام رسمی هم کرد- همان موقع گفت که من قصد شکایت ندارم؛ یعنی حتی در آن موضوع ترور هم بدنبال برخورد و انتقام و… نبود. البته در آن برهه هم مسئولین کار خود را کردند اما بابا نسبت به آنها اعلام بخشش کرد.»

حمه فائزه هاشمی به ذوالنوری,انتقاد شددی هاشمی از ذوالنوری

دختر آیت‌الله هاشمی گفت:« مورد دیگری که الان خاطرم است و می‌توانم به آن اشاره کنم قضیه‌ آقای تاجیک بود. در شاه‌عبدالعظیم که به من حمله کرد فحش‌های رکیکی هم نثار بابا کرد. اهانت‌های بسیاری کرد. آن موقع هم ایشان اقدامی نکرد که نسبت به آقای تاجیک برخوردی صورت بگیرد یا دنبال شود. خود دادستانی به عنوان مدعی‌العموم شاکی آقای تاجیک شد و بعدها حکم می‌دهند مدتی زندان و شلاق بخاطر اهانت‌هایی که به من داشت، و زندان و شلاق برای اهانت‌هایی که به بابا داشت؛ که چند روز به زندان رفت و بعد هم عفو خورد و بیرون آمد.»

فائزه هاشمی ادامه داد:« یعنی بازهم نه من و نه بابا هیچکدام دنبال نکردیم که این چرا در زندان نیست و چرا با او برخورد نشده است و… حتی برای خود شکایت هم بابا هیچ پیگیری نداشت؛ اصلا این روحیه را نداشت که اینگونه مسائل را دنبال کند. نه اهل کینه بودو نه اهل انتقام بود و نه روحیه‌ این را داشت که بخواهد با کسانی که با او برخورد کردن یا اهانت کردند یا خطری برایش ایجاد کردند، بخواهد موضوعشان را دنبال کند تا به مجازات برسند.»

هاشمی درباره‌ موضوع مورد ادعای ذوالنور نیز توضیح داد:«مورد اخیری را هم که خانواده بیانیه دادند کاملا درست است. در ادامه‌ بیانیه‌ حرف درستی زده شده؛ اولا که دروغگویی آنقدر راحت شده است، کسانیکه بیشترین ادعای مسلمانی و انقلابی بودن را دارند، بیشترین دروغ‌ها وتهمت‌ها و تخریب‌های ناجوانمردانه را روا می‌دارند. خودشان را بسیار مسلمان می‌دانند و دیگران را نامسلمان و ناانقلابی. ضمن اینکه بابا ۵ سال است که فوت شده است! ادامه‌ این حرف‌ها و دروغ‌ها و شایعات و اینکه به‌عنوان نماینده یک نفر بیاید این حرف‌ها را بزند، بنظر من خیلی مضحک و خنده‌دار است؛ یعنی هنوز که هنوز است شما از آقای هاشمی می‌ترسید و می‌خواهید خرابش کنید؟! هدفی که از بیان این دروغ‌ها دارید چیست؟!»

فائزه هاشمی گفت:« چون اینگونه که آقای ذوالنور ادعا کرد، اطلاعاتی دارد و از پشت‌پرده‌ها خبر داشته است که دیگران نمی‌دانستند و ایشان می‌دانسته است. شما که اینقدر از پشت پرده‌ها مطلع بودید، برای چه این دروغ‌ها را می‌گویید؟! حال این دنیا هیچ، اگر اعتقادی به آن دنیا دارید از خدا نمی‌ترسید که بعدا باید چگونه پاسخ این مسائل را بدهید.»

او همچنین در واکنش به این سوال که «اگر آقای هاشمی چنین رویکردی نداشته‌اند پس برخوردها در زمان ایشان با روزنامه‌نگاران و سیاسیون چه بوده است؟!» گفت:«در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی هیچ روزنامه‌ای بسته نمی‌شود. همان دوران روزنامه‌ کیهان از طرف جناح راست و روزنامه‌ سلام از طرف جناح چپ، بیشترین حملات را به بابا داشتند و تا آخرین لحظه‌ای هم که بابا رئیس جمهور بود آن دو روزنامه کار خود را می‌کردند. نه در آن دوران بابا از روزنامه‌ای شکایت کرده است، نه دنبال کرده است و نه اصلا در آن دوران روزنامه‌ای بسته شده است. 

  • 21
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش