دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
۱۸:۳۵ - ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۳۱۷۴
سیاست داخلی

این آقایانی که مرتب از لفظ انقلابی‌ استفاده می کنند قرار است علیه چه کسانی انقلاب کنند؟ مردم؟

ناصر قوامی: یکسری حقایق وجود دارد که نه ما جرات گفتنش را داریم نه شما!

ناصر قوامی,صحبت های ناصر قوامی در مورد مشکلات کشور
نماینده و عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس ششم درباره افرادی که خودشان را انقلابی می نامند و اکنون دولت را در اختیار دارند به دیده‌بان ایران گفت: آقایان انقلابی مگر قرار است علیه مردم فقیر کشور انقلاب کنید که دست بردار نیستید؟! ما یکبار انقلاب کردیم و آن هم علیه شاه بود! آقایان از خواب بیدار شوید انقلاب تمام شد! در جمهوری اسلامی قرار است علیه کی انقلاب کنید؟! به ما بگویید که ما هم پشت سر شما علیه همان شخصی که شما می‌گویید انقلاب کنیم!

«یکسری حقایق وجود دارد که نه ما جرات گفتنش را داریم نه شما!»، «نمی‌خواهم در سن ۷۰ سالگی به دلیل انتقاد از انتصابات به زندان بروم!» این اظهارات یکی از نمایندگان اسبق مجلسی‌ست که به نظر می رسد این روزها در کشمکش با جریان «انقلابی» پا پس کشیده است. دولت ابراهیم رئیسی علیرغم همه هشدارها اقدام به حرف ارز ترجیحی کرد و در این راه هم نه تنها دو قوه دیگر از او حمایت کردند بلکه نیروها و نهادهای نظامی کشور هم از این اقدام دولت ابراز رضایت می کنند. در این بین اما؛ اعتراضات و مشکلات معیشتی مردم و همچنین افزایش بی سابقه اقلام ضروری باعث شده تا برخی از السابقون نظام نسبت به عملکرد این روزهای دولت موسوم به انقلابی اعتراض کنند.

ناصر قوامی، نماینده ادوار مجلس و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ششم در همین رابطه با دیده‌بان ایران گفت وگو کرده است که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

*آقای قوامی! افزایش قیمت کالاهای اساسی این روزها داد مردم که هیچ داد مسئولان مسبب را هم در آورده! به اعتقاد شما علت و ریشه این حجم از مشکلات اقتصادی چیست؟

یکسری از مشکلات وجود دارد که نه ما جرات گفتنش را داریم و نه شما اجازه انتشارش را! اگر ما ریشه و علت این مشکلات را بگوییم، گفته‌های ما را امنیتی تلقی کرده و با زور و خشونت با ما رفتار خواهند کرد. شما خبرنگاران هم بخواهید زیاد از این قضایا حرف بزنید به سرنوشت همان کسانی‌که به زندان افتادند، دچار خواهید شد. بنابراین ما مجبوریم از این مسائل چشم‌پوشی کنیم چون اگر این کار را نکنیم توسط همین افراد ....... در رابطه با شعارهای آقای رئیسی هم باید عرض کنم که در همه کشورها مقامات اظهارات و وعده‌هایی را عنوان می‌کنند که امکان دارد نتوانند به این وعده‌ها عمل کنند و این کاملاً طبیعی است. در خود آمریکا هم بایدن نتوانست به وعده‌های خودش عمل کند! مشکل اساسی کشور ما این است که اقتصاد ما به شدت بیمار است و متاسفانه پول ملی هم ما دیگر هیچ ارزشی ندارد!

*شما در بخشی از اظهاراتتان اذعان داشتید که برخی مسائل وجود دارد که نه خبرنگاران حق گفتن آن را دارند و نه مقامات! با ادامه این شرایط تا کی باید سکوت کرد؟

تا وقتی‌که جو کشور تا این اندازه امنیتی باشد و افراد بدون هیچگونه احضاریه رسمی بازداشت شوند و در آخر هم مشخص نشود که این افراد به کجا منتقل شده و توسط چه کسانی بازداشت شده‌اند، ما نمی‌توانیم از علت به وجود آمدن این مشکلات صحبت کنیم. هم ما فعلان سیاسی، هم شما خبرنگاران و هم مردم می‌دانند که مشکل از کی و کجاست! همه ما از ترس زندان و شکنجه اعتراض نمی‌کنیم و حرف نمی‌زنیم! به اعتقاد بنده خود آقای رئیسی دلش می‌خواهد که مشکلات را حل کند اما متاسفانه کسانی مثل مخبر سد راه او می‌شوند. همین مخبر در کمال پررویی به مردم می‌گوید که ما نان را کوپنی خواهیم کرد! این فرد معاون اجرایی رئیس‌جمهور یک مملکت است! چرا آقایان نمی‌گویند که پول نفت بشکه ۱۰۰ دلار را چکار می‌کنند؟! این اتفاقات تقصیر تیم آقای رئیسی است نه خود او! خیلی مشخص است که چه کسی به «مخبر» چنین جایگاهی داده است! نمی‌خواهم با انتقاد از وضعیت موجود در سن ۷۰ سالگی به زندان بروم!

*امروز ابراهیم رئیسی طی اظهاراتی ادعا کرد که می‌خواهد مزه شیرین عدالت را به مردم بچشاند! این اظهارات در حالی مطرح شده که برخی بر این باورند که آقای رئیسی بهتر است از قدرت کناره گیری کند! نظر شما در این باره چیست؟

 آقای رئیسی دوست دارد که عدالت را برقرار کند اما به او اجازه این کار را نمی‌دهند! افراد مثل مخبر اجازه تغییر شرایط را نمی‌دهند!

*آقای قوامی! به نظر می‌آید پس از انتشار خبر سیسمونی گیت محمدباقر قالیباف، اختلاف میان نیروهای انقلابی شدت گرفته و به نوعی هر کدام از این افراد در پی گرفتن سهم بیشتری از سفره انقلاب هستند؛ ریشه این اختلافات را به چه شکل تحلیل می‌کنید؟

بنده در خصوص سفر خانواده قالیباف به ترکیه قضاوت نمی‌کنم اما آن چیزی که مسلم است این است که در برخی مواقع سلیقه خانم‌ها به گونه‌ای است که زیاد با سلیقه آقایان همخوانی ندارد و به همین دلیل در این موارد خانم‌ها را نمی‌شود کنترل کرد و مثل اینکه همسر و دختر آقای قالیباف هم بدین گونه رفتار کردند. بالاخره این انجام چنین خریدهایی توسط خانم‌ها عادی است و شاید خود قالیباف هم راضی نبوده باشد.

*همانطور که می‌دانید از زمان روی کار آمدن اصولگرایان، لفظ «انقلابی» از دهان شان نمی‌افتد! اصلا «انقلابی» بودن به چه معناست؟

من خودم هم نمی‌دانم این لفظ انقلابی که آقایان چند سالی است بکار می برند به چه معناست؟! آقایان قرار است بر علیه چه کسی یا کسانی انقلاب کنند؟! آقایان انقلابی مگر قرار است علیه مردم فقیر کشور انقلاب کنید که دست بردار نیستید؟! ما یکبار انقلاب کردیم و آن هم علیه شاه بود! آقایان از خواب بیدار شوید انقلاب تمام شد! در جمهوری اسلامی قرار است علیه کی انقلاب کنید؟! به ما بگویید که ما هم پشت سر شما علیه همان شخصی که شما می‌گویید انقلاب کنیم! آقایان نماینده! شما جماعت به‌عنوان اعضای مجلس انقلابی قرار است علیه چه کسی انقلاب کنید؟! بنده سال‌ها پیش به اصلاح‌طلبان گوشزد کردم که از قدرت کناره‌گیری کنید و نظام را دو دستی تقدیم این آقایان کنید تا ببینید که این جماعت به جان هم می‌افتند! این جماعت برای رسیدن به پول و قدرت به خودشان هم رحم نمی‌کنند چه برسد به مردم

*آقای قوامی! باتوجه به شرایط نابه‌سامان کشور، شروع اعتراضات گسترده مردم را تا چه اندازه متحمل می‌دانید؟

امکان وقوع اعتراضات سراسری در کشور وجود دارد اما این را باید بدانیم که مشکلات با آمدن در خیابان درست نمی‌شود. در دنیای سیاست هیچکس با آدم رفیق و یا دشمن نیست؛ یعنی نباید اروپا را دشمن و یا دوست خود بدانیم. باید تلاش کنیم با همه کشورها روابط قابل قبولی داشته باشیم. آقایان باید به تمام دنیا بگویند که ما با چین و روسیه نه دوستیم نه دشمن! بنده خطاب به دوستان اصولگرا می‌خواهم بگویم که آقایان محترم با هم دوست باشید! چرا شما جماعت با هم سازش ندارید؟ مقداری از حرص و طمع‌تان را برای رسیدن به خواسته‌های دنیوی کاهش دهید و به مردم فکر کنید! این روندی که آقایان اصولگرا در پیش گرفته‌‍اند هم به ضرر خودشان است هم به ضرر نظام!

  • 10
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
ملت از کجا بدونه مطلب تو امنیتی هست یا نیست؟ وقتی خودت میگی امنیتی خب نباید ورود کنن؟جرات نداری نزن خب. مگه خون شمای ۷۰ ساله پر رنگ تر از زندانیهای دیگه است؟ اگه واقعا نگران مردم هستی آستین بزن بالا.
مشاهده کامنت های بیشتر
رضا میرزایی,بیوگرافی رضا میرزایی,زندگینامه رضا میرزایی بیوگرافی رضا میرزایی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

محل تولد:کردکوی

تاریخ تولد:۲۶/۱/۱۳۷۵

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

قد:۱٫۷۷ متر

ادامه
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
خشم حجاج بر کمیل بن زیاد,بیوگرافی کمیل بن زیاد,شهادت کمیل بن زیاد زندگینامه کمیل بن زیاد ؛ زاهدی عابد و سلحشور

زاده: ۷ پیش از هجرت یا ۱۲ پیش از هجرت

ملیت: یمنی

دین: اسلام

مذهب: شیعه اثنی عشری

وفات:  ۸۲ق ، کوفه

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش