جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲
۱۲:۰۸ - ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۰۰۴۷
سیاست داخلی

پیام‌ فروش جنگنده‌های سوخو ۳۵ روسیه به ایران

۲۰۲۳ سال رویارویی گسترده اروپا و تهران؛ از راه اندازی سایت تولید پهپاد در روسیه تا پایان تحریم خرید تسلیحات از ایران

۲۰۲۳ سال رویارویی گسترده اروپا و تهران,جنگ ایران و اروپا
کارنگی: به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۳ برای ایران آبستن تحولاتی حتی گسترده‌تر از ۲۰۲۲ باشد. در نتیجه این تحولات اروپا هم باید رویکرد خود را در برابر جمهوری اسلامی تغییر دهد.

Cornelius Adebahr در اندیشکده آمریکایی «کارنگی» نوشت: به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۳ برای ایران آبستن تحولاتی حتی گسترده‌تر از ۲۰۲۲ باشد. در نتیجه این تحولات اروپا هم باید رویکرد خود را در برابر جمهوری اسلامی تغییر دهد.

به گزارش «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: مشخص نیست در پایان آیا کشور شاهد تغییرات معنادار خواهد شد یا اینکه ناآرامی های بیشتری در پی خواهد بود.

کارنگی در ادامه با اشاره به نظرات مقامات کشور در مورد حجاب و اجرای حکم اعدام برای تعدادی از بازداشتی ها و همچنین علی رضا اکبری نوشت: این چند خبر از روزهای گذشته نشان می دهد که چه چیزی در ایران تغییر کرده است - و چرا این موضوع برای اروپا و بقیه جهان مهم است.

اگر گزارش ها در مورد برنامه ریزی برای ایجاد سایت تولید پهپاد از سوی تهران در روسیه تایید شود، حمایت ایران از جنگ پوتین علیه اوکراین وارد مرحله جدیدی می‌شود. برای ایالات متحده به عنوان مجری اصلی تحریم‌ها بسیار مایه شرمساری بود که پهپادهای تهاجمی ایران که بر شهرهای اوکراین می‌بارند عمدتاً از قطعات تولیدی شرکت‌های آمریکایی ساخته شده‌اند.

در حالی که جنگ به پایان اولین سال خود نزدیک می‌شود، اکتبر ۲۰۲۳، موعد پایان تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در افق دید سیاست‌گذاران قرار گرفته است. بر اساس قطعنامه شورای امنیت درمورد برجام، از آن زمان به بعد تهران مجددا مجاز به صادرات موشک های بالستیک کوتاه برد خواهد بود. اگر همه چیز درست پیش برود، مسکو اولین مشتری است.

از این نظر، نتیجه تحولات داخلی ایران و موضع‌گیری تهران در قبال روسیه می‌تواند پیامدهای جدی برای گسترش جنگ در اوکراین داشته باشد. آیا غرب تحت فشار قرار خواهد گرفت تا با تانک‌های جنگی از کی یف حمایت کند تا قبل از پایان تحریم سازمان ملل به یک نتیجه مطلوب دست یابد؟ یا برعکس، آیا تلاش خواهد کرد تا اوکراینی‌ها را متقاعد کند که تا تابستان به آتش‌بس بسنده کنند تا از تشدید شرایط جلوگیری کنند؟ یا اینکه اسرائیل با دولت جدید راست افراطی و بسیار ضدایرانش، بالاخره به حمایت از اوکراین با سیستم دفاعی ارزشمند خود یعنی گنبد آهنین تن خواهد داد.

چنین تحولاتی زمینه را برای رویارویی گسترده‌تر اروپا با ایران در سال جاری فراهم می‌کند. این رویارویی به پیشرفت‌های مداوم اما پنهان ایران در غنی‌سازی اورانیوم ‌افزوده و خطر شدید گسترش سلاح‌های هسته‌ای را ایجاد کرده و هم‌زمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کمتر و کمتر قادر به نظارت بر آن خواهد بود. در روزهایی که گزارش‌های مربوط به اعتراضات از سرخط خبرها کنار رفته، توجه به چنین موضوعات مغفولی، مهم است.

اکنون اتحادیه اروپا باید به یک رویکرد جامع در برابر ایران و منطقه برسد. ممکن است اوضاع در ایران خوب، بد یا زشت شود. تنها چیزی که قطعی است اینکه استراتژی گذشته دیگر جواب نمی دهد.

پیام‌ فروش جنگنده‌های سوخو ۳۵ روسیه به ایران

رسانه انگلیسی میدل ایست آی نوشت: انتظار می رود ایران تا اوایل بهار جنگنده‌های سوخو-۳۵ روسیه را دریافت کند. شهریار حیدری، یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران، هفته گذشته گفت که تهران علاوه بر هواپیماهای جنگی سوخو-۳۵، تجهیزات نظامی دیگری از جمله سامانه‌های پدافند هوایی، سامانه‌های موشکی و بالگردها را به روسیه سفارش داده است.

۲۰۲۳ سال رویارویی گسترده اروپا و تهران,جنگ ایران و اروپا

ر ادامه این مطلب آمده است: حمیدرضا عزیزی، کارشناس ژئوپلیتیک و امنیت خاورمیانه در یک موسسه مطالعاتی آلمانی می‌گوید: اظهارات حیدری اولین تأیید رسمی بر خرید جنگنده‌های سوخو ۳۵ توسط ایران است.

ایران ۲۴ فروند از پیشرفته ترین جت های روسیه را سفارش داده است. با این حال و با وجود اعلام ایران، روسیه هنوز چنین معامله‌ای را تایید نکرده است.

عزیزی به میدل ایست آی گفت: در طرف روسی، بیشتر شایعاتی در سطح کانال‌های غیررسمی مانند تلگرام درباره این مبادلات نظامی وجود داشته و به همین ترتیب، در طرف ایرانی هم فرماندهان عالی رتبه نظامی، هنوز چنین مسئله‌ای را تایید نکرده‌اند.

عزیزی گفت: برخلاف اظهارات گذشته، این بار صحبت ها در مورد هواپیماهای جنگنده «جدی تر» است. این اولین بار است که این بعد از انتشار چنین گزارش‌هایی، روسیه و ایران آنها را رد نمی‌کنند.»

با کاهش سریع ذخایر موشکی روسیه، مسکو به ایران روی آورده است تا به روشی سریع و مقرون به صرفه، جلوی پیشرفت های نظامی اوکراین و از دست دادن قلمرو بیشتر را بگیرد.

گزارش ها حاکی از آن است که روسیه صدها پهپاد ایرانی خریداری کرده و هزار فروند دیگر نیز سفارش داده است. عزیزی گفت: آخرین معامله یعنی هواپیماهای جنگنده، در صورت تحقق این فروش، به این معنی است که "همکاری نظامی ایران و روسیه وارد مرحله کاملاً جدیدی شده است که در تاریخ روابط دو طرف بی سابقه است."

تغییر موازنه قوا

روسیه در گذشته نسبت به برتری نظامی ایران در منطقه محتاط بوده است. عزیزی گفت: سیاست روسیه در خاورمیانه همواره بر حفظ تعادل بین ایران و رقبایش مانند عربستان سعودی، اسرائیل و سایرین استوار بوده است.

در حالی که ایران و روسیه برای مدت طولانی روابط خوبی داشته اند و در جنگ سوریه در دهه گذشته شریک بوده اند، انزوای جهانی مسکو بر سر اوکراین، با توجه به اتکای فزاینده روسیه به ایران، این روابط را به سمتی نامشخص سوق می‌دهد.

عزیزی گفت: «تنها چیزی که ایران عملاً در حوزه نظامی فاقد آن است و واقعاً نیاز به ارتقاء آن دارد، قدرت هوایی است که دلیل آن کمبود هواپیماهای جنگنده پیشرفته است».

کمبود نیروی هوایی البته در درجه اول باعث پیشرفت پهپادها و موشک‌های ایران در دهه‌های اخیر شده است.

تعداد جت های موجود در این قرارداد تنها تا حدی پاسخگوی نیازهای ایران است. عزیزی گفت: باید در نظر داشت که تعداد هواپیماهای جنگنده ای که ممکن است روسیه در اختیار ایران قرار دهد چندان قابل توجه نیست. بنابراین، این فروش به شکل قابل توجهی قدرت هوایی ایران را تقویت نخواهد کرد.»

با این حال، این توافق می تواند به این معنا باشد که روسیه ممکن است به طور فزاینده ای با ایران در مورد مسائل منطقه ای همسو شود، یا می تواند منجر به سوگیری کشورهای منطقه بر علیه روابط نزدیک فزاینده بین دو کشور شود.

عزیزی می‌گوید «مطمئناً این مسئله باعث تغییر در نوع نگاه و مواجهه با مسکو خواهد شد. گزارش‌ها در مورد جنگنده‌های سوخو۳۵ هر چه که باشد، واضح است که هر دو طرف در حال تلاش برای ارتقای همکاری‌های نظامی خود هستند».

  • 10
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش