یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
۰۸:۱۵ - ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۱۲۱۹
سیاست داخلی

مأمور نیروی انتظامی از شادی و قرار پیک‌نیک کم‌توانان در پارک ممانعت کرد

امنیتی کردن همه امور؛ حتی دورهمی معلولان!

ترس از دورهمی معلولان, شادی و قرار پیک‌نیک کم‌توانان در پارک
بسیاری از صاحبنظران از شیوه‌ای که در آن همه حرکات و سکنات شهروندان امنیتی ارزیابی شده و مستحق برخوردی تند و جدی است، ابراز نگرانی می‌کنند و معتقدند رفتارهایی از این دست آثار مخربی بر سلامت روان عمومی شهروندان دارد و دود این شیوه برخورد امنیتی توامان به چشم مردم، حاکمیت و آینده کشور خواهد رفت

این روزها گاهی ویدئوهای حیرت‌انگیزی در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود که از افزایش مداخلات پلیس در بسیاری از امور روزمره زندگی افراد حکایت دارد؛ حیرتی که حاوی این پرسش است: دستور از بالاست و حاکمیت برای برقراری امنیت کشور تا این میزان مداخله را لازم می‌داند یا مامورانِ خودمعذور‌پندار چنین آتش‌به‌اختیار بر طبل مداخله در امور مردم می‌کوبند و عرصه را برای زندگی شهروندان روز‌به‌روز تنگ‌تر می‌کنند؟

به گزارش توسعه ایرانی، اشاره مشخص این مقدمه، ویدیویی است که نشان می‌دهد پلیس حتی تحمل دورهمی گروهی از کم‌توانان جسمی را هم ندارد. افرادی که به نظر می‌رسد اغلب‌شان به دلیل شرایط سخت جسمی و نبود امکانات، مدتهاست پا از خانه بیرون نگذاشته‌اند.

ویدئوی مورد اشاره مربوط به گروهی از ناتوانان جسمی و خانواده‌هایشان است که روز جمعه ۱۵ فروردین در پارک قائم منطقه یافت‌آباد در جنوب غربی شهر تهران، به قصد تفرج و شادی دور هم ‌گرد آمده‌اند. اما این شادی دیری نمی‌پاید؛ چرا که یک درجه‌دار نیروی انتظامی با حضور در جمع پس از طرح این سوال که «مجوزی دارید یا نه»؟ نهیب می‌زند که «جمع کنید و بروید»!‌

این درخواست پلیس البته با اعتراض حاضرین روبرو می‌شود. زنی که به نظر می‌رسد فرزند معلولش را در این دورهمی همراهی می‌کند به اعتراض می‌گوید: «برای بچه‌های ما که کاری نمی‌کنید، حالا هم که کسی می‌خواهد برایشان کاری کند، شما نمی‌گذارید»؟! این زن همچنین ادامه می‌دهد که فرزندش مدت‌هاست در خانه بوده و حال که بیرون آمده با چنین مانعی مواجه‌ می‌شود.

مأمور که ظاهرا سرهنگ نیروی انتظامی است، اما گوشش به این حرف‌ها بدهکار نیست. او در مواجهه با اعتراض حاضران، به ظاهر در تماسی خواهان حضور نیروهای امنیتی می‌شود. تماسی که به خشم و اعتراض بیشتر جمع می‌انجامد. شخصی از میان جمعیت می‌گوید: «امنیت که جواب نمی‌ده، بگو گارد ویژه هم بیاد، یگان ویژه هم بیاد، بگو ون هم بیارن ما رو بکشن ببرن بهشت زهرا، نزدیک هم هست»! شخص دیگری به کنایه اینگونه ادامه‌ می‌دهد: «بگو تو پارک جمع شدن دارند اختلاس می‌کنند!» و معترض دیگری به گلایه فریاد می‌زند که «همه‌چیز را در این مملکت سیاسی و امنیتی کرد‌ه‌اید»!

این ویدئو در حالی به صورت گسترده در فضای مجازی منتشر شد که بسیاری با انتقاد از عملکرد ماموران نیروی انتظامی که باید حس امنیت در جامعه را افزایش دهند، از شیوع «شیوه مذموم فعلی» ابراز نگرانی می‌کنند. شیوه‌ای که در آن همه حرکات و سکنات شهروندان امنیتی ارزیابی شده و مستحق برخوردی تند و جدی است و اساسا باید با آن برخورد و از آن جلوگیری کرد.

روز جمعه ۱۵ فروردین گروهی از ناتوانان جسمی و خانواده‌هایشان به قصد تفرج و شادی دورهم ‌گرد آمده‌اند، که یک درجه‌دار نیروی انتظامی، با حضور در جمع پس از طرح این سوال که «مجوزی دارید یا نه»؟ نهیب می‌زند که «جمع کنید و بروید»!‌

جای خالی شادی که حق شهروندان است

البته در سال‌های اخیر، این شیوه رفتاری ماموران با شهروندان در اغلب اجتماعات شاد و دورهمی‌هایی از این دست،  به کرات تکرار شده و بسیاری از شهروندان تجربه آن را داشته‌‌اند و پیه آن به تنشان مالیده شده است.

شاید دورهمی سال ۱۳۹۵ گروهی از نوجوانان در مقابل مرکز خرید کورش در بزرگراه ستاری تهران را به خاطر داشته باشید. البته این دورهمی برای گروه‌های سنی دیگر نباید چنین خاطره‌انگیز باشد که پس از هفت سال هنوز در یادها بماند، اما برخورد عجیب پلیس در برهم زدن دورهمی دوستانه نوجوانان و برخورد با عوامل هماهنگی آن، سبب شد که حافظه جمعی این ماجرا را از یاد نبرد.

البته چنین برخوردهایی مسبوق به سابقه بوده است. پنج سال پیش از این واقعه نیز دور‌همی آب‌پاشی نوجوانان و جوانان در پارک آب‌و‌آتش تهران هم همینقدر جنجالی شد و پلیس اقدام به دستگیری برخی حاضرین در این جمع کرد. برخوردهایی که انتقادات عمومی زیادی به دنبال داشت.

همین سال گذشته، پیش از اعتراضات عمومی به مرگ مهسا امینی گردهمایی گروهی از نوجوانان اسکیت‌بورد‌سوار در پارکی در شیراز حاشیه‌ساز شد و  پلیس موظف به جلوگیری از این دورهمی‌ها در آن منطقه و سایر شهرهای کشور شد. دورهمی‌هایی که برخی برخورد با آن را امنیتی ارزیابی کردند.

یعنی معلولان هم؟!

هرچند با مرور اخبار درمی‌یابیم که این دست برخوردها کم نبوده‌اند، اما باز هم برخورد پلیس با دورهمی اخیر معلولان تعجب بسیاری را برانگیخته است. چرا که بسیاری از ما به خوبی می‌دانیم، افراد ناتوان به لحاظ جسمی و حرکتی در کشور ما از کمترین حقوق شهروندی محروم هستند. محرومیتی که امکان تردد آسان در شهر، دسترسی به تجهیزات توانبخشی، حق داشتن شغل و ... را هم از آنها سلب می‌کند. بسیاری از مردم به خوبی می‌دانند، شمار زیادی از معلولان به دلیل همین محرومیت‌ها به نوعی در حبس‌های خانگی بلند مدت قرار می‌گیرند و امکان خروج از خانه را ندارند. این در حالی است که این وضعیت نه تنها خود معلولان، بلکه خانواده‌هایشان را هم سخت تحت تاثیر قرار می‌دهد و وضعیت سلامت روحی و روانی آنها را با مخاطره جدی روبرو می‌کند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد پلیس که باید حافظ مال و جان مردم و همچون سایر شهروندان از محرومیت این گروه آگاه باشد، می‌تواند در اقدامی حداقلی از امکانات از این قبل که خود مردم با مشارکت یکدیگر برای شادی هم فراهم می‌کنند، استقبال کند؛ نه اینکه با رفتارهایی حساب نشده- که مشخص نیست دیکته شده از سوی حاکمیت است یا زیاده‌روی خود مامور- زمینه‌های ناراحتی و خشم حاضران را فراهم کند. خشمی که به راستی می‌تواند آتشی مهلک به پا کند.

صفحه توئیتری کمپین معلولان، پس از ساعاتی از انتشار تصاویر برخورد مامور نیروی انتظامی با دورهمی معلولان؛ خبر داد که «بچه‌های امنیت نیامدند و آن مامور نیروی انتظامی هم پس از آن که از به‌هم زدن برنامه و خراب کردن حال معلولان مطمئن شد، رفت.... معلولان ماندند با یک دنیا افسردگی که حتی حق شادی و دورهمی هم نداریم»!

جای خالی شادی، جای پررنگ نگاه امنیتی

احساس شادی به عنوان یک پدیده روانشناختی و اجتماعی، تحت تأثیر تجربه‌های مستقیم و غیرمستقیم از شرایط متفاوت اجتماعی است که انسان‌ها برای دستیابی به زندگی سالم و تداوم روابط اجتماعی، نیازمند آن هستند.

تحقیقات نشان می‌دهند که توجه به شادی‌های گروهی و دسته جمعی بهترین شیوه برای کاهش جرایم و خشونت‌های اجتماعی و افزایش سلامت روانی مردم و به تبع آن امنیت بیشتر جامعه است و عدم توجه و کنترل آن نیز موجب بروز آسیب‌هایی در جامعه خواهد شد.

در همین باره سمانه سجادی، روانشناس می‌گوید: «بی‌تردید شهروندان عصبی، همواره عاملان اصلی نزاع‌های خیابانی و تشنج در سطح شهرها به شمار می‌روند. باور این نکته که افراد یک جامعه سالم باید در جشن و سرورهای همگانی به بازتوانی روحیه خود پرداخته و راه و رسم کنار هم قرار گرفتن و با مهربانی زندگی کردن را به خوبی بیاموزند، نکته‌ای است که غفلت از آن خسارت‌های جبران ناپذیری را بر جا خواهد گذاشت که گاه جبران آن از عهده هیچ کس بر نخواهد آمد».

او نیاز به این شادی جمعی را در میان گروه‌های آسیب‌پذیرتر، چون ناتوانان جسمی بیشتر می‌داند و ادامه می‌دهد: «در اغلب کشورها امکان شادی‌های عمومی برای این گروه از سوی دولت‌ها و مدیران شهری فراهم می‌شود». به گفته او حاکمیت باید خود را موظف به ارائه خدمات به شهروندان برای افزایش شادی و نشاط بداند چرا که این مورد تاثیر بسزایی در شکوفایی و رونق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی انسان‌ها دارد و تاثیرات عمده‌ای بر روحیه و انگیزه افراد جامعه برای کار، تلاش و تولید بیشتر دارد و امید به آینده را در آنان تقویت می‌کند.

سجادی می‌افزاید: «بسیاری از کشورهای دنیا در زمینه افزایش شادی و نشاط جمعی و فردی برنامه‌ریزی‌های دقیقی می‌کنند که از آن جمله می‌توان به جشن گوجه فرنگی در اسپانیا، جشنواره رنگ در هند، جشنواره اسباب بازی در سوئیس و جشن پر یا جنگ بالش‌ها که چهارم آوریل هر سال در ۳۹ کشور جهان برگزار می‌شود، اشاره کرد». به گفته او، در کشور ما نه تنها امکانی برای برگزاری این جشن‌ها فراهم نمی‌شود که جلو دورهمی‌هایی که شهروندان خود برای شادی ترتیب می‌دهند به بهانه‌های امنیتی گرفته می‌شود. موضوعی که آثار تخریبی بلندمدتی دارد و نگاه بدبینانه شهروندان به نیروهای انتظامی را تقویت کرده است.

بر گفته‌های این روانشناس می‌توان این نکته را نیز اضافه کرد که رفتارهایی از این دست آثار مخربی بر سلامت روان عمومی شهروندان دارد و دود این شیوه برخورد امنیتی و محرومیت شهروندان از امکان دورهمی‌های شاد، توامان به چشم مردم، حاکمیت و آینده کشور خواهد رفت.

سعیده علیپور

  • 15
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش