پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
۱۳:۳۴ - ۰۷ آذر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۹۰۱۸۰۸
سیاست داخلی

خویشاوندان چهره‌های نظام در گروه‌های اپوزیسیون (+جزئیات)

چهره‌های نظام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

در منطق اسلامی گفته شده کسی را به خاطر عمل دیگری مجازات نمی‌کنند؛ سابقه حضور مقام‌های نظام در پست‌های حساس پس از انقلاب هم نشان می‌دهد به خاطر عقیده یک عضو خانواده، دیگران مجازات نشده‌اند. نگاهی به پست‌های کلیدی همچون رئیس مجلس خبرگان، دبیری شورای نگهبان، فرماندهی ارشد سپاه، فرماندهی کمیته‌های انقلاب سپاه، امامت جمعه و ... نشان می‌دهد سابقه دیدگاه‌های سیاسی فرزندان و نزدیکان آنها در انتصاب‌ها تاثیرگذار نبوده است. این مورد درباره سرنوشت پیروز حناچی به شکلی متفاوت اتفاق افتاده است و نهادهای امنیتی به خاطر عضویت برادر او در سازمان مجاهدین انقلاب، صلاحیت شهردار تهران را تایید نکرده‌اند.

 

به گزارش رویداد۲۴، پاسخ استعلام پرونده پیروز حناچی هنوز از وزارت کشور به شورای شهر ارسال نشده است، سخنگوی شورای گفته نامه‌ای از وزارت کشور  رسیده اما آنقدر گنگ و دوپهلو بوده که نمی‌توان به آن استناد کرد، وزارت کشور هم اعلام کرده پاسخی که از وزارت اطلاعات به دستش رسیده، دوپهلو بوده است!

 

آنگونه که خبر رسیده، گویا مشکل استعلام حناچی به خاطر عضویت برادرش پیمان حناچی در سازمان مجاهدین خلق بوده است؛ نام پیمان حناچی در کامل‌ترین کتابی که از سازمان مجاهدین در ایران چاپ شده (از پیدایش تا فرجام سازمان مجاهدین، انتشارات موسسه مطالعات سیاسی) دیده نمی‌شود اما یک‌بار این نام در کتاب خاطرات محمود رویایی آمده است و دیگر خبری از او در دست نیست.

 

اگر به خاطرات احزاب و گروه‌های اپوزیسیون جمهوری اسلامی بازگردیم، به نام‌های آشنایی می‌رسیم؛ نام‌هایی که پدران و برادران آنها به پست‌های حساسی در جمهوری اسلامی رسیده‌اند؛ این بدان معناست که آنچه نام حناچی را این روزها در لیست سیاه نهادهای امنیتی قرار داده، یک مورد استثنایی در تاریخ انقلاب اسلامی نیست. فرزندان تعداد قابل توجهی از مقامات عالی رتبه نظام در چهار دهه گذشته عضو گروه‌های اپوزیسیون بوده‌اند و برخی از آنها نیز اعدام شده‌اند.

 

مجتبی طالقانی؛ فرزند نخستین امام جمعه بعد از انقلاب

وقتی گروه مارکسیست سازمان مجاهدین با محوریت تراب حق شناس و سپاسی آشتیانی انشعاب کرد، یک نام نیز در میان آنها دیده می‌شد؛ مجتبی طالقانی فرزند آیت الله طالقانی. او مسئول سازمان در لیبی بود که در نامه‌ای به پدر موضع خود را اعلام کرد و البته پس از انقلاب به عنوان عضو ساده دفتر پدر مشغول به کار شد.او پس از مرگ پدر از کشور خارج می‌شود.

 

سیدمحمود طالقانی عضو شورای انقلاب و نخستین امام جمعه تهران پس از انقلاب بوده است.

چهره‌های نظام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایرانآیت‌الله طالقانی در منزل شخصی (پیچ شمیران) به اتفاق همسر، مادر همسر و فرزندانش مهدی، مجتبی و وحیده طالقانی در سال ۱۳۴۷

 

چهره‌های نظام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایرانوحید لاهوتی؛ فرزند فرمانده کمیته انقلاب اسلامی

 

وحید لاهوتی فرزند آیت الله حسن لاهوتی اشکوری از اعضای سازمان مجاهدین خلق بود. آیت‌الله لاهوتی پس از انقلاب به عنوان نماینده رشت به مجلس اول راه یافت. او قبل از نمایندگی مجلس با حکم مستقیم آیت‌الله خمینی مدتی فرماندهی کمیته‌های انقلاب اسلامی را نیز بر عهده داشت. او همچنین امام جمعه رشت بود.

 

وحید لاهوتی در ۴ آبان سال ۱۳۶۰ دستگیر شد و در ۶ آبان مامورین پدر او آیت‌الله لاهوتی را هم دستگیر کردند که چند ساعت بعد به طور نامعلومی فوت کرد.

 

مسعود احمدزاده؛ فرزند استاندار خراسان

مسعود احمدزاده فرزند طاهر احمدزاده هروی از بنیانگذاران سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران و موسس گروه احمدزاده-پویان بود که در سال ۱۳۵۰ اعدام شد. مجید احمدزاده دیگر فرزند او نیز همراه برادرش در ۱۱ اسفند ۱۳۵۰ اعدام شد. او نیز در تشکیل گروه احمدزاده-پویان و سپس شکل گیری سازمان چریک‌های فدایی خلق نقش موثری داشت.

 

مجتبی احمدزاده پسر کوچک‌تر آقا طاهر نیز در ۸ آبان ۱۳۶۰ به جرم عضویت در سازمان مجاهدین خلق در زندان اوین اعدام شد. طاهر احمدزاده پدر مسعود، مجید، مجتبی و مستوره، پس از انقلاب از سوی دولت موقت ایران به عنوان نخستین استاندار خراسان انتخاب شد.

چهره‌های نظام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایراناز راست: آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، آیت‌الله سید کاظم اخوان مرعشی و طاهر احمدزاده در صف نخست یکی از راهپیمایی‌های انقلاب در مشهد

 

علی باکری برادر فرمانده ارشد سپاه در جنگ

علی باکری برادر شهید مهدی و حمید باکری از فرماندهان سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق، از اعضای مرکزی سازمان مجاهدین خلق ایران بود که قبل از انقلاب در سال ۱۳۵۳ توسط ساواک دستگیر و به جرم خرابکاری و برهم زدن امنیت کشور اعدام شد.

 

زهرا باکری خواهر علی، حمید و مهدی در مصاحبه‌ای گفته بود: زمان شاه من بعد از شهادت برادرم علی استخدام شدم. خواهرم در پست بالایی استخدام شد. مهدی دانشگاه قبول شد و تحصیل را شروع کرد. یک نفر در خانه ما را نزد. می‌گفتند خرابکار یا خانواده خرابکار، ولی کسی جسارت نکرد در خانه ما را بازکند و به ما توهین کند.

 

حسن جهان آرا برادر فرمانده سپاه خرمشهر

حسن جهان آرا برادر محمد جهان آرا فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر در جنگ ایران و عراق، از اعضای سازمان مجاهدین خلق بود که در دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه و به گفته مادرش به هشت سال حبس محکوم شد.

 

از جزئیات حکم اعدام حسن جهان‌آرا اطلاعی در دست نیست. در یادنامهُ سازمان مجاهدین آمده است که حسن جهان آرا در مرداد یا شهریور سال ۱۳۶۷ در زندان اوین اعدام شد.

 

مادر شهید محسن، محمد و علی جهان آرا درباره مرگ حسن در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها گفته بود: «ناراحتی‌ام بیشتر از این است که اگر می‌خواستند پسرم را اعدام کنند چرا نزدیک هفت سال در زندان نگهش داشتند.

 

چهره‌های نظام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

حسن؛ فرزند دبیر شورای نگهبان

حسین جنتی لادانی فرزند احمد جنتی از اعضای سازمان مجاهدین خلق بود که در در ۲۳ خرداد سال ۱۳۶۱ در درگیری مسلحانه با سپاه پاسداران، کشته شد. فرزند حسین جنتی پس از مرگ او به پدر بزرگش سپرده شد. وی در ۱۷ یا ۱۸ سالگی هنگامی که به عنوان یک بسیجی فعال در ستاد امر به معروف و نهی از منکر در حال انجام وظیفه بود در یک حادثه رانندگی درگذشت. 

 

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، رئیس مجلس خبرگان رهبری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است که یکی از حساس‌ترین پست‌های نظام را برعهده دارد.

 

علی فرزند دیگر احمد جنتی هم‌اکنون به عنوان مشاور سرپرست نهاد ریاست جمهوری فعالیت می‌کند. او همچنین رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری‌های خارجی ایران است. در دولت یازدهم علی جنتی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مجلس رای اعتماد گرفته است.

 

چهره‌های نظام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایرانحسین جنتی و همسرش

 

روح‌الله زم؛ فرزند رئیس حوزه هنری

روح الله زم موسس سایت و کانال تلگرامی آمدنیوز، فرزند حجت‌الاسلام محمدعلی زم است که سال‌ها ریاست حوزه هنری را برعهده داشت. محمد علی زم معاون فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران است.

 

 

چهره‌های نظام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

رشید حسنی؛ فرزند امام جمعه آذربایجان غربی

رشید حسنی، فرزند آیت الله غلامرضا حسنی از اعضای سازمان فداییان خلق بود. آیت الله حسنی، نماینده مجلس اول، نماینده، ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه شهر ارومیه تا دی ماه سال ۱۳۹۲ بود. او اردبیهشت امسال درگذشت.

 

آیت الله حسنی اوایل انقلاب محل اقامت پسر خود رشید حسنی که از اعضای سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران بود را به کمیته انقلاب اسلامی اطلاع داد. رشید حسنی پس از محاکمه اعدام شد. آیت الله حسنی درباره برخی کاستی‌ها در نحوه رسیدگی به پرونده فرزند خود گفته بود تنها جرم رشید این بود که گرایش شدید کمونیستى داشت و این هرگز منجر به اعدام کسى نمى‌شود.

 

فرزندان محمدی گیلانی؛ رئیس دیوان عالی کشور

پسران آیت الله محمد محمدی گیلانی عضو سازمان مجاهدین خلق بودند. آیت الله محمدی گیلانی رییس پیشین دیوان عالی کشور، نماینده سه دوره مجلس خبرگان رهبری، نماینده امام در دانشگاه‌ها، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر و عضور فقهای شورای نگهبان بود.

 

گفته می‌شود در جریان اختلاف و درگیری بین سازمان مجاهدین خلق و جمهوری اسلامی در سال ١٣٦٠، پسران محمدی گیلانی به اتهام ارتباط و فعالیت به نفع این سازمان بازداشت و برای محاکمه به دادگاه انقلاب اعزام شدند.

 

روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی اعدام پسران گیلانی به فرمان پدر با تکذیب و کرده در گزارشی نوشته یکی از سه پسر آیت‌الله محمدی گیلانی در درگیری با ماموران کشته شد، و دو پسر دیگر ایشان در حال فرار به سوی مرز ترکیه، در اطراف ارومیه با واژگون شدن خودرویشان و از ترس اینکه مبادا توسط ماموران دستگیر شوند، با خوردن سیانور خودکشی کردند.

 

فرزندان گلزاده غفوری عضو حقوقدان شورای نگهبان

محمد صادق گلزاده غفوری و محمد کاظم گلزاده غفوری، مریم گلزاده غفوری سه فرزند علی گلزاده غفوری و داماد او، علیرضا حاج صمدی عضو سازمان مجاهدین خلق بودند. محمد صادق و محمد کاظم در سال ۱۳۶۰ و مریم و علیرضا حاج صمدی در جریان کشته شدن زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ به دلیل عضویت در سازمان مجاهدین خلق اعدام شدند.

 

آیت الله علی گلزاده غفوری حقوقدان، مجتهد، نویسنده، استاد دانشگاه، از روحانیون دوره اول انقلاب، نماینده استان تهران در مجلس خبرگان قانون اساسی و نماینده تهران دردوره اول مجلس شورای اسلامی بود.

چهره‌های نظام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایرانمحمدکاظم گلزاده غفوری-مریم گلزاده غفوری-علیرضا حاج صمدی-محمدصادق گلزاده غفوری

 

فرزند آیت الله مشکینی؛ رئیس مجلس خبرگان رهبری

فرزند آیت الله مشکینی نیز از اعضای سازمان مجاهدین خلق بود. آیت الله علی مشکینی نخستین رئیس مجلس خبرگان رهبری از زمان تأسیس آن، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم وامام جمعه دائم قم بوده‌است.

 

  • 17
  • 8
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش