جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۲۳ - ۱۳ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۲۵۸۵
سیاست داخلی

بدهی ۳۶ میلیاردی رییس سابق مجلس به بیت المال بابت اجاره مدرسه فرهنگ

توییت پسر فتاح کار دست خانواده حداد عادل داد

اجاره ملک مدرسه فرهنگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

آنگونه که فرزند فتاح گفته حداد عادل سال‌هاست بابت اجاره ملک مدرسه فرهنگ هزینه‌ای به بنیاد مستضعفان نداده است. اگر بنا بود این هزینه‌ پرداخت می‌شد، رقم آن چقدر بود؟

به گزارش رویداد۲۴، طیبه ماهروزاده همسر غلامعلی حداد عادل اخیرا در یک گفتگوی تلویزیونی که رنگ و بوی انتخاباتی نیز داشت، داستان احداث مدرسه‌ای توسط خانواده غلامعلی حداد عادل را شرح داد که جنجال‌های زیادی را نیز به همراه داشت.

طیبه ماهروزاده استاد دانشگاه الزهرا و همسر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان ادب فارسی که گفته می‌شود سودای مجلس در سر دارد، یکی از مهمانان برنامه جدید زاویه شبکه۴ درباره عدالت آموزشی بود، در بخشی از حرف‌هایش با تاکید بر اینکه مخالف جدی مدارس غیر انتفاعی است، گفت: «مدرسه غیرانتفاعی تاسیس کردیم، چون وقتی پسرم به سن دبیرستان رسید و می‌خواست به رشته علوم انسانی برود، مدرسه مناسبی برایش وجود نداشت.»

سخنان طیبه ماهروزاده با توئیتی از امیرحسین فتاح پسر پرویز فتاح رییس بنیاد مستضعفان حاشیه بیشتری پیدا کرد. امیرحسین فتاح مدعی شده بود مدرسه آقای حداد برای بنیاد مستضعفان است که سال‌هاست اجاره‌ای بابت آن پرداخت نشده است. 

برخی کاربران به پسر فتاح گفتند که چرا پدرش ماجرا را پیگیری نمی‌کند و او هم تاکید کرد که موضوع در دست پیگیری است. این توئیت پس از بازتاب وسیعی که داشت، حذف شد. حذف این توییت درحالی بود که هیچ واکنشی از طرف حداد عادل و خانواده او در این خصوص داده نشد، با این حال اصل موضوع معلوم نشد و کسی هم توضیحی نداد که چرا حداد عادل ساختمانی از بنیاد مستضعفان گرفته و اجاره آن را پرداخت نمی‌کند.

بیشتر بخوانید:

علی مجتهدزاده وکیل دادگستری خطاب به رییس بنیاد مستعضفان نوشته است: «آقای فتاح بعد از انتصاب به ریاست بنیاد مستضعفان بدون حکم قضائی عده‌ای را برای تخلیه دانشگاه خبر با توجیه عدم پرداخت اجاره گسیل داشت، اما امروز فرزند ایشان مدعی است حداد عادل مدت‌هاست اجاره محل مدرسه فرهنگ را به بنیاد نپرداخته! علت این تبعیض چیست!»

بررسی‌های از رویداد۲۴ نشان می‌دهد از مجموعه مدارس فرهنگ تهران چهار مدرسه غیر انتفاعی زیر نظر غلامعلی حداد عادل تاسیس شده و خانواده او در حال حاضر مدیریت آن‌ها را برعهده دارند.۱) دبیرستان دخترانه فرهنگ در خیایان الهیه، ۲) دبستان پسرانه مهر فرهنگ در خیابان ظفر، ۳) دبستان دخترانه فرهنگ در اتوبان صدر و ۴) دبیرستان پسرانه فرهنگ در خیابان سید خندان از جمله مدارس زیر نظر رییس پیشین مجلس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

قدیمی‌ترین ساختمان مدارس فرهنگ متعلق به دبیرستان پسرانه این مدرسه واقع در خیابان سید خندان کوچه پیشداد است. این مدرسه در سال ۷۱ تاسیس شده و ساختمان بعدی متعلق به دبیرستان دخترانه فرهنگ واقع در خیابان فرشته، خیابان چناران، کوچه یاسمن است که در سال ۷۲ تاسیس شده است.

اجاره ملک مدرسه فرهنگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران ساختمان دبیرستان پسرانه فرهنگ در خیابان سید خندان
اجاره ملک مدرسه فرهنگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران ساختمان دبیرستان دخترانه فرهنگ در خیابان فرشته
اجاره ملک مدرسه فرهنگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
اجاره ملک مدرسه فرهنگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
اجاره ملک مدرسه فرهنگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
اجاره ملک مدرسه فرهنگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران عکس ماهواره‌ای از محل مدرسه دخترانه فرهنگ

افرادی نظیر زهرا حداد عادل و فاطمه داوودی همسر فریدالدین حداد عادل از جمله دانش آموزان دوره یک مدرسه دخترانه فرهنگ بوده‌اند. هم اکنون آزاده و فرید حدادعادل مدیریت مدارس فرهنگ را برعهده دارند.

فرزند حجت الاسلام مجتبی خامنه‌ای و زهرا حداد عادل در دبستان مهر فرهنگ درس می‌خواند. چندی پیش تصویر مجتبی خامنه‌ای در حالی که در جلسه اولیا و مربیان مدرسه مهر فرهنگ حضور پیدا کرده بود نیز مورد توجه کاربران اجتماعی واقع شد. در تصویر زیر مشخص است که عقب جلسه نشسته است.

اجاره ملک مدرسه فرهنگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

به گزارش رویداد۲۴، با یکی دانش آموزان ورودی سال ۷۶ دبیرستان دخترانه فرهنگ گفتگویی داشته است. این دانش آموز می‌گوید در هر مدرسه‌ای در دوره دبیرستان شایعاتی وجود دارد. یک جا درباره مدیر حرف می‌زنند، یکجا درباره مدرسه حرف می‌زنند. درباره مدرسه فرهنگ هم عده‌ای می‌گفتند که زمینش غصبی است. به خاطر همین دانش آموزانی که وسواس داشتند، به مدیران مدرسه نامه نوشتند و پرسیدند آیا می‌توان اینجا نماز خواند.

او گفته در مدرسه اموالی از زمان شاه نیز وجود داشت و کاربری ملک به گونه‌ای بود که فضا برای رقص هم وجود داشت که فکر می‌کنم از سالن آمفی تئاتر زمان شاه به عنوان سکوی رقص استفاده می‌شده است.ببینید: فیلم اظهارات طیببه ماهرو زاده درباره تاسیس مدرسه شواهد نشان می‌دهد ملکی که فرزند فتاح رییس بنیاد مستضعفان به آن اشاره داشته همین ملک دبیرستان دخترانه فرهنگ در خیابان فرشته تهران است.

خبرنگار رویداد۲۴ با چند دفتر معاملات املاک منطقه الهیه درباره ارزش این ملک گفت‌وگو‌هایی داشته است. به گفته املاکی‌های منطقه، قیمت خرید ملک نوساز در خیابان یاسمن، از متری ۵۰ میلیون تومان به بالاست. ملک‌های قدیمی در این منطقه حدودا متری ۳۵ تا ۴۰ میلیون برآورد قیمت شده‌اند.

مسئول یکی از دفاتر معامله ملک در الهیه به رویداد۲۴ گفته ملکی مشابه بنای مدرسه فرهنگ در همان نزدیکی با زیر بنای ۱۷۰۰-۱۸۰۰ متر مربع به قیمت ۵۰۰ میلیون تومان رهن و ۳۰۰ میلیون تومان ماهانه اجاره رفته است.

بررسی‌هایی که خبرنگار رویداد۲۴ انجام داده نشان می‌دهد، متراژ تقریبی خانه پلاک ۱۵ خیابان یاسمن که به قیمت ۵۰۰ میلیون رهن و ۳۰۰ میلیون اجاره در اختیار مستاجر قرار گرفته با متراژ ساختمان مدرسه دخترانه فرهنگ برابر است.

مسئول دفتر معامله ملک منطقه می‌گوید: «این ملک تقریبا چیزی حدود ماهانه ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون اجاره و ۵۰۰ میلیون تومان رهن ارزش دارد که این میزان معادل ۱۱۵ میلیون تومان اجاره کامل است.»

البته مبلغ اجاره سال مثلا ۷۶  یا ۷۲ را نمی‌توان با پول امروز محاسبه کرد و با توجه به کاهش ارزش پول، بهترین راه برای محاسبه ارزش اجاره در سال‌های مختلف، قیمت طلا و سکه است. اگر میزان اجاره با مبنای قیمت سکه محاسبه شود، حدود ۲۸ تا ۲۹ سکه بهار آزادی در ماه برای اجاره این ملک باید پرداخت شود.

ساختمان خیابان الهیه از سال ۷۲ در اختیار غلامعلی حداد عادل است. در طول ۲۶ سال فعالیت دبیرستان فرهنگ، چیزی حدود ۹ هزار سکه باید به مالک ساختمان الهیه پرداخت می‌شد. این رقم به قیمت روز سکه، معادل ۳۶ میلیارد تومان خواهد شد. با این حساب اگر ادعای فرزند رییس بنیاد مستضعفان صحت داشته و ملک الهیه بدون هیچ اجاره بهایی در طول ۲۶ سال گذشته در اختیار حداد عادل قرار گرفته باشد، حدادعادل امروز ۳۶ میلیارد تومان به بیت المال بدهکار است.

این در حالی است که شهریه پیش دبستان یک مدرسه فرهنگ (دو سال قبل از ورود به کلاس اول دبستان) برای کودکان زیر ۵ سال که تنها سه روز در هفته و برای چند ساعت از امکانات آموزشی این مدرسه استفاده می‌کنند چیزی حدود ۷ میلیون تومان عنوان شده است.

در گفتگویی که با یکی از حسابدار‌های دبستان مهر فرهنگ داشتیم، هزینه پیش دبستان دو (سال قبل از ورود به مدرسه) ۸ میلیون ۴۰۰ هزار تومان عنوان شده است. گفته می‌شود شهریه پیش دانشگاهی این مدرسه با هزینه‌های جانبی به بیش از۳۰ میلیون تومان می‌رسد.

  • 108
  • 31
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳۷
در انتظار بررسی: ۵۶
غیر قابل انتشار: ۵۹
جدیدترین
قدیمی ترین
پسر آقای حداد اصلا توی مدرسه فرهنگ درس نخوند. مدرسه ای که به علوم انسانی اهمیت بده در ان زمان نبوده و خانواده اقای حداد عادل برایشان انگیزه میشه که مدرسه ای با این موضوع تاسیس کنند.این مدرسه بعد از تغییر رشته پسر اقای حداد تاسیس شده و پسرشون اصلا توی این مدرسه درس نخونده. چرااا نزدیک انتخابات که میشه چوب حراج دست می گیرید و به آبروی بقیه می زنید؟!!!! واقعا از خدا نمی ترسید.
چرا تعصب بیجا میکنیدهرچی دزد باید محکمه بشه به انتخابات چه ربطی داره مگه حسین فریدون محاکمه نشد مرگ بر اونی که از بیت المال دزدی میکنه
البته خوردن پول بیت المال برای مردم عادی حرامه.ولی برای حضرات ازشیرمادرم حلالتره.چون ایناصاحب این مملکتن.
خجالت بکشید آقای حدادعادل یک عمرخدمت صادقانه کرده ومثل بعضی ازحضرات که برای خودشون ازکاخ های فرح استفاده شخصی میکنن وتواستخرش شنا میکنن نبوده ازخدابترسین وبه خاطرانتخابات یک انسان مؤمن روخراب نکنین برین دزدای واقعی روبگیرین اونایی که نمی ذارن مردم سال تاسال یک کیلوگوشت بیادتوخونه شون اونایی که می خوان آمریکا روبرما مسلط کنن ومثل سوریه وعراق کشورمون روبه خاک وخون بکشن
بابا به خدا پسر منم تو این دبیرستانه ولی از نطر شهریه خیلی راه میان قضاوت ناحق نکنین به خدا تحریف میکنن حرفای زده شده رو والا ما یه ادم معمولی هستیم ولی خیلی مراعات مارو کردن بی انصاف نباشیم
خدا لعنت کنه شما رو که به خاطر مسائل انتخاباتی یک آدم خدمتگذار رو مورد تهمت قرار میدید
خدا لعنت کنه شما رو ...
چه خدمتی؟؟؟ خدماتش یه جوری بوده که تو سرعت حس نشده. هر خدمتی هم کرده مسول بوده وظیفش بوده حقوقش روهم دلاری گرفته اگه مرد هست راست میگه و خدمت رو برای رضای خدا میدونه مجانی به مردم خدمت کنه نه اینکه هزارتا شغل از دانشگاه و مدرسه و بنیاد فرهنگ و مرکز ملی زبان فارسی و........ هزارتا شغل داره ما بیکاریم برو عامو برو دوغتو بنوش
سلام زیر اب زدن را زود شروع کردید،شاه بیت این هیاهو تآثیر بر انتخاب احتمالی اقای حداد عادا و یا همسرش است که مجددا"مجلس بله قربانگوی دولت تشکیل شود،کار بران محترم با یک نگارش دین وایمان خود را بباد ندهند ویژه وقتی راوی قصد تخریب و خارج کردن رقیب را دارد.
شنیدن این خبرها دردناک است این آرمانی نبود که بخاطرش شاه و خاندانش را بیرون کردیم بخاطر این اونها را بیرون نکردیم که کسانی دیگر بیایند جایشان را بگیرند انقلاب کردیم فساد ریشه کن شود بی عدالتی و ظلم ریشه کن شود
‏آن معلم حق‌التدریس که با دستمزد دو سه میلیون تومانی زیر خط فقر است باید ‎مالیات بپردازد اما صاحبان ‎مدارس غیرانتفاعی که سالانه صدها میلیون و گاه میلیاردها تومان درآمد دارند به استناد ماده۱۳۴ قانون مالیات‌های مستقیم از پرداخت مالیات معاف هستند.
از انسان دو پا همه چیز بر میاد
سلام من هم پسرم رو بردم مدرسه فرهنگ سمت فکر کنم خیابان دبستان سهروردی دقیق یادم نیست پیش دانشگاهی مدرسه ۷ونیم میلیون طلب کرد رفتیم آموزش پرورش گفتن شهریه دوونیم میلیون هست و باید مدرسه در تابلو اعلانات نصب کنه به مدرسه زنگ زدن مدیر گفت ما نگفتیم ۷ ونیم بیایند ثبت نام میکنی مدارک پسرم رو بردیم مدیر با برخورد ناجوری اول متهم کرد ما رو به دروغگویی بعد گفت شما که نمی تونید شهری بدید چرا اینجا ثبت نام کنید برید؟ یه مدرسه دیگه من هم گفتم شهریه که مورد تایید آموزش پرورش هست هر چی باشه میدیم ولی بیشتر نه بعد مدیر به ظاهر با فرهنگش گفت من پسرت رو مجانی می نویسم گفتم صدقه نمیخوام مبلغ رو که آموزش پرورش میگه میدیم دوباره رفتیم آموزش پرورش اونجا دوباره زنگ زدن بهش گفتیم تو که نمی خواستی بنویسی نمی گفتی پرونده اش رو بگیرم گفت می نویسم ولی پسرت در کل سال یک دقیقه دیر بیاد اخراجش میکنم و کلی خط و نشان کشید آخرش بردیم مدرسه مدنی
زود و عجولانه قضاوت ناحق کردن دور از مسلمانی است آقای حداد عادل عمرشون رو وقف خدمت به میهن و ملت کرده اند حتما پاسخ این شبهات رو در زمان مناسب خواهند داد
زود و عجولانه قضاوت ...
کدوم خدمت میشه بگی؟؟؟؟؟ هر کاری هم کرده حقوقشو دلاری گرفته مجانی کار نکرده که منت میذاری سر مردم همین مردم اگه نبودن امثال این اقایون باید زیر پل سیدخندان کاسه گدایی دست میگرفتن
زود و عجولانه قضاوت ...
اره خدمت به خانواده واشنایان خجالت بشیدازاینهمه طرفداری عقل سلیم وقتی اوضاع اسفباراموزشی رومیبینه ندیده میگه ایناخاینن
زود و عجولانه قضاوت ...
لابد دکان زدن و درامدهای ان چنانی هم بله!!!
زود و عجولانه قضاوت ...
شما صحبت نکن اون بالایی نود ونه درصدشون مشکل دارند
زود و عجولانه قضاوت ...
زرشک
زود و عجولانه قضاوت ...
الحمدلله مالیات هم نمیدن. طبق زمانی که تو مجلس تصویب کردن. ماشالا شهریه نجومی میگیرن و مالیات هم نمیدن.
زود و عجولانه قضاوت ...
مسلمانی عجب؟!!!
خدا به داد ما ملت مظلوم ایران برسه که عده ای جان دادن و شهید شدن ومجروح عده ای هم از خدا بی خبر دزدی وغارت وچپاول
خب ، اکثرمسولان در حال چاپیدن کشور هستند ، ننگ بر تک تک تون، خون شهیدان واقعی را پایمال کردین ،لعنت خدا بر شما بی دینان باشد.
به این درد ومصیبت هم لطفا گوش دهید. بنیاد مستضعفان طی دستور امام ره به بنیاد جانبازان واگذارگردید برای رسیدگی بهتر به امور جانبازان که بعدا این مسعله منتفی وبنیاد مستضعفان جداشد بنیاد مستضعفان اموال بسیارزیادی دار من جمله هتلها و،،،،،،،، من یک جانبازم یک شب باخانواده ام از شهرستان میخواستیم به استان دیگری برویم شب مجبور شدیم در استان xبمانیم به یک هتل که متعلق به بنیاد مستضعفان بود رفتیم که تاصبح انجا بمانیم وبعد حرکت کنیم خلاصه یک ریال به ما تخفیف ندادند واین درحالی بود که کارکنان ومدیران بنیاد مستضعفان وبنیاد شهید چندین شب باخانواده های خود مجانی در ات هتلها میماندند ومجانی از رستوران ان هتل گران نهار وشام میخوردند ومیرفتند وجانبازان فقط میتوانند نگاه کنند خلاصه این مملکت بعضی چیزها اسما وظاهرا بنام جانبازان وشهدا وعملا به کام مدیران ومفت خوران
به این درد ومصیبت هم...
سلام کاملادرسته همه جااینطوریه.پدرمن هم جانبازهست ماهم خیلی چیزاشبیه این دیدیم اونهارفتن جون دادن ودست وپادادن که راه دزدی برای بقیه بازشه پدرم همیشه میگه کاش نمیرفتم جنگ
مملکت رو ببین
هر دم از این باغ بری می‌رسد این آقای به ظاهر عادل برای جد و آبادش مدرسه ساخته با پول قشر مستضعف ،خدار شکر همه هم دستشون تو یه کاسه است بنیاد به ظاهر مستضعفین چرا مدرسه رو مفتی در اختیار این آقا به ظاهر عادل گذاشته بعد با یه حقوق به ظاهر دولتی چطور همچین اجاره ای رو میده همش شبهه است سر تا پا ،ماه پشت ابر نمی‌مونه
واگذارشود به خدا میکنیم
پسر معلول من را بعلت کم پولی درمدرسه سیدخندان قبول نکرد در حالیکه همسایه مدرسه بودیم ولی پول نداشتیم
از علی آموز اخلاص عمل
اگه صحت داشته باشه وای وای
الهم عجل لولیک الفرج اقای مهربانیها هیچکس به فکرمردم متوسط وضعیف جامعه ایران نیست هرروزخبریه دزدی واختلاص قلب مردم رو به دردمیاره خودت بیا همه چیز رو سروسامان بده
الهم عجل لولیک الفرج...
تا آقا بیاد همه زیر فشار اقتصادی مردیم
نمکی که بد جوری گندیده. رییس فرهنگستان ادب.کاملا بی فرهنگ و بی ادب. حاشا از عدالت حداد عادل. چقدر دم از عدالت علی میزنند و چگونه حق الناس بر گردنشان می آویزند.
والا تو این مملکت اکثر مسئولین صداقت ندارند کوچیک و بزرگ هم نداره این وسط فقط این قسر متوسط رو به پایین بدبختن و هروز فشار بیشتر میشه روشون.
خداوند لعنت کند کسانی که خیانت میکنند
پس این مردم ایران چهل سال پیش برای چی انقلاب کردند ؟؟ تبعیض ؟؟ عجب !!!!
آقا!اینا همشون سر و ته یه کرباسن.
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش