چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹
۱۲:۳۶ - ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۱۰۷۷
سیاست داخلی

جمعي از پزشكان درباره مجالس عزاداري ماه محرم به مراجع تقليد نامه نوشتند

دستورالعمل مراسم عزاداری محرم ۱۳۹۹ ابلاغ شد/ نگراني از افزايش تلفات

دستورالعمل مراسم عزاداری محرم 1399,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
دبیرخانه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا دستورالعمل و مقررات برگزاری مراسم ماه محرم و صفر را ابلاغ کرد.

به گزارش ایرنا، در این دستورالعمل که نسخه ای از آن روز یک شنبه در پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پزشکی منتشر شده، آمده است:مسوولیت اجرای دستورالعمل مراسم سوگواری ماه محرم و صفر با سازمان تبلیغات اسلامی است که با تشکیل کار‌گروه برگزاری مراسم عزاداری و مشارکت نمایندگان هیئت ها، مداحان، نیروی انتظامی، وزارت بهداشت، سازمان بسیج، وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان، صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاههای مرتبط اجرا می شود.

طبق این دستورالعمل، مراسم عزاداری ماه محرم صرفا در مکان ها و فضاهای باز با رعایت فاصله دست کم دو متر از هر طرف و تجمعات حداقلی برگزار می شود، زمان برگزاری مراسم نیز ماکزیمم باید دو ساعت باشد، جابجایی هیئت ها، دسته روی و نیز استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه ممنوع است اما برگزاری مراسم سینه زنی و زنجیرزنی( با زنجیرشخصی) در محل مراسم و بدون جا به جایی مجاز است.

همچنین استفاده مستمر از ماسک برای تمامی شرکت کنندگان در مراسم سوگواری ماه محرم و صفر اجباری است و فاصله گذاری حداقل دو متری در همه مراحل این مراسم باید رعایت شود، ضمن اینکه پیش بینی های لازم برای برگزاری مراسم جایگزین به صورت غیر حضوری در مکانهایی که امکان برگزاری حضوری مراسم حضوری نیست باید انجام شود.

بر اساس این دستورالعمل برگزاری بعضی مراسم خاص مانند یوم العباس در زنجان، نخل گردانی در یزد، تشت گذاری اردبیل، شیرخواران، قالیشوران اصفهان و ... به علت تجمع، تراکم و جا به جایی و ضروت پیشگیری از شیوع و انتقال بیماری ممنوع است و این مراسم تنها باید در اماکن و فضاهای دارای مجوز سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شود.

برگزاری مراسم نماز جماعت در مسجدها حداکثر به مدت یک ساعت در اماکن سربسته دارای شرایط بهداشتی و تهویه با یک چهارم ظرفیت و رعایت فاصله گذاری حداقل دو متری از هر طرف و استفاده از ماسک و همراه داشتن وسایل شخصی بلامانع است.

در مورد نذورات نیز در دستورالعمل ماه محرم آمده است:هر گونه پذیرایی در حین برگزاری مراسم عزاداری، ممنوع است و نذورات صرفا باید در قالب مواد غذایی خشک یا خام توزیع شود و برپایی هر نوع ایستگاه صلواتی توزیع نذورات و چای در همه استانها و شهرستانها ممنوع است.

مسوولیت نظارت بر اجرای این پروتکل با سازمان تبلیغات اسلامی است و در صورت تخلف در مرحله اول به هیئت ها، حسینیه ها، مساجد و مداحان تذکر کتبی داده می شود و در صورت تکرار تخلف ممنوعیت و قطع ارائه خدمات عمومی، یارانه ای و پشتیبانی اعمال می شود و در مرحله سوم مجوز به مدت ۶ ماه لغو و متخلف به مرجع قضایی معرفی می شود.

دستورالعمل مراسم عزاداری محرم 1399,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

در این دستورالعمل مسوولیت هر یک از دستگاههای مرتبط مشخص شده و از رسانه ها خواسته شده است که توصیه های بهداشتی مبنی بر رعایت اصول پیشگیری از ابتلا را انتشار دهند و محتواهایی لازم را به روش های مختلف برای آموزش همگانی به منظور رعایت اصول بهداشتی انجام دهند و از انتشار مطالب انحرافی، جناحی، حاشیه ای، اختلافی، تقابلی و مطالب با با منبع هویت نامعلوم پرهیز کنند. طراحی و ترویج الگوهای جدید عزاداری از جمله هر خانه یک حسینیه با نصب پرچم جلوی در منازل و برگزاری جلسات سخنرانی آنلاین و رواج ایجاد پویش نذر ماسک و نذر ارزاق از دیگر بندهای این دستورالعمل است.

--------------------------------------

نگراني از افزايش تلفات/ جمعي از پزشكان درباره مجالس عزاداري ماه محرم به مراجع تقليد نامه نوشتند

دستورالعمل مراسم عزاداری محرم 1399,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

اولين دوره آزمون دكترا برگزار شد. كنكور كارشناسي ارشد و آزمون‌هاي سراسري ورود به دانشگاه‌ها نيز تا آخر مردادماه برگزار خواهد شد. همچنين ايام عزاداري محرم نزديك است و همه اينها با وجود تاكيد بر رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي، كادر درماني را به ‌دليل احتمال تشديد تلفات جاني بر اثر ابتلا به كرونا نگران كرده است. 

از همين‌رو به تازگي جمعي از پزشكان و كادر درمان كه در صف نخست مبارزه با ويروس كرونا حضور دارند در آستانه محرم حسيني (ع) در نامه‌اي از مراجع معظم تقليد و حوزه‌هاي علميه درخواست كرده‌اند كه با بهره‌گيري از فقه پوياي جعفري، عموم عزاداران حسيني را از برگزاري مجالس حضوري پرهيز دهند و با تاكيد بر شيوه‌هاي نوين عزاداري از جمله تبديل كردن هر خانه به يك حسينيه، بهره‌گيري حداكثري از رسانه‌ها و فضاي مجازي و توزيع بسته‌هاي مواد غذايي بين نيازمندان به ‌صورت كمك مومنانه از مرگ صدها عزادار حسيني پيشگيري فرمايند.

در اين نامه كه در كانال اطلاع‌رساني سازمان نظام پزشكي قرار گرفته، با اشاره به فرمايشات صريح رهبري در عيد قربان مبني بر اينكه «در عزاداري‌ها معيار آن چيزي است كه كارشناسان بهداشت به ما مي‌گويند. بنده خودم شخصا هر چه را كه آنها لازم بدانند، مراعات خواهم كرد.» شرحي از وضعيت كنوني بيان شده است: «به‌رغم جانفشاني كادر بهداشت و درمان كشور كه در بحران شيوع كرونا، تاكنون قريب به ۲۰۰ شهيد در راه خدمت به سلامت هموطنان‌مان تقديم كرده‌اند، متاسفانه در موج جديدي از ابتلاي شمار قربانيان كرونا در كشور از موج اوليه فراتر رفته است.

 با وجود همه‌ تلاش‌هاي انجام ‌شده و تاكيد بر رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي، برگزاري مجالس و اجتماعات در بسياري موارد باعث افزايش تعداد مبتلايان و افزايش فوت هم‌ميهنان شده است.» همچنين در ادامه اين نامه، كادر درمان تاكيد كرده‌اند كه «برگزاري هرگونه اجتماعات ازجمله مجالس عمومي عزاداري سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدا... الحسين عليه‌السلام، راه‌اندازي دسته‌هاي عزاداري و توزيع غذاي نذري قطعا و يقينا باعث افزايش شمار مبتلايان و مرگ هم‌ميهنان خواهد شد.

هيچ نهاد ناظري توانايي ضمانت رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي توسط ميليون‌ها عزادار سيدالشهدا در مراسم سوگواري محرم را ندارد. در صورت ارايه مجوز، ضمانت متراكم و مسقف نبودن صدها هزار مجلس عزاداري در سراسر كشور غيرممكن است و در اين شرايط حتي با استفاده از ماسك و رعايت فاصله بين عزاداران، امكان جدي سرايت بيماري وجود دارد. گسترش بيماري به هر نحو، تضييع حق‌الناس است.» 

همزمان با انتشار اين نامه محمد قمي، رييس سازمان تبليغات اسلامي و دبير ستاد ملي محرم در گردهمايي ملي مجازي فعالان عرصه هيات‌ها گفته كه «مطالبه براي برگزاري عزاداري سيدالشهدا (ع) مطالبه عموم مردم است. مردم ايران غالبا در اين ماه عزادار هستند لذا مطالبه يك عده‌اي براي لغو تعطيلي جلسات نبايد رويكرد عمومي جلوه داشته شود.» پيش از اين جمعي از پزشكان و اعضاي كادر درمان در نامه‌اي سرگشاده خطاب به نهاد رياست‌جمهوري مطالبه خود را در مورد عدم برگزاري مراسم عزاداري محرم به ‌صورت حضوري مطرح كرده و نسبت به افزايش تعداد مبتلايان به كرونا هشدار داده ‌بودند. كادر درماني معتقد است كه حتي استفاده از ماسك هم در شرايط قرمز اغلب شهرها نمي‌تواند منجر به كنترل ايمني عزاداران حسيني شود.

  • 19
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
چرا پزشکان فقط برا مراجع در مورد محرم نامه مینویسن و روی بعضی جاها که دائما در طول سال ازدحام هست برا وزارت بهداشت نامه نمی نویسن ؟؟!!جایی که تمام خانواده های ایرانی حداقل یک نفرشون اونجا ازدحام میکنن و نامه نمینویسن که نان رو مردم مثل ۱۰۰سال پیش با خمیر خودشون درست کنن؟!!یا مثلا الان بازار کفش ومبل و مصالح ساختمانی که راه امد ورفتش نیست!!!همه جا توی بازارهای کشور ترافیکه....حالا یکی ازشون بپرسه ایا منظورشون اینه که فقط جلسات امام حسین علیه السلام ویروس داره یا از اونجاها غافلن؟؟؟!!!!
مشاهده کامنت های بیشتر
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش