جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹
۱۳:۵۲ - ۲۰ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۱۱۷۵
سیاست داخلی

جلایی پور: حاکمیت باید از خود سوال کند که چه بر سر مردم ایران آورده که بخشی از مردم از شکست ترامپ ناراحت شده‌اند؟

حمید رضا جلایی پور فعال سیاسی اصلاح طلب,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
در انتخابات اخیر آمریکا نظر سنجی‌ها مستمرا از پیروزی بایدن بر ترامپ خبر می‌داد ولی عده‌ای از مردم ایران تا لحظات آخر نمی‌خواستندشکست ترامپ را قبول کنند! مثلا در یک نظر خواهی بیست هزار نفره در فضای آن‌لاین، پنجاه و پنج درصد پاسخگویان خود را طرفدار ترامپ اعلام کرده بودند! از این‌رو سوال مهم در ایران این است که چرا ترامپی که کاراترین تحریم اقتصادی علیه بشریت را بر مردم ایران تحمیل کرده و از یک توافق جمعی یک طرفه بیرون رفته، باز باید تعدادی از مردم ایران طرفدارترامپ باشند؟ چرا تعدادی از مردم از شکست ترامپ ناراحت شدند؟

حمید رضا جلایی پور فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد جامعه شناسی دانشگاه به چند پرسش در خصوص انتخابات آمریکا پاسخ گفت:

ارزیابی شما از اهمیت پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا چیست؟ تفاوت این انتخابات با ادوار قبل را چه می‌دانید؟

یک راه پاسخ به این سوال اینه که ببینیم ترامپ نماینده چه نیروهایی در جامعه بود. ترامپ نماینده سرمایه‌داری وحشی در آمریکا بود، نماینده سفیدها و رنگین‌پوست‌های سرگشته در جامعه آمریکا بود، نماینده گروهای مافیایی در خاورمیانه آشوبناک بود. اهمیت بایدن در پیروزی خودش و حزب دموکرات نیست اهمیت انتخابات اخیر آمریکا در شکست ترامپ خطرناک برای جهان و منطقه و ایران است. ترامپ همان موجود افراطی بود که یک طرفه از برجام بیرون رفت و شدیدترین تحریم اقتصادی علیه بشریت را بر مردم ایران تحمیل کرد. ترامپی که فرمانده نظامی کشور ما را در یک سفر رسمی به عراق جنایتکارانه ترور کرد و به شهادت رساند. 

تفاوت این دوره انتخابات با دوره قبلی این بود که در ۲۰۱۶ ترامپ بعنوان یک موجود خطرناک برای بشریت یک موجود ناشناخته بود، ولی در این دوره این موجود شناخته شده بود. با این همه این انتخابات نشان داد که راست افراطی درآمریکا قوی و وسیع پایه است. نیرویی که به راحتی در جامعه آمریکا ضعیف نمی‌شود. چه بسا چهار سال آینده دوباره ازکاخ سفید سر در آورد و دوباره حرکت‌های مافیایی را در خاورمیانه آشوبناک را افزایش دهد.

 بسیاری از رسانه‌ها به توجه ویژه افکارعمومی ایران در این دوره به انتخابات آمریکا اشاره کرده‌اند. دلیل این مساله راچه می‌دانید؟ آیا می‌توان آن را نشانه‌ای از ناامیدی جامعه به تحولات درون‌زا دانست؟

اولا در دوره اعتدال زیرساخت‌های فضای مجازی وسیع‌تر و سریعتر شده است و جامعه کاملا ارتباطی و اطلاعاتی است. ثانیا مردم ایران توجه دارند که چه کسی در آمریکا رئیس جمهور شود زیرا سیاست‌های این رئیس جمهور در خاورمیانه آشوبناک می‌تواند مهم باشد. لذا طبیعی است که مردم ایران در این جامعه ارتباطی به انتخابات آمریکا توجه نشان دهند. اما اینکه مردم ایران به انتخابات توجه نشان می‌دهند سوال مهمی نیست، سوال مهم سوال دیگری است. در انتخابات اخیر  آمریکا نظر سنجی‌ها مستمرا از پیروزی بایدن بر ترامپ خبر می‌داد ولی عده‌ای از مردم ایران تا لحظات آخر نمی‌خواستند شکست ترامپ را قبول کنند! مثلا در یک نظر خواهی بیست هزار نفره در فضای آن‌لاین، پنجاه و پنج درصد پاسخگویان خود را طرفدار ترامپ اعلام کرده بودند! از این‌رو سوال مهم در ایران این است که چرا ترامپی که کاراترین تحریم اقتصادی علیه بشریت را بر مردم ایران تحمیل کرده و از یک توافق جمعی یک طرفه بیرون رفته، باز باید تعدادی از مردم ایران طرفدارترامپ باشند؟ چرا تعدادی از مردم از شکست ترامپ ناراحت شدند؟ 

به نظر من پاسخ به این سوال به شرایط داخلی ایران باز می‌گردد. در بیست سال گذشته مردم در انتخابات کرارا شرکت کردند به امید اصلاح امور رای دادند. ولی می‌‌دیدند دولت موازی در حاکمیت در برابر مطالبه «اصلاح» مقاومت می‌کند.

 رخدادها و اعتراضات دیماه ۹۶ و آبان ۹۸ نشان داد بخشی از مردم از امید به تغییر ناامید شدند. در چنین فضای نوامیدانه‌ای عده‌ای از مردم احساس کردند برای حاکمیتی که تن به اصلاح نمی‌دهد موجود تندرویی مثل ترامپ زورگو خوباست تا به جمهوری اسلامی فشار بیاورد! اینک همین مردم امید بسته به ترامپ می‌بینند پس از سه سال فشار حداکثری ترامپ، این ترامپ در انتخابات آمریکا در حال شکست است، لذا ناراحت‌ می‌شوند و آمادگی ندارند شکست او را تحمل کنند حتی بشنودند. 

اتفاقا به نظر من واکنش آسیب‌گونه فوق از سوی بخشی از مردم نیازمند وارسی بیشتر است. بیایید فرض کنیم فشار‌های حداکثری ترامپ علیه ایران و جمهوری اسلامی در سه سال گذشته نتیجه می‌داد و جمهوری اسلامی را به زانو در می‌آورد. آیا در صورت وقوع چنین حالتی در ایران دموکراسی تقویت می‌شد؟! و کشور ایران در مسیر توسعه همه‌جانبه، پایدار وعادلانه قرار می‌گرفت؟! یا اینکه ایران وارد خاورمیانه آشوبناک و فرایند سوری شدن می‌‌شد؟! به نظر من اگر ترامپ فاشیست در فشار علیه ایران موفق می‌شد، درهای جهنم را بر روی ایران باز می‌‌کرد نه درهای بهشت را. 

بنابراین حاکمیت باید از خود سوال کند که چه بر سر مردم ایران آورده که بخشی از مردم از شکست ترامپ ناراحت شده‌اند؟ پاسخ برای وقوع این «رخداد تلخ جمعی» روشن است: حاکمیتی که در برابر اصلاحات نهادینه شده مقاومت می‌کند (که آخرین آن مهندسی انتخابات مجلس یازده بود)، چنین محصول عجیب و جانکاهی را برداشت می‌کند.

 آرایش سیاسی جامعه ایران پس از این انتخابات چه تغییری خواهد کرد؟ آیا فضا برای اصلاح‌طلبان بازتر خواهد شد؟

تندروها از شکست ترامپ ناخشنودند. به نظر می‌رسد با شکست ترامپ رخدادهای ذیل در ایران اتفاق بیفتد و این رخدادهابرای فرایند اصلاح‌جویی در ایران مفید است: 

- با شکست ترامپ یکی از مولفه‌های ضد گشایش سیاسی در ایران ضعیف می‌شود. نگرش امنیتی در اداره جامعه کمی ضعیف می‌شود.

- دوباره فضا برای سیاست خارجی رسمی جمهوری اسلامی (فعالیت ظریف و برجام) در برابر سیاست خارجی موازی تقویت می‌شود.

- عرب‌ها خصوصا عربستان و امارات برای مذاکره با ایران بیشتر آماده می‌شوند.

- مافیای ترامپ-نتانیاهو در خاورمیانه آشوبناک ضعیف می‌شود. 

- تندروهای وطنی یک مقدار به حاشیه می‌روند. میانه‌‌روترها قوی‌تر می‌شوند. 

- حاکمیت در ۱۴۰۰ به یک انتخابات آبرومند بیشتر نیاز  پیدا می‌کند. 

- موج روانی ناشی از شکست ترامپ در کاهش قیمت ارز و ورود چهل‌میلیارد منابع ارزی ما از خارج به داخل تسهیل می‌شود. 

- به حاشیه رفتن بیشتر براندازان. 

- ایران سال‌های سخت اقتصادی را پشت سر می‌‌گذارد و به سمت رشد مثبت حرکت می‌کند.

به نظر شما، مجموعه ساختار سیاسی و نیز نیروهای سیاسی مسالمت‌جو در شرایط کنونی چه فرصت‌هایی در اختیاردارند و چه راهبردی را باید در پیش گیرند؟

مهمترین کار نیروهای مسالمت‌جو این است که پس از شکست ترامپ اولا از مردم و از حاکمیت از مقاومت سه ساله ایران در برابر تحریم تحمیلی ترامپ تشکر کند. ثانیا اشاره شد چه بسا چهار سال آینده دوباره از کاخ سفید راست افراطی وترامپی دیگر سربرآورده و دوباره حرکت‌های مافیایی را در خاورمیانه آشوبناک را افزایش دهد. لذا نیروهای مسالمت‌جو درچهار سال حاکمیت را تشویق کنند که مثل دوره اوباما فرصت مناسب بازسازی سیاست خارجی خود را از دست ندهد.

  • 10
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش