یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
۲۰:۵۹ - ۱۵ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۸۹۴
سیاست داخلی

فاضل میبدی: ۴۰ سال شعار مرگ بر آمریکا مشکلات ما را حل نکرده است

فاضل میبدی
فاضل میبدی استاد دانشگاه و حوزه و فعال سیاسی بر این عقیده است که شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اروپا دردی از مردم دوا نمی‌کند و مسئولان به جای شعار دادن اگر به فکر منافع ملی بودند اکنون چنین وضعیتی نداشتیم.

طرح مجلس موسوم به رفع تحریم‌ها، بار دیگر دو دستگی در جامعه بر سر برجام را برجسته کرد. طی یک هفته اخیر مخالفان و موافقان این طرح طرف مقابل را به زیرپاگذاشتن منافع ملی متهم کردند؛ دولت و حامیان آن انتخابات ۱۴۰۰ را دلیل این مصوبه دانستند و در مقابل مجلس می‌گوید که به دنبال مذاکره عزت‌مندانه با غرب است. روسای قوه مقننه و مجریه نیز از این قاعده مستثنا نبودند. دعواهای سیاسی و جناحی در حالی بالا گرفته است که در مدت زمان باقی مانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران، بحران مشارکت همچنان به قوت خود باقی است. یک فعال سیاسی معتقد است در یک سال اخیر اتفاقاتی در کشور رخ داده که اعتماد مردم به حاکمیت کاهش پیدا کرده است. وی می گوید نمایندگانی که با وعده بهبود وضعیت مردم روی کار آمدند استارت خروج از برجام را زده‌اند و این رویه به هیچ عنوان به نفع مردم و کشور نیست و فقط به نفع اسرائیل و برخی از کشور‌های منطقه است. 

حجت الاسلام محمد تقی فاضلی میبدی عضو مجمع محققین در گفت‌وگو با رویداد‌۲۴ گفت: در یک سال اخیر اتفاق‌هایی در کشور رخ داد که باعث شد تا اعتماد مردم به حاکمیت بسیار کم شود. در مسئله کرونا حاکمیت می‌توانست جدیت و مدیریت بهتری داشته باشد، اما متاسفانه این کار صورت نگرفت و باعث از دست رفتن اعتماد مردم به دولت و حاکمیت شد. در کشور‌های دیگر اقتصاد سالم است و آنقدر که این ویروس در کشور ما بحران ایجاد کرد در آن کشور‌ها اینگونه نبود. پدیده دوم انتخابات مجلس و حضور کم مردم در انتخابات بود. نمایندگان وعده‌های بسیار زیادی داند و گفتند که به فکر معیشت مردم هستند، اما زمانی که وارد مجلس شدند صرفا به فکر منافع جناحی خودشان بودند و مدام به دولت، برجام و کشور‌های دیگر حمله کردند و قدمی در راستای حل مشکلات مردم برنداشتند. نتیجه انتخابات مجلس هم امیدوار کننده نبود.

رفتارهای مجلس یازدهم شبیه به رفتارهای دولت احمدی نژاد است

وی ادامه داد: نمایندگانی که با وعده بهبود وضعیت مردم روی کار آمدند استارت خروج از برجام را زده‌اند و معقتدم این رویه به هیچ عنوان به نفع مردم و کشور نیست و فقط به نفع اسرائیل و برخی از کشور‌های منطقه است. همه این موارد دست به دست هم داده است و اگر این رویه ادامه دار باشد معتقدم انتخابات ۱۴۰۰ از لحاظ میزان مشارکت به هیچ عنوان انتخابات خوبی نخواهد بود و اگر دولت آینده به دست افراطی‌ها بیافتد هم مشکلات بیشتر خواهد شد. این مجلس رفتار‌هایی انجام می‌دهد مانند رفتار‌های دوره احمدی نژاد، رفتار‌هایی که پدر مملکت را درآورد و اقتصاد کشور را نابود کردند. این قوه مقننه همان قوه مقننه دوران اول احمدی‌نژاد است. ما ۴۰ سال است که مرگ بر آمریکا و مرگ بر اروپا سر می‌دهیم، هیچ یک از این شعار‌ها مشکلات کشور را حل نکرده است.

وی افزود: رئیس مجلس باید عاقلانه رفتار کند. ثبات و پایداری کشور به نیروی نظامی و موشکی نیست، پایداری و ثبات کشور به اعتماد مردم به حاکمیت است و اگر ما این اعتماد را نداشته باشیم، هزاران هزار موشک هم اگر داشته باشیم مشکل ما را حل نخواهد کرد.

این استاد حوزه با بیان اینکه رئیس جمهور آینده نباید با رای حداقلی روی کار بیاید، گفت: اگر مردم در انتخابات شرکت نکنند و رئیس جمهور با حداقل رای انتخاب شود، هم برای نظام بد است و هم برای کشور! در این شرایط اعتبار ما زیر سوال می‌رود و کشور‌ها آنطور که باید و شاید با ما ارتباط نخواهند گرفت، زیرا می‌گویند پس مردم شما کجا هستند؟ اگر با همین دست فرمون ادامه دهیم با مسیر خطرناکی خواهیم رفت.

فاضل میبدی

مخالفان روحانی و ظریف به فکر منافع شخصی خودشان هستند

فاضلی میبدی ادامه داد: اینکه اصولگرایان رسیدن به مذاکره و توافق را در دولت خودشان مناسب بدانند و برای سایر دولت‌ها نامناسب، یک تفکر سمی و جناحی است. بالاخره مذاکره با آمریکا در زمان احمدی نژاد شروع شد، اما همین که دولت روحانی این کار را ادامه داد، اصولگرایان رفتار‌های نامناسبی از خود نشان دادند و صدایشان بلند شد. من معتقدم افرادی که برای دولت و ظریف شاخ و شانه می‌کشند به هیچ عنوان دلشان برای مردم و منافع ملی نسوخته است و فقط به فکر منافع شخصی و حزبی خودشان هستند. هر فرد بالغی می‌داند که اگر برجام در مسیر خود ادامه پیدا می‌کرد کشور را نجات می‌داد. اقتصاد ما ضعیف است و باید برای درمان آن فکری کرد. نماینده‌ای که حقوق‌های میلیونی می‌گیرند، امکانات و ماشین در اختیار دارند از کجا درد مردم را متوجه می‌شوند؟ در این شرایط می‌خواهند از برجام هم خارج شوند. این افراد به هیچ عنوان به فکر مردم نبوده و نیستند.

میبدی با بیان اینکه دعوا بر سر این است که مسئولین معتقدند مذاکره، توافق و بهبود اوضاع باید در زمان مسئولیت آن‌ها رخ دهد، تصریح کرد: اگر در این ۴۰ سال به جای شعار دادن، به فکر منافع و مصالح ملی بودیم وضعیتمان این نبود. متاسفانه در این سال‌ها الفبای اخلاق را در سیاست پیاده نکردیم.

شورای نگهبان رد صلاحیت کند اصلاح طلبان نمی‌آیند

وی با اشاره به رویه شورای نگهبان در انتخابات و احتمال رد صلاحیت‌ها، گفت: اگر شورای نگهبان بخواهد این روند رد صلاحیت‌ها را ادامه دهد، برخی از اصلاح طلبان در انتخابات شرکت نمی‌کنند.

  • 15
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۲
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
زیاد تنور انتخابات داغ نکنید ریس جمهور نتونست فیلتر تلگرامو بردار چه برسد به تحریم رقابت بر سر یه سلفی تاریخی میخوان اسمشون تو تاریخ باشه در اخر مثل چند رئس جمهور قبلی اعتراف مکنند که بیشتر از فضای محدودی که دارن نمیتونن حرکت کنن یعنی یه کارمند بیش نیستند
اقای میبدی ماحصل صحبت تو این بودکه اگر این رون ادامه پیداکند اصلاح طلبان نامزد انتخابات نمیشوند مگرتابه حال که بودندچه گلی به سرملت زدند اگرهم بشوندیقینا ردصلاحیت میشوند چون یک انسان میهن پرست ودلسوز واقعی مردم درمیان اصلاح طلبان وجود ندارد
مشاهده کامنت های بیشتر
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ریحانه پارسا,ازدواج ریحانه پارسا با مهدی کوشکی,حواشی ریحانه پارسا بیوگرافی ریحانه پارسا بازیگر جوان سینمای ایران+ تصاویر

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۷

ملیت: ایرانی 

محل تولد: تهران

پیشه: بازیگر

فعالیت: تئاتر ۱۳۹۶ تاکنون

قد: ۱۷۸ سانتی متر

ادامه
حضرت نوح (ع),حضرت نوح زندگینامه (ع),زندگینامه حضرت نوح (ع) زندگی نامه حضرت نوح (ع) نخستین پیامبر از پیامبران اولو العزم

زادگاه: بین النهرین (کوفه)

آرامگاه: اختلافی (نجف، کوفه، کرک بعلبک،  نخجوان)

نام قوم: کلده و آشور

پیش از: سام

پس از: ادریس

ادامه
صائب تبریزی,شعر صائب تبریزی,مقبره صائب تبریزی زندگی نامه صائب تبریزی (میرزا صائب) یکی از غزلسرای قرن یازدهم هجری

زاده: ۱۰۰۰ (هجری قمری)

زادگاه: تبریز

پیشه: شاعر

ملیت: ایرانی

سبک نوشتاری: سبک اصفهانی

زمینه کاری: شعر

ادامه
پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتام زندگینامه پژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ دی ۱۳۷۲

زادگاه: باقرشهر، تهران  

پیشه: ورزش‌کار

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش