دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
۱۸:۰۳ - ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۳۲۶۶
سیاست خارجی

فریدون مجلسی: روسیه به بهانه تحریم‌ها مشتری‌های ایران را گرفته است

فریدون مجلسی,صحبت های فریدون مجلسی در مورد برجام
یک دیپلمات پیشین می گوید: باید برنامه ای طولانی مدت برای آینده بدون برجام داشته باشیم یک زندگی بدون برجام،  دور زدن ها، به هر حال مقداری در این وضعیت حیف و میل می شود که بابک زنجانی های متعدد و خاوری های بسیار زیاد در این گروه زیاد هستند آن ها پیدا خواهند شد. ولی ما ونزوئلا نیستیم‌ ما کشور بزرگی هستیم یک جا آب دارد و یک جا نان دارد و دریا داریم و می توانیم آب را شیرین بکنیم.

فریدون مجلسی در گفت وگو با شفقنا، در پاسخ به این سوال که با توجه به دوره هایی از مذاکرات که قبلا برگزار شد و دوره جدیدی که قرار است آغاز بشود. میخواهیم ببینیم که چقدر می توان به گفتگوهای پیش رو خوشبین بود؟ چرا در هر دوره نتیجه ی ملموسی گرفته می شود ولی دوباره همه چیز بهم می‌خورد و دوباره روز از نو، روزی از نو! موانع مهم در برابر برجام چیست؟ گفت: اولا من بسیار امیدوارم که اشتباه بکنم، چون خوش بین نیستم که مذاکرات به نتیجه ای برسد. برای این که خواسته نهاد هایی که مخالف برجام هستند نسبت به آن کسانی که اقتصادی فکر می‌کنند و رفاه مردم را مد نظر دارند، در درجه اول اولویت است. درحالیکه حضور ایران در عرصه بین‌المللی در درجه اول اهمیت است. بازگرداندن استقلال اقتصادی که بنای اقتصاد ملی است در درجه ی اول اهمیت است. وقتی ما به نظام بانکی بین المللی دسترسی نداریم‌، وقتی که برای واردات بعضی کالا ها ناچار هستیم که از خزانه داری آمریکا مجوز بگیریم، در واقع این استقلال ما است که محدود شده است. ولی کسانی هستند که برایشان این ها تحت الشعاع آرمان هایی قرار دارد که برایشان بسیار مهم تر از مسائل دیگر است. بنابراین برای آن ها به طول انجامیدن این مذاکرات فقط بهانه ای برای این است که به مردم بگویند ما به فکر شما هستیم ولی آن اراده و آرمان خودشان را اعمال می کنند. آن ها کسانی هستند که همیشه در برابر برجام ایستادگی کرده اند.  حال فرض کنید برجام هم دوباره راه افتاد و ما توانستیم تجارت کنیم حال باید پول رد و بدل بشود.

باید برنامه ای طولانی مدت برای آینده بدون برجام داشته باشیم!

وی افزود: برخی افراد تصور می‌کنند که بازگشت ایران در عرصه بین المللی به نحوی هماسنجی و هم‌آوایی با غرب است و به علت خصومتی که با فرهنگ و تمدن غرب دارند و شیفتگی که نسبت به شرق در خود احساس می‌کنند مایل نیستند که برجام به نتیجه ای اصولی برسد و به همین دلیل عملا برجام نمی‌تواند به نتیجه برسد. هنوز جمهوری اسلامی برجام را بهم نزده است و از آن خارج هم نشده است. کسانی که با آن مخالف هستند، با این وضعیت به اصطلاح موضوع را کش می‌دهند و طولانی می کنند و گرنه اگر جدا با برجام مخالف باشند می گویند ما خروج خود را از برجام اعلام می‌کنیم. آن ها هم گرفتاریشان این است که مایل هستند ایران به برجام برگردد و در شرایطی که روسیه دنیا را در گرو عرصه ی انرژی و گاز و نفت خود قرار داده است ایران بتواند یک مقداری از این بازار را نرم بکند و عرضه را به حد کافی برساند اما شعار هایی که مانع است، جدی است و تا وقتی که در این شعار ها ترمیم حاصل نشود وضعیت همین است. بنابراین باید برنامه ای طولانی مدت برای آینده بدون برجام داشته باشیم یک زندگی بدون برجام،  دور زدن ها، به هر حال مقداری در این وضعیت حیف و میل می شود که بابک زنجانی های متعدد و خاوری های بسیار زیاد در این گروه زیاد هستند آن ها پیدا خواهند شد. ولی ما ونزوئلا نیستیم‌ ما کشور بزرگی هستیم یک جا آب دارد و یک جا دارد و دریا داریم و می توانیم آب را شیرین بکنیم.

روسیه به بهانه تحریم ها مشتری های ما را گرفته است

مجلسی در خصوص اینکه وضعیت جنگ اوکراین چه مقدار در برجام تاثیر گذار است؟ اظهار داشت: دولت روسیه سعی می کنند که ممانعت هایی را ایجاد کنند. سعی آن ها یک سعی جعلی و دروغین است. برای این که روسیه کاره ای نیست این تحریم ها، تحریم سازمان ملل نیست. تحریم های آمریکا است که بر ما تحمیل شده است ‌.روسیه چه مخالف باشد و چه مخالف نباشد روسیه با ما چندان تجارتی ندارد. در نفت وگاز که رقیب ما است و به بهانه تحریم ها تمام مشتری های ما را گرفته است. نشسته اند و نفت هایشان را می فروشد. روسیه چه مخالف و چه موافق باشد، حتی فرانسه و انگلیس و همه ی آن ها مخالف و موافق هم که باشند این آمریکا است که باید تحریم های خودش را بردارد و طرف اصلی مذاکرات ایران آمریکا است و این تحریم های آمریکا است که به صورت یک جانبه از طرف آمریکا به ایران تحمیل شد و در نتیجه از زمان اوباما آغاز شد و اصلا ترامپ در مراحل بعدی وارد شد.

غربی ها مایل هستند که یک تنوع عرضه انرژی در بازارشان وجود داشته باشد

وی افزود: تحریم های بانکی را ما باید با آن ها به توافق می رسیدیم. روسیه کاره ای نیست ولی آن طرف اتفاقا علاقه‌مند است همان طور که گفتم نه دلش به حال ایران سوخته، بلکه دلش به حال خودش می سوزد .دلش می خواهد وجود ایران در عرصه ی تجارت بین المللی کم رنگ شود اولا باعث شود تهدید های منطقه ای کاسته شود بهانه ای به دستشان بدهند که تحریم ها را بردارند و درثانیه به نفت و گاز ایران نیازمند هستند. نه این که نیاز حیاتی داشته باشند ، نمی‌خواهند به اصطلاح تمام تخم مرغ های خودشان را در سبد عرب ها بگذارند. در سبد عربستان و قطر بگذارند. غربی ها مایل هستند که یک تنوع عرضه انرژی در بازارشان وجود داشته باشد که بتوانند نبود روسیه را تحمل کنند. از این رو اتفاقا جریان اوکراین می توانست به نفع ایران تمام شود. این که در اوکراین حق با کدام است که زیاد به ما ربطی ندارد. دعوای داخلی اوکراین به ما ربطی ندارد ولی نتایج آن می‌توانست برای ما آثار مثبتی به بار بیاورد.

  • 19
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش